رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

مرد آبنباتی- CANDYMAN

candyman

“کندیمن” یا “مرد آبنباتی” را می توان با کمی تخفیف یک فیلم ماوراء الطبیعه ترسناک دانست که محصول ۲۰۲۱ به کارگردانی “نیا داکوستا” و نویسندگی “جردن پیل” می باشد و رجوعی است به یک افسانه ترسناک که در این فیلم به تصویر کشیده شده است. این فیلم برداشت مجدد و کنکاشی است از فیلمی به همین نام محصول ۱۹۹۲ و به صورت کلی چهارمین فیلم از مجموعه فیلم های مردآبنباتی می باشد که در اصل بر اساس داستان کوتاه “ممنوعه” اثر “کلایو بارکر” ساخته شده است.

در این فیلم یحیی عبدالمتین دوم، تیونا پریس، ناتان استوارت جارت، کولمن دومینگو و کایل کامینسکی به بازی پرداخته اند. ونسا ویلیامز، ویرجینیا مدسن و تونی تاد از فیلم اصلی نیز در مردآبنباتی نقش آفرینی داشته اند.

برنامه ریزی برای این مردآبنباتی در واقع  در اوایل دهه ۲۰۰۰ آغاز شد و کارگردان اصلی برنارد رز می خواست یک پیش درآمد درباره عشق کندیمن و هلن بسازد. با این حال، استودیوی تهیه کننده آن را رد کرد و کندیمن به قعر جهنم فیلم های رد شده پیوست. در سال ۲۰۱۸، پیل با کمک شرکت “مانکی پاو پروداکشنز” Monkeypaw Productions دوباره به عنوان تهیه کننده برای یک فیلم جدید قرارداد امضا کرد و بعداً در نوامبر همان سال تأیید شد که پیل فیلم را با “یونیورسال پیکچرز” Universal Pictures  و “مترو-گلدوین-مایر” Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) تولید خواهد کرد که او برای شروع کار با “روزنفلد” شریک شد. در حالی که “داکوستا” به عنوان کارگردان قرارداد امضا کرد، این فیلم برای تولید آماده شد. تصویربرداری اصلی فیلم در آگوست ۲۰۱۹ آغاز شد و در سپتامبر ۲۰۱۹ در شیکاگو به پایان رسید.

“کندیمن” به کارگردانی نیا داکوستا در ۲۷ اوت ۲۰۲۱ توسط یونیورسال پیکچرز به مدت ۹۱ دقیقه در ایالات متحده اکران شد. تاریخ انتشار آن سه بار از تاریخ اصلی که در ژوئن۲۰۲۰ قرار بود اکران شود به دلیل نگرانی ها در مورد همه گیری COVID-19 به تعویق افتاد. این فیلم عموماً نقدهای مثبتی از منتقدان دریافت کرد و از نظر منتقدین و تماشاگران کارگردانی داکوستا، سبک بصری و ترکیب تفسیر اجتماعی با وحشت او را ستودند. این فیلم ۷۷ میلیون دلار فروش در سراسر جهان  کسب کرد با توجه به بودجه ۲۵ میلیون دلاری که برای تهیه آن استفاده شده بود.


فیلمنامه  نویس: جردن پیل

تهیه شده توسط : ایان کوپر

بازیگران: یحیی عبدالمتین دوم، ناتان استوارت-جارت، کولمن دومینگو، کایل کامینسکی، ونسا ویلیامز

فیلمبردار: جان گولسریان


جرأت داری اسمشو بیار

در سال ۲۰۱۹ و بیست و هفت سال پس از وقایعی که در فیلم اول “کندیمن” اتفاق افتاده است، هنرمند تجسمی “آنتونی مک کوی” با نامزدش که مدیر گالری هنری است به نام “برایانا کارترایت”، در منطقه ای به نام کابرینی-گرین نقل مکان کرده اند. برادر برایانا، “تروی” افسانه شهری “هلن لایل” دانشجویی که برای پایان نامه خود قصد داشته تاریخ شفاهی یا همان افسانه های شهری سیاهپوستان را تحلیل کند را با آنها به اشتراک می گذارد که او ظاهراً در اوایل دهه ۱۹۹۰ به قتل رسید. هلن که افسانه کندیمن را باور نداشته بهانه ای برای کندیمن می شود تا قتل هایش را شروع کند. کندیمن نوزاد یکی از ساکنین منطقه کابرینی- گرین را به نام “آن ماری مک کوی” می رباید تا او را قربانی کند و هلن سعی کرده بود نوزادی که قرار بود در آتش قربانی شود را نجات دهد و جان خود را در این اقدام از دست داد. در نهایت این کار او به عنوان یک اقدام به ظاهر خودسوزی نقل شد.

فیلم کندی من

“آنتونی” یک هنرمند تجسمی که شیفته افسانه کندیمن می شود. او به دنبال سوژه های خلاقانه برای تغییر مسیر حرفه ای خودش است و از پیدا کردن ایده ناب ناامید شده است، تصمیم میگیرد از این داستان الهام بگیرد و آن را به عنوان یک سوژه خاص در نقاشی هایش به کار بگیرد. او که مشتاق می شود از جزئیات وحشتناک بیشتری در استودیوی خود به عنوان نشانه ای تازه برای نقاشی هایش استفاده کند و ناخودآگاه دری را به روی گذشته ای پیچیده باز می کند که و موج وحشتناکی از خشونت های خونین را به راه می اندازد.

 به همین منظور به اطراف کابرینی-گرین می رود جایی که “هلن لایل” در آنجا در آتش سوزی جان خود را از دست داده بود تا در اطراف آنجا پرسه بزند. او سرانجام با “بیلی بورک” صاحب یک رختشورخانه آشنا می شود و داستان “کندیمن” را برای او تعریف می کند. هنگامی که “بورک” در سال ۱۹۷۷ تنها یک کودک بود، برخوردی ترسناک با “شرمن فیلدز” داشته، مردی قلاب‌ به دست که پلیس او را مسئول قتل دختری سفید پوست می دانست که توسط آبنباتی که او به دختر داده بود و یک تیغ در آن جاگذاری شده بوده به قتل می رسد. در زمان ملاقات “بورک” با “شرمن” او ناخواسته پلیس را از وجود شرمن آگاه می کند. پلیس “شرمن” را پیدا می کند و تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار می دهد.

اما بعد متوجه می شوند که آبنبات های دیگری نیز وجود داشته اند که داخل آنها تیغ بوده و متوجه می شوند که او مقصر قتل نبوده. اگرچه شرمن پس از مرگ تبرئه شد، اما افسانه ای حاکی از آن است که روح او منتظر انتقام است و اگر کسی پنج بار به آینه بگوید “کندیمن”، روح شرمن ظاهر می شود و احضارکننده را می کشد.

افسانه ای که تبدیل به واقعیت می شود

هرچند افسانه های شهری داستان هایی هستند که سینه به سینه نقل شده اند و منبع حقیقی نارند اما ترسی که با خود به شنوندگان منتقل می کنند همچنان در آنها وجود دارد “آنتونی” با الهام از افسانه کندیمن یک نمایشگاه آینه‌ای در گالری هنری برایانا به نمایش می‌گذارد اما وقتی که واکنش مثبتی از منتقدان دریافت نمی کند ناامید می شود و برای جلب نظرات مثبت سعی می کند بیشتر تلاش کند. در آن شب، یکی از همکاران برایانا و نامزدش پس از گفتن پنج بار نام “کندیمن” در مقابل یک اثر هنری در  نمایشگاه آنتونی او را احضار می کنند و توسط “کندیمن” سلاخی می شوند.

این افسانه گسترش می یابد و افراد بیشتری پس از تکرار نام کندیمن کشته می شوند، از جمله منتقد هنری “فینلی استفنز” که اثر آنتونی را تحقیر کرد و گروهی از دختران نوجوان که با این افسانه شوخی می کردند. پس از دیدن روح شرمن در دو موقعیت جداگانه، آنتونی با بورک روبرو می شود و متوجه می شود که یکبار هم “کندیمن افسانه ای” در دهه ۱۸۹۰ با داستان دانیل روبیتایل هنرمندی که به دلیل داشتن یک رابطه بین نژادی بدون محاکمه مجازات شده بود و آن زمان این افسانه برای نسل ها تجدید شد. روح سایر مردان سیاهپوستی که قربانی نژادپرستی و بی عدالتی شده اند نیز تبدیل به بخشی از کندوی “کندیمن” تبدیل شده اند. که سکانسی مفهومی بود در مورد بی عدالتی هایی که سیاهپوستان همیشه با آنها در گیر بوده اند که البته بخشی از حقیقت اصلی و پشت پرده فیلم بود که در مورد این وقایع حرف های تلخی برای مخاطبین داشت.

فیلم کندی من 2

آنتونی که قبل از ملاقات با بورک دچار نیش زنبوری می شود شروع به تغییر فیزیکی می کند و به یک دلمه و زخم بزرگ تبدیل می شود که کم کم در تمام بدنش پخش می شود. این نیش زنبور یادآور اثر همان نیش های زنبوری هستند که “روبیتایل” را بعد از اینکه دستش را قطع کرده بودند در معرض نیش هزاران زنبور قرارا داده بودند.

 او به بیمارستان می رود و در آنجا متوجه می شود که مادرش “آن ماری” در مورد محل تولد او دروغ گفته است و وقتی با او روبرو می شود فاش می شود که او همان نوزادی بود که شبی که هلن مرد از آتش نجات یافت و کندیمن مسئول این حادثه بوده است.

رازی که فاش شد

اگرچه هلن در واقع او را از دست “روبیتایل”Robitaille  (کندیمن قبلی) که آنتونی را ربوده بود و قصد داشت او را در آتش قربانی کند نجات داد، اما ماری هرگز در مورد آن به او چیزی نگفت زیرا می خواست آنتونی یک زندگی عادی داشته باشد. جامعه در مورد این موضوع به یک تعهد و نتیجه جمعی رسیده بودند که پس از آن شب هرگز افسانه کندیمن را تکرار نکند و الان می ترسید اکنون که آنتونی این پیمان را شکسته است چه اتفاقی قرار است بیفتد. آنتونی تسلیم سرنوشت خود می شود و در منطقه کابرینی-گرین سرگردان می شود.

در نهایت بورک “آنتونی” را در یک کلیسای متروکه محبوس می کند. “بریانا” که نگران آنتونی است و قبلاً در مورد بروک اطلاع داشت به دنبال آنتونی می رود و بروک و آنتونی را در کلیسا پیدا می کند. در آنجا بروک فاش می‌کند که او نه تنها شاهد مرگ شرمن بوده، بلکه روح شرمن را نیز دیده است که به عنوان کندیمن بازگشته است و همچین  دیده که خواهر بزرگ‌تر و دوستش را پس از احضار کشته است. او تلاش می کند تا آنتونی را به کندیمن تبدیل کند و دست او را اره می کند و یک دست قلاب مانند جایگزین آن می کند.

در یک درگیری بریانا بورک را با چاقو به قتل می رساند و فرار می کند اما توسط پلیس دستگیر می شود اما برایانا از آینه عقب ماشین پلیس برای احضار کندیمن استفاده می کند. “کندیمن” اکنون در ظاهر آنتونی آَکار می شود و پلیس ها را می کشد. با رسیدن پلیس بیشتر به صحنه، آنتونی به ظاهر روبیتایل تبدیل می شود و به همه بریانا نمی گوید که داستان او را به همه بگوید.

بالاخره چه کسی معمای “کندیمن” را به تصویر درآورد؟

“تاد” در مصاحبه‌ای با نایتمر Nightmare در سال ۲۰۱۸ اظهار داشت: «ترجیح می‌دهم کسی این کار را بکند که با هوش که متفکر باشد و بتواند به شکل کامل ساختار نژادی کندیمن را بررسی کند و درک کند که مردآبنباتی دقیقاً کیست و چرا در ابتدا وجود داشته است. جاناتان گلیکمن از کمپانی Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) “متروگلدن مایر” اظهار داشت که “داستان جدید نه تنها به منبع مطالب تسخیرکننده و درخشان داستان اصلی “کلایو بارکر” احترام می گذارد” بلکه “نسل جدیدی از طرفداران را با خودش به همراه خواهد داشت.

در ژانویه ۲۰۱۹ گزارش شد که “لیکیث استنفیلد” به بازی در نقش آنتونی مک کوی، شخصیتی که در فیلم اصلی توسط “لانشا مارتین” به عنوان یک نوزاد به تصویر کشیده شده بود، چشم دوخته بود. در آن زمان، هیچ سخنی مبنی بر اینکه آیا تاد یا هر یک از بازیگران گذشته نقش خود را تکرار خواهند کرد، وجود نداشت. با این حال، تاد در مصاحبه ای با “اینترتینمنت ویکلی”، در مورد پیل صحبت کرد و گفت: “می دانم که او طرفدار من است و امیدوارم به نوعی بتوانم در فیلم ظاهر شوم. منطقی است که اینجا صحبت از هالیوود در میان است و اگر به نتیجه مشترکی که می خواهیم در این مورد نرسیم برداشت شخصی از آن نخواهم کرد.

به سلامتی “کندیمن”

تاد در توئیتی گفت: “به سلامتی مرد آبنباتی، شخصیت فوق العاده ای که ۲۵ سال با او زندگی کردم. او فضل و شکوه و فصل زیبایی از دوستان و خانواده ای جدید را برایم به ارمغان آورده است. من مفتخرم که روح دانیل روبیتای دوباره برمی خیزد. درود بر تمام بازیگران و دست اندرکاران”. با این حال، در نهایت اعلام شد که تاد دوباره نقش خود را بازی خواهد کرد و عبدالمتین دوم به جای آنتونی مک کوی را بازی خواهد کرد. بعد در ماه مارس، “تیونا پریس” Teyonah Parris به عنوان “بریانا کارترایت” Brianna Cartwright انتخاب شد.

داکوستا گفت که ساختمان‌ها و آپارتمان‌های “مارینا سیتی” در نزدیکی شمال محل فیلمبرداری مورد علاقه او در این شهر بودند. چندین صحنه از خانه های کابرینی-گرین در منطقه، آخرین بقایای خانه هایی به صورت ردیفی حصارکشی شده که از سال ۱۹۴۲ وجود داشتند فیلمبرداری شد. کندیمن اولین فیلم بلندی است که در لوکیشن داخل موزه هنرهای معاصر شیکاگو فیلمبرداری شد.

 این فیلم دارای سکانس های انیمیشنی عروسکی است که توسط شرکت انیمیشن سازی عروسکی مستقر در شیکاگو به نام “منوآل سینما” Manual Cinema ساخته شده است. داکوستا با خنده گفت که او و جردن پیل در همان ابتدا و درست پس از صحبت کردن در مورد صحنه های فلش به این نتیجه رسیدند که از سکانس های فلش بک متنفرند بنابراین صحنه های سایه بازی عروسکی را تولید کردیم که کمتر مجبور باشیم فلش بک بزنیم.

نتیجه تولید و اکران “کندیمن”

تریلرهای اول و دوم به ترتیب ۷۵ و ۶۰ میلیون بازدید داشتند. در برخی صفحه های مجازی این شوخی که #Candyman را پنج بار به کار ببرند باعث شد این ایده ترند شود و حتی برخی از دنبال کنندگان به خودشان جرأت دادند و این را امتحان کردند.

از ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱، کندیمن ۶۱ میلیون دلار در ایالات متحده و کانادا، و ۱۶.۲ میلیون دلار در سایر مناطق، برای مجموع ۷۷.۳ میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورده است.

تماشاگران را ۵۳ درصد مرد تشکیل می دادند که آمریکایی های آفریقایی تبار (۳۷ درصد) اکثریت را تشکیل می دادند.

منتقدینی که در نهایت راضی شدند

با خلاصه کردن نتایجی که از نظر تماشگران میگیریم می توانیم بگوئیم بین آنها در مورد اینکه آیا این فیلم یک ادامه از فیلم قبلی است و یا یک بازسازی مجدد است اتفاق نظر چندانی وجود ندارد.

و با حضور “جردن پیل” در مورد بازگشت این شخصیت شرور کلاسیک ترسناک، که به عنوان یک سیاه‌پوست توصیف می‌شود انتظارات طرفداران بالاتر می‌رود.

به علاوه، طرفداران با سفر به دنیای هنرهای زیبا قطعاً به این که چقدر خلاقیت در این طراحی ها به کار گرفته شده است و چطور یک روح شیطانی می تواند در هنر نفوذ کند بیشتر توجه می کنند. تا آگوست ۲۰۲۱، تیزر تبلیغاتی فیلم ۱۴۴.۱ میلیون بار مشاهده شد که ۴۰ درصد بیشتر از میانگین باقی فیلم های ترسناک بود.

در متاکریتیک، فیلم دارای میانگین امتیاز ۷۲ از ۱۰۰ بر اساس ۵۴ است. بررسی نظر منتقدان نشان‌دهنده «عموماً مطلوب» است. تماشاگران در نظرسنجی”سینما اسکور” CinemaScore به فیلم در مقیاس بین A+ تا F نمره متوسط “B” را دادند، در حالی که “پست ترک” PostTrak گزارش داد ۷۲٪ از مخاطبان به آن نمره مثبت داده اند و ۵۶٪ گفتند که قطعاً آن را برای دیدن پیشنهاد می کنند.

در جمع‌آوری نقد “روتن تومیتوز” Rotten Tomatoes،۸۴ درصد از ۳۰۲ منتقد با میانگین امتیاز ۷.۳/۱۰ به فیلم نقد مثبتی داده‌اند. اجماع منتقدان این وب‌سایت می‌گوید: “کندیمن رویکردی دقیق و بصری هیجان‌انگیز را برای تعمیق سازی اسطوره‌ها و ترساندن مخاطبان در طول مسیر فیلم اتخاذ می‌کند”.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی