رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

چرا مردم معما حل می کنند؟

بررسی روند حل معما اهمیت بالایی دارد. چه بخواهیم و چه نخواهیم، پازل‌ها در سراسر جهان محبوب هستند. برخی افراد از این لذت می‌برند که به دنبال چالش‌های خاص باشند، پازل‌هایی مثل جیگ‌سا یا تخته‌های سودوکو. دیگران فقط زمانی درگیر حل مسائل می‌شوند که با مشکل خاصی روبه‌رو گردند.

این مشکل می‌تواند هر چیزی باشد، از ترتیب برنامه کاری تا تنظیم میزها در یک مراسم عروسی. ما واقعاً نمی‌توانیم از حل کردن مسائل به شکل کامل دوری کنیم، آن هم بدون توجه به احساسات شخصی ما نسبت به یک مسئله به خصوص. همه ما باید در برهه‌ای از زمان به سراغ چالش‌ها برویم. اما چرا برخی از افراد انتخاب می‌کنند که حتی در اوقات فراغت خود نیز به سراغ اتاق‌های فرار یا بازی‌های پازلی بروند؟ دلایل زیادی برای این انتخاب وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

حل معما و نیاز و بهبود شناختی

حتی افرادی که خیلی طرفدار پازل نیستند، پس از حل کردن حتی یک پازل کوچک نیز حس رضایت و انجام وظیفه‌ خواهند داشت. این امر بدین خاطر است که مغزهای ما از چیزهایی که به هم می‌پیوندند خوشش می‌آید. ما سعی می‌کنیم پازل را از آشوب نظمی بیرون بیاوریم و الگوهای مختلف را در آن پیدا کنیم. بنابراین، به طور ذاتی، مشاهده اینکه همه چیز در سر جای خودش قرار می‌گیرد، لذت بخش‌ است و به راحتی می‌توانید به این حس اعتیاد پیدا کنید. در واقع یکی از دلایلی که مردم به اتاق‌های فرار علاقه‌مند می‌شوند نیز همین مورد است.

پازل‌ها راهی عالی برای تقویت توانایی‌های ذهنی شما هستند. آنها شما را در حل مسائل عمومی یاری می‌کنند و مهارت‌های ذهن و تفکر انتقادی شما را بهبود می‌بخشند. حل معما در محیط‌های تحصیلی مفید است و به دانش‌آموزان کمک می‌کند در کلاس بهتر عمل کنند، اما کاربردهای عمومی دیگری هم دارد. بسیاری از مسائل در زندگی راه حل‌های واضحی مثل پازل‌ها ندارند، اما وقتی مهارت‌های شناختی خود را تقویت کرده‌اید، پیدا کردن پاسخ‌های ممکن برای آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

 

حل معما و نیاز و بهبود شناختی

 

انواع گوناگون پازل

انواع مختلفی از پازل‌ها به تقویت توانایی‌های مختلف کمک می‌کنند، بنابراین انجام چیزی مثل یک اتاق فرار با انواع مختلف پازل‌ها، اجزای مختلفی از مغز شما را تمرین می‌دهد. اگر قبلاً بازی اتاق فرار یا پازل دیگری انجام داده‌اید، ممکن است توجه کرده باشید که بعد از پایان بازی، احساس خستگی می‌کنید.

همانند تمرین بدنی تقویت مغز شما نیاز به تلاش دارد، بنابراین انجام پازل‌ها در فواصل زمانی منظم عالی است. اسباب بازی‌های کودکان اغلب به صورت پازل‌ طراحی شده‌اند، مثلاً کدام شکل در کدام حفره می‌گنجد.  این کار به شکل‌دهی ساز و کارهای شناختی کمک می‌کند. در طرف دیگر زندگی، انجام پازل‌ها در سنین بالاتر به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را آماده نگه دارید.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

محبوبترین بازی ‌های منطقی از IQ fit تا Escaperoom

 


 

چالش

علاوه بر مزایای شناختی، برخی افراد دوست دارند پازل‌ها را به خاطر چالشی که ارائه می‌دهند به پایان برسانند. برای این افراد، پیدا کردن یک راه حل اهمیت بسیار زیادی دارد. این افراد کسانی هستند که هنگام حل کردن پازل‌ها به گذر زمان نیز توجه دارند. آنها سعی می‌کنند تا به جدول رتبه‌بندی برسند و پازل‌های دشوار را با سرعت بسیار بالایی تکمیل کنند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید که مسابقات رسمی خاصی برای پازل‌های جیگ‌سا، پازل‌های کلمه – ‌نقشه، سودوکو و … وجود دارد. مسابقات خاصی برای اتاق‌های فرار نیز شکل گرفته است، البته این مسابقات ترکیبی از سایر مسابقات پازلی و حل معما هستند. برای افرادی که در این مسابقات شرکت می‌کنند، موفقیت مهم نیست بلکه انجام دادن پازل به شکل مناسب اهمیت دارد.

حل معما  و اتحاد و ایجاد اجتماع

با اینکه پازل‌ها اغلب به عنوان فعالیت‌های شخصی در نظر گرفته می‌شوند، اما این مطلب همیشه صدق نمی‌کند. اتاق‌های فرار مثالی عالی از این هستند که ما همیشه به کار تیمی برای رسیدن به موفقیت نیاز داریم. بسیاری از پازل‌ها مردم را به هم متصل کرده‌اند.

 

چالش

 

داستان‌های بی‌شماری از افرادی وجود دارد که زمان خاصی را برای حل پازل با دوست یا خانواده‌ خود در نظر گرفته‌اند. گاهی اوقات همین نوع همکاری اجازه می‌دهد تا مردم یاد بگیرند که چگونه از پازل‌ها لذت ببرند.

پازل‌ها به مردم اجازه داده‌اند که حتی با وجود فاصله فیزیکی نیز با هم همکاری داشته باشند. اینترنت وسیله‌ای بزرگ برای این کار است. شاید از بازی‌های واقعیت مجازی موازی (ARGs) چیزی شنیده باشید. این پروژه‌های چندرسانه‌ای اغلب از معماهایی پر از رمز و راز تشکیل شده‌اند که باید در دنیای واقعی حل شوند. مردم به شکل آنلاین با هم جمع می‌شوند تا نظریات خود را بررسی کرده و آنچه که کشف کرده‌اند را به اشتراک بگذارند. تکمیل یک بازی واقعیت مجازی موازی بدون همکاری افراد از مناطق مختلف ممکن نیست و این یکی از بهترین مثال‌ها در مورد آن است که چگونه پازل‌ها و حل مسائل می‌توانند واقعاً مردم را به هم متصل کنند.

مثال‌های بی‌شماری از همکاری‌های آنلاین در حل پازل وجود دارند. بازی Destiny 2 اسرار خاصی دارد که مردم آن‌ها کشف کردند و در سایت‌هایی مانند Reddit در موردشان صحبت شد.

نکته مهم

سری بازی‌های تک‌نفره مانند Zero Escape و Ace Attorney جوامع آنلاین بزرگی ایجاد کرده‌اند که مردم در آنجا برای ارائه تجربیات مشترک در حل معما به یکدیگر می‌پیوندند. برخی کانال‌های YouTube به طور کامل به حل پازل‌ها اختصاص دارند و جوامع دیجیتالی را پیرامون این سرگرمی ایجاد کرده‌اند. به طور کلی، از طریق همکاری در حل پازل‌ها، روابط بسیاری در بین مردم ایجاد شده است.

سرگرمی

مردم از حل پازل‌ها به دلیل سرگرم شدن لذت می‌برند. ترکیب تمام دلایل قبلی می‌تواند نشان بدهد که چرا پازل‌ها اینقدر محبوب هستند. حس افزایش اعتماد به نفس پس از حل کردن یک پازل واقعاً جذاب خواهد بود. امروزه بسیاری از مردم به دنبال یافتن پازل‌ها و چالش‌های جدید هستند تا آن‌ها را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...