لوگو مجله اتاق فرار

مجله اتاق فرار درتلاش است با معرفی اتاق فرارهای ایران و  همچنین ارائه مطالب تخصصی در حوزه بازی  اتاق فرار  (اسکیپ روم) و فیلمهای با موضوعیت اتاق فرار و سرگرمیهای گروهی بستری را برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این سرگرمی هیجان انگیز ایجاد کند.
شما در مجله اتاق فرار می توانید بهترین اتاق های فرار کشور را مشاهده، انتخاب و به صورت انلاین و تلفنی رزرو نمایید.

 

۱۸ معما و سرنخ اتاق فرار که ذهن شما را تحریک می‌کنند

معما و سرنخ اتاق فرار

به بررسی ۱۸ معما و سرنخ اتاق فرار خوش آمدید! بخش‌های قبلی بررسی‌های ما برای به جریان انداختن خلاقیت شما تأثیرگذاری خوبی داشته و حالا ایده‌های دیگری داریم که می‌خواهیم با مخاطبان خودمان به اشتراک بگذاریم. اگر به هر طریقی شما را هیجان زده کردیم، بدون ترس فریاد بزنید و شادی خودتان را با دیگران تقسیم کنید. همچنین می‌توانید هر گونه معما و سرنخی دیگری را در بخش نظرات اضافه کنید و ایده‌های عالی را که به ذهنتان می‌رسد، با ما در میان بگذارید.

معما و سرنخ اتاق فرار با کتاب توخالی

کتاب‌ها مخفیگاه‌های خوبی هستند؛ زیرا به ندرت مورد توجه قرار می‌گیرند. می‌توانید حدود ۱۰ کتاب یا بیشتر به بازی فرار خود اضافه کنید. البته باید ۱ کتاب را توخالی کرده و در میان تزیینات مختلف قرار دهید. می‌توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی را داخل آن مخفی کنید. این یک چالش سرگرم کننده برای هر کسی است که این کتاب مخفی را کشف کند! بهتر از همه اینها یک معمای تعاملی عالی است که حل آن خیلی سخت نیست. این ایده واقعا آسان و سرگرم کننده است و مخاطب را با خود درگیر می‌کند. در نظر بگیرید که اگر این ایده را با معمای بعدی برای یک ارتقا سطح/چالش اجرا کنید، چه تأثیری بر مخاطب می‌گذارد؟

اشیاء نه چندان عادی

تقریبا در هر جایی می‌توانید این اشیا را خریداری کنید و بسیار مقرون به صرفه هستند. می‌توانید این شی را به هر طراحی بازی اضافه کنید تا یک سرنخ مهم را در آن پنهان نمایید. حتی می‌توانید این شی را داخل یک قوطی قدیمی قرار دهید.

نسخه‌هایی از این اشیا نه چندان معمولی را در قوطی‌های نوشابه، بطری‌های کرم نرم کننده، بطری‌های آب و تعداد بی‌شماری موارد دیگر خواهید دید. این نمونه معما و سرنخ اتاق فرار به‌گونه‌ای پنهان شده‌ که واقعی به نظر برسد و به اندازه‌ای سنگین باشد تا کسی را که در جستجوی سریع است، فریب دهد. مردم سال‌هاست که از این قوطی‌ها به عنوان مخفیگاه استفاده می‌کنند و معماهای اتاق فرار عالی می‌سازند که واقعا باعث می‌شود که بازیکنان شگفت زده شوند.

 

نقشه‌ها یا راهنماهایی برای دنبال کردن

 

نقشه‌ها یا راهنماهایی برای دنبال کردن

این پازل در اتاق فرار جنبه کار تیمی برای حل معما را به یک سطح کاملا جدید می‌برد. چون این نوع حل معما به چندین بازیکن نیاز دارد تا تیم به موقع به جواب برسد. شما می‌توانید یک اتاق فرار با نمایش‌های مختلفی از سرنخ‌ها و اشیا راه اندازی کنید که هر کدام یک کد واحد به شما می‌دهند. بازیکنان باید نقشه اتاق را مشاهده کنند تا ببینند سرنخ های شما به چه ترتیبی قرار می‌گیرند.

برای مثال، فرض کنید یک اتاق فرار با ده‌ها عدد آویزان در سراسر دیوارها و یک نقشه از اتاق با ۴ X رنگ متفاوت دارید. بازیکنان باید با استفاده از نقشه جهت گیری خود را مشخص کنند تا بدانند هر یک از Xها روی چه عددی در اتاق تنظیم شده‌اند. حتی می‌توانید یک پازل تطبیق رنگ آمیزی در نظر بگیرید تا به آنها کمک کنید ترتیب اعدادی را که در نقشه قرار داده‌اند، به دست آورند. این روش به هیچ وجه تنها راه برای انجام یک بازی کامل نیست. پیشنهاد می‌کنیم که همه ایده‌های معمایی ما را تا انتها بخوانید و ایده‌های اصلی‌تری در مورد نحوه انجام این نوع بازی را پیدا کنید. ایده دیگر این است که یک اتاق فرار در فضای باز بسازید که در آن بازیکنان شما باید نقشه واقعی را دنبال کنند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

معماهای تاریخی برای فاتحان جهان!

 


 

بچرخانید یا به سمت بالا حرکت کنید

این ایده معما و سرنخ اتاق فرار هم ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. تنوع بسیار زیادی از این نوع معما وجود دارد و ما در ادامه تنها به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم.

 • هلم یا چرخ کشتی
 • خروجی آب یا شیر فشار
 • دستگیره در
 • اسباب بازی‌های بچه گانه
 • تماشا کردن

همه این چیزها می‌توانند در یک اتاق فرار به طرز دیوانه کننده‌ای جالب به نظر برسند، به خصوص زمانی که فضای کلی حسی آنتیک داشته باشد. در این موقعیت‌ها بازیکنان با چرخش یا باد کردن شیء کاری می‌کنند که یک کلید یا یک سرنخ آزاد شود و بازی ادامه پیدا کند. جذابیت این معما به بازیکنان بستگی دارد که کشف کنند این جسم پیچ خورده بخشی از بازی است. این ایده کمی دانش فنی می‌خواهد، اما با کمی خلاقیت و نبوغ، می‌توان آن را در هر اتاق بازی بازسازی کرد.

 

گذرواژه اصلی گم شده است

 

گذرواژه اصلی گم شده است

این روزها همه یک کامپیوتر یا تلفن دارند، بنابراین هر کسی می‌تواند به راحتی این معما را بازسازی کند. رمز عبور و نام رایانه خود را موقتا به چیزی که با موضوع بازی شما مناسب است تغییر دهید و سپس در مورد مکان پنهان کردن رمز عبور خود خلاقیت به خرج دهید. همچنین می‌توانید این کار را در گوشی خود انجام دهید! وقتی رایانه را باز می‌کنند، چه چیزی روی آن وجود دارد؟ سایفرها، اطلاعات مهم، دسترسی به گوگل، نمادها، تصویر، کد بعدی و غیره.

به همین دلیل است که می‌گوییم اتاق‌های فرار مکانی عالی برای بازی عالی هستند، زیرا امکانات بی پایانی برای جذاب کردن آنها داریم. ما یک بار یک توصیه عالی از یک طراح بازی دریافت کردیم که می‌گفت در حین طراحی خودتان را تحت فشار نگذارید «برای طراحی معما و سرنخ اتاق فرار بهتر از پایان بازی شروع کرده و به سمت نقطه آغازین حرکت کنید».

این ایده را هم در نظر بگیرید: یک راهنمایی برای پیدا کردن رمز عبور تنظیم کنید. می‌توانید یک معما داشته باشید یا چیزی که بازیکنان را به سمتی سوق دهد که رمز عبور را پیدا کنند.

معما و سرنخ اتاق فرار با اشیا پنهان

قصد نداریم این یکی را زیاد بررسی کنیم. زیرا اکثر شما می‌دانید که راحت‌ترین کار چسباندن یک کلید زیر میز است. پیشنهاد می‌کنیم آن کلید را بردارید، روی یک قفسه بلند قرار دهید. یا کلید را بردارید و در گلدان بگذارید.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

آموزش اتاق فرار | ۱۰+۱۰ معما، چالش و توصیه برای فرار موفق

 


 

شرکت کننده آگاه

قبل از شروع بازی یکی از بازیکنان خود را به کناری ببرید! بسیار بی‌تفاوت باشید تا سایر بازیکنان شک نکنند. حالا یک بخش کلیدی از اطلاعات بازی را با او هماهنگ کنید. اکنون که بازیکن ویژه شما کد مخفی یا ترکیبی را می‌داند، به وی بگویید که نمی‌توانند اطلاعاتی را که دارد با دیگران به اشتراک بگذارد تا زمانی که کسی را در اتاق مجبور به گفتن یک عبارت خاص (بدون تکرار آن عبارت) شود. حالا باید اطلاعات به بازی اضافه شود تا روند آن ساده‌تر باشد.

مثلا چیزی شبیه به این را امتحان کنید: هر بازیکن در اتاق باید کلمه «زامبی! در را باز کن» یا چیزی شبیه به آن را بگوید تا شرکت کننده آگاه رمز را فاش کند. این یک سرگرمی خنده‌دار برای ادامه بازی است.

دفتر خاطرات قفل شده

اشیا خاطره انگیز و قفل شده همیشه حال و هوای وحشتناکی دارند. چه چیزی آن‌قدر مهم است که برای خواندن آن به کلید نیاز دارید؟ به هر حال، مانند کتاب‌های توخالی، این سرنخ به ندرت مورد توجه قرار می‌گیرد و به راحتی در میان دکوراسیون اتاق‌های استاندارد پنهان می‌شود. این معما و سرنخ اتاق فرار می‌تواند یک افزودنی عالی برای اتاق‌های مختلف با موضوع ترسناک و همچنین اتاق‌هایی با موضوع تحقیق باشد.

 

دفتر خاطرات قفل شده

 

می‌توانید با ایجاد فضای توخالی در دفتر خاطرات قفل‌شده برای پنهان کردن چیزی جامد، آن را با معمای قبلی هماهنگ کنید، یا به سادگی یک سرنخ یا کد مهم را در داخل دفتر بنویسید:

 • یک مدخل ژورنالی که یک سرنخ است
 • نوشته‌های ژورنالی با تاریخ متفاوت که باید سفارش داده شوند
 • یک کتاب توخالی حاوی یک شی
 • یک کلید
 • یک بلک لایت
 • یک طومار
 • یک دفتر خاطرات قفل شده دیگر
 • سنسور RFID روی یک شی تصادفی
 • پول
 • یک کد
 • اصلا هیچی

«X» نقطه اصلی را نشان می‌دهد

اتاق‌های با موضوع دزدان دریایی که به روش قدیمی طراحی شده بودند کنار می‌روند؛ زیرا شما به تازگی مکمل عالی برای معمای اتاق دزدان دریایی خود را پیدا کرده‌اید. این پازل آخرین پازل یا هدف نهایی مأموریت را می‌سازد (یعنی مأموریت بازی شما می‌تواند یافتن گنج Black Beard باشد). در نظر بگیرید که بازیکنان باید خودشان را در مسیر بازی قرار دهند و نقشه گنج را در طول مسیر جمع آوری نمایند.

اتاق فرار در فضای باز دارید؟ ممکن است مقداری روغن نیاز داشته باشد، می‌توانید یک آیتم را در زیر زمین دفن کنید تا وقتی می‌خواهند نقشه را کنار هم بگذارند، زمین را حفر کنند. هنگامی که نقشه جمع آوری شد، بازیکنان مراحل نهایی را برای رسیدن به گنج در نظر می‌گیرند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۴ معمای افسانه‌ای

 


 

معما و سرنخ اتاق فرار با کشف کردن

همه می‌خواهند این شانس را پیدا کنند که یک کارآگاه واقعی باشند، جنایات را حل کنند، افراد بد را کتک بزنند و فعالیت‌هایی از این دست را تجربه کنند. جادوی بازی‌های فرار این است که به هر کسی این شانس را می‌دهد که شخص دیگری باشد!

خوب است که با طراحی معما و سرنخ اتاق فرار این فرصت را به بازیکنان خود بدهید. مقداری مدارک شناسایی را در یک کیف پول در کشوی میز قفل‌دار یا در جیب کت آویزان شده روی قفسه قرار دهید. این وظیفه بازیکنان است که از تاریخ تولد یا هر چیز دیگری را پیدا کنند.

 

معما و سرنخ اتاق فرار با کشف کردن

 

معما و سرنخ اتاق فرار با سمبولیسم

این سرنخ سطحی از ظرافت و کلاس را به بازی شما اضافه می‌کند. با این ایده، به وضوح کد را ارائه نمی‌کنید. جای تعجب نیست که بازیکنان به دقت و توجه زیادی به جزئیات و کارآگاهی نیاز دارند تا رمز را از چند نماد کشف کنند. در نتیجه، زمانی که بازیکنان این راز را کشف می‌کنند، احساس بسیار لذت بخشی را تجربه خواهند کرد.

 • گام یک

نمادی را انتخاب کنید که به معنای چیزی باشد و این نماد را با دقت در ۳-۴ مکان در اطراف اتاق فرار نمایش دهید. نمادها باید قابل توجه باشند، اما نه به طور مشمئز کننده.

 • مرحله دو

برای بازیکنان خود کتابی فراهم کنید تا در صورتی که با نمادی که انتخاب کرده‌اید ناآشنا هستند، در مورد نماد تحقیق کنند.

 • مرحله سوم

نام یا معنای نماد را به عنوان پاسخ قفل یا سرنخی برای فرار قرار دهید

بهترین بخش این است که می‌توانید با این ایده وارد تاریخ شوید و بازیکنان را به گذشته‌های دور ببرید.

معما و سرنخ اتاق فرار در جزئیات پنهان است

برخی از عکس‌هایی که در جای مناسب قرار گرفته‌اند باعث خوشحالی بازیکنان می‌شوند. تصاویر اطراف اتاق اولین چیزی است که افراد هنگام ورود به یک بازی آنها را بررسی می‌کنند. چرا جزئیات ساده و معنادار را اضافه نمی‌کنید تا بازیکنان معما و سرنخ اتاق فرار را پیدا کنند؟ از این گذشته، نام حیوان خانگی برای برخی افراد بسیار مهم است. اما آیا آن‌قدر اهمیت دارد که رمز عبور کامپیوتر باشد؟

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

مجسمه کریپتوس، پیام رمزگذاری شده به سبک سازمان سیا

 


 

تلفن‌های همراه مجاز است

این نوع بازی هم یک چالش بزرگ است. بازیکنان شما چقدر می‌توانند خارج از چارچوب فکر کنند؟ در اتاق فرار، بازیکنان ممکن است وظیفه تماس یا ارسال پیامک به یک شماره خاص را داشته باشند! پی بردن به انجام این کار ممکن است گاهی اوقات خسته کننده باشد، اما وقتی این کار را انجام دهید، تجربه جالبی خواهید داشت. شما می‌توانید:

 • از بازیکنان خود بخواهید یک کلمه رمز را به یک شماره خاص بفرستند. وقتی کلمه رمز درست را می‌فرستند، کد را دریافت می‌کنند! می‌توانید این کار را با شماره تلفن همراه خودتان انجام دهید.
 • از بازیکنان خود بخواهید با یک شماره تماس بگیرند. برای اتاق‌های فرار در خانه، از آنها بخواهید با شما تماس بگیرند و آماده باشید تا پیامی به آنها بگویید. برای اتاق‌های فرار واقعی و پولی، می‌توانید یک پیغام از پیش ضبط‌شده تنظیم کنید تا زمان پاسخ‌دهی به تلفن یک پیام مهم را مکررا پخش کند.

تانگرام

تانگرام نوعی پازل است. به احتمال زیاد در کودکی اینها را در مدرسه دیده‌اید. تانگرام از چندین قطعه با اندازه و شکل متفاوت تشکیل شده است که به نظر نمی‌رسد به هم متصل شوند، اما می‌توان آنها را برای ایجاد یک شکل زیبا، یک جا جمع کرد. این ایده از یک پازل استاندارد چالش برانگیزتر است و تعامل زیادی با اتاق فرار اضافه می‌کند (با توجه به اینکه بازیکنان باید قبل از مونتاژ قطعات تانگرام را در اطراف اتاق پیدا کنند). به بازیکنان خود پایه‌ای بدهید تا قطعات معما و سرنخ اتاق فرار را روی آن جمع کنند. همچنین باید راهنمایی داشته باشند که چه شکلی با قطعات خود بسازند. هنگامی که قطعات شما به درستی مونتاژ شدند، بازیکنان می‌توانند کدهایی را که در بالا نوشته شده است بخوانند.

 

تانگرام

 

آن را اسکوپ کنید

این پازل‌ها یکی از موارد محبوب میان بازیکنان هستند؛ اما متأسفانه ممکن است کمی نامرتب باشند. البته  ارزش تلاش را دارند! ناگفته نماند که امتیاز این ایده در اکثر موارد ۱۰/۱۰ است.

 • یک سطل بردارید و کد خود را در قسمت پایین داخلی سطل رنگ کنید (ضد آب!)
 • آن سطل را با آب رنگی پر کنید (رنگ آب را با رنگ متن خود مطابقت دهید)
 • به بازیکنان خود سرنخی بدهید که آنها باید آب را تخلیه کنند و یک شی برای کنار گذاشتن آب به آنها بدهید.
 • وقتی آب به اندازه کافی کم شد، می‌توانند کد را ببینند!

اشیا وزن‌دار

خوانندگان RFID می‌توانند یک عنصر عرفانی را به اتاق فرار شما اضافه کنند و واقعا تجربه بازی را ارتقا دهند. RFID readers می‌توانند هنگامی که جسمی با وزن خاصی روی حسگرها قرار می‌دهند، عکس‌العملی داشته باشند. اینها برای اتاق‌های فرار که بازیکنان شما باید یک شی خاص را برای برنده شدن پیدا کنند (یعنی جام مقدس را پیدا کنند) عالی هستند. هنگامی که آنها جام مقدس را پیدا کردند، می‌توانند آن را روی یک حسگر RFID قرار دهند تا قفل نهایی درب خروجی را آزاد کند.

مانند بسیاری از مطالب الهام گرفته شده در این پست، راه‌های زیادی برای ساختن این پازل وجود دارد. یکی دیگر از ایده‌های مربوط به وزن، ساختن یک معادله ساده با نمادهای مختلف است که به علامت سؤال ختم می‌شود (یعنی 👢+🐕=؟ یا 👢+🐕+🐕=؟). به بازیکنان خود یک ترازو ارائه دهید تا معما و سرنخ اتاق فرار را راحت تر پیدا کنند. سپس می‌توانند موارد موجود در اتاق را که با تصاویر مطابقت دارند وزن کنند و از وزنه ها برای پر کردن جاهای خالی معادله استفاده کنند. فرض کنید آنها اجسام را وزن می‌کنند و متوجه می شوند👢+🐕=۱۲oz &👢+🐕+🐕= ۱۸oz. کدی که از این پازل دریافت می کنید ۱۲۱۸ خواهد بود.

چیزی که بی‌ارزش است و باید تا شود

برای بازسازی این ایده، یک تکه کاغذ اوریگامی بردارید و آن را به شکل دلخواه تا کنید. اکنون، به سادگی کد خود را روی کاغذ تا شده بنویسید تا زمانی که باز شد، غیر قابل کشف به نظر برسد.

قفسه مخفی

ما یک ایده جالب دیگر برای پازل اتاق فرار داریم که بازیکنان شما را سرپا نگه می‌دارد. بسته به موضوع اتاق و دسترسی شما به ساخت و ساز، می‌توانید این قفسه را در یک بازی فرار بگنجانید. کشف اینکه چیز عجیبی در مورد این قفسه مخفی وجود دارد به خلاقیت و باهوشی بازیکنان بستگی خواهد داشت.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به معرفی ۱۸ معما و پازل مناسب اتاق های فرار پرداختیم. شما هم اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما درمیان بگذارید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی