رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

۱۰ چیز عجیبی که درباره سیاره زمین نمی‌دانستید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که در حال حاضر همه چیز در زمین کشف شده است. اما سیاره زمین ما چندین راز دارد که هیچ کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند. ما نمی‌توانیم سیاره مادری خود را نادیده بگیریم. در ادامه متن به بررسی عجایب سیاره زمین می‌پردازیم. با ما همراه باشید!

تغییر قطبی به تأخیر افتاده است

دانشمندان معتقدند که در حدود هر ۸۰۰.۰۰۰ سال، قطب‌ها در سیاره زمین تغییر می‌کنند و جابه‌جا می‌شوند. در آن صورت قطب شمال در جایی قرار دارد که اکنون قطب جنوب قرار گرفته است و برعکس. طبق اندازه‌گیری‌ها، از قرن نوزدهم به بعد قطب شمال مغناطیسی روی زمین حدود ۱۱۰۰ کیلومتر به سمت شمال غربی حرکت کرده است.

به تازگی، گفته شده که این قطب هر ساله حدود ۶۰ کیلومتر به سمت شمال حرکت می‌کند. محاسبات نشان می‌دهند که آخرین تغییر در این زمینه تقریباً ۷۸۰.۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاده است. بنابراین، این امر ممکن است به زودی رخ دهد. اثرات آن بر سیاره زمین را به دقت نمی‌شناسیم، اما دانشمندان تصویری از تعداد زیادی سناریوی ترسناک رسم کرده‌اند. برخی از دانشمندان می‌گویند در این صورت اروپا به بیابان تبدیل می‌شود.

 

عجایب سیاره زمین

 

مهاجرت پرندگان همچنان یک راز است

پدیده مهاجرت پرندگان به مدت قرن‌ها دانشمندان زیادی را به فکر مشغول کرده است. به تازگی کشف شد که پرندگان بر اساس طول خطوط مغناطیسی حرکت می‌کنند. با این وجود، دلیل اینکه چرا پرندگان می‌دانند باید پرواز کنند و چگونه مسیرها را دقیقاً یاد می‌گیرند هنوز به اندازه کافی شناخته نشده است.

همزمان، ما به تدریج داریم شروع به درک کردن این امر می‌کنیم که چگونه پرندگان مهاجر در این سفر طولانی تقسیم‌بندی ذخایر خود را انجام می‌دهند. آن‌ها در طول سال دو بار مسافتی هزاران کیلومتری را پرواز می‌کنند. مثل بازی‌های اتاق فرار، تعداد بی‌شماری معما برای حل کردن وجود دارد تا مسئله مهاجرت پرندگان در سیاره ما حل شود. این یکی از عجایب سیاره زمین است.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۷ نکته‌ای که درباره زامبی‌ها نمی‌دانید

 


 

بزرگ‌ترین موجود زنده، یک دایناسور نیست

در شرق Prairie City در اورگن، دانشمندان دانشگاه ایالتی اورگن به یک موجود جدید پی بردند. این محققان متوجه شدند که ریشه‌های درختان توسط قارچ عسل آلوده شده‌اند. قارچ بین قطعات چوب و پوست درخت نفوذ کرده و به آرامی مواد مورد نیاز خود را از درخت خارج می‌کند تا آن را به مرگ بکشاند.

با آزمایش‌های بیشتر، محققان متوجه شدند که این قارچ به طرز شگرفی گسترش یافته است. شبکه قارچی که به آن مایسل می‌گویند، بر روی ۹۰۰ هکتار گسترده شده بود. نام علمی این قارچ آرمیلاریا استویه یا همان قارچ عسل است.

اما این نام برای این آفت کشنده خیلی خیلی شیرین به نظر می‌رسد. دانشمندان حدس می‌زنند که این موجود غول‌پیکر بیش از ۲۴۰۰ سال قدمت دارد. او به یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موجودات زنده روی این سیاره تبدیل شده است. تقریباً مانند یکی از آن فیلم‌های آخرالزمانی ولی با این حال کاملاً واقعی و حقیقی.

 

ابری از سارها

هر کسی که قبلاً سارها را مشاهده کرده باشد، در ابتدا مبهوت می‌شود. گروه جمعی این پرندگان تقریباً مانند یک ابر زنده به نظر می‌رسد. مثل یک موجود زنده عظیم، این گروه به جلو و به عقب حرکت می‌کند و اشکال مختلفی به خود می‌گیرد.

احتمالاً این کار تنها برای گمراه کردن دشمنان و دسترسی به منابع غذایی مورد نیاز صورت می‌گیرد. دیده شده است که شاهین‌ها نمی‌توانند به این گروه‌ها وارد شوند. تا به امروز معلوم نیست که چگونه سارها در این گروه‌ها هماهنگ می‌شوند. چه کسی حرکات را اداره می‌کند و چگونه می‌توان تغییر شکل‌های مختلف را توضیح داد. محققان حتی از هوش گروهی صحبت می‌کنند. این مورد از عجایب سیاره زمین اهمیت زیادی دارد.

سیاره زمین

 

رودخانه‌ای جوشان در آمازون

در زمین، یک رودخانه خاص وجود دارد که از جنگل‌های بارانی آمازون در منطقه مردمان آشانینکا و منطقه هوانوکو در پرو می‌گذرد. این رودخانه به نام شانای-تیمپیشکا است که به «توسط خورشید به جوش آمده» معنی می‌شود.

این رودخانه طولی حدود ۶.۴ کیلومتر دارد و عرض آن ۲۵ متر و عمقش ۵ متر است. به طور میانگین دمایی حدود ۸۶ درجه سانتیگراد دارد. اما در مکان‌های خاصی به دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد می‌توان دست پیدا کرد. این مورد عجیب در سیاره ما هنوز نیز به طور قابل توجهی بررسی نشده است. آتشفشان‌های نزدیک به این روز بیش از ۷۰۰ کیلومتر با آن فاصله دارند. به همین دلیل، دانشمندان در حال حاضر مشغول به فهمیدن این هستند که گرمای رودخانه از کجا می‌آید.

 

بزرگ‌ترین زباله‌دانی جهان

زباله‌ها مشکلات بزرگی در این جهان هستند. عبارت سیاره پلاستیکی لفظ کاملاً درستی است. ما حتی فضا را نیز با تعداد زیادی زباله پر کرده‌ایم. بیش از ۶۵۰۰ تن زباله‌ در اطراف سیاره زمین می‌چرخند. طرح‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد.

از جمع‌آوری تا سوزاندن زباله‌ها توسط لیزرهای قوی. اما تمام این کارها باید با بالاترین دقت انجام شود، زیرا حدود ۳۸۰۰۰ شیء مصنوعی در دور زمین می‌چرخد. این اشیاء میلیاردها دلار قیمت دارند و طبیعی است که دوست نداریم آن‌ها خراب شوند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

رویارویی با نابودی: تهدیدات بزرگ برای بقای بشر

 


 

کاهش وزن به راحتی

مکان‌هایی در این سیاره وجود دارند که در آنها بدون نیاز به رعایت هرگونه رژیم غذایی خاصی، وزن به طور واقعی کاهش می‌یابد. زمین در واقع یک کره کامل نیست. این باعث می‌شود که جاذبه در همه جا به شکل یکنواختی عمل نکند که خود از عجایب سیاره زمین است. مکان‌هایی وجود دارند که به دلیل این نوسانات، گرانش پایین‌تری دارند. حتی در خلیج هادسون در کانادا، نیروی جاذبه زمین به  طور محسوسی پایین‌تر است. در آنجا، وقتی روی ترازو می‌ایستی، کمی سبک‌تر خواهی بود. حتماً در مدرسه به شما این موضوع را نگفته‌اند.

AI - سیاره زمین

 

زمین می‌تواند طلایی شود

در مجموع، حدود ۲۰ میلیون تن طلا در سطح زمین وجود دارد. با این مقدار می‌توانیم سطح زمین را به ضخامت نیم متر طلا بپوشانیم. اگر می‌توانستیم همه طلا را به نوار تبدیل کنیم، هر انسان زنده‌ای چهار کیلوگرم طلا دریافت می‌کرد. با این حال، تنها یک گرم طلا را می‌توان در ۱۰۰ میلیون تن آب دریا پیدا کرد.

 

سیاره بنفش

معمولاً همیشه می‌گوییم که ما در سیاره آبی زندگی می‌کنیم. اما دکتر شیل داسارما، متخصص بیولوژی‌شناسی از دانشگاه مریلند، باور دارد که در گذشته این سیاره بنفش بوده است. او این موضوع را به فرضیه‌ای برمی‌گرداند که می‌گوید میکروب‌ها در گذشته از کلروفیل استفاده نمی‌کردند. به جای آن، از مولکول‌های دیگری برای تبدیل نور خورشید به غذا بهره می‌بردند. همین امر جو آبی زمین را به رنگ بنفش تغییر داده بود.

 

ماه مرموز

یک برخورد ناگهانی بین سیاره ما و یک جسم آسمانی به اندازه مریخ در گذشته رخ داده است. این اتفاق حدود ۴.۶ میلیارد سال قبل اتفاق افتاد. در این حادثه، تکه‌های عظیمی باقی ماندند که بعدها ماه از آن‌ها تشکیل شد. برخی از دانشمندان می‌گویند که در ابتدا دو ماه وجود داشته‌. یکی از آن‌ها بعداً با ماه کنونی ما برخورد کرد و نابود شد. حتماً کسی این مسئله را در مدرسه به شما نگفته است. داشتن دو ماه در آسمان شب احتمالاً خیلی جذاب و هیجان‌انگیز بوده‌ است!

کره ماه

 

ماجراجویی‌ها در سراسر زمین

عجایب سیاره زمین انواع مختلفی دارند. در سرتاسر سیاره زمین، معماهای حل نشده و ماجراجویی‌های مرموزی منتظر شما هستند. هر علمی تنها سوالات جدیدی ایجاد می‌کند. در اتاق فرار، می‌توانید به یک دانشمند تبدیل شوید و معماها را حل کنید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...