برترین اتاق فرارهای آنلاین در سال ۲۰۲۰

چندی پیش مقاله‌ای در رابطه با برندگان Top Escape Rooms Project در سال ۲۰۲۰ منتشر کردیم؛ اما این تمام ماجرا نیست چراکه در این سال بخش جدیدی برای بازی‌های آنلاین هم به آن اضافه شده است. از برخی جهت‌ها، این جایزهٔ جدید برای علاقه‌مندان ایرانی جالب‌تر و کاربردی‌تر است؛ چراکه در واقع شما می‌توانید بیشتر اتاق‌ها را بازی کنید، درحالی که بازی‌های حضوری در سراسر جهان پراکنده شده‌اند و برای شرکت در آن‌ها باید هزینه‌های زیادی را مد نظر داشته باشید.

نکتهٔ جالبی که در رابطه با لیست برندگان جایزهٔ بخش آنلاین وجود دارد این است که سه اتاق از بریتانیا و شش اتاق دیگر از ایالات متحده آمریکا در رتبه بندی قرار گرفته و نمایش را به سرقت بردند. در این میان تنها کشور اوکراین با یک منتخب، مانع از تعطیلی بقیهٔ جهان شد! در این مقاله به معرفی برترین اتاق فرارهای آنلاین ۲۰۲۰ خواهیم پرداخت.

 


 

**این مقاله برگرفته از وبسایت The logic escapes me می باشد که توسط مجله اتاق فرار ترجمه و تالیف شده است**

 


 

شماره ۱: برترین اتاق فرارآنلاین جهان -PURSUIT OF THE ASSASSIN ARTIST -2020

Pursuit of the Assassin Artist
Pursuit of the Assassin Artist

اولین مورد لیست برترین اتاق فرارهای آنلاین ۲۰۲۰ به بازی«در جستجوی هنرمند قاتل» (Pursuit of the Assassin Artist) از مجموعهٔ Omescape اختصاص یافته است. این کمپانی از فرمت آنلاین برای انجام کاری استفاده کرد که قطعا در تجربه‌های شخصی به شکل صحیحی کار نمی‌کند:

یک مکانیک هوش مصنوعی در جهت افزودن لایهٔ اضافه به داستان و معماها و ساخت تجربه‌ای بهتر.

در حقیقت، این یک بازی مجازی‌ست که بیشتر به دلیل جنبه‌های معمایی، اصالت در طراحی و پازل‌ها، ظرافت، سرگرم کنندگی و پیوند به یک موضوع کلی در چند مرحله توجه کاربران را به خود جلب کرده است.

در این بازی، کارکتر شما کارآگاهی است که با هدف دادگاهی کردن قاتل، به خانهٔ شخصی که مشهور به هنرمند قاتل است، نفوذ می‌کند. شما در داخل بازی با قاتل ملاقات خواهید کرد، که فرصتی برای برخی از صحنه‌های تنظیم شده و زمانی برای تعاملات بسیار قوی ایجاد می‌کند. در اواسط بازی فشارهایی برای بالا بردن سطح آدرنالین افزوده شده اما در واقع، این بازی دارای لحظات مهمی در سراسر داستان می‌باشد، از همان ابتدای بازی تا هسته اصلی و دستگیری موفق قاتل. (اگر بتوانید به این مرحله برسید!)

برای شرکت در این اتاق فرار آنلاین حداقل به دو بازیکن نیاز دارید اما این موضوع به یکی از نکات منفی تجربه کمک می‌کند: قیمت بالا در این بازی (۱۸۰ دلار) در واقع از اکثر تجربیات حضوری بیشتر است.

 

شمارهٔ ۲: MISS JEZEBEL ONLINE

برترین اتاق فرارهای آنلاین- MISS JEZEBEL ONLINE
MISS JEZEBEL ONLINE

رتبه دوم برترین اتاق فرارهای آنلاین به  «خانم ایزابل» (Miss Jezebel) می رسد که توسط شرکت ۶۰out: Escape Rooms ارائه می‌شود و اگر پیش از این، از عنوان آن حدس نزده بودید، این یک بازی کاملا بزرگسال است. اگر از این بابت کاملا راضی نیستید در آن شرکت نکنید چرا که این تجربه‌ها در بازی دو چندان می‌شوند.

همچنان مشتاق هستید؟ خب.. این اسکیپ روم آنلاین نیز همچون مورد پیشین، یک جستجو و تحقیق در رابطه با قاتل است، اما روحیه‌ای کاملا متفاوت دارد. از خانم ایزابل انتظار کنایه‌ای آمیخته با مقداری کمدی داشته باشید. همچنین تبلیغات بسیاری از سوی بازیگران برای این بازی انجام شده و اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید در نقش یک کارآگاه برای حل پرونده‌های مخوف قرار بگیرید، احتمالا از آن لذت ببرید.
معماها به اندازهٔ بازی هنرمند قاتل قوی نیستند اما هنوز هم باعث سرگرمی مخاطب شده و تجربه را کسل کننده نمی‌سازند. طراحی صحنه کمی ضعیف‌تر به نظر می‌رسد اما این امر با داشتن «گلدیلاک» (Goldilocks) تعامل بازیگر جبران شد.

در رابطه با بحث قیمت نیز، این یک بازی گران دیگر است. بسته به اندازهٔ تیم ۱۲۵ الی ۲۱۵ دلار هزینه برای اجرای آن نیاز است و این قیمت نیز کمی بیش از حد بالاست. با این حال اگر گروهی از افراد را داشته باشید که از این تجربه لذت می‌برند و می‌خواهند خودشان را در این نقش قرار دهند، احتمالا ارزشمند و سرگرم کننده خواهد بود.

 

شمارهٔ ۳: VIRTUAL EXORCIST

VIRTUAL EXORCIST ONLINE-برترین اسکیپ رومهای آنلاین
VIRTUAL EXORCIST

بازی مجازی «جنگیر» (Virtual Exorcist) به دست Emergency Exit، یک شرکت کوچک بریتانیایی ساخته شده که قبلا در خارج از شمال غربی انگلستان، مراجعین بسیار کمی داشته است. هنگامی که آنها تصمیم گرفتند برای تجربهٔ بازی آنلاین خود به طور کامل وارد عمل شوند، بازی جنگیر مجازی آن‌ها را به صحنهٔ بین المللی وارد کرد. این احتمالا یکی از طبیعی‌ترین تجربه‌ها در لیست ۱۰ اتاق فرار آنلاین برتر می‌باشد. یک دوربین در اتاق و همچنین گیم مستر بازی حضور دارند، این بدین معنی است که شما واقعا احساس می‌کنید دارید یک مکالمهٔ بسیار طبیعی‌تر با آنها انجام می‌دهید. قابلیت‌هایی همچون شوخی با ناظر بازی و برخورد دوستانه به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر خلق کنند.

این مورد یکی از جذاب‌ترین و مناسب‌ترین بازی‌های اسکیپ روم در زمان تعطیلی می‌باشد که شاید بهترین مجموعه یا پازل‌ها را نداشته باشد، اما تجربه‌ای خاص و متفاوت را رقم می‌زند. گذشته از تعاملات گیم مستر، بخش بزرگی از این بازی در بازپخش صحنه‌های ضبط شده می‌باشد که به آنها اجازهٔ استفاده از جلوه‌های ویژه‌ای که اکثر بازی‌ها حتی به آن نزدیک نمیشدند، می‌دهد. حتی در صورتی که میزان تعاملات در اتاق بسیار کم به نظر برسند، پازل‌ها به اندازهٔ کافی قوی هستند. معماها لذت بخش و درحالی که برجسته نیستند اما مانعی نیز ندارند.

یکی از مواردی که شاید باعث صرف نظر شما از این بازی شود،‌ وحشتناک بودن ژانر بازی می‌باشد. اما بازدیدکنندگان حتی آن را ترسناک هم نمی‌دانند، به طوری که حتی افراد استرسی نیز می‌توانند بدون هیچ مشکلی این بازی را انجام دهند. نکتهٔ مهم دیگر نیز در رابطه با بازی‌های این شرکت، قیمت آنهاست: ۸۰ پوند به ازای هر تیم (بدون در نظر گرفتن تعداد) باعث شده که قیمت آن‌ها تا حد قابل توجهی پایین‌تر از دیگر بازی‌های برتر در لیست باشد.

 

شمارهٔ ۴: THE BEAST

THE BEAST
THE BEAST

 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

آشنایی با جوایز، رویدادها و جشنواره های اتاق فرار

 


 

در صورتی که قصد ندارید بازی شماره ۳ را امتحان کنید، پس حدس میزنیم حذف بازی چهارم نیز اقدامی منطقی باشد. بازی «جانور» (The Beast)، ساختهٔ کمپانی Emergency Exit چیزهای چندان زیادی نسبت به مورد قبلی ندارد. تنظیمات بسیار مشابهی با گیم مستر، دوربین و صحنه‌های کات شده وجود دارد.
درحالی که این بازی طولانی‌تر می‌باشد و پایان بازی چندان که باید محکم و قابل قبول نیست – با توجه به علاقهٔ این تیم به صحنه‌های بریده شده، انتظار می‌رفت که داستان به شکل محکم‌تری به پایان برسد، اما به نظر می‌رسد که آن‌ها بخشی از لحظه‌های پایانی را از دست داده‌اند. اما به طور کلی این بازی نیز همچنان تجربه‌ای سرگرم کننده و قانع کننده به شمار می‌رود که در اولین سفر آن‌ها، به خوبی شکل گرفته است. به دلیل مدت زمان طولانی‌تر (حداکثر ۹۰ دقیقه) قیمت این بازی نیز کمی گرانتر بوده و برای هر تیم ۱۰۰ پوند هزینه خواهد داشت.

 

شمارهٔ ۵: THE VANISHING ACT REMOTE

THE VANISHING ACT REMOTE
THE VANISHING ACT REMOTE

 

در رابطه با بازی «قانون محوشدن» (The Vanishing Act) می‌توان گفت: رتبهٔ ورژن حضوری این اتاق فرار بسیار بالاست و شرکت Locurio که ارائه دهندهٔ آن می‌باشد شهرت بسیاری به دلیل توجه به جزئیات کسب کرده‌اند. ورژن مجازی یا ریموت بلافاصله پس از بازی اصلی راه اندازی شد اما ایجاد تجربه‌ای بی عیب و نقص، وقت بسیاری از آن‌ها گرفته است.

 

شمارهٔ ۶: The Truth About Edith

The Truth About Edith
The Truth About Edith

 

اتاق فرار آنلاین «حقیقت دربارهٔ ادیت» (The Truth About Edith) یک بازی غیر معمول است و مطمئنا با دیگر اتاق فرارهایی که تاکنون ساخته شده‌اند متفاوت عمل می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت این بازی یک تعامل صوتی با میزبان بوده و گاهی اوقات شبیه به بازی‌های «واقعیت جایگزین» (Alternate reality game) می‌باشد.
در برخی موارد نیز به نظر می‌رسد که این تیم به سادگی پازل‌های کاغذی و ساده را برداشته و آن‌ها را به صورت آنلاین اجرا کرده‌اند؛ در نتیجه بخشی از آن شبیهیک پازل آنلاین کامپیوتری است. قسمت دیگر حسی همچون نسخهٔ چند نفره بازی رایانه‌ای Keep Talking and Nobody Explodes ایجاد می‌کند و سرانجام بخشی از آن را تئاتر همه جانبه تشکیل می‌دهد.

بنابراین می‌توان گفت بله این یک بازی سرگرم کننده در حد متوسط است اما در اصل اگر به دنبال تنوع باشید، قطعا تجربه‌ای جالب خواهد ساخت .

 

شمارهٔ ۷: AGENT VENTURE MISSION THREE: B.A.D SIDE OF THE MOON

AGENT VENTURE MISSION THREE: B.A.D SIDE OF THE MOON-برترین اتاق فرارهای آنلاین
AGENT VENTURE MISSION THREE: B.A.D SIDE OF THE MOON

 

«ماموریت سرمایه‌گذاری سه جانبه» (Agent Venture Mission Three: B.A.D Side Of The Moon) ساختهٔ کمپانی The Adventure Is Real یکی دیگر از ۱۰ اسکیپ روم برتر در سال ۲۰۲۰ می‌باشد. این بازی در سه قسمت ایجاد شده و اشخاصی که تنها قسمت اول را بازی کردند و سپس تسلیم شدند، آن را دوست نداشتند. اما تنها افرادی که واقعا در این تجربه غرق می‌شوند می‌توانند به قسمت سوم و بهترین بخش‌های بازی برسند.

در ابتدای این بازی نقش‌های متفاوتی به هر فرد داده می‌شود. هر شخصیت به اطلاعات مختلفی دسترسی دارد و باید کارهای بسیار خاصی را برای کمک به فرار تیم انجام دهد. برای مثال هکر که وظیفه‌های معمول‌تری را بر عهده دارد یا نقش‌هایی همچون هدایتگر،‌ محقق یا مسئول ارتباطات وجود دارند که در نتیجه هر فرد را در مسیرهای مختلفی هدایت می‌کند.
برخی تیم‌ها در اتاق فرارهای حضوری بدون موفقیت تلاش می‌کنند چراکه اشتراک گذاری اطلاعات بسیار آسان است. درحالی که اینجا یک مانع طبیعی‌تر وجود دارد که به خوبی حفظ می‌شود. از سوی دیگر نقش شما نیز در بازی، معماهایی که با آن درگیر می‌شوید و اطلاعاتی که بدست می‌آورید تاثیرگذاربوده و باید تا رسیدن زمان‌های مناسب صبر کنید.

یکی دیگر از تفاوت‌های این بازی، عدم وجود یک مسیر واحد برای فرار از اتاق‌ها می‌باشد. در حقیقت به نظر می‌رسد هر مرحله دارای دو مسیر مجزا برای موفقیت باشد، این بدین معنی است که نه تنها باید ارتباط خوب و میسری با اعضای تیم برقرار کنید، بلکه مجبور هستید تصمیماتی را اجرا کنید درحالی که پاسخ درستی وجود ندارد. در نتیجه هنگامی که بدون اطلاعات کامل تصمیم میگیرید واقعا نگران درست بودن آنها خواهید بود.

و در نهایت، این یک تجربهٔ صوتی است. در واقع شما هیچ ویدیو یا فیلمی دریافت نمی‌کنید و تنها گیم مستر، تمام صداهای شخصیت‌های مختلفی که ملاقات می‌کنید اجرا می‌کند.

بنابراین شرکت در اتاق فرار مجازی ماموریت سرمایه گذاری را پیشنهاد می‌کنیم، تنها در صورتی که از چالش‌های قوی لذت می‌برید باید آن را امتحان کنید. اگر به دنبال تجربه‌ای مشابه اسکیپ روم‌های فیزیکی یا ویدیویی هستید، پس بهتر است به دنبال بازی دیگری باشید. اما در غیر این صورت می‌توانید تنها با ۱۰ پوند به ازای هر نفر، اوقات خوشی را تجربه کنید.


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

مسابقات جهانی اتاق فرار ردبول

 


 

شمارهٔ ۸: CONDEMNED 2 ONLINE

بازی آنلاین «محکوم» (Condemned) که توسط NorCal Escape Co. ساخته شده دیگر در دسترس نیست و اطلاعات زیادی نیز از آن باقی نمانده است.

شمارهٔ ۹: PROJECT AVATAR: FIRST MISSION

برترین اسکیپ روم انلاین 2020
PROJECT AVATAR: FIRST MISSION

 

درحال حاضر بازی «پروژهٔ آواتار: ماموریت اول» (The Project Avatar: First Mission) قابل اجرا نیست، چرا که این بازی به دنبالهٔ خود یعنی «شکارچی مخفی» (Stalker) اضافه شده  که به نظر حتی بهتر از نسخه اول می‌آید.

این بازی کمی سبک پازل و جستجوی سنگین‌تری دارد. و این امر موجب جذابیت بیشتر آن شده. اگرچه ممکن است همین امر باعث شود این بازی برای برخی افراد طاقت فرسا باشد. افزودن عنصر پر اهمیت جستجو، به مشارکت بیشتر اعضای گروه کمک می‌کند و باعث می‌شود اشیاء را در زوم تشخیص دهید اما نیاز به تمرکز از طرف تیم خود دارید.

ویژگی برجستهٔ این اسکیپ روم مجازی در این می‌باشد که شما در یک بازی کامپیوتری اول شخص قرار می‌گیرید. آواتار دستان خود را در مکانی که انتظار می‌رود نگه می‌دارد، قدرت‌هایی برای افزایش سلامت شما وجود دارد و با استفاده از یک روکش می‌توانید کمی درخشش و نور بیشتری به اتاق اضافه کنید. در اینجا از «اتاق» استفاده می‌کنیم، اما فضای زیادی برای کاوش و کنجکاوی وجود دارد که باید به آرامی آن‌ها را باز و سپس بررسی کنید. همچنین عقبگرد کافی وجود دارد تا حس جهت گیری را در بازیکنان تقویت کرده و باعث شود حداکثر تازگی را احساس کنند.

تماشای آواتار در طول بازی و صحنه‌هایی که خلق می‌شوند بسیار بامزه هستند به طوری که احتمالا باعث خندیدن شما و تیم‌تان با صدای بلند شوند. قیمت این بازی نیز ۱۰۰ یورو به ازای یک تیم چهار نفره می‌باشد و برای علاقه‌مندان، یک ساعت عالی و ارزشمند به شمار می‌رود.

 

شمارهٔ ۱۰: VIRTUAL X-CAPER

VIRTUAL X-CAPER-برترین اتاق فرارهای آنلاین
VIRTUAL X-CAPER

 

آخرین بازی در لیست برترین اتاق فرارهای آنلاین جوایز TERPECA ساختهٔ شرکت Agent November به نام «جهش ایکس» (X-CAPER) می‌باشد. اما این به هیچ وجه بدین معنی نیست که ارزش آن کمتر از سایر گزینه‌هاست! این تیم با تجربه، مدت‌هاست بازی‌های حضوری زیادی در فضای باز اجرا کرده‌اند که نشان دهنده حضور فعال و تجربهٔ بالای آنهاست. بدین ترتیب آنها مهارت خود را در اجرای اتاق فرار مجازی نیز نشان دادند. یکی از ویژگی‌های جالب این بازی ارتباط گیم مستر با بازیکنان و خندیدن، تبریک گفتن یا حتی بحث در موضوعات مختلف بود که به نوعی عنصری جالب و متفاوت در بازی ایجاد کرده بود. همچنین این توجه به جزئیات بازی‌های برنده را از سایرین متمایز می‌کند.

ضعیف‌ترین بخش مجموعه، محیط آن می‌باشد که در واقع یک آپارتمان معمولی در لندن است که گویا اعضای تیم، برای ایجاد فضای همه‌جانبه و هیجان انگیز در آن، به قدر کافی تلاش نکرده‌اند. این موضوع در ابتدا ناامید کننده به نظر می‌رسد اما در کمتر از چند دقیقه، عیب و ایرادها در پس زمینه محو می‌شوند، زیرا معماها و طنز بازیکنان را درگیر می‌کند. پازل‌ها به خوبی و با تنوع طراحی شده‌اند و حل آنها نیاز به بحث و گفتگوی مناسب بین اعضای تیم دارد. همچنین تعامل گیم مستر هرگونه آرامش احتمالی میان معماها را پر می‌کند و عموما باعث می‌شود یک ساعت خوش به سرعت سپری کنید.

در نهایت، با هزینهٔ ۱۴ پوند به ازای هر نفر، به عنوان یک پیشنهاد وسوسه انگیز (مخصوصا برای تیم‌های کوچک) حساب می‌شود.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...