رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

برترین اتاق فرارها در سال ۲۰۲۰

پروژهٔ «برترین اتاق فرارها» (Top Escape Rooms) که اختصارا TERPECA نامیده می‌شود هرساله به انتخاب بازیکنان حرفه‌ای، برترین اتاق فرارهای جهان را معرفی می‌کند. اگرچه ۲۰۲۰ سال دشواری بود اما اندک اتفاقاتی هم بودند که بهتر است به آن‌ها بپردازیم. برای مثال در این سال، پروژهٔ اتاق فرارهای برتر بزرگتر و معتبرتر از همیشه بود؛ چراکه نزدیک به شش صد داوطلب از ۲۵ کشور به رتبه بندی ۵۰ بازی برتر از سراسر جهان کمک کردند. البته محدودیت‌های خاصی برای این اتاق‌ها نیز وجود داشت: بازی‌ها باید به زبان انگلیسی قابل پخش باشند و حداقل یک ماه در سال گذشته را باز بوده باشند.

توجه کنید که این مقاله در رابطه با بازی‌های حضوری و مربوط به برترین اتاق فرارها در سال ۲۰۲۰ است. در آینده‌ای نزدیک مقاله‌ای دیگر در مورد بهترین اسکیپ روم‌های آنلاین منتشر خواهیم کرد.


**این مقاله برگرفته از وبسایت TERPECA می باشد که توسط مجله اتاق فرار ترجمه و تالیف شده است**


برترین بازی‌های اروپایی

با دریافت ۵۰ جایزه، شنیدن اینکه شرکت‌های اروپایی بسیاری جشن گرفته‌اند، غیرقابل پیشبینی نیست! در حقیقت سال قبل، بیش از هر زمان دیگری بازی‌ها و مجموعه‌های اروپایی در لیست درخشیدند؛ چراکه ۴۰ بازی از ۵۰ اسکیپ روم برتر از این قاره بودند.

باری دیگر اسپانیا با ۱۱ اتاق برتر، برندهٔ آشکار این مسابقه بود. اگر بخواهیم نگاهی دقیق‌تر به این موضوع داشته باشیم، این تعداد حتی از کل کشور آمریکا (با هفت برابر جمعیت) هم بیشتر است. یونان دومین برنده در لیست ماست که هفت بازی برتر در آن ارائه می‌شوند. سایر کشورهای اروپایی که بیش از یک اتاق فرار جذاب دارند نیز عبارتند از:‌ آلمان با ۶ برنده، هلند با سه برنده، روسیه، فرانسه و سوئیس با دو اتاق برتر. کشورهای آندورا، اتریش، بلژیک، بلغارستان، جمهوری چک، استونی و لهستان همگی تنها یک برنده داشتند. در نهایت دیدن ۱۴ کشور مختلف نشان دهنده وسعت واقعی کیفیت بازی اتاق فرار در سراسر قاره اروپا می‌باشد.

DragonBorn

اسپانیا با بیشترین تعداد برندگان، پیروز اصلی این رویداد بود

دو مورد از بازی‌های اسپانیا در لیست ده اتاق فرار برتر قرار گرفته‌اند؛ «زادهٔ اژدها» (DragonBorn) با کسب رتبهٔ هشتم با فاصله کمی از «عمارت» (La Casa) از مجموعه Insomnia Corporation جز‌ ده بازی برتر هستند. اما بازی DragonBorn برنده جایزهٔ TERPECA و پیروز اصلی آنها بود. به دلیل کیفیت بسیار بالای نمایش تعجبی ندارد که Mad Mansion به عنوان بهترین شرکت انتخاب شود. دیگر بازی‌هایی که توانستند به لیست ۵۰ اتاق فرار برتر راه یابند عبارتند از:

  • بازی La Cervecería از مجموعهٔ Enigmik
  • بازی Elkano از مجموعهٔ Experientziak
  • بازی The Exam از مجموعهٔ Abduction
  • بازی Tomb Hunter: Akasha’s Legend از مجموعهٔ Escape Barcelona
  • بازی Cursed Expedition از مجموعهٔ Mythos

نکته جالب دیگر در رابطه با عملکرد اسپانیا این است که جوایز به مراتب کمتر از سال‌های قبل در بارسلونا متمرکز شده‌اند. یعنی بازار اسپانیا طی دو سال اخیر بیشتر شناخته شده و همین امر مجموعه‌ای از بازارهای کوچک‌تر را مطرح کرده است. اگر شما نیز تصمیم گرفته‌اید سفری به اسپانیا بروید و تجربهٔ این بازی‌ها را به‌دست آورید، به یاد داشته باشید که برای بازدید از بیشتر این مراکز به ماشین احتیاج دارید؛ و برای رزرو چند بازی نیز باید حداقل تیمی چهار نفره باشید.

یونان

شاید بهتر است تنها آتن را ذکر کنیم،‌ چراکه تقریبا تمامی بازی‌ها در آنجا مستقر شده‌اند. اگر شما نیز سفری به پایتخت این کشور داشته باشید احتمالا از قدرت ارائه آنها شگفت زده خواهید شد. کیفیت بسیار بالای بازی‌ها، زمان طولانی (معمولا بیش از ۶۰ دقیقه)، با مجموعه‌هایی عظیم و اغلب شامل بازیگران! حالا قیمت‌های نسبتا کم هم به مزایای این مجموعه‌ها اضافه کنید؛ این امر آتن را به بهشتی برای علاقه‌مندان به اتاق فرار تبدیل کرده‌ است.

البته این دو نکتهٔ مهم قابل ذکر هستند: اول اینکه اغلب مجموعه‌ها به سمت بازی‌های ترسناک می‌روند؛ چراکه ترسناک‌ترین بازی‌های انگلستان و اروپا با توجه به استانداردهای یونان تقریبا ملایم تلقی می‌شوند. دوم اینکه در برخی بازی‌ها احتمال خیس شدن وجود دارد پس کفش اضافه به همراه داشته باشید!

اتاق فرار The Sanatorium در یونان یکی از ترسناک‌ترین بازی‌ها در لیست اتاق فرارهای برتر می‌باشد

بازی «آسایشگاه» (The Sanatorium) از مجموعه Lockhill یک اسکیپ روم کاملا ترسناک و لذت بخش و از برندگان در یونان می‌باشد؛ که مکانیک‌های ترسناک آن به ایجاد حس واقعی آسیب پذیری کمک شایانی می‌کنند. به طور خلاصه این بازی ترکیب خوبی از ترس و پازل‌ها است که شرکت کنندگان را به طور کامل از دنیای بیرون جدا کرده و بر روی روند بازی متمرکز نگه می‌دارد. همچنین حالت‌های مختلفی برای انجام آن همچون «نیمه شب» (MIDNIGHT) برای تجربه ترس و پازل‌های کامل وجود دارند.

The Sanatorium
The Sanatorium

برندهٔ بزرگ (هرچند در جایگاه دوم) ساختهٔ مجموعه Paradox Project به نام «کتابفروشی» (Bookstore) می‌باشد که کلمات به سختی قادرند این حماسهٔ ۲۰۰ دقیقه‌ای را توصیف کنند! شرکت در این بازی، تجربه‌ای از یک محیط زیبا با مجموعه‌ای از معماهای متنوع و جالب را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. در طول بازی، روایتی وجود دارد که از اولین اتاق آنها آغاز می‌شود و نوعی خلاقیت خیره کننده به شمار می‌رود که ارزش یکبار بازدید را دارد.

علاوه براین جدیدترین بازی آنها به نام «آموزشگاه موسیقی» (The Music Academy) توانسته در جایگاه دوازدهمین برترین اتاق فرارها در سال ۲۰۲۰ جهان قرار بگیرد. دیگر بازی‌های برتر یونانی عبارتند از:

  • بازی «جن گیر» (El Exorcista) در جایگاه ۴ جهانی
  • بازی «بیدار شو» (Wake up) از مجموعهٔ Station در جایگاه ۳۳
  • بازی «نفس نکش» (Don’t Take a Breath) از مجموعهٔ Verone
  • و بازی «زنی در لباس سیاه» (Woman in Black) از مجموعهٔ Coven

آلمان

آلمان با شش بازی برنده، موفق‌ترین کشور اروپایی بود. مانند سال گذشته، پنج بازی در برلین یا هامبورگ واقع شده‌اند و با طی مسافت دوساعته با قطاری که این دو شهر را به یکدیگر متصل کرده، مطمئنا امکان بازدید از هر دو در یک سفر وجود دارد. آلمان با بیش از پنج بازی در لیست برترین اتاق فرارهای سال ۲۰۲۰ مقصدی عالی برای علاقه‌مندان اسکیپ روم.

theroom
THE ROOM

بدون شک برندهٔ واضح آلمان، شرکت شماره دو در سطح جهانی یعنی THE ROOM بود؛ چرا که «الکساندر فون هومبولت» (Alexander von Humboldt) و «براندون دارکمور» (Brandon Darkmoor) به ترتیب جایزه‌های شماره ۱۵ و ۱۷ را به خانه بردند. توجه به جزئیات در The room تقریبا غیرقابل باور است، بنابراین دیدن رتبه‌های بالا تعجب آور نیستند. اگرچه می‌توانید اطمینان داشته باشید که الکساندر فون هومبولت یک ماجراجویی عالی را ارائه می‌دهد. گرچه شنیده‌ها حاکی از آن است که دارکمور کمی بهتر است و با دو تجربهٔ عالی دیگر در همان مکان (و چندین بازی خوب دیگر در شهر)، برلین قطعا ارزش یک سفر را دارد.

بازی‌های «ارنی هادسون و زن ماتم گرفته» (Ghost Hunter Ernie Hudson and the Wailing Woman) و «ارنی هادسونو باغ وحش مرگ» (Ghost Hunter Ernie Hudson and the Zoo of Death) برای سومین سال متوالی در رتبه بندی ظاهر شدند. شاید همهٔ افراد از آنها لذت نبرند اما انقدر محبوب بودند تا رتبه‌های ۱۹ و ۴۰ را به دست آورند. بار دیگر، سلطه آن در هامبورگ با «پنهان در نفرین نپتون هامبورگ» (Hidden in Hamburg’s Neptune’s Curse) تقسیم می‌شود. ارائه دهندهٔ آن، بازی‌های جذابی دارد و دیدن نام این اتاق در لیست دور از ذهن نیست و بازهم می‌توان گفت این شهر ارزش بازدید دارد.

اما بازی ششم در مجموعهٔ دورتری قرار دارد: «کوچه» (The Alley) از کمپانی Rätselraum Ruhrpott به عنوان یکی از برترین بازی‌های آلمان شناخته شد که در شهر «بوخوم» (Bochum) و با فاصله زیادی از برلین و هامبورگ واقع شده است. اما اگر به کشورهای بعدی لیست هم سفر خواهید کرد و کمی از یک مسیر طولانی منحرف نیستید شاید جز گزینه‌های‌تان باشد.

هلند (و بلژیک)

این کشور در سال ۲۰۲۰ نامزدهای بسیاری برای رویداد TERPECA داشت و مقصدی شگفت انگیز برای علاقه‌مندان به شمار می‌رود! در صورتی که می‌توانید با همراهی یک تیم چهارنفره به شمال غربی اروپا سفر کنید، احتمالا در هلند و با یک سفر جاده‌ای بتوانید ۱۰ الی ۳۰ بازی عالی را تجربه کنید.

اتاق فرار گنبد برترین اتاق فرارها در سال ۲۰۲۰
The Dome

اسکیپ روم The Dome مقام نخست و برترین بازی فرار در سال ۲۰۲۰

بار دیگر «گنبد» (The Dome) توانست مقام اول را از آن خود کند. این بازی تجربه‌ای شگفت انگیز است که سرشار از لحظات به یاد ماندنی و معماهای جذاب است. بدین ترتیب می‌توان گفت Escape Room Nederland شایستهٔ هر تقدیری است!

دو بازی دیگر در سه گانه برندگان هلندی شامل «پایان» (The End) از مجموعهٔ Dark Park و «دخمه‌های دریایی» (Catacombs) از مجموعهٔ Logic Locks می‌شوند که هردو اسکیپ روم‌های چشمگیری هستند. دخمه‌های دریایی تجربه‌ای همه جانبه در زیر یک کلیسا در مرکز آمستردام می‌باشد و برای طرفداران تئاتر توصیه می‌شود. البته باید هشدار دهیم: با یک بازی ترسناک‌تر از حد انتظار روبرو هستید و پایان بازی خود تجربه‌ای دلهره آور است. اما اگر مشتاق لحظه‌هایی خاص هستید، شرکت در این بازی ضروری است! پس از اتمام آن نیز می‌توانید از دو بازی عالی دیگر در همان مکان لذت ببرید.

درحالی که از هلند صحبت می‌کنیم،‌ شاید بهترین زمان برای ذکر بلژیک هم باشد؛ زیرا برای انجام بازی‌های هلندی به ماشین نیاز دارید. بنابراین ممکن است از مرز عبور کرده و از «مشلان» (Mechelen) هم دیدن کنید. اسکیپ روم «راز سنت رومولدوس» (The Secret of Saint-Rumoldus) ساختهٔ مجموعه De Gouden Kooi تجربه‌ای شاد با معماهای سطح بالاست که احتمالا به دنبال آن باشید! اگرچه ممکن است برخی از جلوه‌های ویژهٔ موجود در دیگر بازی‌های این جشنوراه را نداشته باشد اما در معماها،‌ دکوراسیون، اکتشاف و داستان به طرز فوق العاده‌ای عمل کرده‌اند. پس اگر می‌خواهید ثبات را در تمام جنبه‌های بازی مشاهده کنید، این مورد یکی از برترین اتاق فرارها در سال ۲۰۲۰ می‌باشد که ارزش امتحان کردن دارد.

going underground
Going Underground

سایر کشورهای اروپایی

اتریش: بازی «رفتن به زیرزمین» (Going Underground) ساخت Crime Runners در شهر وین یکی از معدود بازیهایی بود که در سال ۲۰۲۰ ایجاد شد و به ۱۰ بازی برتر رسید. یک ماجراجویی ۹۰ دقیقه‌ای در اعماق وین، که بسیاری را مشتاق سفر و کشف این راز نهان در اتریش می‌کند. شاید اتریش به اندازهٔ دیگر کشورهای اروپایی مشهور نباشد اما وین شهر زیبایی است که می‌توانید از آن بازدید کنید و چندین تجربهٔ عالی از بازی اتاق فرار را رقم زنید. از جمله سه بازی دیگر در مجموعهٔ Crime Runners و چند بازی که توسط Time Busters ساخته شده‌اند.

جمهوری چک: اتاق فرار «شبح» (Poltergeist) در مجموعهٔ the Chamber باری دیگر به ۵۰ اسکیپ روم برتر راه یافت. شبح نمایشی گسترده و همه جانبه می‌باشد که به طور غیر معمول به عنوان یک اتاق فرار ترسناک، معماها و پازل‌های جالبی را ارائه می‌دهد. نکته جالبی که در رابطه با پراگ (پایتخت جمهوری چک) وجود دارد این است که تعداد زیادی بازی باکیفیت و امکان رزرو دو نفره وجود دارد که قیمت‌های آنها نیز بسیار جذاب است. در کنار جاذبه‌های زیبا و تاریخی، این شهر یک مقصد عالی برای مسافرت و تفریح به شمار می‌رود.

فرانسه: در این کشور اکثر شرکت‌ها نسبت به سال ۲۰۱۹ رتبه بندی کاملا ثابتی داشتند؛ با این حال چیزهای نیز در فرانسه تغییر کرده‌اند. دو بازی کاملا ناپدید شدند و به جای آن‌ها دو بازی جدید از راه رسید که هر دو خارج از شهر پرپینیان (Perpignan) در جنوب کشور هستند. پس می‌توان گفت Escape Dimension شرکت دیگری‌ست که باید به لیست اضافه شود؛ با دو بازی خلاقانه در بین ۵۰ اتاق فرار برتر یعنی «جستجوی جنگل» (Jungle Quest) و «رمز و راز در خیابان زنده» (Mystery on Lived Street).
درحالی که ممکن است فکر کنید شرکت در ۲ اسکیپ روم ارزش سفر ندارد اما لازم به ذکر است که آن‌ها با فاصله کمی از اسپانیا و مرز بارسلونا واقع شده‌اند. پس می‌توانید به عنوان یک سفر جاده‌ای پس از اسپانیا به آن توجه کنید.

آندورا: «بهمن فراموشی» (An Avalanche of Oblivion) از کمپانی Claustrophobia تنها برنده در این کشور کوچک بود. حضور آن تعجب برانگیز نیست، چراکه در دو سال گذشته توانسته بود رتبه بالایی را کسب کند و هیچ چیز نشان نمی‌دهد که کیفیت آن افت کرده است. تنها مسئله سختی سفر به این منطقه می‌باشد.

استونی:‌ یکی از جذاب‌ترین بازی‌های این لیست، «مصاحبه» (The Interview) ساخت مجموعهٔ Affect Laboratories می‌باشد که توانسته در رتبه ۱۶ قرار گیرد. «توبی» (Toby) از مجموعهٔ‌ Escape the Review درباره این بازی گفته است:
«مصاحبه یک بازی بی همتاست که تا به حال در جایی دیگر بازی نکردم. این بازی ترفندهایی را که هیچ طراح معقولی امتحان نمی‌کند، به همراه دارد و با آن‌ها جدا می‌شود. اثری نابغه و عجیب و غریب که در آن نمی‌دانید از کجا ضربه خورده‌اید!»

لهستان: تنها بازی لهستانی که در سال ۲۰۲۰ برندهٔ جایزه شد، اتاق فرار «پناهندگی» (Asylum) از مجموعهٔ‌ Exit19.pl بود که جایگاه چهل‌وسوم لیست را به خود اختصاص داد. جالب است که «بیدگوشچ» (به لهستانی: bydgoszcz) باری دیگر در نامزدی خوب عمل کرد اما آن‌ها در لیست ۵۰ بازی برتر قرار نگرفته‌اند. با این حال قدرت زیادی در آنجا وجود دارد. پس اگر به دنبال بهترین بازی‌های اتاق فرار در اروپا هستید، شاید این شهر مقصد بعدی شما باشد.

روسیه: به نظر می‌رسد که روسیه از ترکیب دو مشکل تعداد کم بازدیدکنندگان و بازی‌های بدون ترجمه رنج می‌برد! مطمئنا،‌ همهٔ شنیده‌ها حاکی از آن است که اتاق‌های فرار شگفت انگیزی و احتمالا بیشتر از دو بازی که در این سال به ۵۰ اتاق برتر رسیدند وجود دارد. به هرحال، بازی «جنون پارانوئید» (Insane Paranoid) از Quest-Art برای سومین سال متوالی جایزهٔ خود را دریافت کرد؛ درحالی که «شکارچیان روح» (GhostHunters) ساخت Claustrophobia سرانجام برای اولین بار در لیست ۵۰ بازی برتر قرار گرفت.

Aunt Hilda- برترین اتاق فرار سوئیس
Aunt Hilda

سوئیس: اتاق فرار «عمه هیلدا» (Aunt Hilda) گرچه به عنوان الهام‌بخش‌ترین بازی جهان به نظر نمی‌رسد، اما قرارگیری در موقعیت ۶ نشان می‌دهد که تجربه‌ای چشمگیر است. شرکت کنندگان این بازی به مراتب از سال‌های پیش بیشتر بود (۲۶ نفر). همین امر باعث شد تا چندین رتبه در رده بندی صعود کند. به نظر می‌رسد پیوستن Kontinuum یکی از اولین شرکت‌های اروپایی به AdventureRooms باعث شده که سوئیس به مکانی درحال توسعه و مناسب برای شرکت در اتاق فرار تبدیل شود؛ به شرطی که با سفرهای جاده‌ای و هزینهٔ بالای آن مشکل نداشته باشید.

اگر شما یک بازی اتاق فرار ساخته‌اید که بیش از ۲۰۰ بازیکن شما را به عنوان یکی از ۲۰ مجموعهٔ مورد علاقه خود می‌دانند،‌ پس شما نیز کار خود را به طرز فوق العاده‌ای انجام داده‌اید. اگر هم شانس شرکت در ۵۰ بازی برتر جهانی را داشته‌اید باید تبریک فراوانی به شما بگوییم – چراکه ورود به چنین سطحی به شدت دشوار است و اگر در رای گیری‌ها هم شرکت کرده‌اید از شما ممنونیم که باعث مشتاق شدن افراد بیشتری را برای شرکت در این بازی‌ها شده‌اید.

و در پایان، از «ریچ براگ» (Rich Bragg) متشکریم، تنها تعداد کمی از مردم متوجه خواهند شد که چقدر برای این پروژه تلاش کرده‌ و چیزی قابل توجه خلق کرده‌اند. صنعت اتاق فرار و علاقه‌مندان در همه جای دنیا قدردان زحمت‌های این پروژه هستند.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...