رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

آشنایی با رویدادها، جشنواره‌ها و جوایز اتاق فرار

درحال حاضر اتاق فرار یک سرگرمی پرطرفدار به شمار می‌رود و از آنجایی که رقابت میان مجموعه‌های برگذار کننده قوی‌تر شده، خدمات و ابتکار بیشتری نیز در این زمینه دیده می‌شود. از طرفی افزایش رقابت میان شرکت کنندگان هم باعث شده این رقابت‌ها شکل‌های مختلفی به خود بگیرند. امروز با شما هستیم تا لیستی از مسابقه‌ها و جایزه‌های قابل توجهی که به شدت با بازی اسکیپ روم در سطح جهانی و محلی مرتبط هستند را مرور کنیم.

جوایز اتاق فرار

پرسش در رابطه با «بهترین اتاق های فرار» رایج‌ترین سوال در همه‌ی گروه‌های طرفدار اتاق فرار می‌باشد؛ در عین حال که این سوال ساده و واضح است اما در اغلب مواقع پاسخ آن، چنین نیست. میان تبلیغات و معرفی شرکت‌ها یا توصیه‌های مردم، راهی برای نتیجه گیری قطعی وجود ندارد. چراکه بهترین اتاق برای هر شخص معنای متفاوتی دارد. ممکن است گروهی اتاق‌های سرشار از هیجان و ترس را دوست داشته باشند درحالی که تیم دیگر از حل کردن معماهای منطقی لذت می‌برند.

احتمالا به همین دلیل در سال‌های اخیر انواع مختلفی از رتبه‌بندی اسکیپ روم ایجاد شده است؛ البته ما نیز در «اسکیپ مگ» اتاق فرارهای ایران را به صورت تکمیلی و بدون تعصب معرفی و بررسی می‌کنیم و در آخر با معیارهایی همچون درجه سختی و هیجان در اختیار مخاطبان قرار می‌دهیم.

اما بینش شخصی نیز حائز اهمیت بوده و در جایی که الگوریتم‌های متعددی برای رتبه‌بندی اتاق‌های فرار و ارائه پیشنهادات خوب وجود دارد، مسابقه‌ها و جوایز می‌توانند برتری بزرگی نسبت به سایر رقبا باشند که به مجموعه‌ها فرصت درخشش و خودنمایی می‌دهند؛ و در همین زمان مخاطب را شگفت‌زده می‌کند. بنابراین ما لیستی از ابتکارها و جایزه‌های قابل توجهی که به خوبی در بازی اتاق فرار ایجاد شده‌اند را آماده کرده‌ایم اما گردآوری آن‌ها تصادفی می‌باشد، زیرا ما نمی‌خواهیم بگوییم به کدام یک اعتماد کنید؛ شما می‌توانید این کار را بدون کمک ما هم انجام دهید!

  Top Escape Rooms Project

تاپ اسکیپ روم پروژکت

احتمالا شما نیز با Top Escape Rooms Project Enthusiasts’ Choice Award آشنا هستید چراکه شناخته شده‌ترین و رسمی‌ترین پروژه در سراسر جهان می‌باشد. ایده اصلی آن به این شکل است که توصیه‌ها و رای‌ها را فقط از شرکت کنندگان و بازیکنان با تجربه جمع آوری کرده و سپس به رتبه‌بندی اتاق‌ها و شرکت‌های دارای رای می‌پردازد. در این وبسایت طبقه بندی‌هایی همچون اتاق‌های برتر، برترین اسکیپ روم‌های آنلاین و بهترین مجموعه‌های ارائه دهنده وجود دارند. اطلاعات بیشتر را در https://terpeca.com بخوانید.

BULLSEYE AWARD

جایزه‌های قلب هدف یا همان Bullseye توسط ESCAPETHEROOMERS اهدا می‌شوند و در دو سال گذشته، آن‌ها اتاق‌ها و محصولات قابل توجهی را دسته‌های بی‌شماری انتخاب کردند؛ از جمله این موارد می‌توان به بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی پازل، بهترین خط داستانی و حتی بهترین شخصیت اشاره کرد.

Escape Roomers Top Rooms

این بلاگ از آلمان فعالیت می‌کند و با ارسال نظرات مرتبط در رابطه با اتاق‌های فرار، لیستی از بهترین بازی‌های اسکیپ روم نیز تهیه می‌کند. طبقه بندی‌های «بهترین بازی‌های حضوری» (Best Live) و «بهترین بازی‌های آنلاین» (Best Remote) وجود دارند و قطعا محدود به بازار آلمان نیست. اگرچه درحال حاضر دسته بندی Best Live محدود به اتاق‌هایی از اروپا می‌باشد، در قسمت Best Remote می‌توانید مواردی را از سراسر جهان یافته و بازی کنید. برای بازدید از این وبلاگ به آدرس https://www.escaperoomers.de مراجعه کنید.

 Escape Authority

متخصص فرار نیز همچون سایر وبلاگ‌ها ایجاد شده تا در انتخاب بهترین اتاق‌ها بر اساس دسته‌بندی و مناطق به ما کمک کند. البته آن‌ها در ایالات متحده آمریکا ساکن بوده و بر روی اتاق‌های آنجا تمرکز دارند. جایزه‌ی آن‌ها یعنی «کلیدهای سرافرازی» (Keys to Greatness) با در نظر گرفتن عوامل متعدیی به بازی‌های برجسته تعلق می‌گیرد. از بهترین بازی و بهترین زنجیره‌ی ملی گرفته تا بهترین بازی‌های خانگی و رومیزییا حتی بهترین تم ترسناک، مطمئنا موضوعاتی با توجه به سلیقه‌ی خود پیدا می‌کنید! اطلاعات بیشتر در مورد این وبلاگ را در صفحه‌ی خودشان: https://www.escapeauthority.com بخوانید.

 Escape Room Awards

جوایز اتاق فرار

رویدادی است که در اسپانیا رخ می‌دهد؛ اما هیئت داوران آن شامل برخی افراد سرشناس بین المللی می‌باشد. این رویداد از سال ۲۰۱۶ برگذار می‌شود و وبسایت اصلی آن به زبان اسپانیا ایجاد شده است. درحال حاضر می‌توانید با مراجعه به آدرس escaperoomawardsoficial. com اطلاعات کاملی در رابطه با این جشنواره، هیئت داوران اسپانیایی و بین المللی دریافت کنید. علاوه بر این اگر می‌خواهید در جشنواره بعدی که برگذار می‌شود شرکت کنید، فرصت را غنیمت شمرده و همین امروز اقدام کنید.

 USA today 10best

درحالی که این موضوع نسبتا قدیمی به حساب می‌رود، ارزشمند بوده و جالب است بدانید مطبوعات نیز به آن علاقه‌مند هستند. هیئت داوران آن‌ها شامل برخی از اسم‌هایی می‌باشد که به طور گسترده در دنیای اتاق فرار شناخته شده و مورد توجه قرار می‌گیرند. پس امیدواریم اقدامات مشابهی هم در آینده انجام دهند!
شما می‌توانید برندگان این رویداد در سال ۲۰۱۹ از لینکwww. 10best. com/awards/travel/best-escape-room-2019 پیدا کنید.

Room Escape Artist Golden Lock

جویز اتاق فرار

از «لیزا» (Lisa) و «دیوید اسپیرا» (David Spira) معمولا به عنوان افرادی مشهور در زمینه‌ی اتاق فرار یاد می‌شود و نیاز به معرفی ندارند. وبلاگ آن‌ها در ایالات متحده و جهان به خوبی شناخته شده و جای تعجبی ندارد که آن‌ها با قوانین و روش‌های خودشان به دنبال انتخاب بهترین اتاق‌های فرار در یک معین گشته‌اند. حداقل پنج سال از زمانی که لیزا و دیوید این فعالیت را شروع کرده‌اند می‌گذرد و شما می‌توانیدیافته‌های آن‌ها را در اینجا www. roomescapeartist.com ببینید.

Escape Game Awards

رویدادی در فرانسه می‌باشد که تنها به اتاق‌های این کشور هم محدود می‌شود؛ با این حال بدین معنی نیست که اهمیت کمتری نسبت به سایر گزینه‌های لیست دارد. همیشه اتفاق جالبی‌ست که جوایز منطقه‌ای را با جوایز جهانی مقایسه کنیدیا هنگام سفر به آن منطقه، به سادگی آن‌ها را بررسی کنید و ایده بگیرید. جایزه‌های آن‌ها به سال ۲۰۱۵ و دسته‌بندی محتواها برای: بهترینبازی، برترین طراحی محیط، بهترین برند و برترین بازی اتاق فرار رو میزی (قابل حمل) باز می‌گردد. آنچه در فرانسه موفق بوده را می‌توانید از اینجا اescapegameawards.fr مشاهده کنید.

Skeleton Key Awards

این مورد وبلاگی همچون دیگر موارد لیست در رابطه با اتاق‌های فرار می‌باشد که موفق به جمع آوری لیستی از بهترین و برترین بازی‌های ایالات متحده آمریکا شده است. اگرچه این رویداد برای سال‌های اخیر برگذار نشده و هیچ جایزه‌ای برای ۲۰۲۱ در نظر گرفته نشده است، اما سال‌های گذشته به دلیل استفاده از دسته بندی‌های تخصصی بسیار همچون «بهترین داستان سرایی کلی»، «جدیدترین اتاق فرارها» یا «بهترین اتاق فرار برای کل خانواده» مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نتایج آخرین جایزه، از این لینک thehauntgirl.com به مطالعه بپردازید.

The Golden Keys

گلدن کی

وبلاگThe Logic Escapes Me که از لندن مدیریت می‌شوید، مطالب جالبی از اروپا دارد. البته جوایز آن‌ها بر اساس سلیقه و نظرات شخصی اهدا می‌شود، بنابراین اگر قضاوت آن‌ها معتبر باشد، مطمئنا اطلاعات بسیار مفیدی برای‌تان خواهند داشت. هر جایزه با استدلال قوی و شرح نقاط قوت همراه می‌باشد. اما همانطور که گفتیم ما تنها به معرفی منابع می‌پردازیم پس اعتبار آن‌ها را با بازدید از این لینک https://thelogicescapesme.com بسنجید.

  Escapetalk.nl

اسکیپ روم تالک

این وبسایت نه تنها به عنوان مکانی برای بررسی اتاق‌های فرار وجود در هلند عمل می‌کند، بلکه مجموعه‌ای از اتاق فرارهای مورد علاقه‌شان هم در طول یک سال با کاربران به اشتراک می‌گذارد. آن‌ها هرساله این کار را انجام می‌دهند و در لیست خود، تنها اتاق‌هایی را جای می‌دهند که نظرات کافی و رتبه‌ی متوسط رو به بالا را دارند. برای دیدن دستاوردهای این تیم می‌توانید سری به این لینک https://escapetalk.nl/  بزنید.

جشنواره ملی اتاق فرار رازگشا

رازگشا

نخستین فراخوان طراحی اتاق فرار و جشنواره مرتبط با اسکیپ روم در ایران به نام رازگشا می‌باشد که رقابتی جذاب، هیجان‌انگیز و جدید برای تمامی علاقه‌مندان به این حوزه ایجاد کرده است. در این جشنواره بستری به منظور معرفی، ایده‌پردازی و طراحی اتاق فرار خلاق ایجاد شده و پس از داوری به طرح‌های اول تا سوم جوایزی ارائه می‌شود.

سخن پایانی

درحالی که بسیاری از این رویدادها مربوط به گذشته هستند یا تاریخ ثبت نام و شرکت در آن‌ها گذشته است اما احتمالا با جوایز و مسابقه‌های بیشتری در سال‌های بعدی روبرو خواهیم شد. اگر ما چیزی را از قلم انداخته‌ایم شما می‌توانید از بخش نظرات به ما اطلاع دهید تا این لیست را بروز نگه داریم!

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...