معرفی اتاق فرار The Dome – بهترین اتاق فرار جهان

گاهی اوقات امیدوار هستید که برخی چیزهای مشهور همچون سابق بدرخشند تا ناامید نشوید. مجموعه‌ی Escape Room Nederland نیز سال‌ها قبل با اتاق فرار The Girl’s Room یک بازی ترسناک و تحسین برانگیز، افراد بسیاری را شگفت‌زده کردند. بنابرین هنگام افتتاح بازی «گنبد» (The Dome) همه‌ی نگاه‌ها به آن‌ها بود. در ادامه همراه ما باشید تا ببینید چگونه گنبد بهترین اتاق فرار جهان شد.

نگاهی کوتاه به بازی The Dome


مجموعه: Escape Room Nederland
شهر: بون‌اسخوتن
تعداد بازیکنان: ۴ – ۶ نفر
هزینه: ۱۶۵ یورو در طول هفته و ۱۸۵ یورو برای جمعه، شنبه و یکشنبه
حداقل سن ورود: ۱۸ سال
زبان‌ها: هلندی و انگلیسی


کمپانی Escape Room Nederland

مجموعه‌ی «اتاق فرار هلند» (Escape Room Nederland) در یک پارک صنعتی و نزدیکی «بون‌اسخوتن» (Bunschoten) واقع شده است. در حقیقت برای رسیدن به آنجا باید با ماشین از سد عبور کنید، بنابراین جستجوی خود را رها نکنید.
برای ورود به فضای مجموعه، باید کد درب را وارد کنید، که توسط یک فیلم به زبان هلندی در ورودی به شما گفته می‌شود. اگر زبان هلندی شما چندان روان نیست، نگران نباشید چرا که کد ورود به صورت تصویری نیز به نمایش در می‌آید.
به محض بالا رفتن از پله‌ها، با یکی از بزرگ‌ترین مناطق لابی اتاق فرار روبرو خواهید شد. مراجع کنندگان می‌توانند زمان انتظار خود را با مواردی همچون کنسول بازی، بیلیارد، فوتبال، هاکی روی زمین، تنیس روی میز و سرگرمی‌هایی دیگر بگذرانند. در گوشه‌ای دیگر نیز می‌توانید از بار، نوشیدنی‌ها و میان وعده‌های مختلف این مجموعه استفاده کنید، که پس از پایان بازی هزینه‌ی آن‌ها دریافت می‌شود. همچنین می‌توانید اقلام با ارزش خود را در قفسه‌های مخصوص قرار دهید.

این مجموعه درحال حاضر، میزبان سه اتاق فرار متفاوت می‌باشد. قدیمی‌ترین و نخستین اتاق فرار آن‌ها «بنلوکس: آزمایشگاه» (BeNeLux: The Laboratory) نام دارد. بازی تحسین برانگیز «اتاقِ دختر» (The Girl’s Room) مورد بعدی‌این لسیت است و سومین نمایش اتاق فرار آن‌ها «گنبد» (The Dome) می‌باشد.

به هرحال، با شرکت در هر بازی باید مدتی را در اتاقی وقت بگذرانید که به عنوان یک سرویس ویژه توسط Escape Room Nederland ارائه می‌شود. در این زمان نکات ارزشمند و برجسته‌ای از تجربه‌ی شما در اسکیپ روم، دوباره به نمایش درمی‌آید. پیش از ورود به بازی گنبد نیز تنها یک گزارش کوتاه استاندارد در جلوی قسمت ورودی نمایان می‌باشد. البته داستان اصلی پشت در، داخل یک ویدیوی مفصل به نمایش گذاشته شده‌ است. (اگرچه ممکن است این مورد از سال ۲۰۲۱ به بعد تغییر کرده باشد)

اسکیپ روم «گنبد» (The Dome)

بهترین اتاق فرار جهان
بازی گنبد، شهرتی جهانی داشته و به عنوان برنده‌ی شماره ۱ پروژه برترین اتاق فرارها (TERPECA) در رقابت با ۱۳۰ بازی دیگر انتخاب شده است.

سناریو اتاق فرار The Dome:

درحال حاضر رهبر جنایتکاران «هکتور فرانسن» (Hector Franssen) در آنجا تحت درمان «انتقال عصبی کنترل شده مولکولی» (CMNT) قرار دارد؛ اما در طول تحقیقات، هکتور موفق می‌شود سیستم The Dome را ویران ساخته و در نهایت فرار کند.

به دلیل خرابکاری‌های هکتور، دوز بالایی از سیکلات سدیم (دارویی توهم زا) وارد اتاق معاینه می‌شود. این ماده که در طول درمان CMNT برای هکتور تجویز شده بود، حالا شما و تیم‌تان را در معرض خطر قرار می‌دهد چراکه کنترل خود بر واقعیت را از دست خواهید داد.

درباره‌ی اتاق فرار گنبد

اولین باری که در یک اتاق فرار توانستید یک در مخفی را کشف کنید و سپس متوجه شدید اتاق دیگری نیز وجود دارد را به یاد دارید؟ حالا تصور کنید همان حس در اتاق فرار The Dome ده برابر شود.

نوشتن از بازی گنبد بدون تمجید و تحسین چندان آسان نیست. از آنجا که این اتاق فرار تجربه‌ای باور نکردنی‌ است و شگفتی‌های بسیاری از هر اسکیپ روم دیگری که تجربه کرده‌اید را در خود جای داده است، می‌توان چنین گفت که این بازی همه چیز است و در عین حال چیزی مطابق با انتظارات شما از یک اتاق فرار عادی نیست.
تنظیمات علمی تخیلی در این تجربه قابل سرزنش نیستند و با پیشرفت بازی، افراد را ناامید نمی‌کند؛ بلکه موجب تعجب آن‌ها می‌شود. گنبد همیشه قادر است با انتظارات بازیکنان، اشاره‌هایی به فضا و زمان بازی، بیش از رقیبان خود موجب شگفت‌زده شدن شرکت‌کنندگان شود. پس از مدتی که در دنیای گنبد حضور یافتید، دیگر همه چیز را فراموش می‌کنید و نمی‌خواهید از آن‌جا خارج شوید؛ بلکه عمیق‌تر و عمیق‌تر در آن نفوذ می‌کنید تا ایده‌های دیوانه کننده‌ی دیگری که در گنبد اجرا شده‌اند را کشف کنید. نور و صدا به شکلی کاملا حرفه‌ای تنظیم شده‌اند و مکملی عالی برای این تجربه حساب می‌شوند.

معماها و پازل‌ها

 در بازی گنبد ۱۰ ماموریت مختلف در انتظار شما و تیم‌تان است که از همان ابتدا می‌دانید شامل چه نوع فعالیت‌هایی می‌باشند. آن‌ها متنوع، چالش برانگیز، هماهنگ و به شیوه‌ی خود با داستان گنبد ادغام شده‌اند. تمامی این معماها تنها به صورت مشترک و تیمی قابل حل هستند و شرکت در گنبد تضمین می‌کند که هر یک از اعضای تیم در تمامی تجربه و زمان موجود، درگیر وظایفی باشند. برخی از معماها به گونه‌ای تجدید نظر شده و به شکلی خلاقانه طراحی و اجرا شده‌اند که ممکن است در آن زمان متوجه عمق موضوع نشوید یا نفهمید چه چیزی را حل کرده‌اید. هریک از این ده چالش لحن و سبک خاص خود را دارند و درگیر شدن با آن‌ها خسته کننده نخواهد بود.

گیم مستر 

با تجربه‌ی The Dome مفهوم گیم مستر اتاق فرار برای بازیکنان به سطح جدیدی منتقل می‌شود. ناظر بازی به قدری طبیعی با مفهوم بازی گنبد ادغام شده بود که حتی شرکت کنندگان در انتهای بازی نیز نمی‌دانند دقیقا در کجا سرنخ‌هایی را به‌دست آورده‌اند یا چه زمانی هیچ راهنمایی وجود نداشته است!

the-dome

 

بهترین اتاق فرار جهان

گنبد، یک بازی خاص می‌باشد که هیچ گزینه‌ مشابهی در هلند و دیگر نقاط مختلف جهان نخواهد داشت. همچون هر فضای تازه افتتاح شده‌ای، در ابتدای مسیر مواردی وجود داشتند که به درستی کار نمی‌کردند، زمانبندی‌ها به خوبی انجام نشده بود و بسیاری از افراد نیز داستان یا فضا را درک نمی‌کردند. چنین موضوعی باعث شد که بازی The Dome حتی در لیست ۵۰ اتاق فرار برتر escapetalk. nl نیز قرار نگیرد و پس از یکسال تلاش، راه خود را به سوی قله باز کند. با این حال، همه‌ی نکات منفی و مشکلات قابل درک می‌باشند. سازندگان بازی گنبد نیز تجربه‌های خوبی به‌دست آورده و با استفاده از آن به بهینه‌سازی بازی پرداختند.

با تمامی این گفته‌ها، تجربه‌ی حاصل از شرکت در گنبد یکی از بهترین تجربه‌هایی‌ است که می‌توان در یک اتاق فرار به‌دست آورد. از آنجایی که اتاق فرار The Dome فراتر از هر بازی فرار دیگری اوج گرفته است، می‌توان گفت یک اسکیپ روم اصیل می‌باشد. اصالت، ذات هرچیزی‌ است که یک اتاق فرار را تشکیل می‌دهد، هیچ اتاق دیگری نتوانسته چنین طیف وسیعی از احساسات را در شرکت‌کنندگان و بازیکنان همچون بازی گنبد، برانگیزد.
گنبد سرد و هوشیار نیست، درست همانطور که در محیط اولیه تصور می‌شد. این صفحه نمایش، تصویری از احساسات مثبت و منفی ما را به نمایش می‌گذارد که می‌توانیم آن‌ها را در اتاق فرار تجربه کنیم. به راحتی می‌توان احساس ترس و اضطراب را در هر اتاق فراری ایجاد کرد؛

با این حال، ایجاد طیف کاملی از احساسات بدون هیچ تعهدی به ژانر باعث شده که The Dome منحصر به‌فرد باشد.

در حقیقت این بازیکنان نیستند که به بازی در گنبد می‌پردازند، بلکه گنبد است که با آن‌ها بازی می‌کند. این بازی احساس کنترل و موفقیت را تقدیم افراد کرده و در همان لحظه، آن را از بین می‌برد و درماندگی و ناامیدی را آشکار می‌سازد. بد نیست در این لحظه توجه شما را به دیالوگی از «جادوگر شهر از» (The Wizard of Oz) جلب کنیم: «ما دیگر در کانزاس نیستیم!». ورود به گنبد نیز چنین حس و حالی دارد و شما را از همه‌چیز جدا کرده و کنترل احساسات‌تان را در دست می‌گیرد.
این اتاق برای هر بازیکن حاضر در تیم، برنامه‌ای داشته و آن را در بهترین درجه از کمال اجرا می‌کند. شاید این بازی همچون فنجانی چای برای همه‌ی افراد نباشد، اما عده‌ی بسیاری از نشستن در این غلتک احساسات و غافلگیری لذت می‌برند.
این بازی، تاثیری همانند هیچ اسکیپ روم دیگری ندارد و لحظات فراموش نشدنی زیادی را برای بازیکنان سراسر جهان ایجاد کرده است؛ که ممکن است اتاق‌های دیگر نیز به صورت انتخابی چنین لحظاتی خلق کرده باشند، اما هرگز در این تراکم و کیفیت نبوده‌اند. در اینجا، مکان و زمان ساخته شده‌اند تا فراموش شوند. بی‌دلیل نیست که به آن «فرار از ذهن» می‌گویند.
این داستانی روی برگه‌های کاغذ نیست که گنبد را می‌سازد، بلکه چگونگی پر شدن داستان از احساسات زنده است و به بازیکنان اجازه می‌دهد بخشی از آن باشند. بازی گنبد را می‌توان فلسفی، پر از کنش و واکنش، تعلیق، جنون و چالش برانگیز، توصیف کرد و با اطمینان آن را در صدر جایگاه برترین اسکیپ روم جهان قرار داد.
آیا احساس می‌کنید که شما نیز باید این تجربه را به‌دست آورید؟ پس فراموش نکنید که نباید با کمتر از ۴ بازیکن حرفه‌ای در این مجموعه حضور یابید و حتما تاریخ بازی را مستقیما در وبسایت Escape Room Nederland رزرو کنید.
پس از آنکه با موفقیت از آزمون گنبد بیرون آمدید و اجازه ندادید از شدت توهم کور شوید، شاید بخواهید روز خود را با شرکت در بازی دیگری از همین مجموعه به پایان برسانید.


این مقاله نوشته شده توسط گروه two bears life می باشد که توسط اسکیپ مگ ترجمه شده است.


فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...