لوگو مجله اتاق فرار

مجله اتاق فرار درتلاش است با معرفی اتاق فرارهای ایران و  همچنین ارائه مطالب تخصصی در حوزه بازی  اتاق فرار  (اسکیپ روم) و فیلمهای با موضوعیت اتاق فرار و سرگرمیهای گروهی بستری را برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این سرگرمی هیجان انگیز ایجاد کند.
شما در مجله اتاق فرار می توانید بهترین اتاق های فرار کشور را مشاهده، انتخاب و به صورت انلاین و تلفنی رزرو نمایید.

 

نوستراداموس

نوستراداموس اخترشناس و پزشک فرانسوی بود که پیشگویی‌‌های او در طول زندگی‌ شهرت و پیروانی وفادار برایش به ارمغان آورد. او حتی قرن‌‌ها پس از مرگش، مورد اعتبار مردم قرار دارد که رویداد‌های مهم تاریخ را به‌طور دقیق پیش‌بینی کرده است. از جمله وقایع مهمی که وی خبر رخداد آنها را داده می‌توان به انقلاب فرانسه، ظهور آدولف هیتلر، حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و حتی شیوع ویروس کرونا اشاره کرد. Les Prophéties در سال ۱۵۵۵ منتشر شد و از آن زمان برای او شهرت جهانی به ارمغان آورد. به گفته Nostradamus ، جهان در سال ۳۷۹۷ به پایان می‌رسد.

نوستراداموس: زندگی اولیه

‌‌Nostradamus در ۱۴ یا ۲۱ دسامبر ۱۵۰۳ در جنوب فرانسه به دنیا آمد. او یکی از نه فرزند رینیر دو سنت رمی ‌و همسرش ژائوم دو نوستردام، تاجر غلات ثروتمند و سردفتر پاره وقت یهودی تبار بود. پدربزرگ نوستردام، گای گاسونه، نیم قرن قبل به مذهب کاتولیک گرویده و برای جلوگیری از آزار و اذیت در جریان تفتیش عقاید، نام خانوادگی را به نوستردام تغییر داده بود.

اطلاعات کمی ‌در مورد دوران کودکی Nostradamus وجود دارد، اما گفته می‌شود که وی بسیار با استعداد بوده است. او در اوایل زندگی‌ توسط پدربزرگ مادری خود‌، ژان دو سنت رمی، آموزش دید. وی در نو‌ه‌اش هوش و استعداد فراوانی دید. در این مدت، نوسترادام جوان اصول لاتین، زبان یونانی، عبری و ریاضیات را آموخت. اعتقاد بر این است که پدربزرگش او را با آداب باستانی سنت یهودی و طالع بینی آشنا کرد، به این ترتیب بود که برای اولین بار ایده بهشت ​​و تعیین سرنوشت انسان در ذهن نوستردام مطرح شد.

 

دوران آموزش

 

‌‌دوران آموزش نوستراداموس

نوستراداموس در ۱۴ سالگی برای تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه آوینیون شد. با این حال، به دلیل شیوع طاعون بوبونیک، مجبور شد پس از یک سال، منطقه را ترک کند. به گفته خودش، در این مدت سفر کرده، در مورد دارو‌های گیاهی تحقیق کرده و به عنوان داروساز مشغول به کار بوده است. در سال ۱۵۲۲ برای اخذ دکترای پزشکی وارد دانشگاه مونپلیه شد. او با آموزه‌‌های کشیشان کاتولیک که عقاید او را درباره طالع‌بینی رد می‌کردند، مخالف بود.

ظاهراً برخی از کارکنان دانشگاه، تجربه او به عنوان یک داروساز را دلیلی برای اخراج او از دانشگاه می‌دانستند. با این حال، گزارش‌‌های دیگر حاکی از آن است که او مجبور به خروج نشد و در سال ۱۵۲۵ مجوز طبابت دریافت کرد. در این زمان او نام خود را از نوستردام به ‌‌Nostradamus (معادل لاتین نوستردام) تغییر داد.

‌‌طاعون و نوستراداموس

در طول چند سال بعد، ‌‌Nostradamus از طریق فرانسه و ایتالیا برای درمان قربانیان طاعون سفر کرد. در آن زمان هیچ درمان شناخته شده‌ای برای این بیماری وحشتناک وجود نداشت. بیشتر پزشکان به معجون‌‌های جیوه، خون‌رسانی و پوشاندن لباس‌‌های آغشته به سیر بر تن بیماران اکتفا می‌کردند. ‌‌Nostradamus چند روش بسیار پیشرفته برای کنترل طاعون ایجاد کرد. او مساله بهداشت را مطرح کرد و گفت باید اجساد آلوده را از خیابان‌‌های شهر خارج کنند.

او به خاطر ساختن «قرص گل رز» معروف شد، یک قرص گیاهی ساخته شده از گل رز (غنی از ویتامین C) که برای بیماران مبتلا به علائم خفیف طاعون مانند مسکن عمل می‌کرد. میزان درمان او قابل توجه بود، اگرچه بیشتر آن به دلیل توجه او به بهداشت دقیق در بین بیمارانش، اجرای رژیم‌‌های غذایی کم چرب و تجویز هوای تازه فراوان بود.

با گذشت زمان، نوستراداموس به یک فرد مشهور محلی تبدیل شد. او از بسیاری از شهروندان پروونس حمایت مالی دریافت کرد. در سال ۱۵۳۱ از او دعوت شد تا با یک محقق برجسته آن زمان، ژول سزار اسکالیگر، در آژن در جنوب غربی فرانسه کار کند. بدین ترتیب ‌‌Nostradamus در جنوب غربی فرانسه ازدواج کرده و بعدها صاحب دو فرزند شد. در سال ۱۵۳۴، همسر و فرزندانش  (احتمالاً در اثر طاعون) در حالی که او برای یک ماموریت پزشکی به ایتالیا سفر می‌کرد، جان خود را از دست دادند. او که نتوانست همسر و فرزندانش را نجات دهد، همراه با حامی ‌خود اسکالیگر در جامعه به رسوایی افتاد.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

رویارویی با نابودی: تهدیدات بزرگ برای بقای بشر

 


 

نوستراداموس و غیبت

در سال ۱۵۳۸، یک اظهار غیر عادی در مورد یک مجسمه مذهبی منجر به اتهام بدعت علیه ‌‌Nostradamus شد. هنگامی ‌که به او دستور دادند در برابر تفتیش عقاید کلیسایی حاضر شود، تصمیم گرفت که استان را ترک کند و چندین سال از طریق ایتالیا، یونان و ترکیه سفر کند. اعتقاد بر این است که ‌‌Nostradamus در طول سفر خود به مدارس اسرار باستانی، بیداری روانی را تجربه کرد.

یکی از افسانه‌‌های ‌‌Nostradamus می‌گوید که در طول سفر خود به ایتالیا با گروهی از راهبان فرانسیسکن برخورد کرد. وی یکی از آن‌ها را به عنوان پاپ آینده معرفی کرد. راهبی به نام فلیس پرتی که در سال ۱۵۸۵ به عنوان پاپ سیکستوس پنجم منصوب شد و پیش بینی ‌‌Nostradamus را برآورده کرد.

‌‌Nostradamus احساس کرد که به اندازه کافی دور شده تا از تفتیش عقاید اجتناب کند. او به فرانسه بازگشت تا درمان قربانیان طاعون را از سر بگیرد. در سال ۱۵۴۷ در زادگاهش سالون اقامت گزید و با بیوه‌ای ثروتمند به نام آن‌پونسارد ازدواج کرد. آن‌ها صاحب سه پسر و سه دختر شدند. نوستراداموس در این زمان دو کتاب در زمینه علوم پزشکی منتشر کرد. یکی ترجمه جالینوس، یک پزشک رومی و کتاب دوم، Traité des fardemens، یک کتاب آشپزی پزشکی برای درمان طاعون و تهیه لوازم آرایشی بود.

 

نوستراداموس

 

نوستراداموس و مدیتیشن

در عرض چند سال پس از استقرار در سالون، ‌‌Nostradamus شروع به رویگردانی از پزشکی کرد و بیشتر خود را وقف مراقبه کرد. گفته می‌شود که او ساعت‌‌ها در اتاق کارش در مقابل کاسه‌های پر از آب و گیا‌هان دارویی، مراقبه می‌کرد. مدیتیشن باعث ایجاد بینایی دل و ذهن می‌شود. اعتقاد بر این است که رویا‌ها اساس پیش بینی‌‌های او برای آینده بودند.

در سال ۱۵۵۰، ‌‌Nostradamus اولین سالنامه خود را نوشت که حاوی اطلاعات نجومی ‌و پیش بینی‌‌های سال آینده بود. سالنامه‌‌ها در آن زمان بسیار محبوب بودند، زیرا نه تنها اطلاعات مفیدی را برای کشاورزان و بازرگانان فراهم می‌کردند، بلکه قطعات سرگرم‌کنند‌ه‌ای از پیش‌بینی‌‌های سال آینده را نیز ارائه می‌کردند. ‌‌Nostradamus شروع به نوشتن درباره رویا‌های خود کرد و آن‌ها را در اولین سالنامه خود گنجاند. این نشریه با استقبال زیادی روبرو شد و به محبوبیت نام او در سراسر فرانسه کمک کرد.

پیشگویی‌‌های ‌‌نوستراداموس

در سال ۱۵۵۴، دیدگاه‌‌های ‌‌Nostradamus به بخشی جدایی ناپذیر از آثار او در سالنامه‌‌ها تبدیل شد. او تصمیم گرفت تمام انرژی خود را صرف اثری عظیم به نام قرن‌‌ها کند. او قصد داشت ۱۰ جلد بنویسد که هر جلد شامل ۱۰۰ پیش بینی برای ۲۰۰۰ سال آینده باشد. در سال ۱۵۵۵ او Les Prophéties را منتشر کرد که مجموعه‌ای از مهم‌ترین پیش بینی‌‌های بلندمدت بود. او در برابر آزار و اذیت مذهبی آسیب پذیر بود. به همین خاطر روشی را برای پنهان کردن معنای پیشگویی‌‌ها توسعه داد.

نوستراداموس از آیات چهار خطی قافیه‌دار و آمیزه‌ای از زبان‌‌های دیگر مانند یونانی، ایتالیایی، لاتین و پروانسالی، گویش جنوب فرانسه استفاده می‌کرد. بدین ترتیب می‌توانست پیش‌گویی‌های خود را در لفافه بیان کند. وی به دلیل احتیاطی که در کار خود داشت، هرگز به جرم بدعت تحت تعقیب قرار نگرفت. محبوبیت او افزایش یافت و او به یکی از مشهورترین چهره‌‌های رنسانس تبدیل شد.

‌‌Nostradamus با پیش‌بینی‌‌هایش وارد بحث‌‌هایی شد. بسیاری فکر می‌کردند که او خدمتکار شیطان است. دیگران می‌گفتند او دروغگو یا دیوانه است. با این حال، بسیاری دیگر بر این باور بودند که پیشگویی‌‌ها از یک وضعیت روحانی الهام گرفته شده است. او در میان نخبگان اروپایی تقاضای زیادی داشت. کاترین دو مدیچی، همسر هنری دوم، پادشاه فرانسه، یکی از بزرگترین تحسین کنندگان ‌‌Nostradamus بود.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۱۰ چیز عجیبی که درباره سیاره زمین نمی‌دانستید

 


 

پیشگویی مرگ شاه هنری، پادشاه فرانسه

کاترین پس از خواندن سالنامه‌‌های سال ۱۵۵۵ که در آن به تهدید‌هایی ‌برای خانواده‌اش اشاره شده بود، ‌‌Nostradamus را به پاریس احضار کرد تا برای فرزندانش طالع بینی بسازد. کاترین چند سال بعد او را مشاور و پزشک شخصی دربار شاه هنری کرد. در سال ۱۵۵۶، ‌‌Nostradamus در حین خدمت در این سمت، پیشگویی «قرن اول» را برای شاه هنری تفسیر کرد. این پیشگویی درباره یک «شیر جوان» صحبت می‌کرد که یک شیر بزرگ‌تر را در میدان جنگ شکست می‌داد. شیر جوان چشم بزرگ‌تر را سوراخ می‌کرد و به شکل وحشتناکی می‌مرد.

 

پیشگویی‌‌های ‌‌Nostradamus

 

 ‌‌Nostradamus به پادشاه هشدار داد که از مسابقات تشریفاتی خودداری کند. سه سال بعد، زمانی که شاه هنری ۴۱ ساله بود، در نتیجه یک مسابقه جان خود را از دست داد. او ۱۰ روز زجر کشید تا اینکه سرانجام بر اثر عفونت جان باخت.

نوستراداموس ادعا کرد که پیشگویی‌‌های منتشر شده او بر اساس محاسبه سیارات و اجرام ستاره‌ای در رابطه با زمین است. منابع او شامل قطعاتی از مورخان کلاسیک مانند پلوتارک و همچنین وقایع نگاران قرون وسطی است. به طوری که چنین به نظر می‌رسد او به طور آزادانه از آن‌ها کپی کرده است. در واقع، بسیاری از محققان بر این باورند که او پیشگویی‌‌های باستانی درباره پایان جهان (عمدتاً از کتاب مقدس) را بازنویسی کرد و سپس آن وقایع را از طریق خوانش‌‌های طالع بینی از گذشته به آینده فرافکنی کرد.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد همه مشتاق پیش بینی‌‌های ‌‌Nostradamus نبودند. او توسط اخترشناسان حرفه‌ای آن زمان مورد انتقاد قرار گرفت. زیرا معتقد بود طالع بینی مقایسه‌ای (مقایسه پیکربندی سیاره‌‌های آینده با رویداد‌های شناخته شده گذشته) می‌تواند آینده را پیش بینی کند.

‌‌نوستراداموس چگونه مرد؟

‌‌Nostradamus از نقرس و آرتریت رنج می‌برد. بدن او در سال‌‌های آخر عمرش به شدت ورم کرده بود به طوری که مقادیری مایع در زیر پوست یا در حفره‌‌های بدن او جمع شده بود. بدون درمان، این وضعیت به نارسایی احتقانی قلب منجر شد. در پایان ژوئن ۱۵۶۶، ‌‌Nostradamus از وکیل خود درخواست کرد یک وصیت نامه جامع برایش تنظیم کند. او بخش بزرگی از ثروت خود را به همسر و فرزندانش واگذار کرد. گفته می‌شود که در غروب اول ژوئیه به منشی خود، ژان دو شاوینی، گفت: «در طلوع خورشید مرا زنده نخواهی یافت.» صبح روز بعد جسد او را روی زمین کنار تختش پیدا کردند.

نوستراداموس: میراث

بیشتر رباعیاتی که ‌‌Nostradamus در طول زندگی خود نوشت در مورد بلایایی مانند زلزله، جنگ، سیل، تهاجم، قتل، خشکسالی، جنگ و طاعون بود. علاقه مندان به نوستراداموس او را به پیش بینی رویداد‌های متعدد در تاریخ جهان، از جمله انقلاب فرانسه، نسبت داده‌اند. ظهور ناپلئون و هیتلر؛ توسعه بمب اتمی؛ ترور JFK و حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در مرکز تجارت جهانی. اخیراً، پیروان او ادعا می‌کنند که ‌‌Nostradamus شیوع COVID-19 را پیش‌بینی کرده بود.

به نظر می‌رسد محبوبیت ‌‌Nostradamus تا حدی به دلیل این واقعیت است که مبهم بودن نوشته‌‌های او و فقدان تاریخ مشخص، نقل قول انتخابی آن‌ها را پس از رویداد‌های مهم نمایشی آسان می‌کند و به طور عطف به ماسبق صحت آن‌ها را تایید می‌کند. برخی از محققین معتقدند که وی نه برای نبوت، بلکه برای اظهار نظر درباره وقایع زمان خود و افراد موجود در آن زمان دست به نوشتن زده است. روش یا نیات او هرچه که باشد، پیش‌بینی‌‌های ‌‌Nostradamus همچنان او را نزد کسانی که به دنبال پاسخی برای پرسش‌‌های دشوارتر زندگی هستند محبوب می‌کند.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی