رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

اگر تا به حال تجربه بازی اتاق فرار را نداشته‌اید و نمی‌دانید که اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست و در مورد این سرگرمی جدید از دوستان و آشنایان خود مطالبی را شنیده اید، همه را کنار گذاشته و با مجله اتاق فرار همراه باشید تا شما را به صورت صحیح با این سرگرمی آشنا کنیم و مراحل شروع بازی اتاق فرار و نکات مهم این سرگرمی جدید را برای شما تشریح کنیم تا بتوانید به جمع  طرفداران این سرگرمی بپیوندید.

اسکیپ روم چیست؟

اسکیپ روم یا اتاق فرار یک بازی گروهی، فکری و معمایی می‌باشد که در آن شما با تشکیل یک تیم (۴ الی ۱۰ نفره) و ورود به فضای واقعی بازی، با کمک کار تیمی و حل معماها و پازلهای بازی و سیر روند بازی در مدت زمان مشخص که معمولا ۶۰ الی ۹۰ دقیقه می‌باشد باید به هدف از پیش تعیین شده دست پیدا کنید و قبل از تمام شدن زمان بازی از آنجا خارح شوید

همانطور که در بالا اشاره شد ماهیت اصلی اتاق فرار حل معما و کار تیمی می باشد. این بازی در حال حاضر برای رنج سنی ۱۴ الی ۶۰ سال در ایران اجرا می گردد و جزو بازی های مناسب بزرگسالان می باشد و بیشترین طرفداران این بازی در رنج سنی ۱۶ الی ۳۵ سال می باشد. اگر شما در حال مطالعه این صفحه هستید احتمالا آشنایی با اتاق فرار ندارید پس ما سعی می کنیم که از اول شما را با روند بازی آشنا کنیم و درنهایت بهترین پیشنهادات بازی برای شروع را به شما معرفی کنیم.اتاق فرار، ترسناک نیست!! ژانر ترسناک فقط یکی از ژانرهای اتاق فرار می باشد!!مرحله اول تشکیل تیم

همانطور که در بالا اشاره کردیم اسکیپ روم یک باز ی گروهی می باشد. شما قبل از انتخاب و رزرو بازی باید یک تیم تشکیل دهید. این تیم می تواند از دوستان، خانواده، همکاران و یا همکلاسان دانشگاه شما باشد. برای انتخاب هم تیمی نیازی نیست که دوستان شما دارای شرایط خاصی باشند. فقط لازم است اعضای تیم شما همان افرادی باشند که شما دوست دارید در یک مکان تفریحی کنار شما باشند و شما از وقت گذراندن با  آنها لذت می برید.

سناریو اتاق فرار

در مرحله دوم شما باید به سراغ انتخاب سناریو اتاق فرار  بروید.
ایا تا به حال سری فیلمهای اره را دیده اید؟ موضوع این سری از فیلمها بیشترین شباهت را به سناریو های اتاق فرار دارند.دو مرد، درحالی‌که خود را بسته‌شده با زنجیر می‌یابند، در اتاقی متروک در دو طرف یک جنازه بیدار می‌شوند. در جیب هریک از آن‌ها دستگاهی گذاشته شده که پیامی از فردی ناشناس را که نقاب زده، و بعدها معلوم می‌شود که همان «قاتلِ اره‌ای» است، پخش می‌کند. در این پیام، این مرد به آن‌ها اطلاع می‌دهد که درگیر یک نوع «بازی اجباری» هستند. هرکدام از آن‌ها که بخواهد زنده بماند، باید از قوانین متعددی بگذرد و بازی را «ببرد».اتاق های فرار دارای سناریو ها و ژانرهای مختلف می باشد. ژانرهای جنایی و تاریخی و  اتاق فرارهای ترسناک از محبوبترین ژانرهای اتاق فرار می باشند. در بازیهای اتاق فرار شما در ابتدا باید یک سناریو را انتخاب کنید. این سناریو یا داستان بازی اتاق فرار به شما محیطی را که در آن قرار است وارد شوید را نشان می دهند. 
باید توجه داشته باشید که در صورت انتخاب اتاق فراری با ژانر و سناریو ترسناک باید انتظار محیطی تاریک و ترسناک را داشته باشید. در صورتی که هم تیمی های شما نسبت به این فضاها فوبیای خاصی دارند باید قبل از انتخاب بازی دقت بیشتری داشته باشید. همانطور اگر سناریو اسکیپ روم شما جنایی باشد می توانید احتمال یک فضایی شبیه به دفتر یک کاراگاه یا محل وقوع یک قتل را داشته باشید.اگر اعضای تیم شما تجربه اتاق فرار ندارند در مرحله اول پیشنهاد اسکیپ مگ انتخاب بازیهای غیر ترسناک می باشد تا شما بتوانید در اولین تجربه از این بازی با اتاق فرار و شرایط بازی به طور کامل اشنا شوید.معماها و پازل های اتاق فرار

ماهیت اصلی اتاق فرار حل معما و کار گروهی است. طراحان اتاق فرار با توجه به فضای بازی و سناریو اتاق فرار در طی مراحل بازی تعدادی معما و پازل قرار داده‌اند که شما با پیدا کردن سرنخ‌ها و حل پازل‌ها مراحل بازی را یک به یک گزرانده و در نهایت به هدف نهایی بازی که در ابتدا به شما اعلام می‌شود خواهید رسید. معماهای اتاق فرار سبکهای متفاوتی دارنداز پیدا کردن یک کلید در زیر گلدان گرفته تا کنار هم گزاشتن تعدادی پازل و یا حل یک معادله ریاضی ساده و یا انجام یک کار مکانیکی.
البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که برای حل معماهای اتاق فرار نیازی به داشتن اطلاعات خاصی خارج از بازی نیست و اگر اطلاعاتی نیاز باشد به صورت سرنخ در همان بازی برای شما قرار داده شده است.

اسکیپ چیست؟

هدف نهایی بازی یا ماموریت تیم

برای هر اتاق فرار ماموریت و معماهایی خاص خود در نظر گرفته خواهد شد. بنابراین هر بار که در این بازی شرکت می‎ کنید، چیزهای جدیدی را تجربه خواهید کرد. قبل از هرچیزی سناریو و داستانی برای شما تعریف خواهد شد و در آن اشاره می‌شود که علت حضور شما و هم تیمی‌هایتان در آن بازی برای چیست. این هدف امکان دارد شامل پیدا کردن قاتل یک جنایت باشد یا خنثی کردن یک بمب و یا در بازیهای ترسناک احضار یک روح و شکست یک طلسم.هدف بازی هرچه که باشد شما باید قبل از پایان زمان بازی خود به آن دست پیدا کنید.

زمان بازی اتاق فرار

بازی‌های اتاق فرار قالبا بین ۶۰ الی ۹۰ دقیقه برگزار می‌شند. البته بازی‌هایی هستند که مدت زمان طولانی‌تری دارند ولی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از حرفه‌ای شدن سراغ این بازی‌ها نروید، زیرا امکان دارد تجربه‌های اول شما در مدت زمان طولانی باعث خستگی شما شود و خدای نکرده شروعی بدی داشته باشید.

درجه سختی اتاق فرار

در زمان انتخاب اتاق فرار با اصطلاحی به نام درجه سختی بازی آشنا خواهید شد که این درجه سختی معمولا عددی بین ۱ الی ۱۰ می باشد و هرچه عدد به سمت ۱۰ نزدیک باشد نشان دهنده سختی بیشتر بازی و هرچه به ۱ نزدیکتر باشد، انتظار بازی آسان‌تری خواهید داشت.
معمولا در صورتی که تجربه کمی در بازی اتاق فرار دارید به شما پیشنهاد می‌شود که بازیهایی با درجه سختی پایین‌تر را انتخاب کنید تا بتوانید از بازی لذت بیشتری ببرید.  
این اشتباه رایج که تیم‌ها فکر می‌کنند که بازی با درجه سختی پایین برای کودکان است و دوست دارن در اولین بازی انتخاب سخت‌تری داشته باشند میتواند برای همیشه شما را از اتاق فرار، فراری دهد!
پس سعی کنید ابتدا خود را با اتاق فرارهای آسانتر محک زده و پس از کسب تجربه، سراغ بازیهای سخت‌تر بروید.

انتخاب یک بازی سخت، برای شروع آشنایی با اتاق فرار می تواند تجربه بدی برای شما به همراه داشته باشد. 

چرا باید اتاق فرار بازی کنیم

زمانی که شروع به بازی اتاق فرار می‎کنید، شاید متوجه نشوید که جذابیت این بازی در ماهیت قصه‌گویی آن نهفته است. به آن تعامل اجتماعی، حل معماها و چالش‌ها را نیز اضافه کنید، کدام ذهن را می‎شناسید که در میان یک مهلکه قرار بگیرد، اما همچنان خاموش و بی‎ تحرک باشد؟
شما خود را برای دقایقی خارج از زندگی و اتفاقات روزمره خواهید یافت. اکنون شما هستید که در قالب نقشی غیر از خود فرو رفته ‏اید. در داستانی بازی می‎ کنید که نقش اول آن را برعهده گرفته‌اید. بازی اسکیپ روم چنان شما را در خود غرق خواهد کرد، که فراموش می‌کنید، در چه زمان و مکانی زندگی می‌کنید.

نکته جالب دیگر بازی این است که تا سالیان سال، خاطره ه‎ایی مشترک و به ‏یادماندنی را با دوستان و آشنایان خود خواهید داشت. هر چند زمانی که یکبار این بازی را تجربه می‎کنید، برای دوباره شرکت کردن برنامه ‎ریزی خواهید کرد. چرا که مشتاق هستید، از تجربیات خود برای حل معماهای دیگر استفاده نمایید. میل به قهرمان شدن چنان در شما شعله‎ ور می ‎شود که شاید به سختی بتوانید آن را کنار بگذارید.

سوالات متداول اتاق فرار

در حقیقت ژانر ترسناک یکی از ژانرهای اتاق فرار می باشد و لزوما تمامی این بازیها ترسناک نمی باشند

اتاق های فرار با توجه به نوع بازی و مجموعه ارائه دهنده آن و موقعیت بازی دارای قیمتهای مختلفی می باشد. ولی به صورت کلی برای سال ۱۴۰۱ به ازای هر نفر مبلغی بین ۷۰ الی ۱۳۰ هزار تومان باید پرداخت کنید.

اتاق های فرار معمولا بین ۳ الی ۸ نفر برگزار می شود و بعضی از بازیها که متراژ بالاتری دارند می توانند تا ۱۰ نفر هم سانس دهی کنند. در زمان انتخاب بازی مجموعه ها تعداد مجاز نفرات را اعلام می کنند.

 این بازی مناسب خانواده ها، همکاران، دانشجویان و دوستانی می باشد که می خواهند به صورت گروهی یک تفریح را تجربه کنند.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...