لوگو مجله اتاق فرار

مجله اتاق فرار درتلاش است با معرفی اتاق فرارهای ایران و  همچنین ارائه مطالب تخصصی در حوزه بازی  اتاق فرار  (اسکیپ روم) و فیلمهای با موضوعیت اتاق فرار و سرگرمیهای گروهی بستری را برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این سرگرمی هیجان انگیز ایجاد کند.
شما در مجله اتاق فرار می توانید بهترین اتاق های فرار کشور را مشاهده، انتخاب و به صورت انلاین و تلفنی رزرو نمایید.

 

رازهای تاریک و خونین Mary Ann Cotton | اولین قاتل سریالی بریتانیا

مری آن کاتن ۱

در اواسط دوران ویکتوریا و در بازه زمانی نزدیک به یک دهه، مری آن کاتن شوهرانش را به خاطر پول بیمه آنها مسموم می‌کرد. او در این مسیر حتی به ۱۱ فرزند خودش هم رحمی نداشته است. در این فرصت داستان ناراحت کننده مری آن کاتن، اولین قاتل سریالی بریتانیا را با هم مرور می‌کنیم.

در سال ۱۸۷۲، زن بیوه‌ای به نام مری آن کاتن می‌خواست برای پنجمین بار ازدواج کند. شوهران قبلی او تقریبا همگی در شرایط مرموزی مرده بودند و او مجبور شد مراقب پسرخوانده هفت ساله خود، چارلز ادوارد کاتن باشد. اما مراقبت از او مانع ازدواج مجدد مری بود. کاتن با کنایه گفت: «من مدت زیادی را ناراحت نخواهم ماند».

سپس چارلز جوان درگذشت. پلیس لندن با مشکوک شدن به این مرگ، تحقیقاتی را آغاز کرد و با کالبد شکافی، مقداری آرسنیک را در معده پسر کوچک کشف کرد. مشخص شد که چارلز اولین کسی نبود که تحت مراقبت کاتن مرده است. از چهار شوهر او، سه نفر تحت شرایط مشکوک جان خود را از دست دادند. همچنین بسیاری از فرزندان خود کاتن نیز با شرایط غیرعادی مرده بودند.

خیلی زود مشخص شد که پلیس با یک قاتل سریالی سروکار دارد و این شروع داستان دلخراش Mary Ann Cotton، اولین قاتل زنجیره‌ای بریتانیا است.

مری-آن-کاتن-۲

زندگی مری آن کاتن | Mary Ann Cotton

مری آن کاتن (Mary Ann Cotton) که در سال ۱۸۳۲ در شهرستان دورهام انگلستان متولد شده بود. قبل از ازدواج با ویلیام موبری در سال ۱۸۵۲، به عنوان پرستار و خیاط کار می‌کرد. اما داستان ناراحت کننده مری آن کاتن، اولین قاتل سریالی بریتانیا از ۱۸۵۶ جلوه دیگری به خود گرفت. در این سال چهار فرزند از پنج فرزند این خانواده بر اثر تب معده جان باختند. سپس موبری یک بیمه نامه عمر خریداری کرد تا در صورت فوت خود و سه فرزند بازمانده، هزینه‌هایشان را پوشش دهد.

در دهه ۱۸۶۰، بدترین ترس موبری محقق شد و به همراه دو فرزندش از همان تب درگذشتند. کاتن پول بیمه همسر و فرزندانش را جمع آوری کرد، فرزند بازمانده خود را نزد مادرش گذاشت و با مردی به نام جورج ازدواج کرد. کمتر از یک سال بعد، شوهر دوم او هم مُرد و کاتن بازپرداخت بیمه عمر او را هم دریافت کرد.

مری کاتن مدت زیادی بیوه نماند. در سال ۱۸۶۷ برای سومین بار ازدواج کرد. نام همسر سومش جیمز رابینسون بود که هیچ وقت زیر بار عقد قرارداد با بیمه نرفت (حتی زمانی که فرزند چهارمش فوت کرد). در نتیجه این ازدواج پایان یافت و رابینسون ناخواسته جان خودش را نجات داد. شوهر بعدی مری که در سال ۱۸۷۰ با او ازدواج کرد، چندان خوش شانس نبود. او هم بعد از جمع آوری پول بیمه خود، در شرایط مشکوکی جان باخت. در مجموع، کاتن حدود ۲۱ نفر از جمله ۱۱ فرزند خود را کشت. اما مری چگونه این برنامه‌ها را پیش می‌برد؟

“در مجموع، کاتن حدود ۲۱ نفر از جمله ۱۱ فرزند خود را کشت”

 

مری-آن-کاتن-۵

چگونه قتل‌ها را برنامه ریزی می‌کرد؟

کاتن در جنایاتش زیرک بود. او هوشمندانه از آرسنیک استفاده کرد که علائم تب معده را تقلید می‌کند. قبل از دهه ۱۸۳۰ و تا زمانی که شیمیدانی به نام جیمز مارش آزمایشی برای تشخیص آن ارائه کند، مسمومیت با آرسنیک تا حد زیادی غیر قابل تشخیص بود.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

پر زرق و برق‌ترین باند تاریخ لندن

 


 

علاوه بر این، مسمومیت با این ماده یک اتفاق رایج در دوره ویکتوریایی بود، زیرا مردم به طور روزانه با این سم تماس داشتند.
اسباب‌بازی‌های کودکان و کاغذ دیواری (حتی کالسکه‌های بچه) حاوی آرسنیک بودند. داستان ناراحت کننده مری آن کاتن آنجایی جذاب می‌شود که در سال ۱۸۵۸، زمانی که کاتن هنوز با شوهر اولش ازدواج کرده بود، ۱۵ نفر بر اثر خوردن آب نبات‌هایی که به طور تصادفی حاوی آرسنیک بودند، جان خود را از دست دادند.

در نتیجه، مسمومیت‌های تصادفی در جامعه اتفاق می‌افتادند، اما وجود بیش از ۲۰ مورد مرگ مشکوک در زیر سقف خانه کاتن، ثابت می‌کرد این نوع مسمومیت‌ها به نظر یک حادثه نبود. همان‌طور که تحقیقات نشان دادند، آنها قطعا برنامه ریزی شده بودند.

مری آن کاتن ۴

محاکمه و اعدام مری آن کاتن

در سال ۱۸۷۲ عنوان روزنامه شمالی ولز کرونیکل این‌گونه طراحی شده: «یک سوءظن ترسناک».در متن این گزارش آمده است که:

 

«مری آن کاتن، یک بیوه در اوکلند غربی بازداشت و متهم به مسموم کردن پسر خوانده ۸ ساله خود است. گفته می‌شود این زندانی که نسبتا یک زن جوان است، دارای سه شوهر و ۱۵ فرزند بوده که همگی به همراه دو ساکن دیگر در خانه او، جان باخته‌اند».

 

محاکمه کاتن در سال ۱۸۷۳ پس از به دنیا آوردن آخرین فرزندش در زندان آغاز شد. در جریان محاکمه، دادستان شواهدی را ارائه کرد که نشان می‌داد چارلز کاتن به دلیل تب معده به دلیل مصرف چای مسموم نامادری‌اش فوت کرده است.

وکیل کاتن استدلال کرد که چارلز باید از آرسنیک موجود در کاغذ دیواری مرده باشد. اما در مورد دیگر کشته شدگان چه می‌توان گفت؟
پلیس جسد معشوقه کاتن را که اندکی قبل از پسرخوانده‌اش مرده بود، نبش قبر کرد. در یکی از مقاله‌های مربوط به بررسی داستان ناراحت کننده  اولین قاتل سریالی بریتانیا آمده است: «آنها علائم غیر قابل انکار مسمومیت با سم را پیدا کردند».

 


 

اگر به داستانهای جنایی و ترسناک علاقه مند هستید،  اتاق فرارهای دلهره آور را از دست ندهید!

 


 

اما مری آن کاتن بی‌گناهی خود را حفظ کرد. او در یکی از یادداشت‌ها نوشت: «من گناهی ندارم که خانم لید شده‌ام». با وجود این، هیئت منصفه قبل از اینکه او را مجرم تشخیص دهد، یک ساعت به بحث و بررسی پرداخت. در ۲۴ مارس ۱۸۷۳، اولین قاتل سریالی گزارش شده در بریتانیا، به دلیل جنایات خود به دار آویخته شد.

یک روزنامه نگار این صحنه را چنین توصیف کرد:

 

«خانم کاتن با حس سرکشانه و به شدت رو به جمعیت اخم می‌کرد، مدام و به طور نامشخص غر می‌زد. اما با خونسردی عجیبی جای خود را زیر طناب دار پیدا کرد… زن بدبخت به ابدیت شتافت».

 

مری-آن-کاتن-۳

قاتلان سریالی زن

در سال ۱۹۹۸، یک نمایه‌ساز سابق اف‌بی‌آی ادعا کرد: «هیچ قاتل زنجیره‌ای زنی وجود ندارد». اما همان‌طور که مری آن کاتن به وضوح نشان داد او نمی‌توانست بیشتر از این اشتباه کند. او تنها زن قاتل تاریخ مدرن نبود، قاتلانی مانند الیزابت باتوری و آملیا دایر نیز وجود داشتند.

 

امروزه روان‌شناسان اشاره می‌کنند که قاتلان زنجیره‌ای زن، معمولا اهداف و انگیزه‌های متفاوتی با قاتلان زنجیره‌ای مرد دارند. قاتلان زنجیره‌ای زن، افراد خانواده خود را هدف قرار می‌دهند. آنها را برای پول می‌کشند و همچنین بیشتر از سلاح‌هایی مانند سم استفاده می‌کنند!

 

مری آن کاتن تنها به دلیل مرگ پسرخوانده‌اش (چارلز) به طور رسمی محکوم شد. با این حال، تعداد کل قربانیان او ممکن است به ۲۱ نفر برسد. اگرچه کاتن هرگز بدنامی «جک کشنده» را که یک دهه پس از اعدام مری آن کاتن شروع به کشتن کرد، نداشت. تعداد افراد کشته‌ شده به دست او تقریبا بیشتر بود و این موضوع او را به یکی از وحشتناک‌ترین قاتلان بریتانیا در تاریخ تبدیل کرده است.

مری آن کاتن ۶

مری آن کاتن تنها قاتل زنجیره‌ای زن نبود که تعداد قربانیان دو رقمی را جمع آوری کرد. می‌توانید در مورد جولیا توفانا هم تحقیق کنید که در قرن هفدهم، ۶۰۰ مرد را مسموم کرده است!

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی