لوگو مجله اتاق فرار

مجله اتاق فرار درتلاش است با معرفی اتاق فرارهای ایران و  همچنین ارائه مطالب تخصصی در حوزه بازی  اتاق فرار  (اسکیپ روم) و فیلمهای با موضوعیت اتاق فرار و سرگرمیهای گروهی بستری را برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این سرگرمی هیجان انگیز ایجاد کند.
شما در مجله اتاق فرار می توانید بهترین اتاق های فرار کشور را مشاهده، انتخاب و به صورت انلاین و تلفنی رزرو نمایید.

 

گیم مستر اتاق فرار – از پذیرش تا کارگردانی بازی

گیم مستر

گیم مستر اتاق فرار را می‌توان یکی از پر اهمیت‌ترین ارکان یک مجموعه اتاق فرار دانست. گیم مستر خوب می‌تواند یک بازی سطح متوسط را به یک تجربه خوب برای بازیکنانش تبدیل کند و یا برعکس یک بازی با کیفیت را به یک تجربه بد. در این قسمت قصد داریم به معرفی گیم مستر اتاق فرار و هر آنچه باید در مورد آن بدانید بپردازیم. پس با مجله اتاق فرار همراه باشید.

گیم مستر اتاق فرار کیست؟

گیم مستر شخصی است که از زمان ورود بازیکنان اتاق فرار به مجموعه، تا انتهای بازی انها همراه بازیکنان خواهد بود و مسئولیت پذیرش، هدایت بازی و بدرغه بازیکنان یک بازی اتاق فرار را بر عهده خواهد داشت. از این رو می‌توان گفت که گیم مستر نقش بسیار پررنگی در تجربه بازی بازیکنان دارد.

درست از لحظه‌ای که بازیکنان قدم در اتاق می‌گذارند تا زمانی که از آنجا خارج می‌شوند، گیم مستر نقش هدایتگر بازی اتاق فرار را خواهد داشت. این شخص می‌تواند با چند کلمه، حالتی عادی را به امری هیجان‌انگیز تبدیل کند. بازیکنان اتاق فرار به دلیل اینکه قبل از انجام بازی هیچ شناختی از اتفاقهای داخل بازی ندارند و با توجه به هیجان بازی امکان اینکه خودشان بتوانند برنامه ریزی مناسبی برای زمانبندی داشته باشند، گیم مستر به عنوان یک استاد راهنما در کنار آن‌ها خواهد بود و با مدیریت صحیح بازی و راهنماییهای لازم فرایند انجام بازی را تسهیل و آن را هیجانی‌تر خواهند کرد.

گیم مستر اتاق فرار

به صورت پیش فرض شما زمانی که وارد یک مجموعه اتاق فرار می‌شوید تا زمانی که از آنجا خارج خواهید شد مسئولیت تیم شما بر عهده گیم مستر بازی خواهد بود. او شخصی است که در ابتدا اطلاعات مربوط به بازی اتاق فرار، داستان اتاق فراری که قرار است تجربه کنید، فرایند بازی، قفل‌های خاص و مواردی که مختص به هر بازی می‌باشد را برای شما شرح داده و شما را اماده تجربه اتاق فرار مذکور خواهد کرد.

پس از ورود بازیکنان به فضای بازی مسئولیت اصلی گیم مستر شروع می‌شود. از زمان ورود به فضای بازی، گیم مستر از طریق دوربین مداربسته و میکروفن‌های داخل محیط بازیکنان را تحت نظر خواهد داشت و در زمانهای لازم از طریق راههای ارتباطی از قبیل بیسیم، مانیتور، تلفن و یا راههای دیگر، راهنمایی‌های لازم را به بازیکنان می‌کند. اینکه چه زمانی راهنمایی اعلام شود و چه راهنمایی گفته شود یکی از نکات بسیار پر اهمیت در امر گیم مستری می‌باشد که می‌تواند تجربه متفاوتی از یک بازی را برای بازیکنان مختلف داشته باشد.

مسئولیت سنگین گیم مستری اتاق فرار

نقش گیم مستر اتاق فرار، نقشی چند وجهی می‌باشد؛ که گاهی اوقات مسئولیت سنگینی است. این نقش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. اغلب مواقع گیم مستر به عنوان یک راهنما در بیرون بازی حضور دارد و امکان ارتباط صوتی با آن قابل انجام است. او همیشه در کنترل بازی نقش دارد و پیشرفت بازیکنان را ملاحضه می‌کند و مهم‌تر از همه، نمی‌گذارد انرژی افراد کاهش یابد.

خلق و خوی شیطنت‌آمیز گیم مستر می‌تواند پیچ‌های نادیده‌ای به بازی اضافه کند و کل ایده را بیشتر از حد انتظارتان بهبود ببخشد. وی استاد با مهارتی است که می‌داند چه زمان باید مداخله کرده و چه راهنمایی انجام دهد. .

۷راه برای پرورش نقش گیم مستر

تجربه گیم مسترها نشان داده که طلوع این نقش بیش از مهارت، به اشتیاق نیاز دارد. اگر به اندازه کافی مصمم باشید می‌توانیدتوانایی‌های لازم را ‌بدست آورید. اگرچه برای موفقیت در کنار عشق به بازی، به این ۷ مورد نیز نیاز دارید:

گیم مستر

۱. خودشناسی و آگاهی از شخصیت خود و تمایلات

گیم مستر بودن تنها یک حرفه نیست. بلکه شخصیتی است که باید آن را پرورش دهید. اگر عاشق تعامل با مردم هستید، واقعا به راحتی با آن‌ها کنار می‌آیید، در فضاهای تازه احساس راحتی می‌کنید و در شوخی‌های خودجوش و بداهه‌پردازی مهارت دارید، احتمالا می‌توانیدبرای این نقش آماده شوید.

۲. تغییر به نقش راهنما

برای این نقش باید بتوانید از شریک بودن با بازیکنان گذر کرده و به سوی راهنما شدن پیش بروید. این یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه فرمایید.

به عنوان گیم مستر اتاق فرار، از شما انتظار می‌رود که تمام نکات ایمنی را  به بازیکنان یادآوری کنید. از مواردی که باید چشم پوشی کنند تا دستور العمل‌های ایمنی داخل اتاق فرار، همگی باید به شرکت کننده منتقل شوند؛ اما به روشی خلاقانه که روح بازی از بین نرود.

نحوه ارائه اطلاعات بازی به آن‌ها، باید تلاشی خلاقانه را به همراه داشته باشد، که روحیه بازی را حفظ نموده و آن را با نکات جدی متعادل کند. مسئولیت شما گیم مسترهای اتاق فرار در اتاق فرار ترسناک بسیار سختر می باشد چون باید بازیکنان را در زمان ترسیدن راهنمایی کنید و اینکار احتمالا از بازیهای غر ترسناک سختر خواهدبود.

۳. انرژی را پمپاژ کنید‍!

یکی از ضروری‌ترین کارهای گیم مستر این است که اجازه ندهد انرژی در هیچ نقطه‌ای کاهش یابد. چه نقش شما بخشی از روند بازی باشد و ارتباط زیادی با بازیکنان بگیرد و چه تنها راهنمایی کم حرف، مسئولیت حفظ انرژی و هیجان برعهده شماست.

باید قصه گوی آن‌ها باشید. یا بهتر است بگوییم یک کارگردان خوب که می‌داند چگونه مخاطبان خود را به سفری در دنیای دیگر هدایت کند. گیم مستر راهنمای این سفر ۶۰ دقیقه‌ای است.

شاد بودن، فضایی برای خلاق‌تر شدن به شما می‌دهد. پس بد نیست گه گاهی سر به سر تیم‌تان بگذارید و با شوخی‌های به‌جا، دورهم بخندید.

ترس‌ها را آشکار کنید و به آن‌هایی که متمرکز شده‌اند ضربه بزنید، کمی مسیر را چالش برانگیز کنید. این تمام هدف بازی است، خلق یک تجربه لذت بخش و به یاد ماندنی.

همچنین به مهارت خواندن زبان بدن هم نیاز دارید. البته تنها آموزش و تجربه می‌تواند این مهارت را پرورش دهد. مسلما درک تفاوت هیجان یک کودک ۶ساله با بازیکنی ۶۶ساله کمی زمان خواهد برد. اما از همان ابتدا سعی کنید به زبان بدن توجه کنید.

۴. مدیریت غیرقابل پیشبینی

به عنوان یک گیم مستر، باید بدانید چه سرنخ‌هایی در کجا قرار می‌گیرد. دنباله پازل‌ها، حرکات درست، حرکات اشتباه، نقش وسایل و دیگر موارد را درک کنید. یکی دیگر از نکات مهمی که باید بدانید، سبک کردن حال و هوای بازی در مواقع خیلی دشوار است. چند شوخی به جا در این فضا مناسب خواهد بود.

همچنین هر تیم از بازیکنان، به سبکی منحصر به‌فرد پیش می‌روند. هر حرکت اشتباه و غیر منتظره‌ای در روند بازی، توسط یک گیم مستر شوخ قابل مدیریت و اصلاح می‌باشد. گیم مستر می‌تواند اشتباه بازیکنان را طوری جلوه دهد که انگار بخشی از بازی بوده است و آنها فریب خورده‌اند!

۵.ایجاد آشنایی پیش از حضور

هنگامی که بازیکنان قصد رزرو یا درخواست شرکت در بازی دارند، از آن‌ها درخواست پر کردن فرمی را داشته باشید. آیا می‌توانید جزئیات کمی درباره بازیکنان بدست آورید؟ برای مثال تاریخ تولد، یک حادثه خنده‌دار که گروه با آن ارتباط برقرار می‌کند، یک لحظه شرم آور، شغل آن‌ها، نقاط قوت و ضعف‌شان از نظر خود و… را درخواست کنید. این اطلاعات کوچک در زمانی که بازی روشن است مفید خواهد بود. چرا که می‌توانید جریانات اتاق بازی را به یکی از خاطرات مشترک آن‌ها متصل کنید، زیرا آن ۳۰ ثانیه نوستالژی و خنده حسی خاص‌تری به لحظه می‌بخشد.

چنین مواردی تنها اتاق فرار را هیجان انگیزتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود تیم از نقش شما به عنوان گیم مستر لذت ببرد. و کدام گیم مستری این امر را دوست ندارد؟

ارتباط قوی و شخصی با شرکت کنندگان داشته باشید. هنگامی که به آن‌ها رسیدید با نام کوچک‌شان صدایشان بزنید و احوال پرسی کنید. اگر می‌خواهید همچون یک قهرمان کنار آن‌ها باشید، باید به بهترین دوست بازیکنان در طول اتاق فرار تبدیل شوید.

گیم مستر اتاق فرار

۶.حد و حدود گفتار را بدانید

درست است که گیم مستر بهترین دوست بازیکنان است؛ اما باید فاصله مناسبی هم با آن‌ها داشته باشد. حتما باید بدانید که چقدر سرنخ به بازیکنان می‌دهید و این کار را در چه زمانی انجام می‌دهید. مقدمه شما می‌تواند نکات به‌خصوصی داشته باشد که تیم احساس کند شما در کنارشان حضور دارید.

با پنهان کردن سرنخ‌ها در مقدمه، وقتی بازی شروع شد، می‌توانید قضاوت کنید که تیم می‌تواند به تنهایی بازی را به اتمام برساند یا خیر، سپس قدم به قدم به آن‌ها کمک کنید.

ممکن است همه تیم‌ها به تمام نکاتی که برای انها آماده کرده‌اید نیاز نداشته باشند. برای ایجاد فضا، داستان را اجرا نمایید و سپس اجازه دهید آن‌ها به دنبال ذهن خود بروند.

۷. از بودن با آنها لذت ببرید

بیشتر از هرچیزی به یاد داشته باشید که از بودن در نقش گیم مستر لذت ببرید. اگر از گیم مستر بودن لذت نبرید، نمی‌توانید حسی جذاب و لذت‌بخش هم برای بازیکنان رقم بزنید. چه کسی صدایی بدخلق در سرش را می‌پسندد؟ قرار گرفتن در این نقش نیاز به حفظ انرژی و تزریق انرژی به بازیکنان است.

هنگامی که شرکت کنندگان با موفقیت از اتاق فرار خارج شدند، با اهدای جام به سراغ‌شان بروید و عکسی یادگاری بگیرید. سپس آن را در قابی شایسته قرار داده و به شرکت کنندگان نشان دهید که چگونه عکس‌شان بر روی دیوار برندگان خواهد رفت. همچنین می‌توانید درباره موضوع بعدی تبلیغ کنید و با ارائه پیشنهادهای جذاب آن‌ها را دوباره به سوی خود بکشانید.

کلام پایانی

مسئولیت گیم مستر همیشه کار آسانی نیست. حساس بودن به رده‌های سنی مختلف بازیکنان و اطمینان از اینکه همه اوقات خوشی را سپری می‌کنند، کمتر از کیمیاگری نیست! اینکه کسی باشد که بتواند تمام ترفندهایش‌ را به آرامی انجام دهد و حس‌های گوناگونی در مخاطبش خلق نماید، نقشی پیچیده و جالب است.

اگر انرژی بالایی دارید، می‌توانید در این نقش غرق شوید. کسانی که نقش گیم مستر را بر عهده می‌گیرند از مزایای خاصی هم بهره‌مندمی‌شوند. این مسیر دیدگاه‌ها شما را از لحاظ بسیاری گسترش می‌دهد. و از گیم مستر شخصی صبور، مشاهده کننده، معقول، شوخ و متعادل می‌سازد!

موارد زیادی برای یادگیری در این نقش وجود دارد، که بدون شک یکی از تجربیات مهم در مسیر تکامل ذهن خواهد بود. توصیه می‌کنیم ارتباط و تجربه‌ای به یاد ماندنی برای تیم خود بسازید، زیرا مخاطبان باری دیگر شما را انتخاب خواهند کرد.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی