رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

اکتور اتاق فرار کیست + معرفی شغل و نحوه استخدام

اتاق فرار با بازیگر

بازی‌های اتاق فرار در کمترین زمان به یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های گروهی در ایران و سراسر جهان تبدیل شده‌اند؛ آن‌ها از ساده‌ترین ماموریت‌ها با طرح‌های بازی معمولی و اجراهای متوسط تا راه یافتن اولین بازیگران که تمام مراحل بازی را تحت تاثیر قرار داده‌اند، مسیرطولانی‌ای طی کرده‌اند. در ماموریت‌های فرار این شکلی، شما نه تنها با معماها و اتفاقات بازی درگیر هستید، بلکه با اکتورهای حرفه‌ای نیز روبرو می‌شوید که می‌توانند بر نتیجه‌ی بازی تاثیر گذار باشند. اکتورهای اتاق فرار می‌توانند به خوبی احساسات مخاطب را قلقلک دهند و بر روی او تاثیر بگذراند.

اکتور اتاق فرار کیست؟

اکتور یا بازیگر اتاق فرار شخصی است که قسمتی از داستان بازی و یا اتفاقات افتاده در دل داستان بازی را روایت، بازی یا اجرا میکند. این بازیگران در بازیهای ترسناک قالبا باعث ایجاد ترس شما از طریق استفاده از ماسکهای ترسناک، حضور ناگهانی در قسمتهایی از بازی، یا شکهای ناگهانی می شوند، ولی در بازیهایی که علاوه بر ترس و دلهره تعامل نیز وجود دارد نقش آنها پررنگ تر می شود و با بازیکنان هم صحبت می شوند و در سیر داستانی بازی نقش مهمتری دارند. در حال حاضر با توجه به نوع سناریو و ژانر بازی امکان دارد برای اجرای یک بازی اتاق فرار بیش از دو اکتور به طور همزمان باشد.

استخدام اکتور اتاق فرار

اگر سری به صفحات اجتماعی مجموعه های اتاق فرار بزنید مشاهده می کنید که بیشتر وقت آنها نیازمند اکتور اتاق فرار هستند و شغل اکتور اتاق فرار در حال حاضر دارای پتانسیل بالایی می باشد. البته باید این مورد را در نظر داشت که اکتور اتاق فرار  با اکتور سینما بودن تفاوت بسیار زیادی دارد و به نوعی به همدیگر مربوط نمیشود. اگر دانشجو هستید و یا بدنبال یک کار پاره وقت می گردید این شغل می تواند مناسب شما باشد. شما می توانید از طریق شبکه های اجتماعی به آنها مستقیما درخواست همکاری دهید و مطمئن باشید که به راحتی در صورتی که شرایط آن را داشته باشید بتوانید استخدام شوید.

شغل اکتور اتاق فرار

این که بخواهیم به شما بگوییم که ایا اکتور اتاق فرار بودن یک شغل کامل در نظر گرفته می شود یا خیر می تواند از جوانب متفاوتی بررسی گردد. ولی چیزی که در حال حاضر در مجموعه های اتاق فرار مشاهده می شود بیشتر مناسب کارهای پاره وقت می باشد و احتملا از حقوق و مزایای بیمه ای و غیر بیمه ای استخدامی خبری نخواهد بود. این شغل علاوه بر موضوع درامدی باید برای شخص اجرا کننده جذاب نیز باشد چون روحیه اکتور در نقش آفرینی، در تجربه بازیکنان نقش مهمی خواهد داشت.

 

اکتورهایی که در اتاق فرار وجود دارند، گویی ناجی شما با راهنمای‌های کوچکی هستند یا می‌خواهند شما را بترسانند و از برنده شدن باز دارند! همه چیز بستگی به قوانین خاص بازی و البته نحوه‌ی برخورد و ارتباط شما با بازیگر دارد. برای اینکه بتوانید تجربه‌ای دلپذیر و موثر برای خود و هم تیمی‌های‌تان بسازید، ما این لیست کوتاه از قوانین بازی در اتاق فرار با حضور اکتورها را ایجاد کرده‌ایم. آن‌ها را دنبال کنید تا شانس خود برای برنده شدن و شادی را بهبود ببخشید.

اکتور اتاق فرار

۱. وحشت نکنید!

بازی‌هایی با تم و مضمون وحشت، این روزها موفقیت‌های بزرگی به دست می‌آورند؛ چراکه این یک روش جالب و هیجان‌انگیز برای یک وقت گذرانی یک‌ساعته با دوستان، همکاران، خانواده یا تیم مورد علاقه‌تان برای ورود به دنیای فیلم‌های ترسناک و رازآلود می‌باشد.
همچنین استفاده از اکتور یا بازیگر در ژانر ترسناک رایج‌تر است زیرا آن‌ها می‌توانند سطح جدیدی از حس ترس را در مخاطب زنده کنند. اما این ترس در اغلب مواقع می‌تواند مانعی برای حرکات شما باشد یا تیم‌تان را مجبور به فریاد کشیدن و فرار به جای حل معماها کند. بنابرین اولین قانونی که باید رعایت کنید این است: هنگامی که با یک شخصیت ترسناک یا اکتور اتاق فرار در بخشی تاریک از بازی مواجه می‌شوید، بیش از حد نترسید؛ با وجود اینکه فرد موجود به طرز وحشتناکی یادآور اهریمن‌های جهنمی‌ست، اما هرگز به شما آسیب نمی‌رساند. پس شرایط را همچون افرادی مدیریت کنید که از بازی لذت کافی را می‌برند و تا قبل از اتمام زمان، موفق به خروج می‌شوند.

۲. به بازیگر اتاق فرار توجه کنید

مجریان زنده‌ای که در بازی اسکیپ روم کار می‌کنند، باید نقش خود را چندین بار در روز و تمام هفته ایفا کنند. این بدین معناست که آن‌ها به خوبی از سرنخ‌ها و چگونی پیدا کردن پازل‌ها، روش‌های حل معما، محل درهای مخفی و سریع‌ترین راه‌های خارج شدن از اتاق فرار آگاه هستند. پس اگر با دقت آن‌ها را نگاه کنید احتمالا متوجه شوید که به اجسام پنهانی نگاه می‌کنند یا ناخودآگاه اطلاعاتی بروز می‌دهند. حتی ممکن است نگاه کردن به یک شی‌ء خاص یا روبرو کردن مخاطب با مسیری خاص بخشی از وظایف بازیگر به عنوان راهنمایی باشند؛ پس از این زمان با دقت مراقب هرگونه نکته و حرکتی از جانب بازیگر باشید.

۳. با دقت گوش کنید

اتاق‌های فراری که از اکتور بهره می‌برند معمولا داستانی طولانی و جالب دارند که بر روند بازی تاثیر گذار است. بخش کوچکی از این داستان پیش از ورود به اتاق همراه با آموزش بازی به شما ارائه می‌شود درحالی که جزئیات دیگر طرح، توسط بازیگران به دست شما می‌رسد. برای خلق تجربه‌ای لذت بخش، به تمامی صحبت‌های گیم مستر گوش دهید؛ خواه داستان بازی باشد یا نکاتی مربوط به حل معماها، سعی کنید هیچ چیز را از دست ندهید چرا که حتی کوچک‌ترین جزئیات موجود در گفته‌های گیم مستر می‌توانندمهم‌ترین سرنخ شما برای خروج باشند. در بازیهایی که اکتور به غیر از ترساندن وظیفه تعامل با بازیکنان را دارد این بخش پر رنگتر می شود.

 

۴. به اکتور اتاق فرار احترام بگذارید

چنین توصیه‌ای برای اکثر مردم واضح است؛ اما به هر حال نمی‌توان از بازگو کردن آن صرف نظر کرد. در صورت رویارویی با انسان‌ها حتی در اتاق فرار، همچنان قوانین دنیای واقعی صدق می‌کنند و اینجا هم اعمال می‌شوند. پس فراموش نکنید که شما با افرادی واقعی و دارای حقوق طرف هستید. پس اگر در اتاق فرار ترسناک به شدت ترسیده‌اید هرگز نباید به بازیگران حمله کنید، آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده یا به هر نحوی موجب آسیب دیدنشان شوید. در صورتی که با هرگونه مشکل خاصی مواجه شدید، می‌توانیددکمهٔ بی‌سیم را فشار دهید یا با هر روشی که وجود دارد برای تماس با ناظر بازی (که درحال تماشای شما از بیرون می‌باشد) استفاده کنید تا مشکل را به روشی متمدنانه و زیبا حل کنید. با این حال اگر شمشیر را از رو ببندید و قوانین را زیر پا بگذارید، عواقبی نیز وجود خواهند داشت.
در سالهای گذشته متاسفانه تعدادی از اکتورهای اسکیپ روم در ایران به دلیل برخورد نامناسب بازیگران با آنها آسیب دیده اند، پس از طرف مجموعه های اتاق فرار صمیمانه از شما خواهش می کنیم که از تماس فیزیکی با اکتور و گفتن ناسزا به آنها جدا خودداری کنید.

۵. فراموش نکنید: بازیگر بخش مهمی از بازی‌ست!

هنگامی که بازی‌های اتاق فرار با حضور بازیگران طراحی می‌شوند، کل روند بازی تغییر می‌کند. درحالی که با شرکت در یک اتاق فرار معمولی تنها با جستجو تعامل با اشیاء بی‌جان سروکار دارید، در اینجا وقایعی نیز توسط بازیگر رقم می‌خورند.

پس می‌توان اینطور بیان کرد که قانون مهم بعدی این است که به یاد داشته باشید اکنون شما و تیم‌تان تنها نیستید. هر گاه که گیرافتاده‌اید و نمی‌دانید باید چه کاری انجام دهید یا از کجا شروع کنید، ممکن است لازم باشد برای نزدیک شدن به پاسخ‌ها توجه بیشتری به اکتور داستان داشته باشید.

عروسک ترسناک در اتاق فرار
تصور کنید به جای این عروسک، با آدمی زنده اما گریم مشابهی روبرو شده‌اید؛ به نظر شما کدامیک موثرتر است؟

۶. از بازی لذت ببرید

هنگامی که در یک بازی اتاق فرار شرکت کرده‌اید و قصد دارید بهترین تجربه‌ی ممکن را بسازید، به هدف اصلی توجه بیشتری داشته باشید. در اصل این ماجراجویی برای لذت بردن طراحی شده نه خارج شدن از آن در سریع‌ترین زمان ممکن. درحال حاضر اتاق فرارهایی که با حضور بازیگر اجرا می‌شوند هیجان‌انگیز و سرگرم کننده‌تر می‌باشند؛ پس اگر همه چیز را به درستی انجام دهید می‌توانید لذت خود را دو چندان کنید.
هنگامی که اکتور اتاق فرار می‌بیند شما آماده‌ی بازی و تعامل هستید، او نیز سعی می‌کند تجربه‌ای جالب و مفرح ایجاد کند. در غیر این صورت ممکن است تجربه‌ی شما به کسل کننده‌ترین ساعت زندگی‌تان تبدیل شود. بنابرین هرگز بازیگران را نادیده نگیرید و مطمئن شوید که با آن‌ها هم سرگرم می‌شوید.

به طور کلی در صورت پیروزی از این قانون ساده، جستجو با بازیگران می‌تواند بسیار متفاوت و طنز باشد؛ این نوع از اتاق فرار انتخاب مناسبی برای تیم‌هایی است که تمامی بازی‌های شهر خود را امتحان کرده‌اند و حالا به دنبال چیز جدیدی هستند. با این حال ممکن است این سبک برای بازیکنان مبتدی دشوار باشد. پس اگر تاکنون در بازی‌های اتاق فرار شرکت نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم از نسخه‌ی ساده‌تر شروع کنید و سپس با سراغ بازی با شخصیت‌های واقعی بروید. در داخل اتاق، همه چیز بستگی به نحوه برخورد شما با بازیگران و میزان تعامل تیم با آن‌ها دارد. اگر تجربه اتاق فرار ندارید میتونید مقاله ما را درباره نکات قبل از انتخاب یک اتاق فرار را مطالعه کنید. به شش قانون ذکر شده توجه کنید تا شصت دقیقه‌ی کامل و منحصر به فرد را تجربه کنید که پر از معماها، پازل‌ها و هیجان می‌باشد.
اگر شما هم تجربه ای در برخورد با اکتورهای اتاق فرار دارید میتونید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

یک پاسخ

  1. فقط خواستم صمیمانه از شما و همه تیم و دست‌اندرکاران اطاق فرار اکتر های عزیز تشکر کنم بخاطر مقاله زیبا و حرفه ای و خلاصه سایت خوبتون …
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی