آموزش اتاق فرار | ۱۰+۱۰ معما، چالش و توصیه برای فرار موفق

بسیاری از افراد که تاکنون در بازی اتاق فرار شرکت نکرده‌اند یا پس از حضور در اتاق فرار نتوانسته‌اند موفق عمل کنند، با جملاتی همچون «اتاق فرار بیش از حد سخت است» یا «یک ساعت برای این بازی کافی نیست» نظر خود را مورد بیان قرار می‌دهند. در صورتی که اگر قبل از بازی، آموزش اتاق فرار را دیده بودند به این صورت فکر نمی کردند.
اما توجه‌تان را به این نکته اختصاص دهید: شما در اتاق فرار باید معماهایی را حل کنید که توسط آدم‌هایی دیگر خلق شده است. پس حتما راه‌هایی برای شکستن کدها وجود دارد! در این مقاله با معرفی ۱۰ کد برای رمزگشایی و ۱۰ توصیه برای فرار موفقیت‌آمیز در اتاق فرار می‌پردازیم.

آموزش اتاق فرار – اسکیپ روم

اگر می‌خواهید شانس فراری موفق را بدست آورید، بهتر است در ابتدا با راهنمای بازی اتاق فرار و حل معماهای استفاده شده در اسکیپ روم‌ها آشنا شوید که مرسوم ترین آنها عبارتند از:

۱. پیدا کردن کلیدها

حتما برای شما نیز پیش آمده است مجبور شوید کلید زاپاس خود را در جاهایی همچون گلدان‌های جلوی درب خانه و زیر وسایل تزئینی اتاق خواب یا جاهای دیگر قایم کنید. در اتاق فرار نیز موقعیت‌های مشابهی وجود دارند که در آن باید به دنبال کلیدهایی برای بازکردن قفل جعبه، کشو یا حتی درهای اطراف اتاق بگردید!
در اتاقهای فرار هم شاید شما نیاز به آن داشته باشید که کلیدی پیدا کنید. این کلید می تواند هرجایی از اتاق و به اشکال مختلف مخفی شده باشد. اما این قفل‌ها تنها اسرار بازی نیستند که باید کشف کنید. شما مجموعا ۶۰ دقیقه زمان دارید تا این ده کد را برای آشکارسازی سرنخ‌ها و بدست آوردن اطلاعات مورد نیازتان رمزگشایی کنید. همچنین ممکن است برخی از دروس ریاضی که در دوران تحصیل با آن آشنا شدید، در زندگی واقعی و تفریح به کمک شما بیایند! پس در ادامه برای آشنایی بیشتر با معماهای اتاق فرار همراه باشید.

آموزش اسکیپ روم - قفلها
با گشتن در سرنخ‌های مختلف می‌توانید کلید هر مرحله را با سخت‌کوشی و کنجکاوی پیدا کنید.

۲. کامل کردن الگوها

یکی دیگر از کدهای پر استفاده‌ای که در اتاق‌های فرار وجود دارد الگوها هستند. بدین منظور از مهارت‌های کارآگاهی خود استفاده کرده و با دقت اشیاء یا تصاویر مشابه در اتاق را بررسی کنید. هرجا الگویی وجود داشته باشد، سرنخ‌هایی برای حل معماها در چالش‌های اتاق فرار هم وجود دارد! همچنین در مواقعی برای آشکار شدن رازها باید الگوها را کامل کنید که با مشاهده دقیق و فهم آن الگو به پاسخ مناسب خود خواهید رسید.
بدین منظور ممکن است به مهارت‌های ریاضی برای پیدا کردن الگوی اعداد یا دقت در اشیاء و تصاویر برای کامل کردن الگو نیاز داشته باشید که در نهایت باعث باز شدن قفل گاوصندوق یا حل معمای آن مرحله می‌شود. البته اگر می‌خواهید شانس پیروزی خود را افزایش دهید باید استراتژی خوبی هم داشته باشید که در بخش دوم بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

۳. بیرون کشیدن کلمات از دل اعداد

یکی از کدهای سختی که در بازی اتاق فرار استفاده می‌شود رمزنگاری با استفاده از اعداد است. در این روش باید با استفاده از اعدادی که در اختیار دارید رمز مورد نظر را ترجمه کنید. در اینجا نیز، باید در اولین قدم کلید مربوطه برای رمزگشایی را پیدا کنید اما باز کردن این قفل‌ها کمی پیچیده‌تر از پیدا کردن کلیدهای معمولی است! کلید این معما ممکن است صفحه کلید تلفن یا اطلاعاتی در جایی از اتاق و… باشد. پس از پیدا کردن کلید بدین شکل عمل کنید:
برای مثال اگر با اعداد ۳-۷-۴-۲ روبرو شدید می‌توانید به کلیدهای تلفن خود نگاه کنید تا حروف مربوط زیر هر عدد را پیدا کرده و کلماتی را حدس بزنید. اگر توانستید رمز این کد را آشکار کنید پس حتما به عنوان یک قهرمان از اتاق فرار خارج می‌شوید!

آموزش اتاق فرار - پازل عددی

۴. پیدا کردن رمز (عدد) از کلمات

همانطور که می‌توان یک مسئله ریاضی را برعکس کرد تا حل کردن آن دشوار‌تر شود، در رمزگشایی نیز امکان معکوس نمودن کد (reverse) وجود دارد! در بازی اتاق فرار کلمات ساده هم می‌توانند به صورت شگفت‌انگیزی رمزی را درون خود داشته باشند، که با کمک گرفتن از خلاقیت و قوه هوش خود می‌توانید آن را بدست آورید.
حل کردن این پازل‌ها معمولا چالشی فراتر از سطح‌های دیگر ایجاد می‌کند و معمولا به شکل یک قفل است که می‌توان آن را برای ایجاد کلمه‌ای جدید چرخاند. با این حال هنوز نباید نا امید شوید چراکه این کدها نیز غیرقابل رمزگشایی نیستند! راه حل این است که از تمامی هم تیمی‌ها کمک بخواهید تا با رساندن دیدگاه‌ها و ایده‌ها به بیشترین حد ممکن، در سریع‌ترین زمان آن را رمزگشایی کنید.

۵. سرنخ‌های آشکار

شماره پنج از آموز اتاق فرار را می‌توان معمایی مناسب برای اعلام یک سرنخ ساده یا کد ترکیب‌پذیر دانست. این سرنخ‌ها معمولا به اشکال مختلفی از جمله فلش‌ها، نحوه قرار گرفتن اشیاء، نقشه‌های پنهان و… ظاهر می‌شوند. اما نکته مهمی که در مورد رمزگشایی آن‌ها وجود دارد این است که باید ذهن خود را باز نگه دارید. اگرچه پیدا کردن آن‌ها آسان است اما درجه سختی معماها از ساده تا پیچیده متغیر خواهد بود. اگر رمزگشایی آن‌ها بیش از حد ساده بود زمان کمتری نیز به اتاق فرار اختصاص می‌یافت! پس در این ۶۰ دقیقه غریزه خود را دنبال کنید و با بررسی همه برای یافتن این ده معما و حل آن‌ها طعم پیروزی را بچشید!

۶. قفل‌های مکانیکی

ممکن است فکر کنید باز کردن قفل‌های مکانیکی به انرژی و قدرت زیادی نیاز دارد اما اینطور نیست! در اتاق فرار تنها کافی‌ست با توجه به سرنخ‌ها اشیاء را جابجا کنید تا از رازی دیگر پرده بردارید، دری مخفی را باز کنید یا به صندوقچه‌ها و کشوی میز دسترسی پیدا کنید. بهتر است در ابتدا به دستور العمل‌ها گوش دهید تا بدانید چه نوع معماهایی در اتاق فراری که حضور یافتید وجود دارند اما به طور کلی آن‌ها کدهایی قابل رمزگشایی به شکل‌های مختلف از جمله حذف کردن، باز کردن یا راه اندازی چیزی هستند که شما را شگفت زده خواهند کرد!

۷. کتاب‌های اسرارآمیز

آموش اسکیپ روم کتابهای اسرار امیز

مطمئنا شما نیز با آثار بسیاری در ادبیات یا دنیای فیلم و سینما مواجه شدید که رمز و رازها را در دل کتاب‌ها پنهان می‌کنند؛ یا حداقل دست کم با داستان‌هایی پر رمز و راز مواجه شده‌اید که نیاز به دیدی عمقی‌تر برای رمزگشایی و فهمیدن هدف اصلی نویسنده دارند.
در اتاق فرار نیزیافتن یک قفسه کوچک، می‌تواند لامپ‌های کوچکی در مسیر حل معما روشن کند چرا که در اغلب موارد به معنی وجود نوعی کد قابل رمزگشایی همچون الگو یارمزهای پنهان شده در تیتر و… است. ممکن است چینش کتاب‌ها به نحوی خاص باعث شود کتابخانه بچرخد و شما را وارد مرحله‌ای مرموز‌تر کند! فراموش نکنید که حتما به عنوان‌ها، تاریخ و سایر موارد مشترکی که می‌تواند در کتاب‌ها برای ایجاد الگو استفاده شود توجه کنید تا در سریع‌ترین زمان الگو را پیدا کنید یا کد مورد نظر را رمزگشایی کنید!

۸. ایجاد ارتباط

نکته اصلی که در چالش اتاق فرار وجود دارد، ایجاد جهش‌های ذهنی برای اتصال کدها و رمزها به یکدیگر برای حل معمای نهایی است. به عنوان مثال اگر شما با کدی به نقشه‌ای از سرزمین «آدم کوتوله‌ها» (Lilliputians) برخوردید، سعی کنید در ادامه آن را با اشیاء مرتبط همچون کتاب «سفرهای گالیور» (Gulliver’s Travels) مرتبط سازید. شاید باز کردن این کتاب باعث پیدا کردن کلیدی شود و معمای بعدی، یعنی پیدا کردن قفل در جایی از اتاق را آشکار کند. فراموش نکنید که می‌توانید اکثر اشیاء و دیوارپوش‌ها را جابجا کنید اما تنها در صورتی که به شما گفتند ممکن است کدهای قابل رمزگشایی در آن‌ها وجود داشته باشد، این کار را انجام دهید.

۹. استقامت

یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی‌ست که در اتاق فرار وجود دارد. چراکه هیچ کس نمی‌تواند تمامی کدها را با اولین ایده رمزگشایی کند و این همان چیزی است که اتاق فرار را سرگرم کننده و چالش برانگیز می‌کند. برای پیروزی خلاق باشید و با ایده‌هایی جدید برای حل معماها تلاش کنید. در اتاق‌های فرار تیمی از متخصصین دائما درحال طوفان فکری برای سرگرم کردن و غافلگیری مخاطب هستند تا معماهایی چالش برانگیز و سرگرم کننده ایجادسازند. این بازی هرگز سبب خستگی نمی‌شود! چرا که هر مرحله شگفتی‌های مخصوص خودش را دارد پس تسلیم نگردید و با قدم‌های کوچک به سمت حل معمای اصلی بروید!

۱۰. کار گروهی

آموزش اتاق فرار نکته 10 کار گروهی در اتاق فرار
تجربه گروهی بازی اتاق فرار، هیجان و لذت فضا را چند برابر می‌کند و ایده‌های خلاقانه‌تری هم به ارمغان می‌آورد

آخرین نکته آموزشی اتاق فرار این است که هنگامی که می‌خواهید با دوستان یا آشنایان خود به بیرون بروید و اوقات خوشی را سپری کنید، بهترین زمان برای شرکت در بازی اتاق فرار می‌باشد. شما می‌توانید با خیال راحت و آسوده به همراه دوستان خود پیش یا بعد از مهمانی، به یک بازی فرار بپردازید که سرگرمی‌ای مهیج می‌باشد و دیدگاه‌های مختلفی را دخیل می‌کند. هنگامی که به بازی اتاق فرار می‌پردازید ۶۰ دقیقه به سرعت می‌گذرد و در پایان می‌توانید بابت یافتن نقاط قوت، کار تیمی قوی یا پیروزی خود جشن بگیرید! یادتان باشد که اتاق فرار یکی از راههای تیم سازی می باشد.

۱۰ توصیه اموزشی برای برنده شدن در اتاق فرار

در ادامه نیز ده نکته مهم برای پیروزی در بازی اتاق فرار ذکر می‌کنیم تا آموزش اتاق فرار را همراه با راهنمای بازی و حل معماها را تکمیل کنیم:

۱. با تیمی مناسب بازی کنید!

اگرمی‌خواهید شانس پیروزی خود را افزایش دهید تیم خود را نه از افراد باهوش، بلکه کسانی که با آن‌ها راحت هستید تشکیل دهید.

۲. به قوانین اتاق فرار دقت کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای فرار موفقیت‌آمیز نیاز دارید توجه اساسی از ابتدای بازی است. اگر می‌خواهید در اتاق فرار پیروز شوید به قوانین که راهنما در ابتدا ذکر می‌کند توجه کنید. چرا که باعث می‌شود وقت کمتری هدر دهید و از ایجاد مشکلات یا به حاشیه رفتن بازی جلوگیری کنید. همچنین پیش از شروع بازی از نوع راهنمایی مطلع شوید چرا که ساز و کارهای متفاوتی بدین منظور استفاده می‌شوند.

۳. احساسات خود را کنترل کنید

اتاق فرار فضایی مهیج و پر استرس می‌باشد که در صورت‌ عدم کنترل استرس یا ترس و… شانس پیروزی‌تان را کاهش می‌دهد. پس بدین منظور سعی کنید با کنترل بیشتری پیش بروید و تنها بر روی حل معماها و پیروزی تمرکز کنید!

۴. تقسیم کار را فراموش نکنید

جمع شدن با اعضای تیم و نگاه کردن به یکدیگیر هیچ کاری از پیش نمی‌برد. از آنجایی که معماهای مختلفی در اتاق فرار وجود دارد می‌توانید با تقسیم شدن به تیم‌های کوچک‌تر معماهای مختلف را در زمان کمتری حل کنید و در این مسیر از یکدیگر هم کمک بگیرید.

۵. به هم تیمی‌ها گوش دهید!

برای حل معماها نیاز به تست کردن ایده‌های مختلفی دارید و این تنها راز پیروزی شماست. پس حتما به حرف‌های دیگران نیز گوش دهید تا تمامی ایده‌های منطقی و عجیب را امتحان کنید. حتی اگر با این کار به پاسخ صحیحی نرسید اما بازهم یک قدم به حل معماها نزدیک‌تر شدید! 

۶. به جلو حرکت کنید

هنگامی که از یک سرنخ برای یافتن یا حل یک معما استفاده کردید، وقت آن رسیده که فراموشش کنید و به سراغ کد بعدی بروید. برای مثال اگر از یک کتاب رمز عددی یافتید برای پیدا کردن معمای بعدی هم کتاب و هم این نوع قفل را فراموش کنید!

۷. به جستجو ادامه دهید

جستجو در اتاق فرار
جستجو را متوقف نکنید زیرا در مسیر بازی اتاق فرار کشفیات جدید شما را شگفت زده خواهند کرد

تصور کنید که یک شیء بسیار مهم همچون موبایل خود را در آن اتاق گم کرده‌اید، حال وقت آن است تمامی توان خود را برای گشتن و جستجو صرف کنید! در این زمان است که با سرنخ‌های جدیدی مواجه خواهید شد. فراموش نکنید که مکان‌های بسیاری وجود دارند که ممکن است از قلم بی‌افتند پس با دقت بگردید!

۸. سرنخ‌ها را فریاد بزنید

اتاق فرار یک بازی گروهی است که هرگز نمی‌توانید به تنهایی و با فکر کردن در آن پیروز شوید. برای فرار موفقیت آمیزسرنخ‌ها را به اشتراک بگذارید، درباره آن گفتگو کنید و راه‌هایی برای حل معماها پیدا کنید. حتی ممکن است چیزهایی پیدا کنید که به نوعی مکمل یکدیگر هستند پس در سریع‌ترین زمان سرنخ‌ها را منتقل کنید!

۹. به زمان توجه کنید

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، ۶۰ دقیقه در اتاق فرار به سرعت می‌گذرد. برای موفقیت باید به خوبی زمان‌تان را مدیریت کنید و وقت زیاد را برای یک معما اختصاص ندهید.

۱۰. راهنمایی بگیرید!

درخواست راهنمایی به هیچ وجه جلوه بدی ندارد، چرا که راهنما جزئی از بازی است تا زمان زیادی را از دست ندهید. مخصوصا اگر تازه کار باشید احتمال برنده شدن در اتاق فرار بدون راهنمایی بسیار پایین است.

سخن پایانی آموزش اتاق فرار

اتاق فرار نیز همچون فعالیت‌های دیگر به آموزش و کسب تجربه نیاز دارد. اگر بار اول نتوانستید در این بازی موفق شوید به جای نا امیدی، در سری بعدی دو برابر تلاش کنید! چرا که به مرور علاوه بر پیشرفت در بازی اتاق فرار، مهارت‌های خود هم گسترش می‌دهید و می‌توانید در زندگی واقعی نیز از آن‌ها استفاده کنید. ما در این مقاله به آموزش اتاق فرار پرداختیم ولی باید این موضوع را در نظر داشته باشید که تا یک بار این بازی را تجربه نکنید درک درستی از این بازی نخواهید داشت.

 

منبع: breakoutgames

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

یک پاسخ

  1. یه رپورتاژ خوندم نوشته بود تازگیا یه اسکیپ روم با تم سفینه فضایی ساختن واسه کسایی که ژانر ترسناک دوست ندارن تو اقتصاد آفرین خبرشو خوندم. ممنون از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...