مجسمه کریپتوس، پیام رمزگذاری شده‌ به سبک سازمان سیا

مجسمه کریپتوس، موضوع بحث ما است. در حال حاضر بیش از سه دهه از نصب مجسمه مرموز Kryptos می‌گذرد و سه پیام از چهار پیام رمزگذاری شده آن رمزگشایی شده است و تنها یک معما باقی مانده است. کریپتوس یک مجسمه مسی غول‌پیکر است که پیام‌های رمزگذاری شده‌ای را در خود پنهان کرده است، اما حتی زمانی که این پیام‌ها آشکار شوند، معنای واقعی پنهان در ساخت مجسمه در پازل‌های بیشتری پنهان می‌شود.

این مجسمه اسرارآمیز که در حیاط خارج از ورودی ساختمان مرکزی جدید آژانس اطلاعات مرکزی قرار دارد، توسط هنرمند جیم سنبورن ساخته شده است و دارای ۱۸۰۰ شخصیت است که در ابتدا به صورت تصادفی و درهم به نظر می‌رسند.

مجسمه کریپتوس

 

با این حال، این حروف چندان هم تصادفی به نظر نمی‌رسند. Kryptos در واقع شامل چهار پیام رمزگذاری شده متمایز از هم است که سه مورد از آنها از زمان نصب مجسمه و در طول سه دهه گذشته رمزگشایی شده است. با این حال، پیام چهارم هنوز حل نشده است، و به جنجال و بحث پیرامون مجسمه دامن می‌زند.

حتی با وجود بخش‌های رمزگشایی شده، بسیاری هنوز در مورد هدف و اهمیت ساخته شدن مجسمه کریپتوس تعجب می‌کنند. در سال‌های اخیر، سانبورن سرنخ‌های متعددی برای حل  قسمت چهارم معمای مجسمه ارائه کرده است، اما هیچ‌کس با موفقیت این معمای فریبنده را حل نکرده است.

مجسمه کریپتوس

 

جیم سنبورن، هنرمند کیست؟

جیم سنبورن، هنرمند پشت کریپتوس، با نام هربرت جیمز سنبورن در واشنگتن دی سی در ۱۴ نوامبر ۱۹۴۵ به دنیا آمد. او در سال ۱۹۶۹ از کالج راندولف-ماکون با گرایش دوگانه در تاریخ هنر و جامعه شناسی فارغ‌التحصیل شد. بعدها در سال ۱۹۷۱ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مجسمه سازی از موسسه Pratt گرفت.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

سخت‌ترین معماهای جهان که هرگز حل نشدند

 


 

آثار سنبورن در موزه‌های معتبری مانند موزه هنر عالی، موزه هنر شهر لس آنجلس و گالری هنر کورکوران به نمایش گذاشته شده است. او همچنین برای مؤسسات مختلفی از جمله مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)، اداره ملی اقیانوسی و جوی، و مهم‌تر از همه، آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) آثار هنری ساخته است. در سال ۱۹۹۰، سانبورن اثر هنری خود به نام “کریپتوس” را به سیا ارائه کرد که کلمه‌ای یونانی به معنای “پنهان” است. از آن زمان، معنای واقعی مجسمه کریپتوس پنهان مانده است.

پیام‌های درون کریپتوس توسط خود جیم سنبورن نوشته شده‌اند و توسط یک سری کدهای بسیار پیچیده پنهان شده‌اند. در زمان ساخت آن، تنها سنبورن و مدیر سابق سیا، ویلیام اچ. وبستر، راه حلی برای پیام‌های رمزگذاری شده مجسمه داشتند و از آن با خبر بودند.

مجسمه کریپتوس

 

مجسمه کریپتوس: معمای پنهان شده در پشت پیام‌های کریپتوس

ماهیت مرموز کریپتوس توجه قابل ملاحظه‌ای را به خود جلب کرده است. همان‌طور که سانبورن فاش کرد، مردم دائماً در اطراف مجسمه جمع می‌شوند، به آن اشاره می‌کنند، زانو زده و تلاش می‌کنند تا معنای آن را پیدا کنند. برخی از آن عکس می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر با دقت تمام متن را با مداد و کاغذ رونویسی می‌کنند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

معماهای تاریخی برای فاتحان جهان!

 


 

سنبورن این موضوع را به اشتراک گذاشت که «دوست یکی از دوستانش» به او اطلاع داده است که مأموران سیا از ناتوانی خود در شکستن و رمزگشایی کد ناامید شده‌اند، تا جایی که حتی نسخه‌هایی از پیام را برای مأموران آژانس امنیت ملی (NSA) ارسال کرده‌اند تا کدهای آن را با استفاده از ابررایانه قدرتمند Cray NSA رمزگشایی کنند.

سنبورن در ابتدا انتظار داشت که چهارمین معمای کریپتوس ظرف یک دهه حل شود. به گفته وی، پیام این مجسمه حول سنت پنهان‌کاری سیا در سطوح مختلف مسائل می‌چرخد. این سیستم شامل یک سیستم رمزنگاری است که توسط رمزنگار فرانسوی قرن شانزدهمی Blaise de Vigenère، معروف به جدول Vigenère، و همچنین کدهای دیگری که توسط سنبورن با کمک Edward Scheidt رمزنگار بازنشسته CIA ایجاد شده است، ابداع شده است.

 

مجسمه کریپتوس

 

سنبورن اظهار داشت: «قطعات مجسمه کریپتوس را می‌توان در عرض چند هفته یا چند ماه رمزگشایی کرد، اما سایر قسمت‌ها ممکن است بدون اطلاع وبستر هرگز رمزگشایی نشوند. او کلید کد را در اختیار دارد و می‌تواند به راحتی کل معماها را بفهمد.» دشواری شکستن کدهای تعبیه شده در کریپتوس به تنهایی توانسته تا به شهرت این مجسمه بیفزاید. در طول سال‌ها، بخش‌های قابل توجهی از پیام رمزگشایی شده است، اما ترجمه بخش چهارم همچنان مبهم است.

رمزگشایی پیام‌های مجسمه کریپتوس

تقریباً هشت سال طول کشید تا کسی بتواند ادعا کند که بخشی از پیام کریپتوس را حل کرده است. در سال ۱۹۹۸، دیوید استین، فیزیکدان سیا، جلسه‌ای تشکیل داد تا اعلام کند که سه قسمت اول پیام گیج کننده مجسمه را رمزگشایی کرده است. حدود ۲۵۰ نفر در این گردهمایی شرکت کردند تا از دستاوردهای استاین که او تنها با “مداد و کاغذ” به دست آورد، آشنا شوند.

 


 

اگر به حل معما و پازل علاقه مند هستید، اتاق فرار معمایی را از دست ندهید!

 


 

تقریباً در همان زمان، دانشمند کامپیوتر جیم گیلوگلی برنامه‌های رایانه‌ای را برای کمک به شکستن کد ایجاد کرد که شامل رمزهای کلاسیک، همراه با اشتباهات املایی عمدی و کاراکترهای اضافی است که سنبورن برای گمراه کردن کد شکن‌ها گنجانده بود.

مجسمه کریپتوس

 

قسمت اول معمای کریپتوس می‌گوید: «میان سایه‌های ظریف و فقدان نور، تفاوت‌های ظریفی نهفته شده است». قسمت دوم و طولانی‌تر به شرح زیر است:

«این کاملاً نامرئی بود. چگونه ممکن است؟ آنها از میدان مغناطیسی زمین استفاده کردند. مقدار X اطلاعات جمع‌آوری‌شده و به مکانی ناشناخته در زیر زمین منتقل شد. آیا لنگلی این موضوع را می‌داند؟ آنها باید بدانند. این اطلاعات در جایی ناشناخته دفن شده است. چه کسی مکان دقیق X را می‌داند؟ فقط WW ‌می‌داند. این آخرین پیام او بود x سی و هشت درجه و پنجاه و هفت دقیقه، شش نقطه پنج ثانیه شمال و هفت درجه هشت دقیقه چهل و چهار ثانیه غرب x لایه دو.»

اشاره به «WW» در این قسمت از مجسمه کریپتوس مستقیماً به وبستر اشاره می‌کند. قسمت سوم، همچنان طولانی است و شامل اشاره‌ای به هاوارد کارتر، مصر شناس است که مقبره شاه توت عنخ آمون را کشف کرد.  با هم می‌خوانیم:

آهسته و ناامید، آرام‌آرام آوارهای گذرگاهی که قسمت پایینی درگاه را فشرده کرده بود، از بین رفت و برداشته شد. شمع را وارد کرد و به داخل نگاه کرد. هوای گرمی که از محفظه خارج می‌شد باعث شد شعله سوسو بزند، اما در حال حاضر، جزئیات اتاق داخل از مه بیرون آمده است x آیا چیزی را می‌بینید؟

مجسمه کریپتوس

 

سرنخ‌های حل معمای کریپتوس

در طول سال‌ها، سنبورن سه سرنخ برای کمک به رمزگشایی چهارمین قسمت کریپتوس ارائه کرده است که در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۲۰ ارائه شده است. در اصل، سنبورن پیش‌بینی می‌کرد که معمای کریپتوس خیلی زودتر از آنچه که لازم بود حل شود. او ابتدا انتظار داشت که سه قسمت اول ظرف چند سال رمزگشایی شود و چهارمین و چالش برانگیزترین قسمت ظرف یک دهه کشف شود.

با این حال، پس از سه دهه، معنای قطعه چهارم ناشناخته باقی مانده است. سنبورن اکنون در اواسط ۷۰ سالگی خود با این احتمال کنار آمده است که این رمز و راز ممکن است بیشتر از او زنده بماند. در یک مقطع، او حتی به این فکر افتاد که راه حل را به حراج بگذارد و درآمد حاصل از آن را به تحقیقات آب و هوایی اهدا کند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۴ معمای افسانه‌ای

 


 

در ژانویه ۲۰۲۰، سنبورن سرنخ دیگری به امید کمک به رمزگشایی‌های احتمالی ارائه کرد. این سرنخ آخرین موردی بود که او قصد داشت فاش کند و در ادامه سرنخ‌های قبلی که در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ به اشتراک گذاشته شد، ارائه شد. هنوز هم با وجود سرنخ های ارائه شده، این معما حل نشده باقی مانده است. علاوه بر این، حتی اگر کد رمزگشایی شود، اسرار اضافی و معانی پنهان در مجسمه کریپتوس احتمالاً در متن رمزگشایی شده کشف می‌شوند.

همان‌طور که سنبورن توضیح داد، «آنها قادر خواهند بود آنچه را که من نوشتم بخوانند، اما آنچه من نوشتم خودش یک راز است. هنوز چیزهایی وجود دارد که آنها باید پس از رمزگشایی آن را کشف کنند. چیزهایی در آنجا هستند که هرگز معنای واقعی آنها را کشف نخواهند کرد. مردم همیشه خواهند گفت، “منظور او از آن چه بود؟” آنچه من نوشتم سرنخ‌هایی از یک راز بزرگ‌تر بود.»

کریپتوس، نماد معماسازی موفق

کریپتوس که به عنوان نمادی از چگونگی بیان هنری و چالش‌های فکری نقش ایفا می‌کند، بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند و کنجکاوی را برمی انگیزد. چه این راز به طور کامل کشف شود یا چه نشود، جذابیت کریپتوس در توانایی آن برای برانگیختن شگفتی و تشویق به کاوش در مردم است. همان‌طور که خوانندگان با این مقاله درگیر می‌شوند، از آنها دعوت می‌شود تا افکار، تفاسیر و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و بحثی پر جنب و جوش در مورد کریپتوس های مرموز و قدرت پیام‌های پنهان ایجاد کنند.

لطفاً نظرات و ایده‌های خود را در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید تا به جذابیت و هیجان این سفر جمعی برای کشف اسرار مجسمه کریپتوس کمک کنید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...