رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

۵ روش علمی اثبات شده برای وقوع آخرالزمان زامبی

حتما شما هم فیلم‌های ترسناکی را می‌شناسید که در آنها زامبی‌هایی وجود دارند که جهان را تسخیر می‌کنند. همچنین بازی‌های ویدیویی هم ساخته شده‌اند که در آنها شما به عنوان انسان می‌توانید مردگان را شکار کنید.
انبوهی از داستان‌های ترسناک وجود دارد که به زامبی‌ها و آدم‌خواران اختصاص داده شده‌اند. اما از کنار هم گذاشتن این پازل‌ها می‌توانیم به یک تئوری برسیم. برای بررسی تئوری وقوع آخرالزمان زامبی باید بدانیم که واقعیت‌های پشت پرده چیست؟
آیا از نظر تئوری امکان وقوع یک زندگی آخرالزمانی با وجود زامبی وجود دارد و اگر چنین است، چگونه این اتفاق رخ خواهد داد؟
با ما همراه باشید تا ۵ دلیل علمی قابل تأیید را با هم بررسی کنیم که نشان می‌دهند احتمال وقوع چنین آخرالزمانی برای بشر وجود دارد.

۱.  وجود انگل در مغز

انگل‌های مغزی مانند آنچه در فیلم Resident Evil IV دیدیم، می‌توانند یکی از دلایل تبدیل شدن افراد به زامبی‌های بی‌فکر باشد. چنین انگل‌هایی اغلب در طبیعت یافت می‌شوند. برای نمونه می‌توانیم به انگلی به نام Toxoplasmosa gondii اشاره کنیم.

فرض کنید یک سوسک یا یک باسیل کوچک وجود دارد که هنگام تکثیر انگل‌ها، باعث آلوده شدن موش‌ها می‌شود. همچنین گفته شده که انگل می‌تواند در روده گربه تکثیر پیدا کند. انگلی که توانسته مغز یک موش را مورد حمله قرار دهد، در روده گربه‌ای که آن موش را خورده، تکثیر می‌شود. بدتر آنکه انگل می‌تواند موش را مجبور کند، خودش را تکه تکه کرده و گاز بزند!

و اما چنین وضعیتی چه ربطی به ما انسان‌ها دارد؟ در نظر داشته باشید که نیمی از جمعیت انسان روی زمین به توکسوپلاسموز (یک عفونت انگلی ناشی از انگل توکسوپلاسما گوندی) مبتلا هستند و از آن خبر ندارند. همان‌طور که موش نمی‌داند توسط یک انگل آلوده شده است. ماجرا وقتی بدتر می‌شود که شاید ما یکی از این افراد مبتلا باشیم!

 

وجود انگل در مغز

 

۲.  سموم عصبی

انواع خاصی از سموم وجود دارند که می‌توانند عملکردهای بدن را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. در این وضعیت حتی می‌توان گفت که آن شخص مرده است. در توضیح این دلیل از احتمال وقوع آخرالزمان زامبی، می‌توان از یک مثال استفاده کرد. برای نمونه سم فوگو در ماهی پوفر ژاپنی، می‌تواند این کار را با بدن انسان انجام دهد. سپس می‌توان قربانیان را تحت تأثیر دارویی مانند Datura Stramonium (یا سایر مواد شیمیایی به نام آلکالوئیدها) قرار داد که آنها را در حالت خلسه مانند بدون بازیابی حافظه قرار می‌دهد. البته قربانی همچنان قادر به انجام کارهای ساده مانند خوردن، خوابیدن، ناله کردن است و حتی می‌تواند به آرامی دست‌های خود را به اطراف بچرخاند.

سؤالی که به طور طبیعی در ذهن ما شکل می‌گیرد این است که این سموم چگونه ما را زامبی می‌کنند؟ چیزی شبیه به این در هائیتی اتفاق افتاد. همچنین کتاب‌هایی در مورد آن وجود دارند که معروف‌ترین آنها توسط دکتر وید دیویس با نام «گذر از تاریکی» و «مار و رنگین کمان» نوشته شده‌اند. فیلم «مار و رنگین کمان» هم بر اساس مطالب علمی واقعی است که این دکتر به آنها اشاره دارد. اما اینها چقدر به واقعیت نزدیک است؟

چیزی که قطعا درست خواهد بود، داستان Clairvius Narcisse است. او یک هائیتی بود که دو پزشک او را مرده اعلام کردند و در سال ۱۹۶۲ دفن کردند. اما ۱۸ سال بعد او در حال قدم زدن در روستا پیدا شد. تحقیقات نشان می‌دادند که کشیش‌های محلی وودو از مواد شیمیایی طبیعی برای زامبی‌سازی مردم و بردگی آن‌ها به مزارع قند استفاده می‌کردند.

بنابراین، دفعه بعد که مقدار کمی شکر را در قهوه خود می‌ریزید، به یاد داشته باشید که شاید در نقطه‌ای از جهان، توسط یک زامبی تهیه شده باشد.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

«ویروس زامبی» از خاکستر باستانی برمی‌خیزند!

 


 

۳.  نوروژنز (زامبی‌های آزمایشگاهی)

این روزها می‌توانید چیزهای زیادی را در آزمایشگاه بسازید. ظاهرا زامبی‌ها هم در لیست این موارد قرار گرفته‌اند! در بررسی تئوری وقوع آخرالزمان زامبی، کلیدواژه تحقیقات سلول‌های بنیادی هم بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. اکثر بررسی‌ها نشان می‌دهند که اساسا می‌توان از سلول‌های بنیادی برای بازسازی سلول‌های مرده استفاده کرد. برای زامبولوژیست‌هایی مانند ما، نوروژنز همان تکنیکی است که با آن می‌توان بافت‌های مرده مغز را دوباره رشد داد.

زامبی‌های آزمایشگاهی

 

نکته جالب این است که در حال حاضر دانشمندان قادر به بازسازی مغز بیماران درگیر با ترومای سر و کما هستند. در برخی انیمیشن‌ها می‌بینیم که زوجی با دستیابی به توانایی جدید، برای نگه داشتن جسد مرده تلاش می‌کنند. به طوری که بعدا بتوانند آن را زنده کنند. پس شاید به زودی شاهد چنین چیزی در واقعیت هم باشیم.

البته کارشناسان برای ما توضیح می‌دهند که فرایند «احیاء» در آزمایشگاه «تحقیق و احیا» چگونه برای فرد عادی در جامعه مشکل ایجاد می‌کند. این روش باعث مرگ مغز می‌شود و فردی را که با ظاهر انسان است، تحت کنترل قرار می‌دهد. در واقع عملکردهای حرکتی اساسی و غرایز اولیه او را به طور کامل کنترل می‌کند.

 

۴.  وقوع آخرالزمان زامبی با ربات‌های زامبی

پیشرفت تکنولوژی مزایای زیادی برای ما به ارمغان آورده است، اما نمی‌توانیم این امر را نادیده بگیریم که دارای معایبی است. باید بدانید که ربات‌ها یا نیمه ربات‌ها بخشی از آینده ما هستند. حالا سؤال این است؛ اما چگونه از فناوری برای ایجاد زامبی استفاده می‌کنند؟

نانوربات‌ها ماحصل فناوری‌ای هستند که به نظر می‌رسد با پیشرفت علم توسعه یافته‌اند تا همه ما را در مورد آینده بترساند. ما در مورد ربات‌های میکروسکوپی و خود تکثیری صحبت می‌کنیم که می‌توانند هر چیزی را به ‌طور نامرئی بسازند یا نابود کنند. کسانی که تئوری وقوع آخرالزمان زامبی را به طور دقیق بررسی می‌کنند اذعان دارند که مبالغ هنگفتی در فناوری نانو سرمایه گذاری می‌شود. البته دانشمندان می‌دانند که نانوربات‌ها بشریت را نابود خواهند کرد و شما می‌توانید تنها تماشاچی این اتفاق ناگوار باشید.

دانشمندان قبلا با ترکیب یک تراشه سیلیکونی کوچک با یک ویروس یک نانو سایبورگ ساخته‌اند. اولین چیزی که آنها دریافتند این است که این سایبورگ‌ها می‌توانند تا یک ماه پس از مرگ میزبان به فعالیت خود ادامه دهند. بر اساس مطالعات، ظرف یک دهه نانوربات‌هایی ساخته خواهند شد که می‌توانند به مغز انسان خزیده و برای جایگزینی اتصالات آسیب دیده، اتصالات عصبی را ایجاد کنند. این‌طور بگوییم که نانوربات‌ها می‌توانند ذهن شما را دوباره طراحی کنند.

 

ربات‌های زامبی

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۷ نکته ای که درباره زامبی ها نمیدانید

 


 

۵.  ویروس خشم

اگر فیلم ۲۸ روز بعد را دیده باشید، می‌دانید که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم. در این فیلم، ویروسی وجود داشت که مردم را به ماشین‌های کشتار بی‌معنا تبدیل می‌کرد. در زندگی واقعی، ما تعدادی از اختلالات مغزی داریم که همین کار را انجام می‌دهند. البته این ویروس‌ها مسری نیستند. اینجاست که مسئله مواجهه با خشم گاو یا BSE مطرح می‌شود. از ویروسی حرف می‌زنیم که به نخاع و مغز گاو حمله می‌کند و آن را به یک حیوان وحشی، بی فکر و غیر قابل کنترل تبدیل می‌کند. حالا اگر مردم گوشت این حیوان را بخورند، چه اتفاقی برای آنها می‌افتد؟

درست حدس زدید.  آنها به زامبی‌های عصبانی و بی فکر تبدیل می‌شوند! حداقل در تئوری که این‌گونه است. در واقع سندرم کروزفلد – جاکوب (Creuzfeld-Jakob) می‌تواند علائم زامبی مانند زیادی را ایجاد کند. در بررسی وقوع آخرالزمان زامبی با این ویروس گرفته شده که افراد علائمی شامل توهم، تغییر در نحوه راه رفتن، انقباض عضلانی، تشنج یا هذیان و زوال عقل با سرعت زیاد را تجربه می‌کنند.

بنابراین، احتمال درگیری با ویروس زامبی از طریق غذا بسیار زیاد است. اگر گاوها را به حدی می‌رساند که به گاوهای خشمگین پرخاشگر تبدیل شوند، ممکن است برای ما نیز همین اتفاق بیفتد! بنابراین، بهتر است مراقب استیک بعدی خودتان باشید!

کلام آخر

چه کسی فکرش را می‌کرد که واقعا می‌توانیم دلایل علمی زیادی برای تجربه آخرالزمان زامبی‌وار پیدا کنیم؟ البته فیلم‌ها قبلا به ما هشدار داده‌اند. اما مغز انسان بسیار پیچیده است و هنوز به طور کامل کشف نشده است. بر این اساس، احتمال تبدیل انسان به زامبی، چه از طریق ویروس و چه از طریق روش‌های آزمایشگاهی، نسبتا زیاد است.

آیا شما طرفدار فیلم‌های زامبی هستید و همه آنها را دیده‌اید؟ اگر جواب مثبت است، حالا واجد شرایط بحث در مورد احتمالات «زامبی‌سازی» هستید؟ به نظرتان شانس تسخیر زامبی‌ها در جامعه ما چقدر زیاد است؟ اگر می‌خواهید در مورد این موضوع یا موضوعات مشابه اطلاعات بیشتری پیدا کنید، نظر خود را برای ما بنویسید و نظرات دیگران را هم پیگیری کنید.

اتاق فرارهای با موضوع زامبی

اگر میخواهید قبل از آخرالزمان زامبی ها تجربه برخورد با آنها را داشته باشید و وارد یک فضای ترسناک و هیجانی مانند فیلمها زامبی شوید، بدون شک اتاق فرارهای زیر که با موضوع زامبی ساخته شده اند می تواند برای شما هیجان انگیز باشد. پس تا دیر نشده یک گروه از دوستان شجاع خودت و انتخاب کند و با رزرو اتاق فرار با موضوع زامبی از طریق سایت اسکیپ مگ، وارد یک چالش هیجان انگیز شو.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...