رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

حقیقت پشت آزمایش بدنام فیلادلفیا چیست؟

در اکتبر سال ۱۹۴۳، یک ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده به ظاهر ناپدید شد و پس از ناپدید شدن در فیلادلفیا به یکباره در نورفولک ظاهر شد. اما آیا واقعا چنین اتفاقی رخ داد؟ اگر داستان‌های این چنینی را بخواهیم باور کنیم باید گفت که آزمایش فیلادلفیا چیزی شبیه به این بوده است. اما آزمایش بدنام فیلادلفیا چیست و آیا واقعیت دارد؟ با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

داستان آزمایش فیلادلفیا

ناوشکن جدید و تازه راه‌اندازی شده یو اس اس الدریج در سال ۱۹۴۳ در لنگرگاه نیروی دریایی فیلادلفیا قرار داشت، ناوشکن تازه راه‌اندازی شده USS Eldridge به چندین دستگاه هیجان‌انگیز مجهز بود. این دستگاه‌ها شامل ژنراتورهای فوق سری بودند که گفته می‌شد می‌توانند کشتی را کاملا از دید دشمن، پنهان کنند.

وقتی که ژنراتورهای نهایی در جای خود، تثبیت شدند، اعضای خدمه، خود را برای آزمایش این سیستم آماده کردند. در آن روز روشن تابستانی در میانه راه، ژنراتورها روشن شدند و نور آبی مایل به سبز اطراف ناوشکن را احاطه کرد. درست در مقابل چشمان خدمه، این ناوشکن به طور کامل ناپدید شد.

شاهدانی که در لنگرگاه نیروی دریایی نورفولک در ویرجینیا حضور داشتند اظهار داشتند که ناوشکن آمریکایی الدریج را قبل از اینکه به سرعت ناپدید شود در آب‌های نزدیک این محل دیده بودند. ساعاتی بعد، این ناوشکن مجددا در فیلادلفیا ظاهر شد.

 

داستان آزمایش فیلادلفیا

 

اعضای خدمه ناوشکن، حالت‌ها و علائمی چون تهوع، جنون و سوختگی را گزارش دادند. برخی دیگر نیز اظهار داشتند که در طول مدتی که ناوشکن گم شده بود به طور کامل در ساختار فلزی آن جای گرفته و یا کف و دیوارها کوتاه‌تر شده بودند. برخی نیز مدعی بودند که دوباره از درون زاده شدند و برخی نیز این ادعا را رد کردند.

اما مشکل داستان کجاست؟ اگر عاقلانه بخواهیم به این داستان فکر کنیم باید گفت که این اتفاق هرگز رخ نداده است.

 

ابتدای شروع آزمایش فیلادلفیا

لنگرگاه نیروی دریایی فیلادلفیا، جایی است که ناوشکن USS Eldridge در طول آزمایش بدنام فیلادلفیا لنگر انداخت. اگرچه بسیاری از چیزهایی که درباره این ناوشکن گفته شده است صرفا حدس و گمانی بیش نیست، اما داستان آزمایش فیلادلفیا در طی چندین دهه همچنان بر سر زبان‌ها است. از بین صدها داستان و جزئیاتی که در طول این سال‌ها مطرح شده است، فقط چند مورد آن به طور حتم اتفاق افتاده است.

اولین مورد این است که موریس کی جساپ، اخترشناس متخصص حوزه اشیاء پرنده ناشناس (UFO)، نامه‌ای از مردی به نام کارلوس آلنده (با نام دیگر کارل آلن) دریافت کرد. او ادعا می‌کرد که شاهد یک آزمایش مخفی در لنگرگاه نیروی دریایی فیلادلفیا بوده است.

آلنده ادعا کرد که در طول این اتفاق در سال ۱۹۴۳ روی کشتی SS Andrew Furuseth  در فیلادلفیا بوده و قبل از ظاهر شدن آن در لنگرگاه نیروی دریایی فیلادلفیا، شاهد ناپدید شدن ناوشکن در نزدیکی لنگرگاه نیروی دریایی یو اس اس الدریج بوده است.

او همچنین اعلام کرد که این آزمایش، به منظور اثبات نظریه میدان واحد انیشتین بوده و آلنده ادعا کرد این نظریه را به انیشتن آموزش داده است. جساپ تلاش کرد تا درباره ادعاهای عجیب آلنده تحقیق کند اما نتوانست هیچ مدرک و سند فیزیکی برای حمایت از گفته‌های او بیابد و در نهایت، آلنده را یک احمق خطاب کرد.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۷ تا از وحشتناکترین آزمایشهای روانشناختی

 


 

تئوری توطئه آزمایش فیلادلفیا مطرح شد

این داستان می‌توانست همان روز و همان جا به پایان برسد، اما در سال ۱۹۵۷، دفتر تحقیقات نیروی دریایی برای ارائه گزارشی عجیب با جساپ تماس گرفت.

آن‌ها به او گفتند که نسخه‌ای از کتاب جساپ به نام The Case for the UFO را دریافت کرده‌اند که در آن توضیح داده شده بود که چگونه یوفوها می‌توانند پرواز کنند و عباراتی چون آزمایش بدنام فیلادلفیا در آن دیده می‌شد.

این کتاب با یادداشت‌هایی با سه دست خط مختلف، حاشیه نویسی شده بود و ظاهراً یکی از آنها متعلق به بیگانگان تعلق داشت. در این یادداشت‌ها به این نکته اشاره شده بود که آنها درک بالایی از فیزیک و فناوری فرازمینی دارند. استفاده غیرمعمول از حروف بزرگ و نقطه‌گذاری، باعث شد که کارشناسان به این باور برسند که حاشیه‌نویس حداقل یک فرد انگلیسی زبان نیست.

 

تئوری توطئه آزمایش بدنام فیلادلفیا مطرح شد

 

خود جساپ معتقد بود که حاشیه‌نویسی‌ها کار آلنده، نامه‌نویس مرموز بوده است. حاشیه‌نویسان صحت ادعاهای جساپ را مورد بحث قرار داده‌ و چندین بار به «آزمایش فیلادلفیا» اشاره کرده بودند.

دفتر نیروی دریایی به دلایلی که همچنان مشخص نیست، تصمیم گرفت ۱۲۷ نسخه از این کتاب مشروح را منتشر کند. آنها بلافاصله با اقتباس از نام ناشرشان، Varo Manufacturing، کتاب را با نام «نسخه‌های وارو» روانه بازار کردند. بنابراین، داستان آزمایش فیلادلفیا دوباره مطرح شد و جان تازه‌ای گرفت.

فقدان شواهد

جدا از ادعاهای آلنده و حاشیه‌نویسی‌های وارو، تمام گزارش‌های آزمایش فیلادلفیا غیرقابل اثبات بوده، جعلی تلقی شده یا فاقد اهمیت بوده‌اند؛ زیرا ادعاهای مطرح شده با قوانین فیزیک مطابقت ندارند.

سازمان‌های دولتی که درگیر این موضوع بودند، اعلام کردند که هرگز این اتفاق رخ نداده و در واقع هیچ سندی پیدا نشده است. بنابراین، به نظر می‌رسد نسخه خطی مشروح مرموز کتاب جساپ تنها نسخه مکتوب از آزمایش فیلادلفیا باشد.

در طول سال‌ها، آزمایش فیلادلفیا به نوعی بازی در میان نظریه‌پردازان توطئه تبدیل شده است. هرکسی روایت خاص خود را از این رویداد داشته یا توضیحات متفاوتی درباره اینکه چه چیزی می‌تواند باعث ناپدید شدن و انتقال از راه دور کل یک ناوشکن دریایی شده باشد (از تماس دولت با موجودات بیگانه گرفته تا دخالت‌های ماوراء الطبیعه) ارائه داده است.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

افسانه مرد مرموز تائورد

 


 

از آنجایی که به نظر می‌رسید که کارلوس آلنده تنها شاهد رویداد بزرگ آزمایش بدنام فیلادلفیا بوده است، اکثر افراد فهمیده و عاقل این داستان را باور نکردند. اما در سال ۱۹۸۸ شاهد دیگری به آلنده پیوست. مردی به نام آل بیلک در سال ۱۹۸۸، چهار سال پس از اینکه هالیوود داستان آزمایش‌ فیلادلفیا را بدست آورده و فیلمی در رابطه با آن منتشر کرد، درباره این ماجرا صحبت کرد. بیلک ادعا کرد که هنگام ناپدید شدن الدریج در عرشه آن بوده است و برای فراموش کردن آن شستشوی مغزی داده شده است. تنها با دیدن تصویر فیلم از این رویداد بود که خاطرات برای او دوباره زنده شدند.

علیرغم این که اکنون دو نفر ادعا می‌کردند از این آزمایش اطلاع دارند، اما هنوز هم این نظریه که این داستان جعلی بوده است در گفتگوهای مربوط به آزمایش فیلادلفیا بیشتر دیده می‌شد.

توضیحی بهتر  و منطقی درباره آنچه برای ناوشکن یو اس اس الدریج اتفاق افتاد

ناوشکن یو اس اس الدریج

 

امروزه، اکثر مردم توضیحی را که ادوارد داجون، مردی که به عنوان برقکار نیروی دریایی کار می‌کرد و در تابستان ۱۹۴۳ در نزدیکی یو اس اس الدریج مستقر بود را باور می‌کنند.

علاوه بر این، داجون توضیحات منطقی درباره نور و ظاهر آبی مایل به سبز ناوکشن در نورفولک ویرجینیا داشت. او گفت که این نور و درخشش احتمالاً نتیجه یک پدیده رعد و برق یا چیزی شبیه به آتش سنت المو بوده است.

به گفته داجون، ژنراتورهایی در الدریج و ناوشکن او به نام یو اس اس انگستروم برای نامرئی کردن ناوشکن‌ها قرار داده شدند. با این حال، اصطلاح «نامرئی» به معنای ناپدید شدن ظاهر فیزیکی ناوشکن نیست، بلکه این اصطلاح، به توانایی آن برای مخفی ماندن از دید اژدرهای مغناطیسی U-boat های آلمانی اشاره دارد. در واقع، این فرآیند، مغناطیس‌زدایی نام داشت.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

اسرار درون مثلث آلاسکا: از هواپیماهای ناپدید شده تا مشاهده بشقاب پرنده ها

 


 

در عین حال، کانال‌های داخلی، آزمایش بدنام فیلادلفیا و این موضوع که ناوشکن ظاهراً در روز روشن در ویرجینیا ناپدید و دوباره به سرعت در فلادلفیا ظاهر شده است را شرح دادند. به گفته‌ آنها، انجام چنین آزمایشاتی برای غیرنظامیان ممنوع بوده است اما در صورت واقعی بودن چنین رویدادی می‌توانست یک سفر تجاری دو روزه را به شش ساعت کاهش دهد.

نتیجه‌گیری

با وجود اینکه داجن توضیحی عالی برای آزمایش فیلادلفیا ارائه کرد، هنوز هم کسانی هستند که نسخه هیجان‌انگیزتر آن را باور می‌کنند. از آنجایی که هیچ سند رسمی برای توضیح آنچه رخ داده است وجود ندارد، از نظر فنی، هیچ مدرکی برای باور هیچ یک از این داستان‌ها در دسترس نیست.

اما خود ناوشکن یو اس اس الدریج در نهایت به یونان منتقل شد و قبل از استفاده در تمرینات در طول جنگ سرد، HS Leon نامگذاری شد. در حال حاضر، پس از فروخته شدن و تبدیل شدن به آهن قراضه در دهه ۹۰، تکه تکه شده است.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...