استفاده از بازی های فرار برای تقویت تیم راه دور

اگر در جستجوی یک فعالیت تیم‌سازی جدید هستید، که مؤثر و سرگرم کننده باشد، راه حل می‌تواند یک اتاق فرار باشد. چه به صورت آنلاین انجام شوند چه رو در رو، اتاق‌های فرار می‌توانند مهارت‌های ارتباطی، مدیریت پروژه، حل مسئله و مقابله با چالش‌های پیچیده را تقویت کنند. آن‌ها معمولا برای تقویت روابط درون یک تیم و در صورت آنلاین بودن برای تقویت تیم راه دور استفاده می‌شوند.

اگرچه سناریو ساختگی است اما مهارت‌هایی که در اتاق فرار ایجاد می‌کنید می‌توانند تأثیرات واقعی و ماندگار در محل کار داشته باشند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

اتاق فرار چیست؟

 


 

در این مقاله می‌خوانید …

در این مقاله، برخی از انواع مختلف اتاق‌های فرار را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه بفهمید آن‌ها برای شما و تیم‌تان مناسب هستند. همچنین گام‌های کلیدی‌ که باید قبل، حین و بعد از فعالیت برداشته شوند را بیان می‌کنیم، تا اطمینان حاصل کنیم که شما از اتاق فراری که امتحان می‌کنید، بیشترین بهره را ببرید.

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار، که گاهی با عناوین «بازی فرار» یا «اتاق معما» نیز یاد می‌شود، یک رویداد چالشی، با موضوع یا تم خاصی است که در آن بازیکنان برای یافتن سرنخ‌ها، انجام وظایف و حل معماهای متنوع با هم همکاری می‌کنند. مقصود، دستیابی به یک هدف مشخص در یک محدوده زمانی معین است؛ معمولا این هدف مشخص، فرار از جایی است. هیچ کس به صورت واقعی در اتاق محبوس نشده است و تهدیدهایی که با آن‌ها روبه‌رو به می‌شوید همیشه تخیلی هستند.

هر اتاق فرار یک استادِ بازی دارد. استاد بازی کسی است که همه چیز را تنظیم می‌کند، قوانین را توضیح می‌دهد و هر سرنخ لازم را فراهم می‌کند. مکان‌های رایج برای اتاق‌های فرار شامل: قلعه‌ها، ایستگاه‌های فضایی، آپارتمان‌های دوره ویکتوریا و اهرام مصر باستان هستند.

سناریوی کلاسیک، حل همه معماهای مورد نیاز برای باز کردن در و فرار در یک محدوده زمانی معین (معمولا ۴۵ دقیقه یا ۱ ساعت) است. اما بعضی از اتاق‌های فرار شامل هدف‌های دیگری نیز هستند مانند: حل یک جنایت، نجات یک گروگان، یافتن گنج یا توقف یک تهدید تخیلی.

اتاق فرار چیست؟

 

اتاق‌های فرار به عنوان فعالیتی اجتماعی، محبوب شده‌اند. آن‌ها اغلب توسط شرکت‌ها به عنوان جشن یا جایزه، ترتیب داده می‌شوند. بسیاری از سازمان‌ها نیز از آن‌ها برای تیم‌سازی، تقویت تیم راه دور و برای پرورش مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی در تیمشان، استفاده می‌کنند.

آیا اتاق‌های فرار برای تیم شما مناسب هستند؟

اتاق فرار می‌تواند یک روش جذاب و هیجان‌انگیز برای افرادی باشد که در یک تیم جدید هستند و می‌خواهند یکدیگر را بشناسند. برای تیم‌هایی که قبلا ساخته شده‌اند، آن‌ها می‌توانند فرصتی باشند برای تمدد اعصاب طی یک دوره کاری پرفشار یا برای جشن گرفتن موفقیت، زمانی که یک پروژه کامل می‌شود.

اتاق‌های فرار می‌توانند در ایجاد مهارت‌های کلیدی در درون تیم‌تان مانند: همکاری، ارتباط، تصمیم‌گیری، حل مسأله و استقامت به شما کمک کنند. آن‌ها همچنین راه خوبی برای تمرین واکنش به موقعیت‌های پر  مخاطره و زمان‌های چالش برانگیز هستند.

با این حال اگر درگیری قابل توجهی در تیم شما وجود دارد، اتاق فرار ممکن است بهترین ایده نباشد. فضای تحت فشار و کار گروهی از نزدیک، می‌تواند اوضاع را بدتر کند.

همچنین باید اعضای تیم را به عنوان اشخاصی منحصر به‌ فرد در نظر بگیرید. آیا همه آن‌ها از یک کار مبتنی بر مهلت (کاری که باید در محدوده زمانی معینی انجام شود)، که مجبورند به سرعت، تحت فشار فکر کنند و از نزدیک با دیگران همکاری کنند، لذت خواهند برد و بهره‌مند خواهند شد؟ آیا ممکن است هریک از آن‌ها احساس خجالت، طردشدن یا اضطراب کنند؟

علاوه بر آن، درباره این پرسش که آیا محیط یا خط داستانی‌ای وجود دارد که برای افرادی خاص یا برای کل سازمان شما مناسب نباشد، فکر کنید. به عنوان مثال یک بازی با محتوای جنایی یا یک محیط با مضمون ترسناک ممکن است، برای برخی از اعضای تیم به دلایل شخصی گوناگون، مناسب نباشد.

اگر برای تیم‌سازی، تقویت تیم راه دور و … به فکر برگزاری یک رویداد اتاق فرار هستید، بهتر است ابتدا با مدیرتان یا بخش منابع انسانی، مشورت کنید.

اتاق‌های فرار موفق برای تقویت تیم راه دور یا حضوری: قبل، حین و بعد

اگر تصمیم گرفته‌اید که یک اتاق فرار برای تیم‌تان مناسب است، در این قسمت نکات بیشتری درباره کارهایی که باید در هر مرحله از رویداد اتاق فرارتان انجام دهید، ارائه شده است.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۱۸ مزایای بازی اتاق فرار | فواید شرکت در اتاق فرار

 


 

قبل از بازی فرار

مطمئن شوید که شرکت کنندگان‌تان هدف شما از انتخاب این نوع فعالیت تیم‌سازی را می‌دانند. به عنوان مثال: آیا این صرفا یک رویداد اجتماعی است؟ آیا برای پرورش مهارت‌های کلیدی طراحی شده است یا به نوعی برای آزمایش تیم؟

شما نمی‌خواهید، تیم‌تان احساس کنند که این یک تحلیل مخفیانه از توانایی‌های آن‌هاست. ضروری است که هیچ‌کس برای شرکت در آن تحت فشار نباشد (حتی فریب نخوردن).

برنامه‌هایتان را در مدت زمان کافی توضیح دهید تا مردم را علاقه‌مند و هیجان‌زده کنید و به هرگونه نگرانی رسیدگی نمایید. اگر خودتان چالش‌ها را ایجاد می‌کنید، برای طراحی و ساختن هر چیزی به زمان نیاز خواهید داشت. آن‌ها را به طور کامل آزمایش کنید و در روزی که رویداد اتفاق می‌افتد، آن‌ها را برپا نمایید.

بررسی کنید که همه فعالیت‌ها ایمن هستند (به خصوص هنگامی که مردم با عجله به سمت پایان عزیمت می‌کنند!) و همه قوانین و دستورالعمل‌ها شفاف هستند. همچنین ممکن است تصمیم بگیرید، روی برخی استانداردهای رفتاری در طول بازی، به توافق برسید تا تعادلی سالم بین همکاری و رقابت ایجاد کنید.

قبل از بازی فرار

 

حین بازی فرار

اتاق‌های فرار، (برای تیم سازی، پرورش برخی مهارت‌های کلیدی یا حتی تقویت تیم راه دور) زمانی بهترین عملکرد را دارند که همه کاملا درگیر باشند. روشن کنید که افراد در صورت نیاز می‌توانند درخواست کمک کنند. اگر تیم در یک چالش خاص گیر کند، این خطر وجود دارد که بازیکنان شروع به ناامید شدن کنند یا بخش‌های دیگرِ فعالیت را از دست بدهند. آن‌ها را تشویق کنید تا در زمانی که لازم است همه چیز در حرکت باشد، با استادِ بازی مشورت کنند (یا اگر از یک کیت استفاده می‌کنید آن‌ها را تشویق کنید به برگه راهنما مراجعه کنند).

چه خودتان در آن شرکت می‌کنید، چه نقش استادِ بازی را بازی می‌کنید، سعی کنید هرکسی را که در آن شرکت نمی‌کند، شناسایی کنید و به دنبال راه مناسبی برای مشارکت دادن آن‌ها باشید. تیم را تشویق کنید تا طیف وسیعی از تاکتیک‌های حل مسئله را امتحان کند، اما همچنین روی هدف نهایی خود متمرکز بماند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

تیم سازی با اتاق فرار

 


 

بعد از بازی فرار

صرف نظر از این‌که چالش با موفقیت انجام شده یا خیر، مهم است که بعد از آن، فرصتی برای استراحت، گپ‌ و‌ گفت و جشن (یا همدردی) به افراد داده شود.

آن‌ها را تشویق کنید تا درباره رویداد، درحالی‌ که هنوز تازه است، صحبت کنند و روی نکات مثبت تمرکز کنند، به ویژه هر بینشی که در مورد خود یا تیم به‌دست‌آورده‌اند.

بعداً، فرصت‌هایی را برای اعضای تیم ایجاد کنید تا عمیق‌تر در مورد فعالیت فکر کنند. به عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند از جلسه‌ای با مدیر خود، برای ارزیابی عملکردشان در اتاق فرار، استفاده کنند و در مورد نقاط قوت‌شان و هر زمینه‌ای که نیاز به بهبود دارد، بحث کنند.

نیازهای آموزشی‌ای که ممکن است ظاهر شده باشند را شناسایی کنید و برای آگاهی دادن به برنامه تیم‌سازی در دست اقدامتان، از بازخورد رویداد استفاده کنید.

به این ترتیب شما از مزایای اتاق فرار خود از جمله تقویت تیم راه دور، بهره مند خواهید شد، حتی مدت‌ها بعد از اینکه شما و تیم‌تان به آزادی رسیده‌اید!

مواردی که باید در مورد آن‌ها فکر کنید.

در این‌جا پنج سوال مهم و اساسی وجود دارد که باید هنگام برنامه‌ریزی یک فعالیت اتاق فرار، آن‌ها را در نظر بگیرید:

۱.    آیا باید تقویت تیم راه دور را هدف قرار دهیم و آن را از راه دور بازی کنیم یا حضوری؟

به صورت ایده‌آل، اتاق‌های فرار زمانی بهترین عملکرد را دارند که همه افراد در یک مکان باشند. با این حال، چالش اضافه شده بازی از راه دور، می‌تواند روی این تجربه (بازی اتاق فرار) تاثیر مثبتی داشته باشد. این چالش می‌تواند شما را وادار کند که جانبی فکر کرده و راه‌هایی را در نظر بگیرید که بتوانید بر هر مشکلی که ناشی از محدودیت‌های تکنولوژی باشد، غلبه کنید. اگر از راه دور بازی می‌کنید، ممکن است لازم باشد که استادِ بازی، بیشتر مداخله کند. اطمینان حاصل کنید که در صورت گم شدن تیم یا قطع ارتباط، در هدایت تیم به مسیر خودش کمک می‌کنید.

 

تقویت تیم راه دور

 

۲.    آیا مزایا (پرورش یافتن مهارت‌ها، تقویت تیم راه دور و …) ارزش هزینه کردن را خواهند داشت؟

اگر اتاق فرار را دور از محل کار خود انجام می‌دهید، هزینه‌های اجاره محل برگزاری، حمل و نقل، پذیرایی و غیره را در نظر بگیرید. هزینه‌های کامل شامل: زمان و تلاش افراد و ساعاتی که بدون کار کردن سپری می‌کنند، هستند. یک آنالیز هزینه-مزایا می‌تواند به شما کمک کند تا روی چیزی که مهم است و بهترین راه رسیدن به آن، تمرکز کنید. همچنین می‌تواند متقاعد کردن دیگران راجع به برنامه‌های خود را برایتان آسان‌تر کند.

۳.    کجا باید بروید؟

اگر هدف‌تان انجام یک فعالیت تیم‌سازی به صورت حضوری است و نه تقویت تیم راه دور، برای رویدادهای اجتماعی یا پذیرایی‌های تیمی، در صورت امکان، فعالیت‌های خود را دور از محل کار میزبانی کنید. مکان‌های هدفمند، چالش برانگیزترین و همه‌ جانبه‌ترین تجربه‌ها را با استفاده از لوازم، مجموعه‌ها و جلوه‌های ویژه برای تشدید بازی، ارائه می‌دهند.

گزینه دیگر این است که مکان مورد نظر خود را اجاره کنید (برای مثال یک مکان کنفرانس یا یک گالری هنری خارج از ساعات کاری) و اتاق فرار خود را در آن‌جا راه‌اندازی کنید. این می‌تواند رویداد را حتی بدیع‌تر و به‌ یاد ماندنی‌تر کند.

اگر سفر خارج از دفتر، خیلی گران یا وقت‌گیر است، می‌توانید یک جلسه حل معما با تم خاصی را در جایی که کار می‌کنید راه‌اندازی کنید. این کار همچنین ممکن است، هماهنگی فعالیت‌ها با برخی از چالش‌های خاص تیم‌تان را آسان‌تر کند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

راهنمای شروع بازیهای اتاق فرار

 


 

۴.    آیا بهتر است چالش خود را ایجاد کنید یا از چالشی که آماده است استفاده کنید؟

اکثر شرکت‌های اتاق فرار دارای محل‌های مخصوص به خود هستند. برخی می‌توانند اتاق‌های فرار موقت را در جای دیگری نصب کنند و بسیاری نیز کیت‌های اتاق فرار آماده ارائه می‌کنند که می‌توانید خودتان آن‌ها را دانلود و اجرا کنید.

اگرچه بسیاری از این خدمات هزینه دارند، اما در ازای آن معماهای ماهرانه‌ای به‌دست خواهید آورد که همه را درگیر کرده و به چالش می‌کشد. ایجاد تمام چالش‌ها در داخل، هزینه را کاهش می‌دهد و شخصی‌سازی رویداد شما را آسان‌تر می‌کند. البته این کار می‌تواند پیچیده و زمان‌بر باشد و اگر فعالیت‌ها رضایت‌بخش نباشند، خطر کلافه‌ شدن یا ناامید شدن تیم خود را در پی دارید.

۵.    برای تقویت تیم راه دور یا تقویت آن به صورت حضوری کدام موضوع بهتر عمل می‌کند؟

موضوعی که برای اتاق فرار خود انتخاب می‌کنید مهم است. موضوع لحن رویداد را تعیین می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا شایستگی‌ها و مهارت‌های خاصی را (در تیم‌سازی یا تقویت تیم راه دور) هدف قرار دهید.

 

برای تقویت تیم راه دور یا تقویت آن به صورت حضوری کدام موضوع بهتر عمل می‌کند

 

اگر اولویت شما این است که مردم استراحت کنند و لذت ببرند، یک تم بسیار تخیلی، خوب کار می‌کند. شما می‌توانید اتاق فراری انتخاب کنید که به عنوان مثال در یک قلمرو اساطیری قرار دارد یا در یک سیاره بیگانه. این کار علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، می‌تواند تفکر خلاق را نیز تشویق کند.

موضوعات اسرارآمیز (مانند کشف قاتل یا خنثی کردن نقشه‌های یک دزد جواهرات) برای کار روی مهارت‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری خوب هستند. آن‌ها اغلب توجه به جزئیات را در اولویت قرار می‌دهند و تمایل دارند احساس متمرکزتر و جدی‌تری داشته باشند.

برخی از اتاق‌های فرار دارای یک محیط علمی یا فنی هستند؛ مثلا یک کارخانه یا یک آزمایشگاه علمی. محیط‌های واقع‌گرایانه مانند این‌ها می‌توانند به تیم‌ها کمک کنند تا توانایی‌هایی مانند برنامه‌ریزی استراتژیک و تفویض اختیار را پرورش دهند.

در نهایت تم‌های ترسناک روشی محبوب برای تقویت مهارت‌های کار گروهی (در حالتی که افراد تحت فشارند) هستند. آن‌ها برای هر سازمانی مناسب نیستند، اما اگر با دقت استفاده شوند، انطباق پذیری و تفکر سریع را تقویت می‌کنند، در حالی‌ که تاب‌آوری افراد را نیز با افزایش تهدید غیرواقعی آزمایش می‌کنند!

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۴ مرحله برای ساختن تیم‌های قوی

 


 

نکات کلیدی

  • اتاق‌های فرار تمرین‌هایی مبتنی بر حل معما با یک تم خاص، هستند؛ جایی که در آن بازیکنان با هم کار می‌کنند تا از جایی یا از چیزی فرار کنند. این اتاق‌ها معمولا برای رویدادهای اجتماعی، تقویت تیم‌ها یا پرورش مهارت‌های حرفه‌ای کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • هنگامی که یک اتاق فرار را سازماندهی می‌کنید، فواید میزبانی رویداد را در محل کار خود یا در یک مکان خارجی ارزیابی کنید. اگر اتاق فرار خود را ایجاد می‌کنید، می‌توانید فعالیت‌ها را خودتان طراحی کنید یا از مواردی استفاده کنید که به صورت حرفه‌ای ساخته شده‌اند.
  • فرقی نمی‌کند هدف‌تان تقویت تیم راه دور یا غیر آن است، موضوعی را انتخاب کنید که با روحیه یا مودی که می‌خواهید ایجاد کنید و مهارت‌هایی که امیدوارید بسازید، مطابقت داشته باشد.
  • در مورد اهداف خود (برای فعالیت) شفاف باشید. اطمینان حاصل کنید که همه در امنیت هستند و به آن‌ها کمک کنید تا احساس مشارکت و انگیزه کنند.
  • پس از بازی، به افراد فرصت دهید تا استراحت نموده و درباره تجربیات خود تامل کنند؛ هنگامی که سر کار برگشتند، آن‌ها را تشویق کنید تا از درس‌هایی که در مورد خود و تیم آموخته‌اند، بهترین استفاده را ببرند.
فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...