چه چیزی یک بازی اتاق فرار واقعی را به یک تجربه خوب تبدیل می ‌کند؟

اتاق‌های فرار راهی سرگم‌کننده و هیجان‌انگیز برای گذراندن وقت با دوستان و خانواده و همچنین آزمایش مهارت‌سنجی حل پازل شما محسوب می‌شوند. اما چه عاملی باعث می‌شود که یک اتاق فرار به یک تجربه چالش‌ برانگیز و تکرارنشدنی تبدیل شود؟ در این متن می‌خواهیم به مواردی اشاره کنیم که می‌توانند یک بازی معمولی اتاق فرار را به یک بازی اتاق فرار واقعی و یک تجربه خوب برای شما تبدیل کنند.

عوامل موثر برای تبدیل شدن یک بازی اتاق فرار واقعی به یک تجربه بی‌نظیر

 

اتاق‌های فرار در تمام کشورها به تفریحی بی‌نظیر در جمع دوستان و حتی خانواده‌ها تبدیل شده است. بنابراین باید امتیازهایی داشته باشند که باعث شود افراد زیادی با سلیقه‌های مختلف از این تفریح لذت ببرند و تشویق شوند که در آن‌ها به صورت فعال شرکت کنند. اما چه امتیازاتی باعث می‌شود که افراد در سنین متفاوت و با سلیقه‌های گوناگون از چنین فضایی لذت ببرند؟

  • یک داستان متقاعدکننده

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر اتاق فرار داستان یا سناریویی است که آن را شکل می‌دهد. این داستان می‌تواند براساس فیلم، ویدئو، بازی یا داستان‌های پرطرفدار نوشته شود. حتی این امکان وجود دارد که داستان آن توسط طراحان اتاق فرار برای اولین بار نوشته شده باشد. در هر صورت داستان حاکم بر این فضا باید به گونه‌ای باشد که حس کنجکاوی را در بازیکنان تحریک کرده و سبب هدایت آن‌ها برای رفتن به مراحل یا اتاق‌های بعدی باشد. چنین داستانی می‌تواند این احساس را در افراد حاضر در اتاق فرار به وجود آورد که قهرمان داستان هستند و می‌توانند با حل معماها و پازل‌های گوناگون خود را از آن فضا رها سازند.

  • رعایت سطوح مختلف در پازل‌ها

کلید جذب مخاطبان به سوی اتاق فرار، «تنوع پازل‌ها» در این بازی است. بهترین اتاق‌های فرار آن‌هایی هستند که انواع پازل‌ها در سطوح مختلف برای بازیکنان طراحی شده و با کمک سرنخ‌ها قابل حل باشند. نکته‌ای که در طراحی پازل‌ها و همچنین معماها باید رعایت شود این است که آن‌ها باید در سطوح مختلفی قرار داشته باشند. آسان بودن آن‌ها حوصله بازیکنان را سر برده و پیچیدگی بیش از حد هم سبب ایجاد حس ناامیدی در بازیکنان می‌شود. بنابراین در یک اتاق فرار واقعی باید طراحی پازل‌ها این حس را در وجود بازیکنان ایجاد کند که آن‌ها قادر هستند معماهای غیرممکن را با دقت در سرنخ‌ها حل کنند. این هدف نهایی یک اتاق فرار بی‌نظیر است.

دکور اتاق فرار

 

  • خلق دکور هدفمند و فضای منحصر‌به‌فرد

یکی از حیاتی‌ترین جنبه‌های هر اتاق فرار حال و هوای آن است که می‌تواند بر تجربه بازی تاثیر مستقیمی بگذارد. معمولا اتاق‌های فرار دارای یک موضوع یا طرح کلی هستند و موضوع از طریق طرح حاکم بر اتاق به بازیکنان معرفی می‌شود. در واقع همین طرح کلی می‌تواند باعث شود بازیکنان حس کنند در داستان واقعی قرار داشته و باید راه‌حل یا راه فرار از آن را هرچه سریع‌تر پیدا کنند. منظور از طراحی اتاق تجملاتی درست کردن آن یا حتی استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته نیست بلکه سرنخ‌هایی است که می‌تواند حس کنجکاوی بازیکنان را بیدار کند. این طراحی‌ها می‌تواند شامل پوشش روی مبل یا حتی وجود یک چوب کبریت باشد که سرنخی برای هدایت بازیکنان به مرحله بعدی است. یکی دیگر از جنبه‌های طراحی استفاده از صداها، نورها و حتی جلوه‌های ویژه‌ای است که می‌تواند حس بی‌نظیری به آن فضا القا کند.

  • طراحی پازل‌های چالش برانگیز

طراحی نوع پازل‌ها بسیار مهم است. همان طور که قبلا گفته شد رعایت سطوح مختلف پازل‌ها و معماها بسیار مهم است. اما چالش برانگیز بودن آن‌ها نکته دیگری است که باید مورد توجه طراحان اتاق فرار قرار بگیرد. چالش برانگیز بودن و جذابیت داستان موضوعی است که باعث می‌شود بازیکنان در پایان بازی بدون حس خستگی اتاق فرار را ترک کنند و از طراحان به خاطر طراحی یک اتاق فرار واقعی تشکر کنند.

  • همه جانبه بودن اتاق فرار

بهترین اتاق‌های فرار بهترین پازل‌ها و معماها را ندارند. بهترین اتاق‌ها آن‌هایی هستند که در فضایی واقعی حس تجربه همه جانبه‌ای را در بازیکنان زنده کنند. معمولا اتاق‌های فرار حول محور داستان‌ها، فیلم‌ها یا حتی بازی‌های ویدئویی طراحی می‌شوند. بنابراین طراحی همه جانبه اتاق فرار می‌تواند آن را از این دنیا متمایز ساخته و بازیکنان را در خود غرق کنند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۱۰ مدل از افرادی که با آن‌ها در اتاق فرار ملاقات می‌کنید

 


 

  • وجود اتاق های متعدد

یک اتاق فرار خوب اتاقی است که با داشتن اتاق‌های متعدد سبب کاوش بیش‌تر بازیکنان شود. وجود اتاق‌های متعدد می‌تواند سبب تعامل بیش‌تر بازیکنان شده و آن‌ها را به شدت سرگرم کند. به همین دلیل بازیکنان می‌توانند یک تجربه فوق‌العاده جذاب از بازی در این اتاق‌ها به دست آورند.

  • تشویق کار تیمی

یکی از ویژگی‌های بارز بازی‌های اتاق فرار این است که در دسته بازی‌های گروهی قرار می‌گیرد. در اتاق فرار باید تعداد معینی بازیکن قرار داشته باشند. به همین خاطر این بازی می‌تواند به یک تجربه لذت‌بخش در گروه دوستانه یا خانوادگی تبدیل شود. طراحی اتاق‌های فرار به گونه‌ای است که نیاز به تعامل و همفکری در بین افراد را افزایش داده و این حس را در هر بازیکن زنده می‌کند که او نیز نقش موثری در حل پازل‌ها بر عهده داشته است.

 

کارتیمی در اتاق فرار

 

  • پیوستگی سرنخ‌ها

نکته‌ای که طراحان بازی اتاق فرار به آن باید توجه داشته باشند این است که در اتاق‌های فرار باید سرنخ‌هایی را قرار دهند. ولی از آن مهم‌تر ایجاد پیوستگی بین آن‌ها است چون عدم ارتباط صحیح بین آن‌ها سبب می‌شود که بازیکنان دچار سردرگمی شده و از ادامه بازی خسته شوند.

  • حل معماهای اتاق فرار در بازه زمانی معین

پازل‌ها و معماها همیشه بدون پاسخ نیستند. بالاخره زمانی می‌رسد که معماهای پیچیده نیز حل می‌شوند. ولی حل معماها در اتاق فرار واقعی تا ابد زمان لازم ندارد. معماهای پیچیده در این اتاق‌ها نیز باید هرچه سریع‌تر حل شوند. این خود یک انتقال حس هیجان به بازیکنان بوده و می‌تواند منجر به ترشح آدرنالین در آن‌ها شود. به همین خاطر بازیکنان از بازی در این اتاق تجربه‌ای تکرارنشدنی به دست می‌آورند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۱۸مزایای بازی اتاق فرار | فواید شرکت در اتاق فرار

 


 

  • طراحان حرفه‌ای اتاق فرار

طراحان اتاق فرار نقش اساسی در خلق یک تجربه بی‌نظیر برای بازیکنان را بر عهده دارند. آن‌ها با تزریق خلاقیت‌های خود در اتاق فرار می‌توانند حس قرار گرفتن در یک دنیای دیگر را به بازیکنان منتقل کنند. البته حضور و کمک‌های به موقع آن‌ها می‌تواند بهترین لحظات و زیباترین تجربه زندگی بازیکنان را در عرض چند ساعت خلق نماید.

سخن پایانی

اتاق فرار یک بازی گروهی و فکری بی‌نظیر است که می‌تواند باعث شود دوستان یا اعضای خانواده در طول مدت یک الی چند ساعت بهترین لحظات زندگی خود را در کنار هم بسازند. اما همان طور که گفته شد هر اتاق فراری نمی‌تواند چنین ویژگی منحصر‌به‌فردی داشته باشد. در این متن ویژگی‌‎هایی را به شما معرفی کردیم که به واسطه آن‌ها می‌توانید یک اتاق فرار معمولی را به یک اتاق فرار لذت‎‌‌بخش تبدیل کنید یا حتی یک اتاق فرار را در بین سایر موارد به درستی انتخاب کنید. در چنین شرایطی است که بازیکنان زیباترین تجربه زندگی خود را در کنار عزیزانشان به دست می‌آورند.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...