رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

از نظر علمی ثابت شده: اتاق های فرار، شما را خوشحال می کند

مطمئنا تا به‌ حال احساس هیجان‌انگیز زمانی که می‌توانید کاملا روی سرگرمی‌تان متمرکز شوید و از جهان خارج غافل بمانید، را تجربه کرده‌اید. در این صورت عجیب نیست که ساعت‌ها توجه‌تان را به یک چیز اختصاص دهید. اگر یکی از این خوش‌شانس‌ها باشید، پس تاکنون این احساس را در طی کارتان تجربه کرده‌اید و اگر این حالت دائمی است، پس شما حتی خوشحال‌تر هستید. علم این احساس را «تجربه اوج» می‌نامد. در این مطلب خواهید دید که این نظریه علمی، خوشحالی با اتاق فرار را نیز اثبات می‌کند.

 

تجربه اوج

اوج نشان دهنده یک حالت است؛ زمانی‌که به طور کامل در کاری که در حال انجام آن هستید، غرق شده‌اید؛ آن‌گاه زمان متوقف شده و جهان بیرون ناپدید می‌شود.

اگر مجبور نیستید برای انجام یک کار مشخص خودتان را به زحمت بیندازید (یعنی آن را به راحتی و با میل انجام می‌دهید)، در چنین حالتی عملکردتان عالی خواهد بود. گویی جریان (اوج، یعنی نام نظریه) شما را به سمت خود می‌کشاند. در این حالت همه متمرکز و مؤثر هستند و تمایل دارند در موقعیت کسی باشند که تصمیم می‌گیرد.

در اصل، این تجربه می‌تواند توسط بسیاری از فعالیت‌ها ایجاد شود، زیرا اوج به محتوا بستگی ندارد بلکه بیشتر به کیفیت فعالیت وابسته است. مهم‌ترین امر این است که یک هدف واقعی در پیش رو داریم. به این معنا که باید با چالشی شروع کنیم که در مقایسه با توانایی‌های ما، فقط کمی سخت‌تر از آن چیزی باشد که می‌توانیم به راحتی حل کنیم.

 

escape-room


 

رزرو بهترین اتاق فرارهای تهران

 


 

اوج شما را خوشحال می‌کند

نظریه اوج توسط یک دانشمند مجارستانی به نام «میهالی چیکسنت» برنده جایزه «سیچینی» ایجاد شد؛ زمانی که در جستجوی راز خوشبختی (خوشحالی) بر مبنای علمی بود. او در طول تحقیقات خود، با تعداد زیادی از افراد موفق و شاد به طور عمیق مصاحبه‌هایی انجام داده است؛ به این منظور که نقطه مشترک را بیابد.

جان لنون می‌گوید: «وقتی ۵ ساله بودم، مادرم به من گفت که کلید یک زندگی زیبا، شادی است. وقتی در ۶ سالگی به مدرسه رفتم و از من پرسیدند وقتی بزرگ شدم می‌خواهم چه کاره بشوم، جواب دادم: «خوشحال». آن‌ها گفتند من سوال را اشتباه متوجه شدم. من جواب دادم که آن‌ها زندگی را اشتباه فهمیده‌اند.»

برای اینکه بفهمیم خوشحالی با اتاق فرار چگونه اتفاق می‌افتد، بهتر است ابتدا نتیجه تحقیقات را بخوانیم. میهالی چیکسنت، آموخته است که افراد شاد، زمانی که می‌توانند خودشان را با فداکاری کامل و از صمیم قلب در چیزی غرق کنند، بهترین احساس را دارند. آن‌گاه آن‌جا، جایی است که می‌توانند بهترین باشند. ورزشکاران برتر، رهبران تجاری، هنرمندان، همگی به همین موضوع اشاره کرده‌اند. همه تجربه‌های مشابهی را گزارش کرده‌اند، صرفنظر از این که در زمینه‌های کاملا متفاوتی به موفقیت دست یافته‌اند.

موفقیت در اتاق فرار

 

تجربه اوج در محل کار

شما با بیشتر تکالیفی که باید حل شوند، در محل کار برخورد می‌‌کنید؛ بنابراین جایی است که بیشترین فرصت را برای تجربه کردن اوج دارید. متاسفانه، این برای مدت طولانی تضمین نشده است. اکثر مشاغل به راحتی تبدیل به یک امر روزمره می‌شوند یا اجباری که به جای منبع شادی، تبدیل به یک بار مسئولیت می‌شود. اگر این اتفاق بیافتد، تجربه اوج را نیز از دست خواهیم داد. تحت وظایف یکنواخت و تکراری، حقیقتا عرصه‌ای وجود ندارد که جریان بتواند ما را ببرد.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

تجربه جریان در اتاق فرار

 


 

تجربه اوج در اتاق فرار یا خوشحالی با اتاق فرار

بازی‌های فرار فرصتی عالی برای تجربه کردن تجربه اوج ارائه می‌دهند. زیرا همه چیز در اینجا فراهم شده است که بازیکنان بتوانند روی کار مشخص پیش‌رو تمرکز کنند.

اتاق‌های فرار اتمسفر و مودی را تضمین می‌کنند که به ما کمک می‌کند تمام افکار را از خود دور کنیم تا بتوانیم خود را کاملا به فعالیت فعلی، اختصاص دهیم. به ندرت پیش می‌آید که کسی نتواند آن حس شگفت‌انگیز را در عرض ۶۰ دقیقه تجربه کند. اما اتاق فرار چیز دیگری نیز عرضه می‌کند، در اینجا شما این فرصت را دارید که اوج را در گروه تجربه کنید.

نتیجه‌گیری

بنابراین می‌توانیم خیلی واضح بگوییم که امتحان کردن اتاق‌های فرار، قطعا ارزشش را دارد، زیرا به طور علمی ثابت شده است که خوشحالی با اتاق فرار واقعیت دارد؛ به عبارت دیگر اتاق‌های فرار شما را خوشحال می‌کنند.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...