آشنایی با قفل‌ها و سرنخ‌های اتاق فرار

اتاق فرار یک بازی هیجانی است که مهارت شما را در زمینه‌های مختلف می‌سنجد. در این اتاق قفل‌ها و سرنخ‌های زیادی وجود دارد و طراحان آن را به گونه‌ای طراحی کردند تا شما بتوانید مهارت‌های منطقی و تحلیلی خود را بررسی کنید.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با قفل‌ها و معماهای اتاق فرار آشنا کنیم. بعد از مطالعه این اطلاعات، می‌توانید راحت‌تر و سریع‌تر راه فرار را پیدا کنید.

آشنایی با قفل‌ها و معماها چه فایده‌ای برای ما دارد؟

وقتی برای اولین بار به اتاق فرار رفتم، مطمئن بودم که می‌توانم پاسخ معماها را پیدا کنم. چون من بازی‌های استراتژیک و آنلاین بازی می‌کنم و فیلم‌های پلیسی و هیجانی زیادی را می‌بینم. بنابراین فکر می‌کردم حتما مهارت لازم برای این بازی را دارم.
اما زمانی که برای اولین بار در این بازی شرکت کردم، دیدم که یک تازه کار هستم و هیچ تجربه‌ای ندارم. در آن زمان اولین چیزی که مشاهده کردم معماها و قفل‌های شگفت‌انگیزی بود که در اتاق وجود داشت.
خب البته من کمی با معماهای اتاق فرار آشنا بودم. اما آن‌ها اکثراً جدید بودند و من هم هیچ تجربه‌ی عملی نداشتم. بنابراین نمی‌دانستم چه کاری باید انجام دهم. من فهمیدم معماها و قفل‌ها تغییر می‌کنند و طراحان این بازی تلاش می‌کنند تا سرنخ‌ها و معماهای متفاوتی را برای باز کردن قفل‌ها ارائه دهند. بنابراین آشنایی با قفل‌های مختلف و حل کردن پازل‌ها به شما کمک می‌کند تا عملکرد بهتری نسبت به دوستان خود داشته باشید. در ادامه به سراغ معرفی انواع قفل‌های اتاق فرار می‌رویم.

آشنایی با انواع قفل‌های اسکیپ روم

۱ –  قفل کلیدی

قفل کلیدی
رایج‌ترین نوع قفل اتاق فرار، قفل کلیدی است. کلیدهای آن‌ها معمولاً در کشوها، داخل کتاب‌ها، زیر گلدان و غیره پنهان می‌شوند. کلید معمولاً فقط یک بار استفاده می‌شود و تنها یک قفل را باز می‌کند. بنابراین بهتر است تا پس از استفاده از کلید آن را را در قفل بگذارید تا دوباره به آن دست نزنید.

۲ – قفل‌های عددی

قفل عددی

یکی دیگر از قفل‌هایی که در اتاق فرار استفاده می‌شود، قفل عددی است. روی این قفل‌ها یه خط تنظیم وجود دارد و شما باید طبق سناریوی بازی به سرنخ‌ها و اعدادی که در محیط قرار دارد دقت کنید. پس از پیدا کردن ۳ تا ۵ عدد باید آن‌ها را به ترتیب در راستای خط تنظیم قرار بدید. سپس قفل را بکشید و باز کنید.

این اعداد باید طبق خط از بالا به پایین یا از چپ به راست وارد شوند. همچنین اگر قفل‌های عددی به هر دلیلی درست کار نکردند، خونسردی خود را حفظ کنید. بهتر است دو انگشت خود را به آرامی بالای حلقه‌ی قفل و پایین بدنه‌ی قفل قرار داده و فشار دهید تا قفل آزاد شود.

۳ – قفل حروفی

قفل حروفی

این قفل‌ها مثل قفل‌های عددی هستند اما در این جا شما باید حروف مخفی را پیدا و روی صفحه بچرخانید. این حروف یک کلمه‌ی خاص را تشکیل می‌دهد و این کلمه ممکن است پاسخ معماهایی باشد که تا الان حل کردید، یا نام یکی از اشیا مهم داخل اتاق باشد. به هرحال شما باید آن را کشف کنید. برخی از قفل‌های حروفی نیز ممکن است به صورت صوتی عمل کنند و زمانی که کلمه عبور را به زبان بیاورید، باز شوند.

۴ –  قفل جهتی

قفل جهتی

این قفل جالب و گیج کننده است. همان طور که از اسم آن مشخص است، شما باید در طول بازی چند جهت خاص را پیدا و آن‌ها را به ترتیب روی قفل اعمال کنید تا قفل باز شود.

اگر جهت‌های این قفل را اشتباه وارد کنید، حتما باید آن را مجددا تنظیم کنید. بنابراین دو بار حلقه‌ی بالای قفل را به سمت داخل فشار دهید. همچنین شما باید دقت و خلاقیت زیادی داشته باشید تا بتوانید در دل معماهای سخت و پیچیده جهت‌ها را تشخیص دهید. تعداد این جهت‌ها نیز می‌تواند کم یا زیاد باشد.

۵ – قفل دکمه‌ای

قفل دکمه ای

روی این قفل‌ها ۸ تا ۱۰ دکمه وجود دارد و شما باید اعدادی که در طول بازی پیدا کردید به خاطر بسپارید و دکمه‌ها را فشار دهید. بعد از آن ضامنی را که زیر قفل قرار دارد، هل دهید تا قفل باز شود.

اگر اعدادی که فشار دادید نادرست بود باید قفل را ریست کنیم. بنابراین همان اعداد را دوباره از پشت هل دهید و به حالت اول برگردانید. فقط مطمئن شوید که دکمه‌ها به صورت کامل فشار دهید و بعد ضامن را فشار بدید تا دچار مشکل نشوید.

۶ – قفل گاو صندوقی

قفل گاو صندوقی

برای باز کردن قفل های گاو صندوقی نیاز به سه عدد دارید و بعد از پیدا کردن این اعداد قفل را باید در جهت مناسب و بر روی عدد صحیح قرار دهید.

برای باز کردن قفل‌های ترکیبی باید اطمینان حاصل کنید که پیکان قفل کاملاً در جهت عدد مورد نظر باشه. اگه با اولین تلاش کد رو نادرست زدید، چرخ قفل رو سه بار به طور کامل به سمت راست بچرخونید تا ریست ‌شه و بتونید دوباره امتحان کنید.

جالب‌ترین معماهای اسکیپ روم

۱ – معمای تحلیلی

در طول بازی برای شما معماهایی مطرح می‌شود که قدرت تحلیل شما را می‌سنجد. در این جا شما لازم نیست تا یک کار فیزیکی انجام داده و یا وسایل را حرکت دهید. در عوض باید ذهن خود را به کار بیندازید. جالب است بدانید که گاهی همین معماها برای باز کردن قفل به شما کمک می‌کنند.

این معماها را می‌توانید در هر جایی مثل الگوها و پترن‌ها، زیر میز، روی کتاب و لوازم دیگر پیدا کنید. برای این کار تنها نیاز به یک ذهن منطقی دارید. اگر یکی از دوستان شما شخصیت خیلی منطقی دارد حتما از او دعوت کنید تا هم گروهی شما شود.

۲ – معماهای اعداد و حروف

معمای بصری

این سرنخ‌ها شامل اعداد و حروف هستند. اما نگران نباشید. برای حل آن‌ها نیازی به مدرک ریاضی یا ادبیات فارسی ندارید. فقط عقل و منطق شما برای پیدا کردن پاسخ کافی است. شما می‌توانید بصورت گروهی این کار را راحت‌تر انجام دهید.

برای این که ذهن شما آماده باشد، جدول کلمات متقاطع، جمع و تفریق کردن و حروف نامرتب را در گوشه‌ی ذهن خود داشته باشید. بنابراین زمانی که وارد یکی از اتاق‌ها شدید به سرعت معما و جواب را پیدا خواهید کرد.

۳ – معماهای بصری

طراحی اتاق به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. در این گونه معماها طراحان بازی از الگوهای بصری استفاده می‌کنند. اگر الگوهای عجیبی مثل چند خط تیره و نقطه را روی دیوار دیدید، قطعا پاسخ معما در آن قسمت پنهان شده است.

سعی کنید داخل عکس‌ها، قاب‌های روی دیوار، زیر میز، بالای پنکه، پشت کاناپه و تقریباً در هر جایی به دنبال سرنخ بگردید. هر چیزی که عادی به نظر می‌رسد، ممکن است یک سرنخ باشد. در واقع بسیاری از پاسخ‌ها جلوی چشم شما هستند اما فقط باید به آن‌ها دقت کنید.

آیا قفسه کتاب هفت نسخه از یک کتاب دارد، در حالی که بقیه کتاب‌ها تک هستند؟ و یا هفت علامت عجیب روی دیوار نیز وجود دارد؟ قطعا نکات مهمی در این موارد وجود دارند.

۴ – سرنخ‌های صوتی

برخی از طراحان تلاش می‌کنند تا بازی را برای شما جذاب‌تر و پیچیده‌تر کنند. به همین دلیل از سرنخ‌های صوتی استفاده می‌کنند. شما باید به صداها یا ضربه‌هایی که به صورت کد مورس پشت دیوار زده می‌شود، دقت کنید. گاهی هم یک موسیقی پخش می‌شود که به شما کمک می‌کند تا پاسخ معمای خود را پیدا کنید.

۵ – سرنخ‌های مبتنی بر نور

https://escapemag.ir/escape-room-puzzle-design/

اگر وارد اتاق شدید و متوجه شدید در یک گوشه نور بیش‌تری نسبت به سایر فضا وجود دارد، حتما به آن جا سر بزنید. نور نشان دهنده‌ی این است که پاسخ معما در آن جا قرار دارد. سرنخ‌ها می‌توانند به صورت نور سوسوزن یا حتی‌عدم وجود نور نیز خود را نشان دهند. اگر بلک لایت یا چراغ قوه معمولی در اتاق پیدا کردید از آن‌ها استفاده کنید.

۶ – معماهای فیزیکی

حالا کار ذهن شما تمام شد و زمان آن رسیده است که بدن شما وارد عمل شود. در این گونه معماها شما باید فعالیت فیزیکی انجام دهید و یا حتی وسایل را حرکت دهید. اگر تکه‌های کوچک طناب را دیدید که در سراسر اتاق آویزان شده بودند.

منطق شما می‌گوید که این باید یک سرنخ باشد و بسیاری از این قطعات کوچک یک طناب بزرگ می‌سازند. بنابراین وارد عمل شوید و آن‌ها را به هم گره بزنید. شاید پس از این کار یک اهرم پیدا کنید و در اتاق را باز کنید. اطراف وسایل اتاق حرکت کنید. درها را هل دهید وسایل را به صورت یک الگو کنار هم بچینید، پنجره‌ها را بشکنید، کمد دیواری را حرکت دهید، همه‌ی این کارهای فیزیکی می‌توانند یک سرنخ باشند

گاهی این چالش‌ها سخت‌تر از معماهای تحلیلی هستند چون شما باید خلاق باشید و برای مثال بدانید چطور باید از آینه‌ها استفاده کنید تا نور لیزرها منحرف شود. راه‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد که بازی شما را فریب می‌دهد و آزمایش می‌کند.

سخن پایانی

اتاق‌های فرار تجربه‌ای هیجان‌انگیز را به شما هدیه می‌دهند. شما می‌توانید هوش خود را بسنجید و تمرکز و دقت خود را بالا ببرید. آشنایی با انواع قفل‌ها و سرنخ‌ها به شما کمک می‌کند تا از حل کردن معماها و باز کردن قفل‌ها لذت ببرید و به یکی از طرفداران پر و پا قرص این بازی تبدیل شوید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...