رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

معرفی فیلم سینمایی هیجان‌انگیز گسست / Split

فیلم‌های ترسناک و معمایی به خودی خود باعث افزایش آدرنالین می‌شوند، اما فیلمی که بتواند با محتوای روانشناختی، ترسناک باشد قطعاً نوعی از ترس را به شما تحمیل می‌کند که قابل مقایسه با هیچ حسی نیست. اگر بخواهید در این زمینه فیلمی را ببینید که برای اولین بار به این سبک از فیلم علاقه‌مند شوید قطعاً گسست (شکافته) بهترین گزینه پیش روی شما است.

فیلم گسسته / Split دارای محوریت متفاوت و ایده‌ای خلاقانه است که علاوه بر کارگردانی فوق‌العاده، بازیگرانی حرفه‌ای و فیلم‌نامه‌ای قوی دارد. این فیلم با امتیاز ۷.۳ در نهایت به سه‌گانه غیرقابل شکست، شکافته و شیشه تبدیل می‌شود و جالب اینجا است که برای دیدن این فیلم نیازی به دیدن قسمت اول نخواهید داشت. در ادامه به‌طور کامل این فیلم سینمایی را معرفی می‌کنیم.

کارگردانی که با گسست به اوج خود بازگشت!

کارگردان فیلم فوق‌العاده شکافته همان کسی است که شاهکارهای معروفی مانند حس ششم (The Sixth Sense)، غیر قابل‌ شکست (The Unbreakable) و نشانه‌ها (The Signs) را ساخته ‌است. اگر طرفدار پروپاقرص فیلم‌های معمایی باشید، احتمالاً او را می‌شناسید.

هیچکاک قرن بیست و یکم، لقب ‌ام نایت شالامان محبوب است که پس از ساخت فیلم‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم به‌طرز عجیبی برای مدتی استعداد خود را در زمینه فیلم‌های معمایی نادیده گرفت و به سراغ ساخت فیلم‌های تجاری رفت. این کار باعث شد طرفداران او بسیار عصبانی و البته ناامید شوند.

این اتفاق باعث از دست رفتن محبوبیت ‌ام نایت شالامان شده بود تا اینکه با ساخت فیلم اسپلیت به اوج خود بازگشت. Split توانست تمام آن نمرات منفی را در کارنامه شالامان از بین ببرد. شالامان با ساخت این فیلم توانست قدرت ایده‌پردازی خود را در میان کارگردانان قلابی ترسناک‌ساز به رخ بکشد.

اسپلیت فیلمی بی‌عیب و نقص نیست، اما صحنه‌های دلهره‌آور بدون نقص دارد و توانست به بهترین فیلم ترسناک سال تبدیل شود. این فیلم سرشار از موارد روان شناختی آموزنده، صحنه‌های ترسناک و همچنین دارای صحنه‌های کارگردانی شده شاهکاری است که بیننده را میخکوب می‌کند.

 

ایده‌پردازی هیچکاک قرن بیست و یکم در سینمایی گسست معرکه است!

 

ایده‌پردازی هیچکاک قرن بیست و یکم در سینمایی گسست معرکه است!

ایده اسم فیلم از بیماری روانشناختی به نام گسست شخصیتی نشات گرفته است. داستان درباره دختری با نام‌ کیسی و ۲ نفر از دوستانش بوده که توسط مردی به اسم دنیس ربوده می‌شوند. بازیگران برتر فیلم آنا تیلور جوی (بازیگر نقش اول مینی سریال ملکه شطرنج) در نقش کیسی و جیمز مک آووی در نقش دنیس هستند.

داستان از آنجایی شروع می‌شود که دنیس دختران را در زیرزمینی زندانی می‌کند و برای اجرای برنامه ویژه به آنها وعده می‌دهد. چندی نمی‌گذرد که دخترها متوجه می‌شوند که دنیس با چند شخصیت دیگر به آنها سر می‌زند و منظور از چند شخصیت در واقع ۲۳ شخصیت دیگر است.

اما مشکل اصلی آنجا است که این شخص در روند داستان منتظر ظهور هیولایی در نقش شخصیت ۲۴ ام بوده که تمام ۲۳ شخصیت دیگر را کنترل خواهد کرد. دلیل زندانی شدن دخترها هم تغذیه هیولا از آنها به‌عنوان غذای مقدس به‌حساب می‌آید.

پس از به‌هم پیوستن تکه‌های پازل داستان در پی دو روند ادامه پیدا می‌کند، فرار دخترها از زندان و ملاقات دنیس در شخصیت کوین با روان‌شناس خود که در رابطه با بیماران مبتلا به گسست شخصیتی تحقیق می‌کند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

موروثی، اثری مهیج و پرطرفدار در ژانر ترس و روانشناختی

 


 

بازی فوق‌العاده بازیگران Split از نکات برتر فیلم محسوب ‌می‌شود

فیلم دارای بازیگران زیادی است که هر کدام به نوبه خود توانسته‌اند بهترین بازیگری خود را برای این فیلم به میان آورند. در میان آنها اما دو بازیگر به‌عنوان اصلی‌ترین و بهترین بازیگران شناخته می‌شوند. اولی قهرمان فیلم Split کیسی، با بازی آنا تیلور جوی و دیگر بازیگر معرکه این فیلم، جیمز مک آووی در نقش فردی ۲۴ شخصیتی!

·      آنا تیلور جوی در نقش کیسی

درست است که آنا تیلور جوی توانسته در این سال‌ها قدرت بازیگری خود را ثابت کند، اما نقش او در این فیلم دارای دیالوگ‌های طولانی و صحنه‌های بسیار عجیبی نیست. تیلور جوی با بازی در فیلم جادوگر توانست خود را به محبوبیت برساند، در پیکی بلایندرز درخشید و درنهایت در ملکه شطرنج در چندین رده نامزد و حتی برنده جایزه شد.

در گسست به‌عنوان یکی از کاراکترهای نقش اول ظاهر شده و فلش بک‌های وحشتناکی از گذشته‌اش را به نمایش می‌گذارد. در بیشتر صحنه‌ها نیز با نگاهی ثابت و در سکوت ایفای نقش می‌کند، اما اصلاً حوصله سر بر نیست و در تمام لحظات فیلم شما را میخکوب محتوا می‌کند و در انتظار چگونگی پایان‌بندی می‌گذارد.

·      جیمز مک آووی، فردی دارای ۲۴ شخصیت

اما باید به سراغ نقش اول فیلم برویم که بدون شک کمتر کسی می‌توانست این نقش را به‌خوبی او ایفا کند. ستاره فیلم جیمز مک آووی در این فیلم تمام قدرت بازیگری خود را به نمایش می‌گذارد. قطعاً هرچه از او تعریف کنیم باز هم نمی‌تواند توصیف کاملی باشد تا زمانی که خودتان فیلم را ببینید.

از نکات جالب بازیگری مک آووی می‌توان به شخصیت‌های متفاوتی که در این فیلم نقش آن‌ها را بازی ‌می‌کند اشاره کرد. یکی از شخصیت‌ها پسر ۹ ساله‌ای به نام هدویگ بوده که طرفدار پروپاقرص رپر معروف، کانیه وست است و از ویژگی‌های بارز او لکنت زبان این شخصیت به‌شمار می‌رود.

دیگر شخصیت این کاراکتر زنی با نام پاتریشیا است که بسیار مبادی آداب و رسمی صحبت می‌کند. در میان ۲۳ شخصیت، شخصیتی که بسیار خودنمایی می‌کند، دنیس است. دنیس فردی به‌شدت وسواسی است که مک آووی با میمیک صورت و حتی رگ‌های برآشفته پیشانی خود عصبانیتی که هر لحظه این کاراکتر سرکوب می‌کند را به‌خوبی نشان‌ می‌دهد. به جرات می‌توان گفت گسست نمره ۲۰ کارنامه بازیگری این بازیکن محسوب‌ می‌شود.

 

جیمز مک آووی، فردی دارای 24 شخصیت

 

ویژگی‌های فنی Split قابل تحسین است!

فیلم‌سازی گسست بر محوریت ترس زیرپوستی ساخته شده ‌است. در روند فیلم‌برداری این فیلم خبری از تنش و حرکت‌های ناگهانی دوربین برای ایجاد ترس و هیجان قلابی نیست. به‌جای آن دوربین ثابت است و ترس زیر پوست شما جریان پیدا می‌کند.

جالب است بدانید فیلم‌بردار فیلم ترسناک «او تعقیب می‌کند» کارگردانی فیلم گسست را بر عهده گرفته و این فیلم هم دقیقاً مانند روند «او تعقیب می‌کند» خالی از صداگذاری‌های ناگهانی یا صحنه‌های نزدیک‌شونده و اعصاب‌خردکن است.

کارگردان فیلم Split مایک جیولاکیس، یک صحنه فوق‌العاده به‌یاد ماندنی را برای آن طراحی کرده است. این صحنه مربوط به هنگامی است که کوین روی سقف زیرزمین راه می‌رود و لامپ‌ها را یک به یک می‌شکند. دوربین در این صحنه مانند فردی که از ترس خشکش زده باشد، ثابت است و این صحنه را با دور شدن کوین ضبط می‌کند.

از جمله ویژگی‌های بارز فیلم صحنه‌هایی است که باعث نقش بستن تصاویری ساده و تأثیرگذار در ذهن می‌شوند. به‌عنوان مثال یکی از این صحنه‌ها قرار دادن شخصیت کوین در کنار مجسمه‌هایی است که در خانه دکتر روان‌پزشک او وجود دارد. این مجسمه‌ها اشاره به پیچیدگی ذهن و هویت‌های بی‌شمار او دارند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

نقد و بررسی فیلم رزیدنت اویل: به شهر راکون خوش‌آمدید

 


 

سه‌گانه معروف غیر قابل شکست (The Unbreakable)، گسست (Split) و شیشه (Glass)!

نکته جالبی که باید درباره فیلم Split بدانید این است که با ساخت قسمت دیگری در ادامه این فیلم با نام شیشه در نهایت سه فیلم غیرقابل شکست، اسپلیت و شیشه با یک مجموعه سه قسمتی به یک پایان‌بندی نهایی می‌رسند.

یکی دیگر از فیلم‌های معروف شالامان غیرقابل شکست است که پیش‌کسوت سینمای هالیوود بروس ویلیس به‌عنوان نقش اول آن ایفای نقش کرده بود. با اینکه بروس ویلیس به‌تازگی به‌دلیل بیماری، خود را از بازیگری بازنشسته کرده، اما خوشبختانه در سال ۲۰۱۹ توانست در قسمت آخر این فیلم سه‌گانه با نام شیشه هنرنمایی کند.

فیلم شیشه درباره روایاتی پس از گذشت چند سال از واقعه گسست ساخته شده و در اصل جمع بندی این سه فیلم محسوب ‌می‌شود. هر توضیحی درباره فیلم شیشه ممکن است باعث آشکار شدن داستان فیلم اسپلیت شود؛ به همین علت در کمال پیشنهاد کردن تماشای فیلم‌ها، نقد آنها را به عهده خودتان می‌گذاریم.

نکات قابل تأمل فیلم گسست که باید به آن‌ها دقت کنیم

Split کوین را به‌عنوان شخصیتی که احساسی ندارد، قابل رستگاری نیست و یا هیولایی بی چون و چرا که هیچ گذشته‌ای نداشته نشان نمی‌دهد. در عین حال هم از ویژگی شخصیتی کوین به‌عنوان توجیهی برای انجام آدم‌ربایی و یا روانی بودن او استفاده نمی‌کند.

نکات قابل تأمل فیلم گسست که باید به آن‌ها دقت کنیم

 

این فیلم نشانه‌های سوی استفاده‌های فیزیکی در دوران کودکی را در دوره بزرگسالی افراد نشان ‌می‌دهد. اسپلیت نمایش سختی‌های افراد برای مقابله با عواقب آسیب‌های روحی کودکی است. همچنین نشان‌ می‌دهد که درد و رنج‌هایی که یک فرد متحمل می‌شود، الزاماً موجب جلوگیری از پیشرفت او نیستند، بلکه می‌توانند باعث قوی‌تر شدن شخصیت او شوند.

کاراکتر چند شخصیتی فیلم Split می‌گوید: شکسته‌ها تکامل‌یافته‌تر هستند. البته که خیلی از ما احتمالاً این جمله را درک می‌کنیم. قهرمان فیلم از شخصیت شرور آن درس بزرگی می‌گیرد، آن هم اینکه به‌جای دست روی دست گذاشتن باید قوی شد، حتی اگر تبدیل به هیولایی گسسته اما مقاوم شوید!

در پایان

فیلم شاهکار گسست به‌عنوان نمره ۲۰ در کارنامه بازیگری نقش اول آن جیمز مک آووی و همین طور نویسنده آن ‌ام نایت شالامان محسوب ‌می‌شود. این فیلم که درباره مردی با اختلال چند شخصیتی ساخته شده توانست صحنه‌های دلهره‌آور بی‌نقص را برای سینمای هالیوود به ارمغان بیاورد.

فیلم درباره دختری به نام کیسی است که نقش آن را آنیا تیلور جوی بازی ‌می‌کند و با دو دوست خود توسط مردی به نام دنیس ربوده می‌شوند. طولی نمی‌کشد که دخترها متوجه می‌شوند دنیس مردی است با ۲۳ شخصیت متفاوت و حالا باید برای فرار خود از دست او راه حلی پیدا کنند.

در این مطلب به‌طور کامل به معرفی فیلم شاهکار Split پرداختیم، اما اگر پس از مطالعه این مطلب باز هم برای دیدن این فیلم تردید دارید، بدون درنگ شانس خود را امتحان کنید و آن را ببینید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...