رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی

19 کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی

کارآگاهان مختلفی در تاریخ سینما و تلویزیون معماهای گسترده را حل کرده‌اند و توانسته‌اند ما را با خودشان همراه کنند. در این متن قصد داریم به ۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی بپردازیم که احتمالاً نام بسیاری از آن‌ها را بارها شنیده‌اید. با اسکیپ مگ همراه شوید.

ستوان فرانک کلمبو |COLUMBO

ستوان فرانک کلمبو در سریال «COLUMBO» یک کارآگاه کار کشته و قدیمی است که سعی دارد پرونده‌‌های مختلف را به بهترین شکل حل کند. در بعضی از قسمت‌ها مشکلاتی برای او به وجود می‌آید، اما معمولاً کلمبو می‌تواند به خوبی به نتیجه نهایی برسد و قاتل را دستگیر نماید.

ورونیکا مارس

ورونیکا مارس از جمله کارآگاه‌های نوجوان دنیای فیلم و تلویزیون است. کریستین بل با آن چشمان زیبای خود مشخص کرد که نیاز نیست همه کارآگاه‌ها مردانی خشن و ترسناک باشند. ورونیکا مارس به جای حل پرونده‌های قتل و کشتار، به حل پرونده‌های عادی‌تر می‌پردازد.

ورونیکا مارس

 

شرلوک هولمز

شرلوک هولمز کارآگاهی محسوب می‌شود که بیشترین تعداد فیلم و سریال بر اساس وی ساخته شده است. از سریال‌های شرلوک بی‌بی‌سی گرفته تا سریال قدیمی‌تر THE HOUND OF BASKERIVLLES و دو فیلم سینمایی مهم با بازی رابرت داونی جونیور، همواره شاهد جذابیت‌های بالای این کارآگاه فوق‌العاده بوده‌ایم. البته، نباید از نقش بسیار مهم دکتر واتسون در کنار این شخصیت دوست داشتنی گذشت. دکتر واتسون همانند یک همکار بی‌نظیر همواره در کنار شرلوک است و به وی در حل معماهای مختلف کمک می‌کند.

حتی آنتاگونیست‌های این شخصیت نیز دارای محبوبیت بالایی هستند. دکتر موریاتی به عنوان رقیب اصلی شرلوک شناخته می‌شود و در بسیاری از موارد حتی نسبت به او برتری دارد.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

جدیدترین فیلم‌های ۲۰۲۳ در ژانر معمایی

 


 

دکتر گریگوری هاوس | ۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی

رابرت شان لئونارد نقش دکتر گریگوری هاوس در سریال HOUSE را ایفا کرد و از همان قسمت ابتدایی نشان داد که یکی از بهترین کارآگاه‌های تلویزیونی است. دکتر گریگوری هاوس اعتقاد دارد که حتی پاک‌ترین آدم‌ها نیز دروغگو هستند و به همین دلیل هیچ فردی نباید به بقیه اعتماد کند. در ادامه بررسی ۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی در مورد نانسی درو حرف می‌زنیم.

دکتر گریگوری هاوس

 

نانسی درو | Nancy Drew

وقتی صحبت از مهم‌ترین کارآگاه‌های محبوب می‌شود، نمی‌‌توان نامی از نانسی درو به میان نیاورد. شبکه CW یک سریال با همین نام تولید کرد که بازیگران معروفی در آن حضور داشتند. شهرت نانسی درو در برخی از موارد با شهرت شرلوک هولمز مقایسه می‌شود، اما دارای یک نقص مهم است، او بیش از حد کامل به نظر می‌رسد و به همین دلیل ارتباط برقرار کردن با او کمی دشوار به نظر می‌رسد.

هرکول پوآرو | Hercule Poirot

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین کارآگاه‌های تاریخ سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی، هرکول پوآرو است. این کارآگاه که خلق آن بر عهده آگاتا کریستی بوده است هنوز هم شهرت خاص خود را دارد و هر سال یک اقتباس جدید از آن در اختیار ما قرار می‌گیرد. پوآرو توسط افراد مختلفی همچون کنت رابرانا نیز به تصویر کشیده شده است و یک سریال قدیمی جذاب نیز به او اختصاص یافته است.

هرکول پوآرو

 

فیلیپ مارلو | Philip Marlowe

کارآگاه فیلیپ مارو توسط ریموند چندلر در رمان‌های مختلفی مانند خواب بزرگ، بانویی در دریاچه و خداحافظی طولانی به کار گرفته شد. اکثر این موارد به سریال‌ها و یا فیلم‌های سینمایی مجزا تبدیل شدند. معروف‌ترین بازیگری که نقش فیلیپ مارلو را بر عهده داشت، دنی گلاور محسوب می‌شود، هر چند که پس از وی افراد دیگری همچون الیوت گالد و جمیز کان نیز به ایفای این نقش مهم پرداختند.

جسیکا فلچر

 

جسیکا فلچر | Jessica Fletcher

آنجلا لنزبری به ایفای نقش کارآگاه جسیکا فلچر در «murder she wrote» مشغول شد تا مشخص شود که این بازیگر به غیر بازی کردن در سریال‌ها و فیلم‌هایی همچون شهزاده و هیولا دارای توانایی‌‌های حرفه‌ای پیشرفته‌تری است.

به عنوان یکی از ۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی، جسیکا فلچر از آن کارآگاه‌های خاصی محسوب می‌شود که در زمان حل معماهای مختلف رفتاری شبیه به یک دوست دارد، اما با دانش خود می‌تواند پیچیده‌ترین پرونده‌های جنایی را حل کند. سریال مربوط به این شخصیت بیش از دوازده فصل متمادی ادامه یافت که نشان می‌دهد مردم اقبال بسیار زیادی نسبت به شخصیت وی و همچنین بازی آنجلا لنزبری داشتند.

 


 

اگر به فیلمهای کاراگاهی علاقه مند هستید، اتاق فرار کاراگاهی را از دست ندهید!

 


 

جسیکا جونز | Jessica Jones

جسیکا جونز، تنها کارآگاه معروفی است که هم در کمیک بوک‌ها جذابیت خاص خود را دارد و هم در حوزه فیلم و سریال. سریال مختص به این کارآگاه که با همین نام پخش می‌شد، هنوز هم یکی از بهترین سریال‌های مارول است. این سریال نمرات خوبی را دریافت کرده بود. علاوه بر این سریال، جسیکا جونز در سریال «The Defenders» نیز نقش کوتاهی را بر عهده داشت که بر محبوبیت وی افزود. جسیکا جونز در کمیک بوک‌ها با لوک کیج ازدواج می‌کند و با همراهی هم به ادامه رمزگشایی از قتل‌های مختلف می‌پردازند.

جسیکا جونز

 

بنوا وایت

بنوا وایت از جمله کارآگاه‌های خاصی است که به تازگی با وی آشنا شده‌‌ایم. او را در فیلم‌های چاقوکشی و چاقوکشی ۲ مشاهده کردیم که در هر یک از آن‌ها دست به حل معماهای پیچیده، اما دوست داشتنی می‌کرد. بنوا وایت با بازیگری دنیل کرگ توانست به خوبی نشان دهد که دوران کارآگاه‌هایی با استایل قدیمی به پایان نرسیده است و هنوز هم افراد بسیار زیادی آن‌ها را دوست دارند. احتمال می‌رود که در سال‌های آینده شاهد بازگشت دوباره وی به دنیای سینما باشیم.

اولیویا بنسون

در سریال نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه تنها یک کارآگاه فوق‌العاده عالی وجود دارد که به طور قطع نظر شما را به خود جلب خواهد کرد و جزو ۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی قرار می‌گیرد. نام او اولیویا بنسون است و علاوه بر زیبایی ظاهری، در کار خود مهارتی چشمگیر دارد. او هر روز به اداره می‌آید تا بتواند برخی از پیچیده‌ترین پرونده‌های جنایی را به راحتی آب خوردن حل کند. در یکی از قسمت‌ها نیز آدم ربایان او را می‌دزدند، اما از مخمصه فرار می‌کند. نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه برای بیست و پنج سال متمادی در حال پخش است و هنوز هم از جمله سریال‌های پربازدید در جهان به شمار می‌رود.

ویل گراهام |‌ ۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی

ویل گراهام مهم‌ترین کارآگاه موجود در سریال هانیبال از شبکه NBC است. او علاوه بر این مورد در فیلم‌هایی همچون اژدهای سرخ و Manhunter نیز دیده می‌شود. شاید او بهترین و یا باهوش‌ترین کارآگاه موجود در فهرست ما نباشد، اما قطعاً می‌توان از وی به عنوان یکی از کارآگاهان جذاب موجود در فیلم و سریال‌های مختلف یاد کرد. یکی از ویژگی‌های جذاب ویل گراهام، همدردی با مجرمان محسوب می‌شود که خود یک نکته بسیار جالب است.

لیزبث سالاندر

لیزبث سالاندر را در رمان‌های دختری با خال‌کوبی اژدها، دختری که آشیانه زنبور را خراب کرد و دختری که با آتش بازی می‌‌کند، مشاهده کردیم. هر سه این موارد به فیلم‌هایی جداگانه تبدیل شدند و خیلی سریع به محبوبیت بالایی رسیدند. لیزبث سالاندر از نظر بسیاری افراد نسخه زنانه هرکول پوآرو محسوب می‌شود، اما از پتانسیل آن به خوبی استفاده نشده است. باید ببینیم که در اقتباس‌های سینمایی یا تلویزیونی بعدی از این کاراکتر چطور شخصیت آن به کار گرفته می‌شود.

لیزبث سالاندر

 

مولدر و اسکالی

مولدر و اسکالی دو مورد دیگر از ۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی هستند که در سریال پرونده‌های ایکس با آن‌ها آشنا شدیم. این دو یک زوج جنایی عالی هستند که ایفای نقش آن‌ها بر عهده دیوید دوچونی و گیلیان اندرسون بود. آن‌ها اگرچه همواره به دلیل تلاش بسیاری زیاد کارآگاهانی رنگ پریده و خسته به نظر می‌رسند، اما همواره توانستند تماشاگران را با خودشان همراه کنند. پرونده‌‌های ایکس هنوز هم جزو سریال‌های برتر جنایی محسوب می‌شود.

هانی وست | Honey West

اگر بخواهیم به زیبا‌ترین کارآگاه زن تاریخ اشاره کنیم، قطعاً باید نامی از هانی وست ببریم. هانی وست در سریالی با همان نام که از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۶ پخش می‌شد، به مردم معرفی گشت. این سریال در زمان پخش توانسته بود طرف‌داران بسیار زیادی را به خود جلب کند که البته با توجه به جذابیت کلی داستان و همچنین زیبایی بازیگر این سریال، چنین چیزی چندان تعجب برانگیز به نظر نمی‌رسد.

honey west

 

لرد پیتر ویمسی | Lord Peter Wimsey

وقتی صحبت از کارآگاه‌های باکلاس می‌شود، کسی به جز کارآگاه ویمسی به ذهنمان نمی‌رسد. او را در سریال راز دوروتی ال سایرز مشاهده کردیم که به پلیس‌ها کمک می‌‌کرد تا راز قتل‌های مختلف را بیابند. در این سریال نقش پیتر ویمسی توسط ادوارد پتربریج به روی صحنه رفت و خیلی سریع نیز ماندگار شد.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

جاده مالهالند _ رمز و راز به سبک دیوید لینچ

 


 

جان لوتر | DCI John Luther

در سال‌های اخیر شاهد بازیگری ادریس البا در نقش جان لوتر بوده‌ایم. با توجه به توان بازیگری ادریس البا می‌توان گفت که او برای نقش یک کارآگاه حرفه‌ای واقعاً مناسب است. حتی استایل او به عنوان کارآگاه جان لوتر نیز نظر را به خود جلب می‌کند که یک ویژگی بی‌نظیر به شمار می‌رود.

جان لوتر

 

آلبرت کمپیون

در ادامه معرفی ۱۹ کارآگاه ماهر در فیلم و تلویزیون جنایی باید گفت که رمان‌های مربوط به کارآگاه کمپیون تاکنون بارها و بارها به مجموعه‌های تلویزیونی و سریال‌ها راه یافته‌اند. یکی از موارد مشهور مربوط به این موضوع، سریال تلویزیون کمپیون است که در سال ۱۹۸۹ به تولید رسید. در این سریال پیتر دیویتسون به عنوان آلبرت کمپیون به ایفای نقش می‌پرداخت.

بازرس مورس

نقش بازرس مورس را جان تاو در سریال تلویزیونی بازرس مورس بر عهده دارد. این کارآگاه اگرچه یک کارآگاه نه چندان معروف است، اما به راحتی می‌تواند بسیاری از مسائل پیچیده را حل کند. او حل اپرا است، و جداول کلمات متقاطع حل می‌کند. نشانه اصلی کارآگاه مورس نیز علاقه وی به اتومبیل‌های کلاسیک محسوب می‌شود.

در این مقاله به معرفی معروفترین کاراگاهان فیلمهای تلویزیونی و سینمایی پرداختیم. اگر علاقه مند به دنبال کردن سرنخ ها و حل مسائل پیچیده دارید، بازی اسکیپ روم بدون شک می تواند تا حد زیادی شما را در این فضاها قرار دهد. فقط لازم است یک گروه تشکیل بدید و یک اسکیپ روم رزرو کنید و خودتان و دوستانتان را وارد یک فضای چالشی هیجان انگیز کنید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی