۱۰ سرقت بانکی بزرگ و بی‌سابقه در تاریخ

سرقت کردن از بانک همواره از داستان‌های جذاب جنایی بوده است. این نوع سرقت توسط افرادی به کار گرفته می‌شود که قصد دارند بدون کار کردن یک شبه ثروتمند شوند!

سرقت از بانک را می‌توان یکی از انواع سرقت‌های افراطی دانست. سرقت بزرگ بانک‌های مختلف باید با برنامه‌ریزی همراه باشد.این مدل سرقت تنها زمانی موفق خواهد بود که گرفتار پلیس نشوید، اما آن‌طور که شواهد معین می‌کنند، بسیاری از سارقان بانک بلافاصله پس از اتمام دزدی، دستگیر می‌شوند و سپس به پشت میله‌های زندان انتقال می‌یابند.

در این متن قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از معروف‌ترین موارد سرقت از بانک آشنا کنیم. اگر به این موضوعات علاقه دارید و می‌خواهید بدانید که این سرقت‌ها به چه شکلی صورت گرفته‌اند، توصیه می‌کنیم ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید.

 

۱. سرقت ماشین پول زرهی دونبار

مبلغ دزدی: ۱۸.۹ میلیون دلار

در سال ۱۹۹۷، شش مرد موفق به انجام بزرگ‌ترین سرقت نقدی در تاریخ ایالات متحده شدند. رهبر این عملیات آلن پیس بود که به عنوان بدترین «کارشناس ایمنی» شرکت مسافربری دنبار آرمور شناخته شد.

پیس دوربین‌های امنیتی مرکز دنبار در لس‌آنجلس را به‌طوری زمان‌بندی کرد که بتواند از آن‌ها پنهان شود. سپس پنج عدد از دوستان دوران کودکی‌اش را به کمک خود برای سرقت از انبار فراخواند. آن‌ها به داخل نفوذ کردند، به دو نگهبان که در حال استراحت بودند حمله کردند و مبلغ ۱۸.۹ میلیون دلار را به یک کامیون U-Haul بارگیری نمودند.

آن‌ها تقریباً به موفقیت رسیدند، اما یکی از سارقان سهل‌انگاری کرد و بخشی از پول دزدیده‌شده را به یکی از دوستان خود قرض داد. همین مورد باعث شد تا پلیس خیلی سریع رد پول‌ها را بزند و آن‌ها را دستگیر کند.

 

۲. سرقت بانک یونایتد کالیفرنیا

مبلغ دزدی: ۳۰ میلیون دلار

در ادامه قصد داریم به یک سرقت بزرگ بانک یونایتد بپردازیم. در سال ۱۹۷۲، آمیل دینسیو، جنایت‌کار حرفه‌ای اهل اوهایو، یک گروه شش نفره از سارقان بزرگ را گرد هم آورد و آن‌ها را به کالیفرنیا منتقل نمود. این افراد یک خانه شهری را اجاره کردند و مشغول برنامه‌ریزی برای سرقت بزرگ یک بانک که ظاهراً بخشی از دارایی ریچارد نیکسون در آن بود، شدند.

این گروه با استفاده از دینامیت به درون بانک نفوذ کردند، ۳۰ میلیون دلار موجود نقد را دزدیدند، سپس با دقت کامل خانه‌ی مذکور را پاک‌سازی کرده و فرار کردند. پلیس‌ها با استفاده از رسیدی که به یک راننده تاکسی داده بودند و اثرات انگشت داخل ماشین ظرف‌شویی خانه‌‌شان آنها را پیدا کرد!

 

سرقت از بانک بریتانیایی خاورمیانه

 

۳. سرقت از بانک بریتانیایی خاورمیانه

مبلغ دزدی: ۲۰ تا ۵۰ میلیون دلار

در سال ۱۹۷۶، هنگامی که لبنان گرفتار یک جنگ داخلی بود، گروهی از سارقان تصمیم به سوء استفاده از این هرج و مرج گرفتند.

در یکی از شجاعانه‌ترین سرقت‌های تمام عصر، این گروه با کمک مقداری مواد منفجره، دیوار یک کلیسای کاتولیکی را شکافته و وارد بانک بریتانیایی خاورمیانه شدند. بانک در نزدیکی کلیسا قرار داشت. آن‌ها چندین کارشناس کلیدساز به همراه خود (به منظور باز کردن صندوق‌های بانک) آورده بودند.

سارقان با ۴۴.۵ میلیون دلار نقد، سهام، طلا، جواهرات و سایر اشیا گران‌قیمت فرار کردند. حتی پس از این همه سال نیز هیچ فردی در رابطه با این سرقت دستگیر نشده است. امروزه، ارزش این اجناس دزدیده‌شده بیش از سه برابر ارزش آنها در سال ۱۹۷۶ است.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

مونالیزا: سرقتی بزرگ در تاریخ هنر

 


 

۴. سرقت از بانک شمالی

مبلغ دزدی: ۴۱ میلیون دلار

سرقت بزرگ بانک باید چند مرحله مختلف داشته باشد. در هفته پیش از کریسمس سال ۲۰۰۴، سارقانی در بلفاست، شمال ایرلند، لباس پلیس پوشیدند و به خانه‌های دو مدیر بانک نفوذ کردند. خانواده‌های آنها گروگان گرفته شدند و به مدیران گفته شد که روز بعد به‌صورت معمول به محل کار خود بروند.

پس از اتمام روز کاری، مدیران دزدان را وارد بانک کردند. آن‌ها حدود ۲۶.۵ میلیون پوند و ارزهای خارجی را سرقت کردند تا این موضوع به‌عنوان بزرگ‌ترین سرقت بانکی در تاریخ ایرلند شناخته شود. پرونده مذکور هنوز بدون حل و فصل مانده و تاکنون تنها یک نفر به اتهام پول‌شویی دستگیر شده است.

سرقت از بانک شمالی
عکس زمان خروج سارق از بانک شمالی

 

۵. سرقت برینکز مت

مبلغ دزدی: ۴۱ میلیون دلار

بزرگ‌ترین سرقت بانکی معروف بریتانیا، یک سرقت بسیار پیشرفته بود. در صبح سرقت در سال ۱۹۸۳، یک نگهبان امنیتی به نام آنتونی بلک دروازه‌های انبار شرکت برینکس-مت در فرودگاه هیثرو لندن را به روی گروهی از سارقان باز کرد. آن‌ها سایر نگهبان‌ها را دستبند زدند.

این گروه به سرعت متوجه شدند که انبار نه تنها مقدار زیادی پول دارد بلکه طلا و الماس زیادی هم در آنجا ذخیره شده است. آن‌ها با مبلغی برابر با ۴۱ میلیون دلار فرار کردند و در حین خروج، به نگهبانان کریسمس را تبریک گفتند! بیشتر سارقان دستگیر شدند، اما طلاهای دزدیده شده بازگردانده نشد.

 

۶. دزدی بانکو

مبلغ دزدی: ۷۱.۶ میلیون دلار

در سال ۲۰۰۵، سرقت بانک بانکو سنترال در فورتالزا، برزیل، توسط کتاب رکوردهای گینس به عنوان بزرگ‌ترین سرقت بانکی جهان تأیید شد. برای انجام این عملیات، گروهی ۲۵ نفره یک کسب و کار جعلی مرتبط با فضای سبز و چمن‌کاری ایجاد کردند. آنها سه ماه زمان گذاشتند تا یک تونل ۲۵۶ فوتی که به طبقه اصلی بانک می‌رسید را حفر کنند. این مورد یک سرقت بزرگ بانک بسیار مهم در تاریخ است.

با ورود به داخل بانک، آنها چندین کانتینر خاص را دزدیدند که حاوی ۱۶۰ میلیون رئال برزیلی (۷۱.۶ میلیون دلار در سال ۲۰۰۵) بود. تنها هشت نفر دستگیر شدند و فقط ۲۰ میلیون رئال برگردانده شد.

 

سرقت از بانک برزیل
تونل حفر شده برای سرقت بانک در برزیل

 

۷. سرقت از انبار سکوریتاس

مبلغ دزدی: ۸۳ میلیون دلار

بزرگ‌ترین سرقت نقدی در تاریخ بریتانیا در سال ۲۰۰۶ در انبار یک شرکت خدمات امنیتی در کنت اتفاق افتاد. این سرقت به کمک کارمندان داخلی این شرکت امنیتی انجام شد.

مردانی با ماسک‌های پیچیده و متفاوت، مدیر شعبه را ربودند و خانواده‌اش را گروگان گرفتند. سارقان او را به انبار منتقل کردند و او را مجبور نمودند تا به آنها کلید دسترسی به صندوق‌های پول را بدهد.

این گروه حدود ۸۳ میلیون دلار را سرقت کرد. با وجود پوشش‌های هوشمندانه‌شان، برخی از سارقان دستگیر شدند. هنرمندی که ماسک‌ها را طراحی کرده بود، به عنوان سر نخ اصلی این پرونده شناخته می‌شود. در واقع ظاهراً او بوده است که سایر افراد گروه را به طور کامل لو داده بود.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

بزرگ‌ترین دزدان هنر، داستان عجیب و غریب اما واقعی!

 


 

۸. سرقت از سپرده امنیتی نایتزبریج

مبلغ دزدی: ۹۷ میلیون دلار

والریو ویچه، که قبلاً به خاطر بیش از ۵۰ سرقت مسلحانه در ایتالیا تحت تعقیب قرار گرفته بود، در سال ۱۹۸۷ شروع به برنامه‌ریزی برای انجام یک سرقت در لندن کرد. او و همکارش به یک بانک رفتند و خواستار اجاره یک صندوق امانت شدند. زمانی که این مردان به اتاق امانات رفتند، اسلحه‌شان را بیرون آورده و مدیر بانک و نگهبانان را گروگان گرفتند. سرقت بزرگ بانک نایتزبریج از این جا شروع شد.

پس از بستن درب ورودی بانک، اجازه دادند که برخی از دوستانشان به داخل وارد شوند. تعداد زیادی از صندوق‌های امانات را شکسته و با میلیون‌ها دلار وجه نقد و اجناس گران‌قیمت فرار کردند. ویچه به سمت آمریکای جنوبی فرار کرد، اما در نهایت هنگام بازگشت به انگلستان دستگیر شد.

سرقت مسلحانه بانک

 

۹. بانک دارالسلام

مبلغ دزدی: ۲۸۲ میلیون دلار

تا به امروز، جزئیاتی کمی از سرقت سال ۲۰۰۷ از بانک دارالسلام، یک مؤسسه مالی خصوصی در بغداد مشخص شده است. معلوم نیست که چرا این بانک مقدار زیادی دلار آمریکایی در دسترس داشته است.

به گفته افراد مختلف، این سرقت توسط چندین نگهبان بانک برنامه‌ریزی شده بود. دولت به این که سارقان ارتباطاتی با پلیس محلی دارند مشکوک شد، زیرا آن‌ها توانسته بودند بدون توجه به تمامی چک پوینت‌های موجود از محل مدنظرشان عبور کنند. اطلاعات بیشتری در مورد محل پول یا مسئولان این جرم منتشر نشده است.

 

سرقت از بانک عراق

 

۱۰. سرقت از بانک مرکزی عراق

مبلغ دزدی: بیش از ۹۲۰ میلیون دلار

یک سرقت دیگر در بغداد تبدیل به بزرگ‌ترین سرقت بانکی در تاریخ شد. ذهن زرنگ پشت این عملیات کسی به جز دیکتاتور عراقی، صدام حسین نبود.

یک روز پیش از آغاز جنگ عراق در سال ۲۰۰۳، او سه کامیون بزرگ به بانک مرکزی فرستاد. همچنین پسرش قصی با یک نامه‌ای رسمی، درخواست برداشت تقریباً ۱ میلیارد دلار را برای جلوگیری از پیشرفت دشمن به بانک ارائه کرد، سپس این پول‌ها به ون خاصی انتقال یافتند.

اکثر پول به سرقت رفته خیلی سریع بازگردانده شد. البته، سربازان آمریکایی که مسئول شمارش غیرقانونی این غنیمت‌ها بودند، صدها هزار دلار را برای خود و خانواده‌هایشان کنار گذاشتن. سی و پنج عضو نیروی نظامی ایالات متحده آمریکا در این جریان دستگیر شدند.

 

سخن پایانی

شناخت انواع سرقت بزرگ بانک‌های مختلف همواره جذابیت زیادی داشته است. در این متن به چند مورد از مهم‌ترین سرقت‌های تاریخ از بانک‌های مختلف اشاره کردیم. همان‌طور که مشاهده کردید، این سرقت‌ها دارای برنامه‌ریزی بسیار پیشرفته‌ای بودند، اما افرادی که در آن‌ها شرکت داشتند خیلی سریع دستگیر شدند.

اکثر این سرقت‌ها نیز در کشور انگلستان رخ دادند. در واقع ظاهراً سابقه این کشور در زمینه حمله به بانک چندان مناسب نیست! سرقت از هر مکانی از جمله بانک‌ها، از دید پلیس‌ها دور نمی‌ماند و آن‌ها تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا سارقان را به سزای اعمالشان برسانند. امیدواریم از این مطلب که در مورد مهم‌ترین سرقت‌های تاریخ بود لذت برده باشید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...