مونالیزا: سرقتی بزرگ در تاریخ هنر

در سال ۱۹۱۱، یکی از سرقت‌های بزرگ تاریخ هنر به وقوع پیوست و آن سرقت نقاشی مشهور لئوناردو داوینچی، «مونالیزا» بود.
این سرقت  هم‌اکنون به عنوان یکی از معروفترین سرقت‌های تاریخ شناخته می‌شود و با کمی اختلاف نظر، مونالیزا مشهورترین نقاشی جهان از گذشته تا به امروز بوده است که مورد سرقت قرار گرفته. با مجله اتاق فرار همراه باشید با داستان سرقت نقاشی مونالیزا از موزه لوور فرانسه.

نقاشی مونالیزا

«مونالیزا» یکی از مشهورترین نقاشی‌های تاریخ هنر است که توسط نقاش و مخترع ایتالیایی، لئوناردو داوینچی، در دوره‌ی رنسانس نقاشی شد. این نقاشی در اصل نمایشی از یک زن جوان با لبخند ملایم است که در پشت آن، یک پس زمینه‌ی طبیعی و آرامش‌بخش وجود دارد.

نام «مونالیزا» از نام این زن، یعنی لیزا دل جوکوندو، گرفته شده است که یک زن مرموز و زیبا بوده است. این نقاشی در سال ۱۵۰۳ توسط داوینچی نقاشی شد و در آن زمان، این اثر به عنوان یکی از بهترین نقاشی‌های او شناخته شد.

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های این نقاشی، لبخند مرموز و جذاب زن در آن است. این لبخند، همیشه به عنوان یکی از بهترین نمادهای زیبایی در تاریخ هنر شناخته شده است. همچنین، پس زمینه‌ی این نقاشی، که شامل یک منظره‌ی طبیعی و آرامش‌بخش است، به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های استفاده از فضای منظر در نقاشی شناخته می‌شود.

با توجه به ارزش بالای این نقاشی، این اثر هنری همیشه مورد توجه و احترام هنرمندان و دوستداران هنر قرار گرفته است و به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاشی‌های تاریخ هنر شناخته می‌شود. همچنین، این نقاشی برای موزه لوور در پاریس به نمایش گذاشته شده است و هر سال، میلیون‌ها بازدید کننده از سراسر جهان به این موزه می‌آیند تا این نقاشی را با دقت بیشتری ببینند.

مونالیزا

سرقت نقاشی مونالیزا

در روز ۲۱ آگوست سال ۱۹۱۱ یکی از بزرگ‌ترین آثار هنری تاریخ یعنی اثر مونالیزا، از موزه‌ی لوور پاریس توسط یک دزد کوچک به نام وینسنزو پروگیا Vincenzo Perugia دزدیده شد و بعدها این نقاشی در فهرست دارایی‌های او دیده شد. اما چنین شخصی که حتی اصلا حرفه‌ای هم نبود، چطور توانست این اثر را آن هم از موزه لوور به سرقت ببرد؟
در واقع به سرقت رفتن نقاشی مونالیزا توسط وینسنزو مانند پازلی است که چندین قطعه از آن گم شده باشد. اولین قطعه‌ی نامفهوم این پازل این است که او چطور وارد موزه شده است. پلیس احتمال داده که او از شب قبل داخل موزه قایم شده بوده است و همین که موزه بسته شده، به بیرون آمده است. اما خود پروگیا گفته نقشه‌ی او چندان هم شیطانی و از قبل تعیین شده نبوده است و درست در روز سرقت اثر، به موزه رفته است.

او گفت که روپوشی به رنگ سفید که در واقع کارکنان موزه آن را بر تن دارند پوشیده بوده است (مشخص است که قبلا باید از کارکنان موزه لوور بوده باشد) و وقتی که کارگران موزه از ورودی مخصوص کارمندان وارد آن شده اند، او هم از همان ورودی وارد لوور شده است، بدون اینکه کسی از او سوالی کند.

 


 

اتاق فرار پیشنهادی برای بازی:

اتاق فرار مونالیزا

 


 

بعد از این که پروگیا وارد موزه می‌شود، قاطی کارکنان دیگر می‌شود تا این که وارد اتاقی که نقاشی مونالیزا در آن بوده است می‌شود و تا وقتی که همه اتاق را ترک می‌کنند و خودش تنها شخص حاضر آن جا در آن زمان شود، صبر می‌کند. البته این داستان‌ها مال زمان قبل از نصب سیستم‌های هشدار بوده است و به همین خاطر سریعا تابلو را از روی دیوار می‌کند و به نزدیک‌ترین راه پله فرار می‌کند. بعد از آن، نقاشی را از قابش جدا می‌کند و طبق گفته‌ی خودش، با نقاشی‌ای که در زیر لباسش پنهان کرده بوده، فرار می‌کند.

اگر چه امروزه سرقت‌های هنری اتفاقات روزمره نیستند، اما آن زمان، سرقت این نقاشی، از رویدادهای بسیار مهم و جالب به شمار می‌رفت. بسیاری از افراد شگفت‌زده بودند که چگونه می‌توانستند نقاشی مشهور لئوناردو داوینچی را از موزه لوور، یکی از موزه‌های مهم هنری دنیا، سرقت کنند.

پیدا شدن مونالیزا

بعد از سرقت، خبر سرقت مونالیزا به سرعت در سراسر دنیا پخش شد. این خبر توجه رسانه‌ها و عموم مردم را به خود جلب کرد و باعث شد تا این سرقت به عنوان یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین سرقت‌های تاریخ شناخته شود.

بعد از سرقت، موزه لوور به دنبال یافتن نقاشی مونالیزا بود. این مسئله باعث شد تا مقامات فرانسوی اقدام به بستن مرزها و کنترل کلیه خروجی‌های هنری از کشور کنند. عواقبی که این سرقت برای هنر و تاریخ داشت، بسیار بزرگ و چشمگیر بود.

از آن جا که پروگیا اثر بسیار پر ارزش و بی‌مانندی را دزدیده بود، همیشه مضطرب بود و آرام و قرار نداشت و به همین خاطر به ایتالیا زادگاه خود سفر کرد و در فلورانس ماند. در آن جا با یکی از گالری داران به نام آلفردو گری، رابطه‌ای برقرار کرد. البته او بعدا گفته بود که می‌خواسته نقاشی را به جایی که به آن تعلق داشته یعنی ایتالیا برگرداند و هدف او از دزدیدن این اثر هنری، کاملا از روی وطن پرستی‌اش بوده است.

در هر صورت، آلفردوگری به نقاشی پروگیا مشکوک شد و به همین خاطر از گالری دار دیگری هم خواست تا نگاهی به نقاشی بیندازد و او فهمید که نقاشی دست پروگیا، همان نقاشی مشهور لئوناردو داوینچی است. آن دو مرد، پروگیا را قانع کردند تا نقاشی را به آن‌ها بسپارد و پروگیا هم خیلی خوشحال، قبول کرد. آن دو مرد فورا به پلیس زنگ زدند و پلیس پروگیا را دستگیر کرد.

اکنون مونالیزا در موزه لوور به نمایش گذاشته شده است و این نقاشی هنوز هم یکی از معروفترین و محبوب‌ترین آثار هنری جهان است. در ادامه سال‌ها، سرقت‌های بسیاری از نقاشی‌های مشهور رخ داده اند، اما هیچ کدام به اندازه سرقت مونالیزا، معروف نشده‌اند

اتاق فرار با موضوع سرقت

اگر شما به داستانهای مربوط به سرقت و دزدی علاقه مند هستید به شما پیشنهاد می شود اتاق فرارهای با موضوع سرقت را تجربه کنید تا بتوانید به عنوان نقش اول داستان وارد آن شوید و تجربه یک سرقت را در واقعیت داشته باشید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

2 پاسخ

  1. ولی من شنیده بدوم تابلوی مونالیزا قبلا معروف نبود. بعد از سرقت مورد توجه قرار گرفت و از سراسر جهان برای دیدن این اثر به موزه لوور می آمدند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...