رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

اسکای دایوینگ (چتربازی) چیست؟ معرفی ورزش چتربازی

سال‌ها است که انسان‌ها رویای پرواز در سر دارند و به شکل‌های مختلف برای دستیابی به این رویا تلاش می‌کنند. این روزها روش‌های مختلفی برای دستیابی به رویای پرواز وجود دارد که یکی از آن‌ها انجام ورزش‌هایی است که بر فراز آسمان انجام می‌شوند. چتربازی یا اسکای دایوینگ نمونه‌ای از این ورزش‌ها است که با انجام آن می‌توان آسمان و پرواز را بدون هیچ مانعی لمس کرد و حسی وصف نشدنی را تجربه کرد. اگر به این ورزش علاقه دارید، این مطلب مناسب شما است. در ادامه به شما خواهیم گفت که اسکای دایوینگ چیست و برای انجام آن به چه ابزارها و مهارت‌هایی مورد نیاز است.

 

چتربازی

 

اسکای دایوینگ چیست؟

اسکای دایوینگ یا چتربازی سقوط آزاد ورزشی پرطرفدار و فوق‌العاده هیجان‌انگیز است که در تمام دنیا انجام می‌شود. حتی اگر تا به حال این ورزش را تجربه نکرده باشید هم قطعا تصاویر و ویدیوهای مربوط به آن را در شبکه‌های اجتماعی، فیلم‌ها، سریال‌ها و مستندهای تلویزیونی مشاهده کرده‌اید. اسکای دایوینگ به حرکتی گفته می‌شود که طی آن تعدادی ورزشکار از داخل هواپیما یا هلیکوپتر به تنهایی یا به صورت گروهی پایین پریده و بعد از انجام حرکات نمایشی و با نزدیک شدن به زمین، چتر خود را باز می‌کنند و لحظه‌ای با شکوه را رقم می‌زنند.

این ورزش، یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ورزشی در دنیا است و چند سالی است در کشور ما هم امکانات، تجهیزات و زیرساخت‌های لازم انجام آن فراهم شده است. چتربازی سقوط آزاد نیز مانند دیگر رشته‌های ورزشی نیاز به آموزش، کسب تجربه و مهارت دارد. اگر به این ورزش علاقه دارید، ابتدا باید تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز آن را تهیه کنید و سپس زیر نظر مربی حرفه‌ای برای انجام آن آماده شوید.

اسکای دایوینگ چیست

 

تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای اسکای دایوینگ

مانند تمام رشته‌های ورزشی، انجام اسکای دایوینگ و پرش از ارتفاع با چتر هم نیاز به ابزارها و تجهیزات مختلفی دارد. این تجهیزات کمک می‌کنند که پروازی ایمن را تجربه کنید و سقوطی مطمئن داشته باشید. برخلاف بعضی رشته‌های ورزشی که تجهیزات ایمنی در آن‌ها تنها برای مبتدیان است، در این رشته حتی افراد حرفه‌ای هم به تجهیزات و ابزارهای ایمنی نیاز دارند اما تجهیزات اسکای دایوینگ چیست؟ مهم‌ترین تجهیزات و لوازمی که برای پروازی ایمن به آن‌ها نیاز است، عبارتند از:

  • کاناپی یا چتر اصلی
  • چتر کمکی یا رزرو که در صورت عمل نکردن چتر اصلی استفاده می‌شود
  • صندلی فرود یا هارنس
  • ارتفاع سنج یا آلتی متر
  • فعال‌کننده اتومات یا سایپرس
  • کلاه ایمنی یا هملت

به جز تجهیزات ایمنی بعضی ورزشکاران هنگام سقوط، وسایل و تجهیزات دیگری مانند دوربین، مونوپاد و… را نیز با خود حمل می‌کنند تا پروسه هیجان‌انگیز سقوط خود را از نزدیک‌ترین فاصله ثبت و ضبط کنند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

تفریحات هیجان‌انگیز جهان، از آسمان تا زمین!

 


 

شرایط لازم برای چتربازی

شاید تصور کنید که این ورزش نیاز به آمادگی جسمانی به خصوص یا زور و بازوی فراوان داشته باشد اما سخت در اشتباهید. اسکای دایوینگ برخلاف بسیاری از رشته‌های ورزشی نیاز به آمادگی جسمانی و قدرت خاصی ندارد. مراحل اولیه یعنی سوار شدن به هواپیما و نصب تجهیزات، بسیار ساده است. بعد از آن پرش از ارتفاع و خروج از هواپیما نیز با کمک مربی یا دیگر ورزشکاران انجام شده و زمانی که در ارتفاع قرار داشته باشید هم چتر با اندک فشاری باز شده و به بیرون می‌آید.

اسکای دایوینگ (چتربازی)

 

در انجام این ورزش حتی فرم و توده بدنی هم مانع نیست و هر میزان وزن یا هر شکل جثه‌ای که داشته باشید هم به راحتی می‌توانید از ورزش چتربازی لذت ببرید. تنها اثر فرم و وضعیت بدن برای اسکای دایوینگ در سرعت سقوط است. اگر وزن زیادی داشته باشید با سرعت بیشتر و اگر کوچک جثه باشید با سرعت کمتری به پایین سقوط خواهید کرد. شاید جالب باشد که بدانید، اسکای دایوینگ با رعایت تمهیدات حتی برای معلولان هم قابل انجام است.

 


 

اگر علاقه مند به تفریحات هیجانی هستید، اتاق فرار هیجانی را از دست ندهید!

 


 

مزایای اسکای دایوینگ چیست؟

آیا می‌دانید مزایای اسکای دایوینگ چیست؟ چتربازی برای بیشتر افراد یک رشته هیجان‌انگیز و ورزشی برای ترشح آدرنالین است اما این رشته مهیج ورزشی، مزایا و فواید زیاد دیگری هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کسب مهارت کنترل استرس

افرادی که چتربازی می‌کنند و این رشته را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنند، بعد از مدتی مهارت کنترل استرس و مواجهه با بحران‌ها را نیز پیدا می‌کنند. پرش از ارتفاع نیاز به شکستن مقاومت ذهنی دارد و افرادی که موفق به انجام این کار شده و با ترس ناخودآگاه خود مقابله می‌کنند، به طور کلی در کنترل استرس، خشم و اضطراب مهارت کسب می‌کنند.

بهبود عملکرد مغز

در انجام اسکای دایوینگ، عملکرد سریع و هماهنگ سلول‌های مغزی و دیگر بخش‌های بدن از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل افرادی که توانایی انجام این ورزش را داشته و با تکرار و تمرین به آن تسلط پیدا می‌کنند، به طور غیرمستقیم عملکرد سلول‌های مغزی خود را نیز بهبود می‌‌بخشند. در این ورزش باید ذهنی فعال داشته باشید تا به موقع برای باز کردن چتر اقدام کنید و اگر چتر شما باز نشد، قدرت تشخیص زمان باز کردن کمکی را نیز داشته باشید.

اسکای دایوینگ (چتربازی)

 

بهبود روحیه

 بیشتر افرادی که اسکای دایوینگ را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند، معتقدند که مدتی پس از انجام این ورزش به خصوص اگر مکرر و دائمی باشد، روحیه آن‌ها بهبود پیدا کرده و بسیاری از مشکلات ذهنی آن‌ها از بین می‌رود. این موضوع نیز واکنش غیرمستقیم بدن نسبت به این رشته ورزشی است اما آیا می‌دانید بهبود روحیه ناشی از اسکای دایوینگ چیست؟

زمانی که بدن یک فعالیت فیزیکی معنادار و اختیاری را انجام می‌دهد، برای درک ساده‌تر موقعیت و انجام صحیح آن فعالیت تمام توجه سلول‌های مغزی و ذهن به آن کار متمرکز می‌شوند. به همین دلیل ذهن برای چند ساعتی هم که شده آرامش پیدا کرده و افکار ناراحت کننده در آن پراکنده می‌شود. به علاوه پرواز در ارتفاع، هورمون‌های استرس را کاهش و سطح اندروفین بدن را افزایش می‌دهد و از این طریق هم به ریلکس، آرام شدن و در نهایت بهبود روحیه کمک می‌شود.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

پینت بال چیست و از کجا آمده است؟

 


 

خواب بهتر

خواب بهتر و آرام‌تر یکی دیگر از مزایای انجام ورزش اسکای دایوینگ است. منظم شدن ترشح هورمون‌ها، عملکرد بهتر اندام‌ها و خونرسانی بهتر و بیشتر قلب در اثر انجام این ورزش، همگی باعث می‌شوند که خواب بهتر و آرام‌تری داشته باشید. به خصوص اگر این ورزش  را در طول کمپینگ تجربه کنید و بعد از سقوط در طبیعت به استراحت بپردازید، تجربه خواب آرام، راحت و لذت بخش‌تری خواهید داشت.

اسکای دایوینگ را از کجا شروع کنیم؟

همان‌طور که گفتیم، انجام چتربازی برای همه افراد با هر شرایط جسمی امکان‌پذیر است اما اگر به مشکلات قلبی، تنگی نفس، صرع و بیماری‌های اینچنینی مبتلا هستید، بهتر است بدون مشورت با پزشک به سراغ این رشته ورزشی نروید. بهترین سن برای شروع اسکای دایوینگ ۱۸ سالگی است و بیشتر مربیان نهایتا تا ۵۵ سالگی اجازه انجام این ورزش را به علاقه‌مندان می‌دهند.

در صورتی که از شرایط بالا برخوردار هستید، ادامه کار ساده است. تنها باید گروهی که این رشته ورزشی را در شهر شما انجام می‌دهند پیدا کنید، هزینه‌های اولیه را پرداخت کنید و پس از شرکت در دوره‌های آموزشی آن‌ها برای اسکای دایوینگ اقدام کنید.

هنرهای اسکای دایوینگ

 

نکات مفید برای انجام چتربازی

حالا که می‌دانید اسکای دایوینگ چیست، چه مزایایی دارد و برای انجام آن باید چه اقداماتی انجام داد؛ چند نکته که به بهتر و ایمن‌تر انجام شدن این ورزش کمک می‌کنند را توضیح خواهیم داد. این نکات عبارتند از:

صبحانه مقوی میل کنید

مهم است که قبل از پریدن یک صبحانه سالم و متوسط ​​میل کنید. معده خالی باعث افت فشار می‌شود و تحمل ارتفاع را برای بدن سخت می‌کند. به علاوه در صورتی که با معده خالی اقدام به انجام این ورزش کنید، احتمال استرس و اضطراب شما نیز بیشتر خواهد بود.

استفاده از پوشش مناسب

هر چند بیشتر افراد برای چتربازی از پوشش مخصوص این رشته استفاده می‌کنند اما اگر وضعیت بدنی خاصی دارید، برای مثال نسبت به بیماری‌ها مستعد هستید، یک لباس گرم اما راحت و آزاد را برای انجام این ورزش انتخاب کنید.

خوب بخوابید

شب قبل از پرش خوب و کامل بخوابید تا ذهن حین پرش خسته نباشد و توانایی تجزیه و تحلیل موقعیت را داشته باشید.

نفس کشیدن را تمرین کنید

چند روز تا چند هفته قبل از پرش، نفس کشیدن را تمرین کنید و تلاش کنید ظرفیت ریه خود را برای انجام این ورزش افزایش دهید. تمرین نفس کشیدن به خصوص اگر اولین تجربه شما برای ورزش‌های هیجان‌انگیز باشد، اهمیت بسیار زیادی دارد.

زمان مناسب را برای چتربازی انتخاب کنید

در نهایت، اگر برای اولین بار قصد انجام این ورزش را دارید، باید بهترین زمان را برای چتربازی انتخاب کنید تا همه چیز در بهترین حالت ممکن انجام شود. یک روز خنک بهاری یا روزی بدون بارش در پاییز انتخاب خوبی برای اولین تجربه چتربازی است.

اسکای دایوینگ چیست؟

 

نتیجه‌گیری

در این مطلب تلاش کردیم تا پاسخی کامل و جامع به این پرسش که اسکای دایوینگ چیست، دهیم و مزایا، شرایط و نکات مهمی که به انجام این ورزش کمک می‌کنند را با هم بررسی کنیم. اگر قصد شروع این رشته ورزشی را دارید، بهتر است این کار را با یک گروه حرفه‌ای انجام دهید تا در صورت بروز مشکل از تجربیات آن‌ها استفاده کنید. همچنین دریافت مشاوره قبل از انجام این ورزش هم از اهمیت زیادی برخوردار است تا اولین تجربه شما، به بهترین تجربه و خاطره تبدیل شود.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...