۱۰ مکان برتر میراث جهانی یونسکو

یونسکو یا همان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، حدود ۱۱۵۴ مکان در سراسر جهان را در فهرست میراث خود دارد که همگی تحت حفاظت قرار دارند. این مکان‌ها شامل بناهای تاریخی برجسته جهان از جمله سنگ‌های ما قبل تاریخ، خرابه‌های رومی و آثار معماری قرن بیستم هستند. با توجه به جذاب بودن این مکان‌های تاریخی در اسکیپ مگ لیستی از ۱۰ مکان برتر میراث جهانی یونسکو را برای علاقه‌مندان به تاریخ انتخاب کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم از این لیست محدود شده استفاده کرده و فهرست سفر خود را تنظیم کنید.

 

ممفیس و گورستان آن در مصر

 

۱. ممفیس و گورستان آن در مصر

شاید برایتان جالب باشد که بدانید منطقه وسیعی که روی بقایای پایتخت مصر باستان ممفیس قرار دارد، در سال ۱۹۷۹ به فهرست یونسکو اضافه شد. برای بازدید از این مکان باید به ۱۲ کیلومتری جنوب قاهره بروید. البته در این لیست باید ابوالهول بزرگ، هرم جوسر (اولین هرم) و اهرام بزرگ جیزه را از هم جدا بدانیم.

جالب است بدانید که هرم ۱۳۸.۵ متری خوفو در جیزه که در حدود ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شد، بلندترین سازه ساخت بشر در جهان برای ۳۸۰۰ سال بود. البته کلیسای جامع لینکلن در سال ۱۳۱۱ از آن پیشی گرفت.

۲. آکروپولیس (Acropolis) در یونان

آکروپولیس، چشم‌انداز عالی از معماری یونان باستان را به ما ارائه می‌کند. این سرزمین همان جایی است که دموکراسی، تئاتر و آزادی بیان در آن به وجود آمدند و به عنوان یک سرزمین تاریخی شهرت دارد. این محل، در یک فلات بالا واقع شده که به آتن مشرف است و قرن‌ها پیش از برنامه ساختمانی قرن پنجم قبل از میلاد توسط پریکلس ساخته شد. زمانی که آکروپولیس به شهرت رسید، از این مکان به عنوان یک نقطه کلیدی یاد می‌شد و به همین دلیل هم در لیست ۱۰ مکان برتر میراث جهانی یونسکو قرار می‌گیرد.

از بین تعداد مکان‌های شگفت‌انگیز زیادی که در این منطقه دیده می‌شوند، معبد پارتنون برجسته‌ترین نمونه است که در ۲۵ قرن گذشته با وجود جنگ‌ها، حریق‌ها، زلزله‌ها، غارت‌ها، تغییرات و رویدادهای دیگر پابرجا مانده است. شاید یکی از مهم‌ترین این وقایع، حمله مستقیم به انبار مهمات ذخیره‌ شده در معبد در سال ۱۶۸۷ باشد.

 

آکروپولیس در یونان

 

آکروپولیس به معنای «شهر بالا» است و به عنوان محلی برای تمجید از خدایان و نماد قدرت و ثروت استفاده می‌شده است. آکروپولیس شامل معابد، تئاترها، کتابخانه‌ها و ساختمان‌های دیگر است. این مکان تاریخی با زیبایی معماری خیره‌کننده، جذابیت بسیاری دارد و هر ساله میزبان گردشگران فراوانی است.

۳. پترا (Petra) در اردن

ورود به شهر باستانی پترا از طریق تنگه پیچ در پیچ سیق و رسیدن به نمای الخزنه (خزانه)، یک لحظه بزرگ برای طرف‌داران تاریخ است. این شهر باستانی که در میان دریای مرده و دریای سرخ واقع شده است، دو هزار سال پیش توسط مردم نبطی نیمه ‌ساخته شده و از صخره‌های ماسه ‌سنگ قرمز تراشیده شده است.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

بهترین شهرهای مناسب پیاده روی در جهان

 


 

شگفتی‌های معماری پترا با تماشای مقبره‌ها، معابد و ساختمان‌های عمومی درک می‌شوند که ترکیبی از تأثیرات معماری یونان باستان و شرقی را به نمایش می‌گذارند. علاوه بر آن، سیستم مدیریت آبی منحصربه‌فردی نیز در این مرکز تجاری واقع در بیابان وجود دارد که زندگی در این منطقه را برای مردم آسان‌تر می‌کرده است.

پترا در تمام دوران امپراتوری روم، موقعیت خود را به عنوان یک مرکز تجاری مهم حفظ کرد. تنها زمانی که امپراتوری سقوط کرد و پس از یک رشته زمین لرزه بود که محبوبیت پترا رو به زوال رفت و در نهایت فراموش شد. قدمت و البته عظمت این بنا باعث می‌شود تا آن را در لیست ۱۰ مکان برتر میراث جهانی یونسکو قرار دهیم.

 

پترا در اردن

 

۴. دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین، با طول کلی ۲۰.۰۰۰ کیلومتر (۱۲۰۰۰ مایل)، در واقع یک دیوار متشکل از مجموعه استحکاماتی است که به هم پیوسته نبودند. پیوستگی و ساخت و ساز این استحکامات در قرن سوم قبل از میلاد آغاز شد، زمانی که Qin Shi Huang (اولین امپراتور چین)، به اتصال بخش‌های مختلف دیوار قدیمی به یکدیگر پرداخت تا از هجوم عشایر شمالی جلوگیری کند.

خوب است بدانید که در طول قرن‌های بعد، حکام مختلف مواردی را به این دیوار اضافه کردند و مسیرهای اسبی، برج‌های گشت‌زنی، پناهگاه‌ها، پادگان‌ها و قلعه‌ها را ساختند. بخش‌هایی که الان به خوبی شناخته می‌شوند هم در دوره مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴)، به وجود آمده‌اند.

۵. تاج محل در هند

در بین سال‌های ۱۶۳۱ تا ۱۶۴۸، حدود ۲۰.۰۰۰ صنعتگر مشغول کار بر روی این مقبره بودند که توسط امپراتور مغول (شاه جهان)، برای همسر مورد علاقه‌اش در آگرا سفارش داده شده بود.

۱۷ هکتار (۴۲ هکتار) از اطراف آن به صورت یک پارک سبز و مسیرهای قرمز آراسته شده تا زیبایی و تقارن مرمر سفید این مقبره را نمایان کند. اما هنگامی که به آن نزدیک می‌شوید و مجموعه‌ای از سنگ‌های نیمه قیمتی و گران‌بها را در دیواره‌های آن مشاهده می‌کنید، واقعا زحمت و کوششی که در ساخت این بنای مذهبی با معماری هند و اسلامی صورت گرفته، را درک می‌کنید.

تاج محل شامل یک مسجد، باغ‌ها و ساختمان‌های دیگر است. میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان هر سال این آثار هنری بی‌نظیر را تحسین می‌کنند.

تاج محل در هند

 

۶. مرکز تاریخی رم در ایتالیا

ایتالیا با وجود ۵۸ نمونه بنا و اثر تاریخی، بیش از هر کشور دیگری در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. البته بدیهی است که مرکز تاریخی امپراتوری رم این‌قدر برجسته باشد و نام آن در لیست ۱۰ مکان برتر میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد. در یک مکان که توسط دیوارهای قرن هفدهمی شهر محصور شده بناهایی را با نام‌های کولوسئوم، فروم‌ها، پانتئون، ستون تراژان، مقبره هادریان، ستون مارکوس اورلیوس و گنجینه‌های ناشناخته دیگر مشاهده خواهید کرد.

البته برخی از بناهای غیرکلاسیک این منطقه شامل ساختمان‌های مذهبی و عمومی متعلق به واتیکان است. مانند کلیسای سنت پل خارج از دیوارها که بر روی مقبره سنت پل ساخته شده است.

 

مرکز تاریخی رم

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

بهترین اتاق فرارهای جهان که شرکت در آن‌ها ارزش سفر کردن دارد

 


 

۷. ماچو پیچو (Machu Picchu) در پرو

شهر گمشده اینکاها در ارتفاع ۲.۴۳۰ متری در میان جنگل‌های سرسبز آند، در سال ۱۹۱۱ به جهان امروز معرفی شده است. گفته می‌شود دوران شکوفایی قلعه دورافتاده در بالای کوه روشن و کوتاه بوده است. این بنا در قرن پانزدهم برای امپراتور پاچاکوتی ساخته شد، اما کمی بیش از صد سال بعد، پس از ورود فاتحان اسپانیایی کاملا متروک شد.

این مکان که در سال ۱۹۸۳ به فهرست یونسکو اضافه شد، یکی از بهترین مکان‌های باستان‌شناسی  است که دارای ۲۰۰ ساختمان از جمله ساختارهای مذهبی، تشریفاتی، نجومی و کشاورزی است.

ماچو پیچو در پرو

 

۸. پارک ملی راپا نویی در شیلی

دورافتاده‌ترین جزیره مسکونی جهان راپا نویی (AKA Easter Island) نام گرفته که در فاصله ۳۵۰۰ کیلومتری (۲۲۰۰ مایلی) از ساحل شیلی قابل مشاهده است. گفته شده که رسیدن به این مکان حتی از بازدید ماچو پیچو هم سخت‌تر است. اما زمان تلاش برای رسیدن به اینجا با منظره خیره کننده بیش از ۹۰۰ مجسمه سر بزرگ یا موآی که توسط مهاجران پلینزی بین قرن‌های ۱۰ و ۱۶ ایجاد شده، مواجه می‌شویم. در اصل یکی از مهم‌ترین دلایل حضور این مکان در لیست ۱۰ مکان برتر میراث جهانی یونسکو همین مورد است.

این مجسمه‌ها از ۲ متر (۶.۵ فوت) تا ۱۰ متر (۳۳ فوت) ارتفاع دارند. (البته یکی از آنها ناتمام بوده و ۲۰ متر (۶۶ فوت) ارتفاع دارد). گویا این سازه‌ها چهره خدایی را نشان می ‌دهند و اغلب در اطراف سکوهای تشریفاتی به نام ahu استفاده می‌شوند.

 

AKA Easter Island

 

۹. تخت جمشید در ایران

آیا تخت جمشید پایتخت یک امپراتوری باستانی بوده است؟ اقامتگاه تابستانی؟ مجتمع تشریفاتی؟ هر چه که بوده، نمی‌توان منکر منحصر به فرد بودن (حتی ویرانه‌های) آن شد. این بنا که در جنوب غربی ایران قرار دارد و توسط داریوش یکم (فرمانروای امپراتوری هخامنشی)، در قرن ششم قبل از میلاد ساخته شده است. همچنین توسط جانشینان او با ساخت کاخ‌ها، دیوارهای تزیین شده و مجسمه‌های گاو نر بال‌دار و دیگر موجودات گسترش یافت.

این مکان که توسط اسکندر مقدونی تخریب و در سال ۳۳۰ قبل از میلاد سوزانده شد. تا قرن هفدهم مورد بی توجهی قرار گرفت و کار حفاری برای کشف بیشتر آن در سال ۱۹۳۱ آغاز شد. امروزه بقایای باشکوه تخت جمشید را در تقریبا ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز می‌بینیم.

تخت جمشید در ایران

 

اینها عبارتند از دروازه همه ملل، کاخ آپادانا، تالار تخت، کاخ تاچارا، کاخ هدیش، تالار شورا و تالار تریپلیون. همه از سنگ مرمر خاکستری تیره ساخته شده‌ و پانزده ستون آن هنوز دست نخورده است و سه ستون دیگر از سال ۱۹۷۰ بازسازی شده‌اند.

۱۰. الحمرا (Alhambra)، جنرالیف و آلبایزین در اسپانیا

آخرین مورد در لیست ۱۰ مکان برتر میراث جهانی یونسکو به الحمرا در گرانادا اختصاص پیدا می‌کند. اینجا در سال ۱۲۳۸ توسط امیر محمد اول ابن الاحمر (بنیان‌گذار آخرین سلسله مسلمانان که در شبه جزیره ایبری حکومت کردند)، ساخته شد. پادشاهان کاتولیک فردیناند و ایزابلا پس از بیرون راندن مسلمانان از اسپانیا در سال ۱۴۹۲ حتی کریستف کلمب را هم در اینجا پذیرفتند.

الحمرا

 

البته قبل از اینکه چارلز اول یک کاخ به سبک رنسانس در این مجموعه اضافه کند و نیروهای ناپلئون سعی در منفجر کردن آن داشته باشند. آلبایزین گرانادا با سبک قرون وسطایی، در تپه روبروی رودخانه خروشان منطقه و با ترکیبی از معماری سنتی مورها و اندلس طراحی و ساخته شده است.

امروزه الحمرا برای بازدید عموم باز است. بازدیدکنندگان می‌توانند از کاخ‌های آن (از جمله کاخ نازاریس و کاخ قرن شانزدهمی چارلز پنجم همان امپراتور روم مقدس) بازدید کنند. آلکازابا یا «ارگ» یکی دیگر از برجسته‌ترین نقاط الحمرا است که عنصر اصلی استحکامات مجموعه به حساب می‌آید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...