رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

در زمان دورکاری چگونه تیم سازی کنیم؟

استراتژی تیم سازی برای دورکاری در محیط‌های کاری مدرن بسیار مهم است، زیرا ثابت شده برای به‌دست‌آوردن نتایج اقتصادی خوب، تنها کار سخت کافی نیست. فقط زمانی که یک تیم همانند یک واحد کار می‌کنند، عملکرد مطلوب حاصل می‌شود.

شما باید یاد بگیرید که چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنید به‌ طوری‌ که سوءتفاهمی پیش نیاید و پروژه‌ها بدون تأخیر انجام شوند.در انواع مختلف کسب‌وکار، تیم‌سازی می‌تواند تفاوتی چشمگیر بین یک شرکت عادی و یک رهبر بازار ایجاد کند. این چالش برانگیز است که چگونه به‌ درستی این عمل را انجام دهیم، به‌ ویژه در مواردی که تیم‌ها به‌صورت دورکاری عمل می‌کنند و ارتباطات حضوری ممکن نیست، مشکلاتی در دانستن یکدیگر و ایجاد اعتماد به وجود خواهد آمد. چه‌بسا از نظر ارتباطات که مانند یک بازی اتاق فرار، چالش‌برانگیز است. نگران نشوید، شما هم می‌توانید با استفاده از هفت راهکار زیر این مشکل را حل کنید.

شرایط ارتباطی

تمرکز اساسی در تیم‌سازی همواره بر ارتباطات است، زیرا بیشترین و گران‌ترین خطاها در ارتباطات رخ می‌دهند. در مواجهه با تیم‌های دورکار، این مسئله از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا نمی‌توانید به‌راحتی به دیوار مشت بزنید و یک سؤال بپرسید. هر کسی که نتواند شخصی را که با او در حال صحبت‌ کردن است ببیند، اغلب با سوء تفاهماتی که به‌راحتی قابل رفع هستند مواجه خواهد شد.

اگر بعد منفی چیزی را دیدید، فرض کنید نیت‌ خوبی نسبت به یکدیگر دارید، قبل از اینکه عصبانی شوید، سؤال بپرسید و منتظر پاسخ باشید. در اغلب موارد هیچ دلیلی برای این کار وجود ندارد. برای حل مشکل جلساتی برگزار کنید. بهتر است از طریق ویدئو باشد تا همه بتوانند صحبت کنند (به جز موارد استثنائی از خودکفایی). از همه درباره نگرش‌هایشان نسبت به پروژه‌های آینده و حتی بلندمدت سؤال بپرسید.

 

شرایط ارتباطی

 

آزادسازی

مورد بعدی از استراتژی تیم سازی برای دورکاری، شرکت در جلسات است. تمایل به شرکت در جلسات نه‌تنها موضوعی مهم در کار است، بلکه به همه فرصتی می‌دهد تا چند دقیقه پیش یا پس از جلسه به مکالمات کوچک بپردازند. هر گفتگویی که در آشپزخانه دفتر انجام می‌شود، ممکن است بی‌معنی به نظر بیاید، اما برای تیم‌سازی اهمیت دارد، زیرا تنها در اینجا می‌توانید آخرین اخبار درباره کودکان، سگ‌ها و زندگی همکارانتان را پیدا کنید.

اگر با تیمی از افراد درونگرا که در تیم‌های دورکاری معمولاً دیده می‌شوند کار می‌کنید، می‌توانید به‌راحتی تیم‌سازی را بدون اجبار انجام دهید. مثلاً می‌توانید یک چالش کوچکی ایجاد کنید مانند “هر کس باید تصویری از محیط کار خود را بارگذاری کند.”

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۴ مرحله برای ساخت تیم‌های قوی

 


 

همکاری با افراد تازه‌کار

همکاری با همکاران جدید، می‌تواند با معرفی‌شان در جلسه بعدی یا مشارکت در جلسات قبل از آغاز کار، انجام شود. در این صورت هر عضوی که مدت طولانی در تیم بوده است، باید یک سؤال بپرسد. شناختن یکدیگر برای تیم‌سازی مهم است، این نه‌تنها شامل سوابق گذشته و پروژه‌ها، بلکه علایق عمومی، استعدادها و موارد دیگر نیز می‌شود.

تیم‌های بزرگ نیز می‌توانند برای این امور یک فضای گفتگو ایجاد کنند، اما باید اطمینان حاصل کنید که همه از آن بهره می‌برند تا وقتی تیم کاری ساخته شد، نیاز نباشد کسی از تیم محروم شود.

همکاری با افراد تازه‌کار

 

نرم‌افزار مناسب

هر تیم فرایندها و چالش‌هایی در کار دارد و اغلب به نرم‌افزار مناسب بستگی دارد. برای برخی تیم‌ها، اسلک (Slack) به معنای واقعی، کمک بزرگی است و برای دیگران جایی است که تمام سوءتفاهم‌های مخالف تیم سازی به وجود می‌آید. به‌عنوان یک صاحب کسب‌ و کار یا مدیر، زمان بگذارید تا نرم‌افزار مناسب را برای نیازهای خود پیدا کنید. تیم خود را هم وارد این مسیر کنید، زیرا همه تجربه کار با نرم‌افزارهای خاصی را در شغل‌های قبلی داشته‌اند. همچنین تشکیل تیم برای پیدا کردن راه‌حل یکی از روش های کارآمد برای استراتژی تیم سازی برای دورکاری است.

فرایندها و اسناد سازی

روش‌های کاری مناسب را تعیین کنید که اعضای تیم باید به آن‌ها پایبند باشند. این می‌تواند برای مبتدی‌ها، بسیار مشکل باشد که در فرایندهای کاری که اعضا در کنار یکدیگر حضور ندارند، قدم بگذارند و همه چیز را درک کنند. به‌عنوان بخشی از تیم‌سازی خوب، می‌توانید همگی با هم تعیین کنید که فرایندها باید چگونه باشند تا از سوءتفاهم احتمالی جلوگیری شود و همه همیشه از وضعیت پروژه‌های فردی مطلع باشند. در اینجا مستندسازی نیز مهم است. یک‌ پوشه ایجاد کنید که تمام کارمندان به آن دسترسی داشته باشند، جایی که وضعیت پروژه‌ها به‌ روز شود و تمام فرایندها توصیف شده باشند. این از سؤالات غیر ضروری جلوگیری می‌کند و می‌توانید بهتر روی تیم‌سازی و کارتان تمرکز کنید.

 

فرایندها و اسناد سازی

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

تیم سازی با اتاق فرار

 


 

تعیین زمان‌های مشخص

تیم‌های دورکاری به این شکل هستند که افراد تیم در هر زمان ممکن کار می‌کنند. همه سبک زندگی مختلفی دارند و پس از انتقال از دفتر به محیط خانگی، زمان‌بندی‌های خاص به‌ سرعت شکل خواهند گرفت.

استراتژی تیم سازی برای دورکاری به برگزاری جلسه، هفته‌ای یکبار، تأکید می‌کند. در این جلسات جزئیات پروژه‌ها موردبحث قرار نمی‌گیرد، بلکه در مورد میزان آمادگی کارمندان و چالش‌ها صحبت می‌شود.

همچنین یک تقویم مشترک وجود داشته باشد تا تعیین کند که کدام زمان‌ها همه در دسترس خواهند بود و کدام زمان‌ها نه. این بسیار مفید است در زمانی که تیم از مناطق زمانی مختلفی تشکیل شده است. در آخر، بلندکردن همکاران خود از تخت راه‌حلی برای تیم‌سازی نیست.

ملاقات

یک جلسه برگزار کنید که همه قادر باشند در آن شرکت کنند. این نیازی به داشتن پس‌زمینه کاری ۱۰۰٪ ندارد. شما همچنین می‌توانید در یک کنفرانس خاص حضور داشته باشید یا در یک سفر شهری میان محل‌های زندگی با همگی دیدار کنید. اصولاً استراتژی تیم سازی برای دورکاری بیشتر درباره شناخت بهتر یکدیگر، بیشتر وقت گذراندن با هم و شاید پیدا کردن دوستان جدید است.

شما می‌توانید این کار را انجام دهید، به‌ویژه اگر همه در تصمیمات دخیل شوند و به یکدیگر اعتماد داشته باشند. اگر هنوز به دنبال راه های بهتری برای استراتژی تیم سازی برای دورکاری هستید، اتاق‌های فرار (Escape Rooms) را امتحان کنید. در اینجا، در یک ساعت تنها، همه با یکدیگر آشنا می‌شوند و ارتباط بهتری نسبت به هر فعالیت دیگری ایجاد می‌شود. در “Exit the Room” پکیج‌های ویژه‌ای برای تیم‌سازی برای شرکت‌های کوچک تا بزرگ وجود دارد.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...