رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

خارج از چارچوب فکر کنید تا خلاق باشید!

روش‌های ویژه‌ تفکر، فقط مخصوص افراد خاصی هستند؟ این امر کاملاً اشتباه است. شما نیز به راحتی می‌توانید یاد بگیرید که به طور خلاقانه، خارج از چارچوب معمولی فکر کنید و تفکر کلیشه ای را کنار بگذارید.

 

نکات کلی

شاید کسی در شرکت شما قبلاً در یک جلسه از عبارت تفکر خارج از چهارچوب یاد کرده باشد یا شاید یک مقاله درباره‌ این موضوع خوانده باشید. این روش، متد جدید تفکر محسوب می‌شود.

در واقع، تفکر خارج از چارچوب فقط توصیفی از یک روش فوق‌العاده تفکر است. شما می‌توانید آن را تفکر پیشرو نیز بنامید. نیازی نیست که این نوع تفکر در خون شما وجود داشته باشد، زیرا می‌توانید به راحتی آن را یاد بگیرید! استفاده از روش‌هایی مانند پازل‌ها یا اتاق‌های فرار به طور مناسبی شما را با این روند تفکر آشنا می‌کنند. تفکر خارج از چهارچوب، تغییر روش تفکر به گونه‌ای است که شما در آن به طور مساوی به تفکر منطقی و خلاقانه تشویق می‌شوید.

 

تفکر کلیشه ای

 

تفکر منطقی

اگر شما هرگز نیازی به تفکر منطقی نداشته باشید، در نتیجه فقط تعداد کمی از توانایی مغزی خود را برای حل مسائل مختلف به کار می‌برید. این موضوع موجب شده است تا برخی از افراد تصور کنند تفکر منطقی تنها یک استعداد است و نمی‌توان آن را به دست آورد.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۵ راه برای بهبود توانایی شناختی

 


 

تفکر خارج از چارچوب: زمانی که غیرممکن به طور ناگهانی ممکن می‌شود

تفکر خارج از چارچوب نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد. اگر در استفاده از سایر روش‌های تفکر مشکل دارید، به فکر استفاده از این راهکار باشید. به عنوان مثال، در اتاق‌های فرار، هر نوعی از تفکر محترم دانسته می‌شود. بازیکنان باید به دنبال رموزی باشند که شاید به ظاهر رمز نیستند اما به کمک آن‌ها می‌توان درب اتاق فرار را باز کرد. از آنجایی که این بازی یک بازی گروهی است، همه می‌توانند ببینند که سایر اعضای گروه چگونه فکر می‌کنند و از اعضای برتر گروه چیزهایی در مورد روش تفکر صحیح، یاد بگیرند. این دانش جدید در زندگی روزمره نیز قابل استفاده است. تفکر کلیشه ای از این نظر نیز اهمیت دارد.

تفکر کلیشه ای

 

تفکر خلاقانه

تشویق افراد به تفکر خلاقانه خارج از چارچوب نیز امکان‌پذیر است. برخی از افراد رابطه خوبی با اعداد دارند، اما به دلیل کمبود خلاقیت، نمی‌توانند به راه‌حل‌های مناسبی دست پیدا کنند.

این امر می‌تواند در بازی‌هایی مانند بازی‌ اتاق فرار تصحیح شود. هیچ‌کس از نظر خلاقیت عقب‌مانده نیست، زیرا همه مجبور به جستجوی راه‌حل‌ها هستند و آن‌ها را پیدا خواهند کرد. در غیر این صورت، هیچ‌کس از اتاق فرار خارج نمی‌شود. این موضوع فقط به توانایی دیدن پتانسیل خود و جرات استفاده از آن بستگی دارد. خلاقیت چیزی بیشتر از استعداد هنری است.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

دلایل قابل توجهی که چرا اتاق‌های فرار برای مغز شما خوب هستند

 


 

تفکر کلیشه ای

 

تغییر دیدگاه

شاید مهندسان ایده‌ی عالی‌ داشته باشند اما اقتصاددانان همان ایده را به دلایل مربوط به هزینه‌، رد کنند. اکنون سوال این است: آیا مهندسان می‌توانند هزینه‌ها را کاهش دهند یا آیا افراد فروش و بازاریابی ممکن است یک بازار خاص را پیدا نمایند؟

نکته مهم

دیدن مسئله به صورت خلاقانه از دیدگاه دیگران و سپس جستجوی راه‌حل جدید با استفاده از تفکر خارج از چارچوب در این حالت واقعاً کاربردی است. به این ترتیب، مردم می‌توانند از یکدیگر یاد بگیرند و بهتر با هم همکاری کنند.

سخن پایانی

بسیاری از شرکت‌ها جلسات گروهی خود را در اتاق‌های فرار برگزار می‌کنند تا کارکنانشان بتوانند همکاری گروهی خود را تقویت کنند و بیشتر درباره نحوه کار کردن تفکر خلاقانه و کاربرد آن یاد بگیرند. این امر باعث می‌شود یادگیری تفکر کلیشه ای و تفکر خلاقانه آسان‌تر باشد، آن هم زمانی که همه با هم در حال انجام یک فعالیت سرگرم‌کننده‌ هستند.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...