لوگو مجله اتاق فرار

مجله اتاق فرار درتلاش است با معرفی اتاق فرارهای ایران و  همچنین ارائه مطالب تخصصی در حوزه بازی  اتاق فرار  (اسکیپ روم) و فیلمهای با موضوعیت اتاق فرار و سرگرمیهای گروهی بستری را برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این سرگرمی هیجان انگیز ایجاد کند.
شما در مجله اتاق فرار می توانید بهترین اتاق های فرار کشور را مشاهده، انتخاب و به صورت انلاین و تلفنی رزرو نمایید.

 

بازی مرکب – پربیننده ترین سریال نتفلیکس

معرفی فیلم بازی مرکب

“بازی مرکب” داستان افرادی است که در زندگی به دلایل مختلف شکست خورده اند اما ناگهان دعوت نامه ای مرموز برای شرکت در یک بازی دریافت می کنند تا برای رسیدن به یک جایزه نقدی بزرگ رقابت کنند و تا دستیابی به این جایزه هنگفت باید برای بقاء با یکدیگر بجنگند. بازی در جزیره ای دور افتاده اتفاق می افتد و تا زمانی که برنده نهایی مشخص شود شرکت کنندگان در قرنطینه باقی می مانند.

صدها نفر از شرکت کنندگانی که بدهی و مشکلات مالی و اقتصادی دارند و به دنبال منبعی برای کسب درآمد و به دست آوردن پول هستند برای رقابت در یک مسابقه دعوت می شوند؛ آنها این دعوت را برای رسیدن به یک جایزه وسوسه انگیز می پذیرند اما در ادامه با مراحل مرگبار و کشنده مواجه می شوند که راه گریزی جز پیروزی یا مرگ برایشان نیست. طرح کلی این داستان چند نمونه از بازی های محبوب کودکانه دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ کره می باشد از جمله “بازی ماهی مرکب”.


فصل اول این سریال با زمان ۸ ساعت و ۵ دقیقه در ژانر هیجان انگیز، ترسناک، معمایی در سپتامبر سال ۲۰۲۱ پخش شد و به زبان کره ای می باشد. سریال بازی مرکب یا  Squid Game در سئول در کره جنوبی ساخته و فیلمبرداری شده است.

هویون جونگ   HoYeon Jun، کانگ سائه بایوک   Kang Sae byeok، لی جونگ جائه  Lee Jung jae

گونگ یو Gong Yoo، سونگ گی هون Seong Gi Hun ، وای ها جون Wi Ha joon  ، هوانگ جون هو Hwang Jun ho نام تعدادی از بازیگران اصلی هستند که در این سریال نقش آفرینی کرده اند.


صحنه ای از فیلم بازی مرکب

رقابت بین مرگ و زندگی چگونه جرقه خورد؟

اگر از آن دسته از افراد باشید که طرفدار سریال های هیجان انگیز و رقابتی مخصوصاً با تم مسابقه هستید بازی مرکب کاملاً ارزش دیدن برایتان را دارد البته اگر بتوانید تمام خشونت ها و تراژدی هایی که داخل این سریال اتفاق می افتند را تحمل کنید. این داستان هشداری است در مورد اینکه راه های غیر عادی که مردم سعی می کنند برای رسیدن به پول دست پیدا کنند چه کم یا زیاد می تواند به طرز وحشتناکی زندگی را خراب کند. افراد در این سریال چنان واقعی با یکدیگر به رقابت می پردازند که گویا بیننده خودش را در هر لحظه جای شرکت کنندگان و بازیگران قرار می دهد و سعی می کند بهترین تصمیم و انتخاب را داشته باشد.

“هوانگ دونگ هیوک” سازنده بازی مرکب به IndieWire گفته در سال ۲۰۰۸ بر اساس یک رویداد واقعی به موضوع این داستان فکر کرده است و ایده اصلی پشت داستان الهام گرفته از بازی های واقعی و مشابه بوده است.

هر سه شنبه، نتفلیکس سایت «Top10 on Netflix» را با ۱۰ سریال و فیلم برتر در سرویس پخش به روز می کند و فصل اول «بازی ماهی مرکب» با ۱.۶ میلیارد ساعت تماشا، به عنوان پربیننده ترین سریال یا فیلم نتفلیکس تا کنون رتبه بندی شده است.

روایت نتفلیکس در بازی مرکب اکنون به جایی می رسد که فیلمنامه نویسان هالیوود آن را نقطه تقابل می نامند، جایی که همه چیز تغییر می کند و باید انتخاب های سختی انجام شود.

چه کسی در بازی ماهی مرکب برنده شد؟

در ادامه مراحل قبلی در راند پایانی، آزمون بی رحمانه دیگری ارائه می شود و این بار فقط بر روی یک بازیکن متمرکز است. قبل از پایان مسابقه به نظر می رسد قرار است شرکت کنندگان در آخرین لحظه از بازی انصراف دهند اما فینال با یک نتیجه گیری نهایی به پایان می رسد. بهتر است حدس بزنید چه کسی در این مسابقه مرگبار پیروز می شود.

آیا فصل دوم بازی ماهی مرکب وجود دارد؟

بازی Squid برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ معرفی شد و ساخت آن دو سال طول کشید. بنابراین حتی با خوشبینانه ترین جدول زمانی، فصل ۲ احتمالاً تا اوایل سال ۲۰۲۳ از راه نخواهد رسید.

آیا بازی های واقعی مانند بازی ماهی مرکب وجود دارد؟

تبدیل شدن بازی مرکب به یک رویداد واقعی سازماندهی شده قابل پیشبینی بود. نسخه واقعی بازی Squid Game یعنی نسخه ای بدون قتل و خونریزی در ابوظبی پخش خواهد شد. در بسیاری از کشورها و حتی در ایران نیز نسخه های شبیه سازی شده از این نوع بازی به سرعت ساخته شدند و یا کلیپ هایی از مهمانی ها و رویدادهایی پخش شد که افراد در آن برای رسیدن به جایزه های گران قیمت با یکدیگر به رقابت می پرداختند.

“یئونگ سو اوه”، بازیگر نقش شماره ۰۰۱ در «بازی ماهی مرکب» در یک برنامه تلویزیونی در کره جنوبی گفته است که پس از محبوبیت غافلگیرکننده اش در این سریال نتفلیکس، در مواجهه با تعداد بسیار زیاد تماس برای پیشنهادات بازیگری که به او داده می شود با مشکل مواجه شده است.

چرا به آن بازی ماهی مرکب گفته می شود؟

“هوانگ دونگ هیوک” در واقع قصد داشت ساخت این سریال را از ده سال پیش آغاز کند اما این طرح به مدت ۱۰ سال توسط شرکت ها و آژانس های رسانه ای رد شد. سازنده این فیلم داستان را بر اساس یک بازی که در کودکی بازی می کرده و یک بازی محلی واقعی در کشور کره است این سریال را طراحی کرده است. نام آن برگرفته از اشکال مختلف ماهی مرکب است که در زمینی که در آن بازی می شده به همان شکل هم بوده. هوانگ می گوید: «من قبلاً در مبارزه با سر ماهی مرکب حرفه ای بودم. برای پیروزی در این بازی افراد باید مهارت داشتند و با هم می جنگیدند”.

فیلم بازی مرکب

نظر مخاطبان در مورد بازی مرکب چیست؟

مخاطبین همگی بر این باورند که پیام نهفته در داستان این سریال و اینکه به دست آوردن پول چه کم یا زیاد از راه های غیر منطقی کار بسیار نادرستی است و انسان را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد به وضوح به بیننده انتقال پیدا می کند.

آنها معتقدند داستان این فیلم بسیار ناب و منحصربفرد است. کارگردانی بسیار قوی است، موزیک بسیار تاثیرگذار می باشد و جایزه ای وسوسه کننده که افراد را ترقیب می کند قید جان و زندگی خود و حتی دوستانشان را بزنند دلایلی برای جذابیت بیشتر این سریال می باشد.

سریال بازی مرکب یا بازی ماهی مرکب امتیاز ۱۰/۹ در IMDB را کسب نموده است. مخاطبین بیش از ۹۰ کشور در دنیا در نظراتی که به اشتراک گذاشتند اظهار داشتند این سریال بسیار هیجان انگیز و تاثیرگذار و واقعی بوده و کاملاً ارزش زمانی که برای دیدن آن می گذارید را دارد. در جمعبندی تمامی نقدها ۹۵ درصد از بینندگان این سریال را پسندیده اند.

در بیشتر سریال ها در نقطه ای از داستان همه چیز برای مخاطب تکراری می شود اما خوبی سریال بازی مرکب اینست که در طول داستان و هیچ زمان از این سریال این حس به سراغ مخاطب نخواهد آمد و آنها را همواره با خود همراه می کند یا حدس بزنند، یا انتخاب کنند یا خودشان را جای بازیکنان بگذارند، با فضای رقابتی ارتباط برقرار می کنند، آرزو می کنند او بمیرد یا فلان بازیکن برنده شود.

ارتباط روحی بین شخصیت ها از نقطه صفر آغاز می شود و بیننده را نیز با خود همسو می کند. نقش های خوب و بد به سرعت مشخص می شوند، سریال تقریباً روند تندی دارد و همین باعث افزایش هیجان می شود. از نظر بینندگان این سریال حتی ارزش دوباره دیدن را دارد و کسانی که یکبار دیگر هم آن را دیده اند معتقد بودند داستان همچنان هیجان انگیز بوده. هرچند پایان داستان تا حدودی قابل پیشبینی می باشد اما معمایی که در نهایت باقی می ماند همچنان ذهن بیننده را برای پاسخ به چراها درگیر می کند.

قطاری پر از هیجان

اسکوئید گیم علیرغم الهام گرفتن از تم های مختلف، به طرز شگفت انگیزی تازه و بدیع است. اگرچه گاهی اوقات برخی از سکانس ها قابل حدس زدن هستند اما هر ساعت از تماشای این سریال فوق‌العاده پرتنش است. این نمایش لحظاتی پر از تعلیق را ارائه می‌کند و در نهایت با اجراهای باورنکردنی اوج می‌گیرد و مخاطبین را با این قطار مهیج پر از ترس و دلهره همسفر می کند. از لحظه ای که شروع به دیدن آن می کنید این فیلم هرگز به عقب نگاه نمی کند، هیچ فرصت دوباره ای وجود ندارد.

بینندگان سریال ها و فیلم های این ژانر در نظرات خود اشاره کرده اند ایراداتی در ساخت سریال، صحنه ها و بازی ها وجود دارد اما ریتم پیوسته و نقاط قوت دیگر این نمایش باعث می شود بتوان از این نقطه ضعف های جزئی صرفنظر کرد.

مردان و زنانی که از زندگی ناامید هستند و فقط به امید رسیدن به این پول زیاد خودشان را متقاعد می کنند که روی ترس هایشان پا بگذارند و ریسک بزرگی بکنند. این افراد به چه نقطه ای از زندگی رسیده اند که از جان خود می گذرند؟ حتی مادری که تازه کودک خود را به دنیا آورده… آیا همه این کارها ارزش رسیدن به این جایزه نقدی بزرگ را دارد؟ این سوالی است که در ذهن بینندگان به وجود می آید و تا پایان داستان و حتی بعد از آن نیز مخاطب را با خودش درگیر می کند که واقعاً تا کجا باید برای به دست آوردن پول تلاش کرد و یا شاید بتواند به جای برنده خوش شانس داستان بازی مرکب باشد.

ریسک پذیری تا چه حد؟

از نقدهای دیگری که به این سریال وارد شده اینست که با توجه به زیاد شدن این تم داستانی و فیلم هایی با این شرطبندی های میلیاردی و جایزه های نقدی بزرگ آیا واقعاً چنین آژانس هایی وجود دارند و چنین مسابقات مرگباری برگزار می شوند؟
که این خود جای تحقیق و تأمل دارد و نباید این گونه نمایش ها به نوعی انگیزه رسیدن به پول از راه های غیر عقلانی و نادرست را برای افراد به وجود بیاورد و بخواهند چنین ریسکی را باور کنند، بپذیرند و به آن ورود کنند و نباید چنین سبک زندگی بی پروایی برای مردم جا بیوفتد. اینکه از قدیم گفته اند کسی که چیزی برای از دست دادن ندارد ترسی هم ندارد درست است اما زندگی به خودی خود نعمت ارزشمند و غیرقابل قیمت گذاری است و این نباید در روند چنین داستان هایی نادیده گرفته شود و جان افراد نباید در مقابل پول اینچنین بی ارزش شمرده شود.

برخی از منتقدین بر این باور هستند بازی مرکب یک ملودرام کاملاً سنتی است و بخصوص قسمت اول سریال کمی کسل کننده است و شاید تعدادی از بینندگان را برای دیدن ادامه آن جذب نکند. در قسمت اول بیشتر به پردازش شخصیت اصلی داستان Gi-Hun و بعضی دیگر از شخصیت های محوری سپری می شود. در حالی که بخش اصلی داستان بازی ها هستند و زمانی بیننده دقیقاً می تواند بگوید چه حسی به فیلم دارد که بازی ها شروع می شود و اولین تصمیم گیری های سخت و مرگبار گرفته می شوند و در آن نقطه است که هیجان فیلم به بیننده وارد شده و متوجه می شود این فقط یک موقعیت برد و باخت نیست بلکه چیزی فراتر از آنست و بازی بر سر زندگی است.

سریال بازی مرکب

شما فقط یک بیننده نخواهید بود

در این نمایش به جای اینکه فقط یک بیننده باشید که از روی تفریح و تنوع و برای پر کردن اوقات فراغت خود از روی کاناپه فیلمی را تماشا می کند این حس را دارید که بخشی از داستان هستید، شما به سرعت بعد از شروع فیلم اقدام به سرمایه گذاری عاطفی با برخی از شخصیت هایی می کنید که با یکدیگر در حال رقابت هستند و از بسیاری جهات، با آنها همدلی می کنید زیرا همه ما در مقطعی از زندگی خود در موقعیت های مشابه و دشوار اینچنینی قرار گرفته ایم با این تفاوت که ما هرگز برای رسیدن به پول به یک بازی با شانس بردن چنن جایزه بزرگی دعوت نشده ایم.

جدا از این شوخی، بینندگان در طول فیلم مدام سعی می کنند شخصیت های داستان را ریشه یابی کنند. زمانی که “گی هون” شما را نا امید می کند همچنان به او امید دارید. شخصیت دیگری که در پایان روز به خانواده اش فکر می کند، شخصیتی که در نقطه ای از فیلم سعی می کنید او را دوباره تحلیل کنید آیا او واقعاً همان کسی بوده که من شناختم؟ شخصیت هایی که از همان ابتدا از آنها متنفر می شوید و شخصیت دیگری که نمی دانید آیا باید دلتان برایش بسوزد یا بخاطر عقل و درایتش به او افتخار کنید و یا شخصیت هایی که با اعتماد بنفس بیش از حد و عدم صداقت و انسانیت تنفر را در شما بر می انگیزانند. حتی در لحظاتی از داستان مخاطب برای بقای شخصیت مورد علاقه اش آرزو می کند او نیز مانند دیگران صداقت و انسانست را کنار بگذارد تا فقط زنده بماند. تقریباً تمام شخصیت ها در لحظه ای از نمایش خودشان هم به اینکه انسانیت را انتخاب کنند یا بقا تردید دارند.


اگر به این فیلم علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم معرفی فیلم مکعب (CUBE) را هم مطالعه کنید.


از آنچه میبیند چندان هم مطمئن نباشید

بینندگان با شور و هیجان خاصی به دیدن سریال رغبت پیدا می کنند و به غیر از جذابیت بازی ها تقریباً فقط به دلیل خود شخصیت ها نیز به ادامه تماشا تمایل دارند. با اینکه شخصیت های نمایش هدف مشترکی دارند اما شخصیت های متفاوتی دارند و زندگی و پیش زمینه ذهنی آنها و دلیلشان برای تن دادن به چنین ریسکی متفاوت است و باعث می شود که در مجموع، داستان جذاب و مهم به نظر برسد. هر تصمیم روایی که در روند فیلم گرفته می شود به خاطر ساختار شخصیت ها معنا پیدا می کند، تقریباً هیچ چیز بدون دلیل اتفاق نمی افتد البته داستان روال خودش را دارد و گویا یک رخوت کلی قالب سریال را در بر گرفته زیرا پشت پرده همه خونسرد هستند، بازی ها طراحی شده اند، همه به صف و در ساعت مشخص به اتاق خود می روند یا از خواب بیدار می شوند اما هیجان در داستان همچنان وجود دارد. شما نمی توانید در تصمیم ها عجله کنید اما وقت زیادی هم برای تصمیم گرفتن و یا شانسی برای تصمیم اشتباه ندارید.

در مورد اسکوئید گیم گفته می شود که اگر شخصیت ها و پایان فیلم قابل پیشبینی نبود به هرحال حس فوقالعاده تری از تماشای داستان به مخاطبین می داد اما همینکه مخاطب از آنچه حدس زده مطمئن می شود هم احساس قدرت تشخیص به بیینده انتقال می دهد که به خودی خود تجربه منحصربفردی است اگرچه در برخی سکانس ها هم در عین اطمینان باز هم غافلگیر می شوید.

طراحی لباس و دکور و دکور محوطه ها به علاوه ماسک ها و راه پله ها و فضاهای مخفی نیز از دیگر عناصر جذابیت در اسکوئید گیم می باشد که منتقدان به آن اشاره می کنند.

بازی کودکانه ای که به یک هیجان توصیف ناپذیر تبدیل می شود

یکی از دلایل محبوبیت این سریال در سطح جهانی همین بازی های کودکانه هستند که بازی کردن آنها به عنوان بزرگسال بسیار هیجان انگیز است و تقریباً بازی های خاطره انگیز و آشنایی برای همه در کشورهای مختلف هستند.

بازی مرکب از بزرگترین سوپرایزهای سریالی امسال بود و قطعاً شایسته تمام هیاهو و نقدهای مثبت و عشقی که از طرف منتقدین و مخاطبین دریافت نموده است می باشد و این احتمال وجود دارد که از بهترین نمایش هایی باشد که نتفلیکس تا به حال تولید کرده و البته این سوال هم وجود دارد که آیا فصل دوم هم همینقدر هیجان انگیز و جذاب خواهد بود؟

اگر تا به حال برای دیدن بازی ماهی مرکب محتاط بوده اید قطعاً این فرصت را از دست ندهید. هیجان زیادی در ۶ مرحله منتظر شماست.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی