رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

ورزش رفتینگ: تجربه‌ای هیجان‌انگیز از آب و طبیعت

اگر کمی در مورد ورزش‌های پرطرفدار جستجو کنید، به ورزش رفتینگ بر می‌خورید. این ورزش هیجان‌انگیز افراد زیادی را به خود جلب کرده است. به منظور معرفی ورزش رفتینگ باید گفت که این ورزش یک نوع ورزش خاص محسوب می‌شود که به منظور انجام آن باید به صورت تیمی و به وسیله تجهیزات خاص در رودخانه‌های پرجوش و خروش حضور پیدا کنید.
ورزش رفتینگ در کشور ما که دارای رودخانه‌های مختلفی است یک ورزش عالی به شمار می‌آید. این ورزش اگر به شکل صحیح صورت بگیرد هیچ‌ گونه ریسک خاصی ندارند و تنها آدرنالین به شما تزریق می‌کند! با ما همراه شوید تا با هم به کلیه مطالب مربوط به این ورزش و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای انجام آن بپردازیم. بنابراین، توصیه می‌کنیم که ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید!

آشنایی کلی با ورزش رفتنیگ

اولین موردی که نظر شما را در مورد این ورزش به خود جلب کرده است، کلمه رفتینگ محسوب می‌گردد. به طور کلی باید بگوییم که کلمه رفت (raft) خود در زبان لاتین به معنای کلک یا قایق‌های خاصی است که از آن‌ها به منظور انجام وسایل مختلف در گذشته استفاده می‌شود. اگر فیلم‌های ماجراجویی را مشاهده کرده باشید، قطعاً نوعی از این کلک‌ها به شما نمایش داده شده است.

ورزش رفتینگ نیز نام خود را دقیقاً از همین موضوع دریافت می‌‌کند. در واقع باید بیان کرد که ورزش رفتینگ یک نوع کلک‌ سواری پرهیجان است که به منظور انجام آن باید از کلک‌های بسیاری ویژه و مدرن استفاده شود. این کلک‌ها یا قایق‌ها به نحوی طراحی می‌شوند که سلامت کلیه ورزشکاران را به شکل کامل تضمین کنند.

علاوه بر این موارد،‌ رفتینگ را می‌توان یک نوع طبیعت‌گردی نیز به شمار می‌آید. این ورزش از معدود مواردی است که می‌توان چنین ویژگی خاصی را به آن ارتباط داد. رفتینگ نه تنها در کشور ما، بلکه در بسیاری از کشورهای جهان نیز طرفداران خاص خود را دارد. این مورد در معرفی ورزش رفتینگ اهمیت خاصی دارد.

ورزشکاران حوزه رفتینگ افرادی ماجراجو هستند که همواره قصد دارند هیجان و ورزش را با هم ترکیب کنند. به همین دلیل امروزه این ورزش در صدر فهرست هیجان‌انگیزترین ورزش‌های روز جهان قرار گرفته است. با انتخاب این ورزش شما نیز می‌‌توانید سرگرمی و لذت را در کنار هم تجربه کنید. البته، این امر زمانی صحت دارد که کلیه اقدامات ایمنی به طور کامل رعایت شده باشد تا هیچ‌یک از افراد دچار آسیب‌دیدگی خاصی نشود.

بنابراین، به منظور شناخت ورزش رفتینگ باید بیان کرد که این ورزش یک ورزش گروهی شناخته می‌شود. در رفتینگ از کلک‌ها یا قایق‌های خاصی کمک می‌گیریم که توانایی مقاومت در برابر رودخانه‌های کاملاً خشن را دارند و مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید.

ورزش رفتینگ

رفتینگ کی و چگونه آغاز شد؟

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در رابطه با معرفی کردن ورزش رفتینگ باید به آن اشاره کنیم، تاریخچه کلی این ورزش است. شاید تعجب کنید، اما سابقه انجام ورزش رفتینگ چندان طولانی نیست و به چند دهه قبل بر می‌‌گردد، این در حالی است که خود raftها یا همان کلک‌ها برای قرن‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اولین شخصی که از آن به عنوان پدر رفتینگ در جهان یاد می‌کنند شخصی به نام جان فریمونت به شمار می‌آید. فریمونت که تجربه نظامی بالایی داشته است سعی می‌کند تا با تولید یک نوع قایق خاص به کمک متریال برزنت، آغازکننده ورزش رفتینگ باشد. وی کار خود را با ساخت raftهای کوچک شروع می‌کند و سپس ابعاد‌ آن‌ها را گسترش می‌دهد.

با افزایش محبوبیت و برگزاری‌ کلاس‌هایی برای معرفی ورزش رفتینگ این ورزش در ایالات متحده آمریکا، ساکنان سایر کشورها نیز به آن‌ها علاقه‌مند شدند. در واقع هر کشوری که در آن‌ها حتی یک رودخانه پر جنب و جوش پیدا می‌شد،‌ تیم رفتینگ خود را تشکیل می‌داد! امروزه در کشورهای مختلفی از جمله اکثر مناطق اروپایی،‌ آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و حتی کشورهایی همچون کشور خودمان و هند، این ورزش به محبوبیت بی‌نظیر دست پیدا کرده است.

بنابراین، می‌توان بیان کرد که سابقه شروع ورزش رفتینگ تنها به چندین دهه پیش در ایالات متحده آمریکا باز می‌گردد. این ورزش از همان ابتدا به شکل تیمی برگزار می‌شد و امروزه نیز همان روند را در پیش گرفته است. در کشور ما نیز از ورزش رفتینگ چه به صورت یک تفریح گروهی و چه به صورت یک پلتفرم جهت انجام مسابقات مختلف بهره گرفته می‌شود که خود یک مزیت عالی است. تیم‌های رفتینگ گوناگونی در کشورمان مشغول به انجام این ورزش هیجان‌انگیز هستند.


 

اگر علاقه مند به تفریحات هیجانی هستید اتاق فرارهای هیجانی را از دست ندهید!

 


 

تجهیزات ضروری برای انجام رفتینگ

نمی‌‌توان از رفتینگ صحبت کرد، اما به تجهیزات موردنیاز جهت انجام این ورزش بی‌نظیر سخن نگفت. به طور کلی می‌توان بیان نمود که جهت انجام این ورزش به طیف مختلفی از تجهیزات نیاز داریم. هر یک از این تجهیزات دارای ضرورت خاص خود هستند و نباید از به همراه داشتن آن‌ها چشم‌پوشی کرد. این همان موردی به شمار می‌آید که اکثر ورزشکاران به آن توجه نمی‌کنند و به همین دلیل در شرایط خطرناک دچار مشکل می‌شوند.

از جمله تجهیزات شخصی خاصی که باید در زمان انجام رفتینگ به همراه داشته باشیم باید به مواردی همچون جلیقه نجات، کلاه ایمنی،‌ بادگیر و… اشاره کنیم. برخی از تیم‌های برگزارکننده مسابقات رفتینگ چنین تجهیزات خاصی را به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار می‌دهند و ممکن است نیازی به تهیه جداگانه آن‌ها وجود نداشته باشد. این یک مورد مهم در زمینه معرفی ورزش رفتینگ است.

علاوه بر این موارد، یک سری تجهیزات تیمی نیز باید خریداری شود. از جمله گزینه‌هایی که می‌توان آن‌‌ها را جزو این موارد قرار داد می‌توان به تجهیزاتی همچون چادر، وسایل مربوط به کمک‌های اولیه و همچنین ظروف غذا اشاره کنیم. این تجهیزات معمولاً‌ مواردی هستند که در زمان انجام کمپینگ نیز به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

طبیعتاً مهم‌ترین موردی که در زمان انجام رفتینگ به آن احتیاج داریم،‌ قایق است. قایق‌های مربوط به رفتینگ خود به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که هر یک از آن‌ها خصوصیات خاص خود را دارد. به عنوان مثال از بین این مدل‌های گوناگون باید به مواردی همچون قایق رنجر و قایق جستجوگر اشاره کنیم.

تجهیزات ورزش رفتینگ

سطوح مختلف انجام ورزش رفتینگ

مانند هر ورزش دیگری،‌ رفتینگ نیز دارای یک سری سطوح خاص است که ورزشکاران بر اساس آن طبقه‌بندی می‌شوند. این طبقه‌بندی اهمیت بسیار بالایی دارد و در حوزه رفتینگ توجه زیادی به آن خواهد شد. در حال حاضر شش سطح مختلف در این ورزش تعیین شده است که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌های خاص خود هستند.

  • سطح اول: این سطح ساده‌ترین نوع رفتینگ به شمار می‌آید که در بعضی از مواقع به شکل خانوادگی نیز قابل انجام است. در این سطح افراد تازه ورزش رفتینگ را آغاز کرده‌اند و حتماً به یک مربی نیاز خواهند داشت.
  • سطح دوم: این سطح کمی از سطح اول بالاتر است، زیرا در آن کلیه افراد شرکت‌کننده به طور کامل با اصول اولیه رفتینگ آشنایی دارند و به خوبی می‌توانند مواردی همچون پارو زدن را انجام دهند. معرفی ورزش رفتینگ در این سطح دقیق‌تر صورت می‌گیرد.
  • سطح سوم: طبیعتاً افرادی که در این سطح فعالیت می‌کنند نسبت به سطوح یک و دو دارای میزان تجربه بالاتری هستند. این سطح همان سطحی به شمار می‌آید که با رسیدن به آن می‌‌توانید لذت کامل رفتینگ در آب‌های خروشان را به طور کامل تجربه کنید.
  • سطح چهارم: افراد حاضر در این سطح می‌توانند قایق را در هر شرایطی به خوبی کنترل کرده و از واژگون شدن آن به دلایل مختلف تا آنجایی که می‌توانند جلوگیری کنند.
  • سطح پنجم: در این سطح افراد دارای گواهینامه‌ها و مجوزهای قانونی جهت انجام رفتینگ هستند و به همین دلیل می‌توانند تیم مختص به خود را داشته باشند.
  • سطح ششم: این سطح مختص کسانی است که دوست دارند بیشترین میزان هیجان را تجربه کنند، زیرا برای رسیدن به سطح ششم باید توانایی کنترل قایق در خشن‌ترین رودخانه‌های جهان را داشته باشید.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

 

از شجاعت تا هیجان، آشنایی با بانجی جامپینگ

 


نکته مهم

اگرچه در زمان انجام ورزش رفتینگ می‌توان از وسایل ایمنی مختلفی بهره برد، اما مهم‌ترین نکته در این زمینه انتخاب رودخانه‌ای متناسب با سطح شما است. افرادی که در سطوح اولیه آموزشی قرار دارند به هیچ وجه نباید به سراغ رودخانه‌های خروشان بروند. در چنین مواردی قایق خیلی راحت کنترل خود را از دست خواهد داد و شاهد حوادثی ناگوار خواهیم بود.

به همین دلیل است که همواره توصیه می‌شود حتی در سطح ششم نیز چنین موردی را به خوبی مورد توجه قرار بدهید.

رفتینگ

سخن پایانی

از بین کلیه ورزش‌هایی که می‌توان آن‌ها را هیجان‌انگیز دانست، رفتینگ گزینه‌ای بسیار خاص محسوب می‌گردد. این ورزش بی‌نظیر که فقط و فقط در رودخانه‌های پرجوش و خروش صورت می‌گیرد، آدرنالین شما را به حداکثر خواهد رساند و کمک می‌‌کند که در کوتاه‌ترین زمان بیشترین لذت ممکن را تجربه کنید.

مهم‌ترین نکته در معرفی ورزش رفتینگ، توجه کردن به تجهیزات و رعایت نکات ایمنی است. در این صورت به علت ماهیت خطرناک این ورزش امکان آسیب‌دیدگی ورزشکاران وجود دارد. خوشبختانه امروزه کلیه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند با اصول ایمنی کامل مربوط به این موضوع آشنایی دارند و به همین دلیل به ندرت مشکل خاصی در رابطه با چنین ورزش شگفت‌انگیزی به وجود می‌آید.

ورزش رفتینگ در کشور ما که مملو از رودخانه‌هایی با آب‌های تند است، گزینه‌ای عالی به شمار می‌آید. تنها یک بار انجام این ورزش به شما نشان خواهد داد که چرا امروزه از بین کلیه ورزش‌های هیجان‌انگیز، اکثر افراد به سراغ این ورزش می‌روند و این گزینه را به عنوان اولویت اصلی خود انتخاب می‌کنند!

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...