هالووین در نقاط مختلف دنیا

هالووین در نقاط مختلف دنیا چه با تزئین میز و حیاط، با کدو و فانوس و شمع، با بازی‌های سرگرم کننده، گریم صورت، خوردن آبنبات و خوراکی‌های هیجان انگیز، تجلیل از عزیزان فوت شده، با پخش نذری و قرار دادن عکس آن‌ها سر سفره یا کمی از همه‌ی اینها به هر حال امیدوارم لحظات خوبی را سپری کنید.
معمولاً در تمام فرهنگ‌ها تفاوت‌ها و شباهت‌هایی وجود دارد. بخصوص در جشن‌ها و مراسم‌های خاص، و جشن هالووین هم از این مورد مستثنی نیست. هرچند ظاهر این سنت به نظر ترسناک می‌رسد اما نکته جالب در این مراسم اینست که این جشن اصلاً جشنی برای مردگان نیست بلکه جشن زندگی است. پر از رنگ‌ها و طعم‌ها و بوی مواد غذایی تازه و نان داغ، هدیه‌های رنگارنگ، فانوس ها، لباس‌های متنوع، بازی‌های سرگرم کننده، موزیک و عود‌های خشبو و حتی تجدید دیدار و سپری کردن زمان با دوستان و نزدیکان است.
هالووین یکی از قدیمی‌ترین تعطیلات جهان است که به زمان‌های دور باز می‌گردد. اما امروزه تعداد زیادی از مردم در کشورهای بیشتری نسبت به گذشته آن را جشن می‌گیرند و با رسومات آن آشنا هستند. یک دلیل ساده برای این وجود دارد زیرا بسیار هیجان‌انگیز است و سرگرمی جذاب و بی‌ضرری برای پیر و جوان است. ما در مقاله هالووین در سراسر جهان تعدادی از این سنتها رو معرفی کردیم و در این مقاله به جشن هالووین در نقاط مختلف دنیا می پردازیم.

هالووین ایتالیایی‌ها چطور است؟

هالوین در ایتالیا
در ایتالیا، مردم جشن مدرن و وارداتی «هالووین» را در کنار جشن‌های قدیمی‌تر و سنتی «اگنیسانتی» (ognissanti) جشن می‌گیرند. «Ognissant» به معنی «روز همه قدسین» است و در ۱-۲ نوامبر اتفاق می‌افتد. با این حال مردم آماده شدن برای چنین جشن‌هایی را از یک یا دو روز زودتر آغاز می‌کنند.
در این فستیوال بر اساس سنتی از گذشته افراد معتقد هستند که روح متوفیان برای تجدید دیدار از اقوام و وابستگان زنده خود باز می‌گردند. مردم، گورستان‌ها را با گل داودی و روبان‌ها و کاغذهایی با رنگ‌های پاییزی تزئین می‌کنند و در منزل مقداری از خوراکی‌های تازه برای استقبال از روح متوفای خود در بیرون در ورودی قرار می‌دهند. در برخی از مناطق ایتالیا، والدین هدایایی را برای فرزندان خود از طرف بستگان مرده‌شان کنار می‌گذارند و تقریباً چیزی مانند یک کریسمس مینیاتوری اجرا می‌کنند.

هالووین در گواتمالا و جشنواره بادبادک‌های غول پیکر (barriletes gigantes)

هلوین در barriletes gigantes
در گواتمالا هم روز مردگان جشن گرفته می‌شود به علاوه اینکه هر سال مردم شهرهای سانتیاگو ساکاتپکز و سومپانگو با یک شور و هیجان منحصر به فردی این جشن را برگزار می‌کنند؛ جشنواره بادبادک‌های بزرگ.
آن‌ها برای احترام به مردگان خود بادبادک‌های غول پیکر با رنگ‌هایی شاد را از مواد طبیعی و محلی می‌سازند و آن‌ها را در گورستان‌ها به پرواز در می‌آورند. این رسم قدیمی مایاها به ۳۰۰۰ سال پیش برمی گردد. البته این روزها عادی شده است که برای جذابیت بیشتر تصاویر بادبادک‌های مورد علاقه خود را در فیس بوک و اینستاگرام هم به اشتراک بگذارند!

هالووین در چین با نام «تنگ چیه» (Teng Chieh) شناخته می‌شود

هاووین در Teng Chieh
در این جشنواره توسط اعضای خانواده مردگان آب و غذا در مقابل عکس افراد متوفی قرار می‌گیرد در حالی که مسیر ورود ارواح به زمین در شب هالووین برای روح‌های سرگردان با شمع و فانوس نورانی شده اند.
به ارواح کسانی که در اثر تصادف یا غرق شدن جان خود را از دست داده‌اند «پرتاها» گفته می‌شود. چینی‌ها باور دارند ماندن این ارواح در زمین و در بین زندگان خطرناک است. بنابراین برای رهاسازی «پرتاها» در معابد بودایی قایق‌های کاغذی را درست می‌کنند که برخی از آن‌ها بسیار بزرگ است و روی آن‌ها شمع قرار و برای عبادت با خود به معابد می‌برند و در پایان آن‌ها را در آب روان قرار می‌دهند. در مورد اجرای این سنت اعتقاد بر اینست که با این قایق‌ها روح‌های مانده در زمین هستند که به سمت بهشت می‌روند. سپس در معبد از راهبان برای تلاوت آیات مقدس دعوت می‌شود و پیشکش‌هایی از میوه به آن‌ها هدیه می‌کنند.

صندلی ارواح در چکسلواکی

در چکسلواکی در شب هالووین صندلی‌هایی کنار دیوار قرار می‌گیرند که برای استفاده‌ی روح متوفی در طول مراسم خالی باقی می‌ماند. مرسوم است که حتی ردیف‌های اول صندلی در بعضی مراسم‌ها در چنین شب‌هایی را برای مردگان خود خالی می‌گذارند تا آن‌ها در آنجا بنشینند و مراسم را تماشا کنند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

در مورد هالووین بیشتر بدانیم

 


 

جشن هالووین در نقاط مختلف دنیا: فرانسه (la fête d’Halloween)

برخلاف اکثر کشورهای جهان، هالووین توسط فرانسوی‌ها به منظور احترام به اجداد مرده و رفتگان جشن گرفته نمی‌شود و فقط یک جشن تجملاتی به حساب می‌آید. این تعطیلات در فرانسه به عنوان «تعطیلات صرفاً آمریکایی» در نظر گرفته می‌شد و تا سال ۱۹۹۶ تقریباً در این کشور ناشناخته بود. ترکیبی از عشق فرانسوی‌ها به مهامانی ها، مراسم ها، جشن‌های پرتجمل و لباس‌های خاص و مدگرایی بسیار رایج بین آن‌ها باعث افزایش علاقه به برگزاری چنین جشن‌هایی در فرانسه شد.
فرانسوی‌ها سال‌ها قبل از این که این تعطیلات چهره نقاب دار خودش را در فرانسه نشان دهد فقط از ساکنان و گردشگران خارجی و در کلاسهای زبان در مورد هالووین می‌شنیدند. در سال ۱۹۸۲ بار-رستوران American Dream در پاریس جشن هالووین را برای اولین بار اجرا کرد. در ابتدا رسومات را برای هر مشتری توضیح می‌داد و آن‌ها را برای انجام این جشن ترقیب می‌کرد. اما از حدود ۱۹۹۵ مشتریان فرانسوی خودشان تمایل بیشتری به آشنایی و برگزاری هالووین پیدا کردند. بعد از آن موزه ماسک ساخته شد که همچنان به جذابیت هالووین اضافه می‌کرد. در ۱۹۹۶ حتی در روستاها هم هالووین شناخته شده بود و به اجرا در می‌آمد.
در همین حال تلاش برخی شرکت‌ها و برندها مثل مک دونالد، کوکاکولا و دیزنی در استفاده از کدو تنبل و سایر تصاویر و ایده‌های هالووینی در کمپین‌های تبلیغاتی‌شان برای معرفی و جا انداختن هالووین در فرانسه نقش پررنگی داشتند و فرانسوی‌ها اینبار بیشتر از قبل با هالووین آشنا شدند که یکی دیگر از فرهنگ‌های غربی به آن‌ها تحمیل شد.

هالووین در فرانسه چگونه جشن گرفته می‌شود؟

ارایش هالووین

در فرانسه معمولاً هالووین با لباس‌های مخصوص و در هر سنی جشن گرفته می‌شود. مهمانی‌ها در کلوب ها، رستوران‌ها یا خانه اقوام و دوستان برگزار می‌شود. لباس‌ها به طور سنتی ترسناک هستند؛ طرح‌های مومیایی، ارواح، اجنه، جادوگران و خون آشام‌ها و نه لباسهایی مانند شاهزاده خانمها، ابرقهرمانها و شخصیت‌های کارتونی که در ایالات متحده محبوب هستند.
بازی «ترفتند یا تهدید» در فرانسه بسیار کم دیده می‌شود اگر هم اجرا شود خانه به خانه نیست بلکه از یک فروشگاه به فروشگاه دیگر می‌روند تا خوراکی هدیه بگیرند.
فروشگاه ها، مراکز خرید، رستوران‌ها و خانه‌ها پنجره‌های خود را تزئین می‌کنند. شیرینی فروشی ها، دسرها و آب نبات‌های خاصی را آماده می‌کنند. تعداد زیای از شرکت‌ها در تبلیغات خود از هالووین استفاده می‌کنند. سوپر مارکت‌ها کدو تنبل‌ها را به عنوان فانوس می‌فروشند و آبنبات‌ها در قالب‌های ترسناک و سنتی هالووین با اشکال کدوتنبل، جمجه، انگشت‌های بریده شده با خون و شبیه به اینها تولید می‌شوند.
کدو تنبل به طور معمول یک غذای دوست داشتنی در فرانسه نیست بنابراین تقاضای زیاد برای این کدوها در طول دوران هالووین برای تولید کنندگان کدو یک مزیت است. حتی یک مزرعه کدو تنبل در خارج از پاریس وجود دارد که مردم می‌توانند خودشان به آنجا بروند و کدوی محبوبشان را برای مراسم انتخاب و خریداری کنند.
از آنجا که هالووین در فرانسه هنوز هم به عنوان یک جشن آمریکایی تلقی می‌شود برخی از فرانسوی‌ها همچنان برای لذت بردن از آن تصمیمی نگرفته‌اند. هنوز زود است بگوئیم که آیا هالووین در این کشور در نهایت به یک سنت بلند مدت تبدیل می‌شود یا خیر.

آلمان – چاقویت را مخفی کن

جشن هالووین در نقاط مختلف دنیا المان
در آلمان مراسم هالووین به شکل معمولی و مشابهی که در آمریکا برگزار می‌شود دیده می‌شود، تقریباً همان گریم‌ها و لباس‌ها اما تنها چیزی که آن را متفاوت می‌کند اینست که مردم این کشور در شب هالووین چاقوهای خود را پنهان می‌کنند. به این دلیل که نمی‌خواهند با این چاقو‌ها از ارواحی که به زمین می‌آیند صدمه ببینند و یا به این ارواح آسیبی وارد کنند. بنابراین سعی کنید هر کاری با چاقو دارید تا قبل از شب هالووین آن را تمام کنید.

جشن هالووین در نقاط مختلف دنیا: ارواح عصبانی در هنگ کنگ


جشن هالووین در هنگ کنگ با نام «Yue Lan» (جشنواره ارواح گرسنه) شناخته می‌شود و دیر زمانی است اعتقاد بر این است که در این شب ارواح به مدت بیست و چهار ساعت در جهان گردش می‌کنند. برخی از افراد در هنگ کنگ در چنین شبی تصاویر نمادین از میوه یا پول، خانه و یا ماشین را می‌سوزانند و معتقدند این تصاویر به دنیای ارواح می‌رسد. برای آن‌ها آسایش ایجاد می‌کند، به خصوص اگر آن فردی که فوت شده در این دنیا دارایی چندانی نداشته و همیشه آرزوی ساختن یک زندگی عالی را داشته است.
اعتقاد دیگری وجود دارد که این افراد چون به خواسته‌هایشان در دنیا نرسیده‌اند یا ارواحی که کسی را ندارند که منتظرشان باشند بسیار عصبانی هستند. بنابراین مردم آتش روشن می‌کنند و غذا و هدایایی برای تسکین ارواح احتمالاً عصبانی هم که ممکن است به دنبال انتقام باشند پیشکش می‌کنند.

قدردانی کره‌ای‌ها از اجداد و مردگان

جشن هالووین در نقاط مختلف دنیا Chusok
در کره، جشنواره مشابه هالووین با نام چوسوک «Chusok» شناخته می‌شود. کره‌ای‌ها بیشتر از اینکه به جشن هالووین و ظواهر آن بپردازند به مفهوم این مراسم توجه می‌کنند. در این مراسم خانواده‌ها از اجداد خود به خاطر ثمره زحماتشان تشکر و قدردانی می‌کنند. افراد به همراه اقوام با بازدید از مقبره عزیزان از دست رفته و پیشکش برنج و میوه و غذاهای تازه به روح متوفی، به اجدادشان احترام می‌گذارند. جشنواره «چوسوک» در ماه اوت برگزار می‌شود.
آن‌ها در این زمان با آشنایان و خانواده خود وقت می‌گذرانند و در مورد سنت‌های قدیمی و خاطرات از دست رفتگانشان با یکدیگر صحبت می‌کنند و چیزی که در بین آن‌ها بسیار مهم است اینست که حتماً با کودکانشان از ارزش خانواده، اعضای خانواده و کسانی که زنده هستند صحبت می‌کنند و به آن‌ها آموزش داده می‌شود که احترام به بزرگتر‌ها بسیار مهم است. تا جایی که حتی زمانی که آن‌ها را از دست می‌دهیم برایمان فراموش نخواهند شد.

ما در این مقاله به معرفی جشن هالووین در نقاط مختلف دنیا پرداختیم. اگر به جشنهای هالووین علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم مقاله هالووین را هم مطالعه کنید تا با تاریخچه هالووین هم آشنا بشید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...