لوگو مجله اتاق فرار

مجله اتاق فرار درتلاش است با معرفی اتاق فرارهای ایران و  همچنین ارائه مطالب تخصصی در حوزه بازی  اتاق فرار  (اسکیپ روم) و فیلمهای با موضوعیت اتاق فرار و سرگرمیهای گروهی بستری را برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این سرگرمی هیجان انگیز ایجاد کند.
شما در مجله اتاق فرار می توانید بهترین اتاق های فرار کشور را مشاهده، انتخاب و به صورت انلاین و تلفنی رزرو نمایید.

 

آشنایی با بازی سبک بقا و بررسی ۵ مورد از بهترین نمونه های آن

بازی سبک بقا

 

سبک بقا یکی از ژانرهای رایج و محبوب بازی‌های ویدیویی می‌باشد که در آن کاراکتر اصلی بازی باید درگیر یا جدا از دیگران برای زنده ماندن و یا تکمیل یک هدف مشخص، مراحل بازی را پشت سر بگذارد. در این سبک بازی، بازیکنان معمولاً با حداقل تجهیزات ممکن شروع کرده و باید با ساخت ابزار، سلاح، پناهگاه و جمع‌آوری منابع، تا حد امکان در محیط گیم زنده بمانند. با ما در ادامه‌ی این مقاله همراه باشید تا ابتدا به بررسی مسائل مختلف مربوط به بازی سبک بقا بپردازیم و در انت‌ها نیز ۵ مورد از بهترین بازیهای این ژانر را به شما معرفی کنیم. برای شروع اجازه دهید ببینم اولین بازی سبک بقا چه بود و این ژانر چگونه به محبوبیت رسید؟

بازی سبک بقا چیست؟

بازی سبک بقا یک بازی معمولاً اکشن است که در یک محیط جهان باز (open world) خصمانه اتفاق می‌افتد. جایی که بازیکن معمولاً با حداقل تجهیزات ممکن شروع کرده و باید برای زنده ماندن منابعی را در رقابت با بازیکنان دیگر و دشمنان خود پیدا کند.
بازی‌های بقا معمولاً دارای چندین جنبه شرایط مختلف، برای مدیریت هستند، و این امر محوری تجربه‌ی گیم‌پلی آن‌ها است. بیشتر این سبک بازی‌ها شامل مکانیک گرسنگی می‌شوند، جایی که باید در محیط گیم به جستجوی غذا بپردازید و یا اینکه از گرسنگی بمیرید. سطح آب و کم آبی نیز اغلب یک ویژگی جدا هستند، اما نه همیشه.
اکثر بازی‌های بقا شامل مکانیک اکتشاف نیز می‌باشند. در صورت وجود این مکانیک، شما به کمی فضای مخصوص پرسه زدن برای شکار و یا پیدا کردن وسایل و منابع نیاز دارید. با اکتشاف همچنین مواردی، می‌توانید بر مسائل زیست‌محیطی موجود در بازی غلبه کنید. گاهی اوقات به شکل یک تهدید ثابت مانند سرما یا سطح اکسیژن در یک محیط زیر آب، و یا گاهی اوقات در موارد ناگهانی‌تر مانند قطع برق و یا حملات حیوانات. در این بازی‌های روشی که قصد دارید با این مسائل زیست محیطی مقابله کنید نیز متفاوت است. در برخی از بازی‌ها باید به جای مقابله با تهدیدات بزرگ، از آن‌ها اجتناب کنید. در حالی که برخی دیگر به شما امکان می‌دهند ابزارها، تجهیزات و حتی پایگاه‌هایی بسازید تا تأثیرات آن‌ها را کاهش دهید.

بازی سبک بقا

 

بازی سبک بقا چگونه به وجود آمد؟

از اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی، ژانر بازی سبک بقا، با بازی «UnReal World» که توسط سامی مارانن در سال ۱۹۹۲ ساخته شد، پا به دنیای گیم گذاشت. این بازی از گرافیک ساده‌ی ASCII استفاده می‌کرد و بازیکنان را در شرایط سخت کشور فنلاند، در دوران عصر آهن قرار می‌داد. UnReal World علی‌رغم محدودیت‌های سخت‌افزاری اوایل دهه‌ی؟ ، یک بازی پیچیده و بسیار سرگرم کننده بود.
برخلاف بازی Roguelike، که در آن هدفی برای رسیدن وجود داشت، تنها هدف UnReal World تا حد امکان زنده ماندن در برابر موجودات وحشی و خطراتی بود که هوای سرد و برفی ایجاد می‌کرد. نمونه اولیه‌ی بازی سبک بقای دیگری که در اینجا می‌توان به آن اشاره کرد، بازی Super Nintendo Entertainment System SOS است که توسط Human Entertainment در سال ۱۹۹۳ منتشر شد.
پس از این دو بازی، رفته رفته سبک بقا با بسیاری از ژانرهای دیگر بازی ترکیب شد و توانست نتایج شگفت‌انگیزی را رقم بزند و به محبوبیت زیادی دست پیدا کند. یکی از مهمترین بازی‌های تاثیر گذار در این انقلاب، Wurm Online بود که توانست بر تعداد زیادی از بازی‌های سبک بقای پس از خود تأثیر بگذارد. این بازی به‌عنوان یک گیم نقش‌آفرینی آنلاین چند نفره یا MMORPG، بازیکنان را به‌عنوان شخصیت‌هایی در یک محیط قرون وسطایی قرار می‌داد و به آن‌ها اجازه می‌داد زمین را قابل سکونت کنند، ساختمان‌هایی خلق کنند و پادشاهی خود را توسعه دهند.

 سبک بقا که اغلب به‌عنوان یکی از ژانرهای آرام و روشمندانه‌تر (methodical) بازی‌های ویدیویی تلقی می‌شود، در عصری که بازی‌های پر هرج و مرج و آنلاین، دنیای گیم را تصاحب کرده اند، به عنوان یکی از متنوع‌ترین سبک ها، اغلب می‌تواند تا حد زیادی از انتظارات فراتر برود.
 سبک بقا که امروزه یکی از محبوب‌ترین ژانرهای بازی در جهان به شمار می‌رود، بخش عمده‌ای از دیده شدن خود را مدیون بازی‌های ترسناکی مانند Resident Evil یا Silent Hill می‌باشد.

بازی UnReal World

بازی UnReal World، اولین بازی سبک بقا

 

آیا می توان بازی سبک بقا را به صورت multiplayer بازی کرد؟

بله، می‌توان بازی کرد. Minecraft و Rust دو نمونه از معروف‌ترین بازی‌های سبک بقایی هستند که می‌توان آن‌ها را در حالت چند نفره یا multiplayer بازی کرد.

وقتی صحبت از جلسات طولانی بازی می‌شود ممکن است حالت multilayer بودن بازی سبک بقا مشکل ساز شود. به این دلیل که ممکن است موقعیت‌هایی به وجود آید که بازیکنان مجبور باشند برای مدتی طولانی آنلاین بمانند و از پایگاه‌های خود در برابر تخریب و غارت دفاع کنند. خوشبختانه، در این شرایط اغلب سیستم‌های حفاظت آفلاینی در این بازی‌ها وجود دارد که به کاهش این تهدیدات بالقوه کمک خواهد کرد. به این معنی که بازیکنان مجبور نیستند به صورت تمام وقت از پایگاه خود حفاظت کنند.

آیا بازی‌های سبک بقا برای ورزش‌های الکترونیکی یا Esports مناسب هستند؟
خیر مناسب نیستند. اکثر نام‌های بزرگ بازی کنونی در ورزش‌های الکترونیکی مانند بازی‌های MOBA و FPS به دارای زمان بازی یا به اصطلاح match time کوتاهی هستند. این زمان match time کوتاه چیزی است که در اکثر بازی‌های بقا امکان‌پذیر نیست. اما توجه داشته باشید هرچند که شاید هنوز بازی‌های سبک بقا کاملاً در شرایط فعلی برای بازی شدن در ورزش‌های الکترونیکی یا Esports مناسب نباشند، اما می‌توانند در آینده‌ای نزدیک جایگاه خود را پیدا کنند. ما قبلاً با بازی SCUM، یک بازی سازگارتر با سبک بتل رویال و ورزش‌های الکترونیکی که به شدت بر عناصر سبک بقا تکیه دارد، گام‌هایی را در این مسیر دیده ایم.

گیمر

 

بررسی ۵ مورد از بهترین بازیهای سبک بقا

تا به اینجای مقاله راجع به تاریخچه، وجود یاعدم وجود حالت multiplayer و صلاحیت بازی سبک بقا برای بازی شدن به عنوان یکی از بازی‌های ورزش الکترونیکی صحبت کردیم. حال نوبت آن است که بررسی ۵ مورد از بهترین بازیهای سبک بقا بپردازیم. بهترین بازی‌های این سبک محبوب عبارت‌اند از:

 

بازی اول، ماینکرفت (Minecraft)

Minecraft

 

Minecraft یا ماینکرفت، یک بازی ویدئویی سندباکس (sandbox) به شمار می‌رود که توسط استودیوی Mojang توسعه یافته و منتشر شده است. این بازی در زبان برنامه‌نویسی جاوا توسط Markus «Notch» Persson ساخته شد و پس از انتشار چندین نسخه‌ی آزمایشی اولیه، ابتدا در ماه می‌سال ۲۰۰۹ عمومی شد و در ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ نیز به طور کامل منتشر شد.
در این بازی سبک بقا، بازیکنان در زمینی تقریباً بی‌نهایت، دنیای سه‌بعدی بلوکی را کاوش می‌کنند. همچنین می‌توانند ابزار، مواد خام و craftهایی را کشف و استخراج کنند و به وسیله‌ی آن‌ها خاکریز، سازه و ماشین‌هایی ساده بسازند. بسته به mode بازی، بازیکنان می‌توانند در ماینکرفت با موجوداتی از قبیل Evoker، Vindicator و… مبارزه کنند، و همچنین با سایر بازیکنان رقابت و یا همکاری داشته باشند.

Minecraft شاید تاثیرگذارترین بازی سبک بقای جهان بازی (open world) باشد که در دهه‌ی گذشته وارد بازار گیم شده است. چه آن را دوست داشته باشید و یا چه از آن متنفر باشید، نمی‌توان انکار کرد که این بازی به شکل‌گیری و شکل‌دهی ژانر فعلی بقایی که ما امروزه می‌شناسیم، کمک کرد.

 

بازی دوم، The Forest

TheForest

 

جنگل یا the Forest یک بازی ویدئویی ترسناک سبک بقا است که توسط استودیوی Endnight Games ساخته و منتشر شده است. این بازی در شبه‌جزیره‌ای دورافتاده و دارای جنگل‌های انبوه اتفاق می‌افتد. جایی که شخصیت اصلی بازی اریک لبلانک، پس از سقوط هواپیما باید برای یافتن پسرش تیمی با هیولاهای آدم‌خوار مبارزه کند. The Forest دارای گیم پلی غیرخطی است و در یک محیط جهان باز بازی می‌شود. همچنین این بازی از منظر اول شخص، بدون وجود set mission یا quest انجام می‌شود و این موضوع به بازیکن قدرت می‌دهد تا خودش برای بقا تصمیم بگیرد.
این بازی در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ برای مایکروسافت ویندوز و در نوامبر سال ۲۰۱۸ نیز برای پلی استیشن ۴ منتشر شد. The Forest از همان ابتدا یک موفقیت تجاری بود به طوری که تا پایان سال ۲۰۱۸ بیش از پنج میلیون نسخه فروخت.

 

بازی سوم، ARK: Survival Evolved

بازیArk: Survival Evolved.

 

بازی Ark: Survival Evolved یک بازی سبک بقا اکشن و ماجراجویی است که  توسط استودیو Wildcard ساخته شد. در این بازی، شما باید در دنیایی پر از حیوانات ماقبل تاریخ مثل دایناسورها، هیولاهای خیالی، خطرات طبیعی و دیگر انسان‌های رقیب، زنده بمانید.
بازی Ark: Survival Evolved یک گیم open world است که می‌توان آن را هم از دید سوم شخص و هم از دید اول شخص بازی کرد. در این بازی بازیکنان می‌توانند از سلاح‌های گرم و یا سلاح‌های دست ساز برای دفاع در برابر دیگر انسان‌ها و موجودات دشمن، استفاده کنند. همچنین توانایی ساخت پایگاه‌هایی برای دفاع بر روی زمین نیز وجود دارد.
موضوع دیگری که می‌توان در ارتباط با این بازی به آن اشاره کرد این است که Ark: Survival Evolved هم به صورت تک نفره بازی می‌شود و هم به صورت multiplayer. در حالت multiplayer، شما امکان تشکیل قبیله از اعضای موجود در یک سرور را دارید. در این حالت، همه دایناسورهای رام شده و سازه‌های ساختمانی، می‌توانند بین اعضای قبیله به اشتراک گذاشته شوند.

 

بازی چهارم، Don’t Starve

تصویری از فضای بازی Don't Starve.

 

Don’t Starve  یک بازی ویدئویی سبک بقا است که توسط شرکت سازندهی بازی های ویدیویی مستقل کانادایی Klei Entertainment توسعه یافته است. این بازی که گرافیکی متفاوت نسبت به دیگر بازی‌های سبک بقای موجود در این لیست دارد، در ماه ۲۳ آوریل ۲۰۱۳، ابتدا برای Microsoft Windows، OS X و Linux منتشر شد. پس از آن بازی به Don’t Starve: Giant Edition تغییر نام داد و برای پلی استیشن ۴.۳، و ایکس باکس وان نیز در دسترس قرار گرفت.
بازی Don’t Starve زندگی دانشمندی به نام ویلسون را دنبال می‌کند که در دنیای موازی تاریک و ترسناکی به نام Constant قرار دارد و باید تا زمانی که ممکن است در آن زنده بماند. برای این منظور، بازیکن باید ویلسون را تغذیه کند، از نظر ذهنی پایدار نگه دارد، و او را از انواع دشمنان سورئال و ماوراء طبیعی‌ای که سعی در بلعیدن و کشتن او دارند محافظت کند.
این بازی در دوران اوج روند صعودی صنعت بازی در رها کردن بازیکنان در دنیایی با دستورالعمل‌های کم و هدف بقا طراحی شد، و توانست از منتقدان، نقدهای مثبت زیادی دریافت کند و به برای سبک هنری original، موسیقی و روش‌های مختلف مردن بازیکن خود، مورد تحسین قرار بگیرد.

 

بازی پنجم، Valheim

بازی سبک بقا والهایم

 

Valheim آخرین بازی سبک بقای لیست ماست که توسط شرکت توسعه دهنده‌ی سوئدی Iron Gate Studios ساخته و توسط استودیوی Coffee Stain منتشر شد. این بازی از طریق Steam در دوم ماه فوریه ۲۰۲۱ برای لینوکس و ویندوز در دسترس اولیه قرار گرفت و قرار است در سال ۲۰۲۳ نیز، برای Xbox One و Xbox Series X/S منتشر شود. Valheim توسط ریچارد اسوانسون، به عنوان یک پروژه جانبی در اوقات فراغت ساخته شد و مراحل توسعه‌ی آن نیز توسط یک تیم پنج نفره به اتمام رسید. این بازی یک ماه پس از انتشار، بیش از پنج میلیون نسخه فروخت و یکی از most played gameهای Steam بود.
داستان والهایم به این صورت است که وایکینگ‌های کشته شده قصد دارند ثابت کنند برای رسیدن به سالن‌های والهالا مناسب هستند. در همین راستا، بازیکن با هیچ بازی را شروع کرده و برای رسیدن به زندگی پس از مرگ نورس، با شیاطینی که در تعقیب والهایم هستند مبارزه می‌کند. تنها توسط غرایز وایکینگی و اشاره‌های گاه و بیگاه یک کلاغ، بازیکن باید برای مبارزه با دشمنان قسم خورده‌ی اودین آماده شود.
Valheim یک بازی open world است که از دیدگاه سوم شخص انجام می‌شود. به عنوان یک وایکینگ سقوط کرده، بازیکن باید برای زنده ماندن، ابزار و پناهگاه بسازند و با دشمنان خود مبارزه کنند. این بازی از گرافیک‌های سه بعدی وضوح پایین به همراه یک سیستم مبارزه با الهام از بازی‌های اکشن استفاده می‌کند. در این بازی گیم پلی multiplayer با ظرفیت حداکثر ده نفر و همچنین گیم پلی PvP اختیاری نیز پشتیبانی می‌شود.

 

اتاق فرار، بازی سبک بقا در دنیای واقعی!

ما در این مقاله بیشتر راجع به بازی‌های ویدیویی سبک بقا صحبت کردیم. اتاق فرار یکی دیگر از انواع بازی‌های سبک بقاست که در دنیای واقعی صورت می‌گیرد. طی این بازی، بازیکنان باید با هم دیگر همکاری کرده تا سرنخ‌هایی را کشف کنند، معماها را حل کنند و یا وظایفی را در یک یا چند اتاق برای رسیدن به هدفی مشخص در یک بازه زمانی محدود انجام دهند، تا بتوانند از مخمصه فرار کنند!

 


منابع:
۱. https://plarium.com/en/blog/survival-games/
۲. https://en.wikipedia.org
۳. https://www.vg247.com/the-15-best-survival-games-of-all-time-july-2022
۴. https://blizzardwatch.com/2022/01/27/survival-game-genre/

 

 

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی