لوگو مجله اتاق فرار

مجله اتاق فرار درتلاش است با معرفی اتاق فرارهای ایران و  همچنین ارائه مطالب تخصصی در حوزه بازی  اتاق فرار  (اسکیپ روم) و فیلمهای با موضوعیت اتاق فرار و سرگرمیهای گروهی بستری را برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این سرگرمی هیجان انگیز ایجاد کند.
شما در مجله اتاق فرار می توانید بهترین اتاق های فرار کشور را مشاهده، انتخاب و به صورت انلاین و تلفنی رزرو نمایید.

 

یک مکان ساکت | اگر می‌خواهی زنده بمانی ساکت باش!

معرفی فیلم یک مکان ساکت

فیلم‌های ژانر ترسناک یا معمایی پسا آخرالزمانی غالبا در نهایت هسته‌ای تکراری دارند و شاید برای چند ساعت سرگرم‌کننده باشند. در این میان اگر بخواهیم به‌ دنبال یک فیلم متفاوت، ترسناک و دارای محوریت بر پایه امید باشیم، بدون شک نام فیلم یک مکان آرام می‌درخشد.

A Quiet Place در نگاه اول با داستانی ظاهراً تکراری با موضوع حمله موجودات بیگانه شروع می‌شود، اما در ادامه روند داستان، هرآنچه می‌توانسته را برای غافل‌گیر کردن بیننده استفاده می‌کند که بسیار هم موفق بوده است. این فیلم در سال ۲۰۱۸ بر پرده سینما رفت و امتیاز ۹۵ را از Rotten Tomatoes دریافت کرد.

قسمت دوم این فیلم ترسناک در سال ۲۰۲۰ منتشر شد و روند امیدبخشی به داستان اضافه‌کرد. قسمت سوم و نهایی آن نیز در سال ۲۰۲۴ پخش خواهد شد که از مورد انتظارترین فیلم‌های سال آینده به‌شمار می‌رود.

معرفی بازیگران یک مکان آرام

فیلم جذاب و خلاقانه یک مکان آرام با محوریت خانواده‌ای ساده و مزرعه‌دار ساخته شده که پس از حمله بیگانگان توانسته‌اند باقی ‌بمانند. در روند اصلی فیلم در حقیقت این خانواده از ۵ عضو تشکیل شده که مادر خانواده باردار می‌شود. نکته جالب فیلم هم بازیگران نقش اصلی داستان بوده که در واقعیت هم زن و شوهراند.

نقش اصلی فیلم را امیلی بلانت (Emily Blunt) که مادر خانواده و باردار است بازی‌ می‌کند. مرد خانواده که در واقعیت هم همسر امیلی بلانت است، شخصی نیست جز جان کرازینسکی (Joln Krasinski). این خانواده در ادامه فیلم دو فرزند دختر و پسر هم دارند.

جالب است بدانید فیلمنامه مکان آرام در سال ۲۰۱۴ توسط اسکات بک و اندرو وودز نوشته شده و در سال ۲۰۱۷ بالاخره توسط کمپانی پیکچرز خریداری شده‌ است. در این فیلم سه‌گانه، مرد خانواده با نام لی آبوت و همسرش اولین با حساسیت توانسته‌اند از دختر ناشنوا خود و پسر کوچک‌ترشان محافظت کنند.

در یک مکان آرام دختر خانواده لی با بازیگری درخشان میلی سنت سیموندز و پسرشان نوا جوپ به‌ خوبی خود را با شرایط وفق داده‌اند و با روش بقا از طریق زبان اشاره آشنا هستند، اما در لحظات ابتدایی فیلم یک اتفاق کوچک همه‌چیز را بر هم می‌زند. درست ۸۲ روز پس از حمله بیگانگان حساس به صدا!

بازیگران این فیلم به‌خوبی توانستند با بازی درخشان خود در فروش بالای گیشه آن نقش خود را ایفا کنند و A Quiet Place هم از نظر منتقدین و هم از نظر تماشاگران امتیاز بالایی دریافت کرده است.

 

ساکت بمان تا زنده بمانی!

 

ساکت بمان تا زنده بمانی!

سکوت اجباری مضمون اصلی خط داستانی یک مکان آرام است. در حقیقت انتخاب این خط داستانی قمار بزرگی به‌ شمار می‌رود. با ساخت این فیلم به نوع اشتباه ممکن بود فیلم به‌ شدت حوصله سر بر باشد و تحمل ۲ ساعت زمان این فیلم را برای بیننده سخت کند.

اما این ریسک بزرگی بود که سازندگان آن، آن را قبول کردند. در انتخاب لباس، دکور و تصویر زمینه این فیلم به‌ شدت حوصله به خرج داده‌اند و پرده دوم آن زمانی را نشان‌ می‌دهد که ۴۷۳ روز از حمله بیگانگان گذشته است و حالا زمان آن رسیده که مادر خانواده درد زایمان را در سکوت کامل تحمل کند.

از اولین نشانه‌های زیبایی‌های بصری این فیلم صحنه‌ای است که دختر خانواده با لباسی زرد و تابستانی روی شن‌های داخل ساحل دراز کشیده ‌است. این تصویر شرایط سختی را که این خانواده برای بقا تحمل کرده‌اند را به بیننده منتقل می‌کند.

تصویرگری یک مکان آرام در حقیقت اهمیت وجود امید در آن خانواده را در محوریت قرار داده است. میزهای رنگارنگ غذا، لباس‌های مرتب اعضای خانواده و مزرعه ذرت سرحال در کنار خانه همگی نشانه‌های امید به زندگی هستند. همه این نکات را در سکوت کامل بیش از یک سال زندگی این خانواده در نظر بگیرید، سکوتی اجباری!

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

معرفی فیلم اتاق فرار (Escape Room) محصول ۲۰۱۹

 


 

یک مکان آرام و کارگردانی منحصر به‌فرد آن!

داستان فیلم در ابتدا با یک تراژدی آغاز می‌گردد و درباره خانواده‌ای است که ما حتی نام آنها را نمی‌دانیم. فیلم در سکوت است و مکالمه‌هایی با زبان اشاره رد و بدل می‌شوند. پس تنها چیزی که به‌ عنوان معجزه فیلم شناخته می‌شود، کارگردانی فوق‌العاده فیلم است.

کشمکش جذاب فیلم در عین سکوت، هیجان و ترس را به بیننده منتقل می‌کند. کشف رازهای داخل فیلم در فضای پر ابهام آن به‌تدریج باعث نقش بستن داستان در ذهن و سرگرم کننده بودن روال آن می‌شود. در نهایت هم در پرده پایانی شاهد طوفانی خارق‌العاده از بازیگری محشر بازیگران فیلم خواهید بود.

انتخاب بازیگران A Quiet Place خود نقطه قوت آن به‌حساب می‌آید. بازیگران خیلی نمی‌توانند بر قدرت صدای خود در یک مکان آرام اکتفا کنند و چیزی که به‌ عنوان عملکرد عالی آنها محسوب‌ می‌شود، قدرت انتقال احساسات از طریق چهره این بازیگران است. آنها به‌خوبی توانسته‌اند حس ترس را از دشمن بیگانه خود بگیرند و به بیننده انتقال دهند.

 

ژانر پسا آخرالزمانی و ترسناک فیلم سه گانه A Quiet Place

 

ژانر پسا آخرالزمانی و ترسناک فیلم سه گانه A Quiet Place

در خط داستانی این فیلم جانورانی بیگانه که نابینا هستند به کره زمین حمله کرده‌اند که در قسمت دوم آن صحنه حمله آنها بازسازی شده ‌است. این جانوران غول‌پیکر به صدا بسیار حساس هستند و طعمه خود را از طریق صدای آنها پیدا خواهند کرد.

در داستان‌های پسا آخر الزمانی معمولاً روند حمله موجودات نمایش داده نمی‌شود و با رخدادهای اولیه مثل نمایشی چند ثانیه‌ای یا صفحه‌ای از یک روزنامه، بیننده را از خط داستانی مطلع خواهند کرد. در قسمت اول یک مکان آرام، از روند حمله بیگانگان کاملاً بی اطلاع هستیم، اما قسمت دوم دقیقاً از لحظاتی قبل از حمله آغاز می‌شود.

تفاوت ژانرهای آخرالزمانی و پسا آخرالزمانی در این است که در فیلم‌های آخرالزمانی معمولاً سعی می‌شود با عملیات متفاوت و یا قهرمانانی با قدرت‌های فوق بشری، از وقوع آخرالزمان جلوگیری شود. در روند فیلم‌های پسا آخرالزمانی اما همه‌چیز تمام شده ‌است. دیگر تنها چیزی که اهمیت دارد، حفظ بقای چندین نفری است که باقی‌مانده‌اند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

جدیدترین فیلم های معمایی ۲۰۲۳

 


 

نقش آفرینی کیلین مورفی در قسمت دوم یک مکان آرام

قسمت دوم A Quiet Place کاملاً با قسمت اول آن تفاوت دارد. از نکات هیجان‌انگیز آن نقش آفرینی کیلین مورفی بازیگر محبوب سریال پیکی بلایندرز در این فیلم است. از آغاز فیلم نشانه‌هایی از تفاوت این بخش با بخش اول به بیننده القا می‌شود.

در نهایت در صحنه‌ای از فیلم شاهد ظهور بازیگری جدید با نقش آفرینی کیلین مورفی در نقش کاراکتری بازمانده هستیم که توانسته از روش‌های خاص خود زنده بماند. شخصیت امت (کیلین مورفی) در ابتدا در نقش کوچک و سپس به‌ عنوان بازیگر اصلی خود را در روند داستان قرار می‌دهد.

صحنه‌های تکان‌دهنده‌ای از بازیگران در یک مکان آرام دیده ‌می‌شود که جای خالی کرازینسکی را تا حد زیادی پر می‌کنند. بازی باورنکردنی از کودکان این فیلم هم باعث نقد مثبت زیادی از سمت منتقدین شد که در کنار کیلین مورفی به‌شدت روند داستان را درخشنده می‌کنند.

 

نقش آفرینی کیلین مورفی

 

تصویرگری فیلم A Quiet Place

جالب است بدانید که در این فیلم همه‌ چیز بزرگ‌تر از واقعیت است. به‌دلیل بودجه محدود کارگردان یک مکان آرام در قسمت اول سعی داشته هیولاها را به‌طور نامحسوس، بسیار کم و البته حرفه‌ای به نمایش گذارد که همین موضوع باعث ترس بیشتر در دل بیننده می‌شود.

اما در قسمت دوم بودجه زیادی برای فیلم در نظر گرفته شد و هیولاهای داستان بیشتر و واضح‌تر به تصویر کشیده شدند که به نوع خود به ترس داستان نیز افزود. جلوه‌های بصری فیلم بسیار خیره‌کننده هستند و کیفیت بالای تصویر بیگانگان ترس و وحشت را بیشتر انتقال می‌دهند.

تصویرگری یک مکان آرام در هر دو قسمت از دیدگاه فنی و سینمایی شامل مناظر هیجان‌انگیز است. یکی از مواردی که به تصویرگری عالی این فیلم در میان فیلم‌های مدرن کمک می‌کند، کیفیت صدای پیچیده و همه جانبه آن بوده که کمترین صداهای این فیلم باعث ایجاد تنش در فضا و ترس در دل بینندگان می‌شود.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

جدیدترین فیلم های ترسناک ۲۰۲۳

 


 

نکات آموزنده فیلم در عین ترسناکی آن

در روند داستان‌های ترسناک دست کارگردان برای به تصویر کشیدن ماجرا در مدت زمان دلخواه باز است. اما مشکلی که برای یک مکان آرام به وجود آمده کم بودن زمان آن برای شرح کامل اتفاقات فیلم است، مانند دلیل حفظ بچه‌ای که سقط آن در همچنین شرایطی منطقی‌تر به نظر می‌رسید.

می‌توان با توجه به دعای میز شکرگزاری به مذهبی بودن خانواده اشاره کرد و همچنین سوگواری ابتدایی فیلم برای فرزند کوچک از دست رفته‌شان نیز می‌تواند دلیلی برای حفظ نوزاد آنها باشد. البته از نکاتی که به‌ خوبی در آن پرداخته شده و می‌توان به‌راحتی آن را حس کرد گرمای خانواده و امید است.

ظریف‌پردازی این فیلم بسیار زیاد است، با دقت به ملزوماتی که برای حفظ بقای زندگی برای خود به‌صورت دقیق رعایت می‌کنند می‌توان این موضوع را درک کرد. به‌ عنوان مثال چسباندن کاغذ و مقوا برای جلوگیری از نفوذ صدا به‌ نوعی عایق خانگی محسوب ‌می‌شود. کانون گرم خانواده همچنین به‌ خوبی در این فیلم به تصویر کشیده شده، مثل سرخوشی اعضا با شنیدن صدای یکدیگر و یا فریاد در طبیعت که همگی نشانه حفظ امید هستند.

 

نکات آموزنده فیلم در عین ترسناکی آن

 

در پایان

از بهترین و معروف‌ترین فیلم‌های ژانر ترسناک و پسا آخرالزمانی می‌توان به فیلم سه گانه A Quiet Place اشاره کرد. این فیلم در دو قسمت پخش شده و یک قسمت مورد انتظار خلاصه می‌شود که قسمت پایانی است و تاریخ انتشار آن را ۲۰۲۴ اعلام کرده‌اند.

در روند داستانی یک مکان آرام بازیگران به بهترین شکل ایفای نقش کرده‌اند و در قسمت دوم آن یکی از بازیگران اصلی (جان کرازینسکی) حذف شده و کیلین مورفی به صحنه بازی اضافه می‌شود. داستان نه‌تنها ارزش خود را از دست نمی‌دهد، بلکه بیشتر از قبل نقد مثبت از منتقدین و بینندگان را به خود جلب می‌کند. با تماشای آن قطعاً همه نکات ارائه شده در این بخش و همچنین امتیاز بالای آن را به‌ خوبی درک خواهید کرد.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

اتاق فرارهای پیشنهادی