رونمایی از وب سایت جدید مجله اتاق فرار..!

افسانه شکارچی رویا | Dreamcatcher

شکارچی رویا (Dreamcatcher) یک کالای بومی آمریکا است که در ابتدا فقط یک تزیین قبیله‌ای بود اما اکنون به طور گسترده استفاده می‌شود. این کالا را می‌توان در فروشگاه‌های لوازم دکوری منزل، فروشگاه‌های هدیه، جاکلیدی‌ها و روی تی‌شرت‌ها یافت. اما آیا افسانه بومیان آمریکا در پشت پرده این حلقه مشبک را می‌دانید؟ آیا می‌دانید چه معنایی برای مردم بومی ایالات متحده دارد؟ افسانه شکارچی رویا، این کالای زیبا و قبیله‌ای را در این‌جا بخوانید.

یک سنت اوجیبوایی

به گفته برخی از مورخان و قوم‌شناسان، اگرچه بسیاری از قبایل صاحب دریم کچر بودند، اما احتمالا قوم اوجیبوا این سنت را ابداع کرده‌ است. این محققان خاطر نشان می‌کنند که معادل اوجیبوایی کابوس‌گیر «asabikeshiinh» بوده که ترجمه آن «عنکبوت» است. آن‌ها همچنین به شباهت‌ الگوهای دریم کچرهای باستانی به الگوی نواربافته در کفش‌های برفی اوجیبوایی به عنوان شاهد دیگر منشا کابوس‌گیرها اشاره کردند.

افسانه شکارچی رویا شامل یک عنکبوت است

بر اساس یک افسانه رایج در میان مردم اوجیبوا، یک رهبر روحانی در جستجوی روشنگری به بالای کوهی بلند سفر کرده بود. در آن‌جا الهه حیله‌گر، «ایکتومی»، به شکل یک عنکبوت بر او ظاهر شد. ایکتومی حلقه کوچکی از شاخه بید را از رهبر روحانی گرفت و درحالی‌که با او با استفاده از زبانی باستانی و قدسی صحبت می‌کرد، تار را در آن می‌چرخاند.

چرخه های زندگی

ایکتومی به عنوان عنکبوت از تارنمای زندگی که هر فردی می‌بافد صحبت کرد. عنکبوت گفت، هر فردی این توانایی را دارد که زندگی خود را ببافد و الگوی خود را انتخاب کند، زیرا می‌داند که برخی از مسیرها آسان و برخی از آن‌ها چالش برانگیز هستند. تارنما (به گفته ایکتومی)، هر فرد را به طبیعت و به «روح بزرگ» متصل می‌کند.

 

چرخه های زندگی

 

دست ساخت نهایی

زمانی که تعریف کردن داستان و بافتن تارنمای ایکتومی به پایان رسید، حلقه بید را به شیخ پس داد. تارنما یک الگو درون حلقه ایجاد کرد، اما هنوز تعداد زیادی روزنه وجود داشت. عنکبوت گفت از حلقه و تارنما استفاده کن تا خوبی‌ها را در زندگی به دست آوری و بگذار بدی‌ها از میان سوراخ‌ها بیفتند. در ادامه این افسانه شکارچی رویا می‌خوانیم که رهبر روحانی بازگشت تا حلقه تار بندی شده را به مردم خود نشان دهد. او آن را شکارچی رویا نامید و مردمش را تشویق کرد تا کابوس‌گیرهای خود را ببافند و آن‌ها را بالای تخت‌هایشان آویزان کنند تا رویاهای خوب را از رویاهای بد جدا سازند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

۵ روش علمی اثبات شده برای وقوع آخرالزمان زامبی

 


 

زن عنکبوتی در افسانه شکارچی رویا

در یکی دیگر از افسانه‌های اوجیبوا، شکارچیان رویا به زن عنکبوتی (محافظ معنوی جوان‌ترین اعضای قبیله) نسبت داده می‌شوند. در نخستین روزها بومیان آمریکا، این‌طور که داستان می‌گوید، زن عنکبوتی به راحتی می‌توانست از کودکان و نوزادان هر قبیله محافظت کند. اما با گذشت زمان، تعداد قبایل زیاد شد و آن‌ها به سرزمین‌های دور پراکنده شدند. زن عنکبوتی نمی‌توانست از این همه مردم در چنین منطقه وسیعی محافظت کند. بنابراین او دریم کچرها را بافت. آن‌ها قرار بود بالای سر کودکان به خواب رفته آویزان شوند تا او همچنان بتواند از دور از آن‌ها محافظت کند.

مانند دیگر افسانه کابوس‌گیرها، تار و پود وسط حلقه‌های دریم کچر، رویاهای منفی را می‌گرفتند و به دام می‌انداختند و تنها به رویاهای شاد اجازه می‌دادند تا به کودکی که از آن محافظت می‌کردند، برسند.

 

شب پر از خیر و شر است

 

شب پر از خیر و شر است

مردم اوجیبوا معتقد بودند که شب پر از خیر و شر است که اغلب به صورت رویاها ظاهر می‌شوند. یک کابوس گیر را در نقطه‌ای از بالای تخت آویزان می‌کردند که طلوع خورشید آن را در نور غرق می‌کرد.

همانطور که یک حشره در تار چسبناک یک عنکبوت گیر می‌کند، حالات شیطانی و رویاهای بد نیز در شکارچی رویا گرفتار می‌شوند. در این افسانه شکارچی رویا آمده است که آن‌ها روی نخ‌ها گیر می‌افتند همچنان که احساسات شاد و رویاهای خوب از میان سوراخ‌ها فرو می‌ریزند و به آرامی تا ریشه‌های پردار پایین می‌آیند و به فرد خوابیده می‌رسند. هنگامی که خورشید صبح طلوع کرد، اولین پرتوهای سپیده دم، رویاهای بد را که در تارنما گیر کرده‌اند، می‌سوزانند.

 


 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

اسرار درون مثلث آلاسکا: از هواپیماهای ناپدید شده تا مشاهده بشقاب پرنده ها

 


 

رویاگیرهای با اصالت

امروزه می‌توانید کابوس‌گیرهایی را پیدا کنید که با یک‌ عالمه مواد مصنوعی ساخته شده‌اند، اما کابوس‌گیرهای سنتی و اصیل بومی آمریکا فقط از مواد طبیعی استفاده می‌کنند.

خود حلقه معمولا با یک ترکه بید قرمز نازک و نرم ساخته می‌شود که به اندازه کافی انعطاف‌پذیر است تا به شکل دایره درآید. برای تولید رشته یا نخی که تارنما را می‌سازد، از الیاف کاملا طبیعی استفاده می‌شود. روی رشته، یک فرد ممکن است مهره‌، صدف‌، گوهر و سایر اقلام کوچک و طبیعی را که برای او معنای خاصی دارد به نخ بکشد. از قسمت پایینی شکارچی رویا، رشته‌ها یا بندهای چرمی‌ بیشتری برای نگهداری مهره‌ها، پرها و سایر مواردی که اهمیت شخصی دارند، آویزان شده‌اند. اگرچه امکان خرید کابوس‌گیرهای بسیار بزرگ و تجاری برای دکوراسیون منزل وجود دارد، کابوس‌گیرهای اصیل کوچک هستند و معمولا فقط چند اینچ عرض دارند.

 

رویاگیرهای با اصالت

 

آیا شکارچیان رویا نماد تملک فرهنگی هستند؟

برای بسیاری از بومیان آمریکا، تجاری سازی دریم کچرها نوعی تصاحب فرهنگی به نظر می‌رسد. آن‌ها استفاده نادرست از این کالای مقدس و استفاده از پلاستیک و مواد غیر طبیعی در ساخت آن‌ها را نا‌پسند می‌شمرند. از نظر آن‌ها شکارچیان رویا، نماد قدرتمندی از غرور و اتحاد در میان مردم بومی هستند. برای آن‌ها ناامید کننده، توهین آمیز و آزاردهنده است که ببینند شکارچیان رویا با تجارت‌گرایی، ناچیز شمرده شده‌اند.

نتیجه گیری

در مطلب بالا چند افسانه شکارچی رویا که در میان مردم بومی آمریکا رایج است به همراه مطالبی پیرامون منشا این کالا، نحوه ساخت و ارزش فرهنگی آن، ارائه شد. امیدواریم لذت برده باشید.

فیسبوک
لینکدین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...

برای ثبت دیدگاه وارد اکانت خود شوید...